Dojenje i frenulum

odgovora

Objavljeno

devojke da li je neko imao iskustva sa frenulumom, kako se u narodu kaze podvezan jezik, ukoliko je neko imao iskustva molim vas za savet?

da li je moguce da mi bebac ne sisa dobro zbog ovog problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gago, nemam iskustva sa ovim problemom ali sam sada malo googlovala i videla da jeste problem dojiti. Ima jedan tekst o tehnici dojenja:

"Tehnika dojenja

Važnost slobodne pokretljivosti jezika tijekom dojenja ustinu je jako velika. Jezik mora moći prelaziti preko desni donje vilice prije kontakta s dojkom kako bi dojku zaštitio. Jezik zatim uvlači bradavicu i areolu u usta te stvara svojevrsni 'kanal' za podržavanje ovog dijela dojke. Vrh jezika se tada diže i pritišće na mliječne kanaliće, iz kojih se mlijeko peristaltičkim pokretima jezika potiskuje prema bradavici. Stražnji dio jezika se potom odmiče te stvara negativni tlak, koji isisava mlijeko u oropharynx. Ukoliko je protruzija i elevacija jezika ograničena, svrsishodno i bezbolno dojenje je gotovo nemoguće.

Dojenče s ankiloglosijom može donekle kompenzirati ovaj problem koristeći čeljust umjesto jezika. Površnim hvatom će zapravo gristi dojku te koristiti usnice za njezino izmuzavanje, a to dovodi do skidanja s dojke, škljocanja i lošeg kontakta s dojkom. U ranim danima galaktopoeze, dok ima obilje mlijeka, dojenče će i ovako vjerojatno primiti dovoljno mlijeka, ali se njegovo stvaranje dugoročno neće održati uslijed nedostatne stimulacije temeljitim pražnjenjima dojke."

preuzeto sa: http://www.centar-zdravlja.net/bolesti/71/...caj-na-dojenje/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni, ukoliko vam se bas ovako pojavljuje problem, trebalo bi da se izmuzavas i da ti patronazna sestra pokaze kako da bebu hranis na kasicicu kao sto ih hrane u porodilistu.

Da li su ti ista rekli u podoilistu? Pedijatar u DZ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gago, nemam iskustva sa ovim problemom ali sam sada malo googlovala i videla da jeste problem dojiti. Ima jedan tekst o tehnici dojenja:

"Tehnika dojenja

Važnost slobodne pokretljivosti jezika tijekom dojenja ustinu je jako velika. Jezik mora moći prelaziti preko desni donje vilice prije kontakta s dojkom kako bi dojku zaštitio. Jezik zatim uvlači bradavicu i areolu u usta te stvara svojevrsni 'kanal' za podržavanje ovog dijela dojke. Vrh jezika se tada diže i pritišće na mliječne kanaliće, iz kojih se mlijeko peristaltičkim pokretima jezika potiskuje prema bradavici. Stražnji dio jezika se potom odmiče te stvara negativni tlak, koji isisava mlijeko u oropharynx. Ukoliko je protruzija i elevacija jezika ograničena, svrsishodno i bezbolno dojenje je gotovo nemoguće.

Dojenče s ankiloglosijom može donekle kompenzirati ovaj problem koristeći čeljust umjesto jezika. Površnim hvatom će zapravo gristi dojku te koristiti usnice za njezino izmuzavanje, a to dovodi do skidanja s dojke, škljocanja i lošeg kontakta s dojkom. U ranim danima galaktopoeze, dok ima obilje mlijeka, dojenče će i ovako vjerojatno primiti dovoljno mlijeka, ali se njegovo stvaranje dugoročno neće održati uslijed nedostatne stimulacije temeljitim pražnjenjima dojke."

preuzeto sa: http://www.centar-zdravlja.net/bolesti/71/...caj-na-dojenje/

danas smo bili kod lekara i rekao mi je da mi beba nije dovoljno napredovala i da je to mozda zbog toga kad mi je rekao sta treba da se uradi skamenila sam se, ali sam odmah danas zakazala i idem da uradim to.

Nadam se da ce bolje sisati i vuci i da ce mi bolje napredovati.

Javaljam se sutra da vam kazem da li je bilo rezultata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni, ukoliko vam se bas ovako pojavljuje problem, trebalo bi da se izmuzavas i da ti patronazna sestra pokaze kako da bebu hranis na kasicicu kao sto ih hrane u porodilistu.

Da li su ti ista rekli u podoilistu? Pedijatar u DZ?

Ma ja sam u porodilistu i primetila da ona ne moze skroz da isplazi jezik i rekla sestrama i doktoru ali mi niko nista nije rekao.

Ja sam se izmuzavala i davala joj to mleko ali se nadam da ce posle danasnje intervencije biti bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se nadam da to nije strasna intervencija, a da ce resiti problem zauvek.

U kom si porodilistu bila kad ti oni nisu ukazali na to nego ti njima? Bas me zanima.

Javi, naravno, kako je sve proslo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se nadam da to nije strasna intervencija, a da ce resiti problem zauvek.

U kom si porodilistu bila kad ti oni nisu ukazali na to nego ti njima? Bas me zanima.

Javi, naravno, kako je sve proslo.

porodila sam se u Novom Sadu...:-)...svaki komentar dalje je suvisan

samo da prodje pola sedam i da to bude gotovo cim dodjem kuci javljam se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

porodila sam se u Novom Sadu...:-)...svaki komentar dalje je suvisan

samo da prodje pola sedam i da to bude gotovo cim dodjem kuci javljam se

Hajde, molim te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka je imao taj problem, ali su njemu to secnuli u porodilistu, nije strasno, cak nije ni krvi imalo. I da, smeta dok sisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javim da smo sinoc bili kod cika doce i resili problem i mogu vam reci da sad bebac mnogo bolje vuce pa cemo videti u petak kad odemo na kontrolu da li je sve konacno ok, mada ja mislim da jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma jeste, ne brini. I luka je posle sisao super, nije ga ca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo imali taj problem. Bebac jeste lepo uznapredovao za mesec dana 1140g ali verovatno jer je na dojci bio na svakih sat vremena a nekada i manje. U petak su mu secnuli frenulum i mnogo bolje vuce i duze je sit,bar 2 sata ne trazi da jede. Jos kad bismo se resili grceva sve bi bilo dobro jer on kada ga boli stomacic utehu trazi na dojci i onda vuce kao i pre,samo sa gornjim nepcima pa se jos plus naguta vazduha i onda pocinje zurka :blink:

Meni su u porodilistu rekli za taj problem ali mi niko nije ukazao da to moze da predstavlja problem za dojenje vec su samo naglasavali da ZBOG MOJIH VELIKIH GRUDI I BRADAVICA NECU USPETI DA GA DOJIM DUZE OD MESEC DANA :angry: ,a eto,prodje i taj 1. mesec i ja ga jos uvek dojim :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je patronažna rekla da kupim one silikonske bradavice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je patronažna rekla da kupim one silikonske bradavice...

Crnokosa90, vidim da ti je beba mala. Da li je iskljucivo dojis? Kod frenuluma nece ti pomoci silikonske bradavice, moze samo da ti oteza dojenje. Da li si bebu vodila kod pedijatra?
milena026 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel ima necija beba izrazen frenulum gornje usne? Moja ima strasno izrazen, na mene, ja sam to operisala "pod stare dane", prava operacija s anestezijom i koncima, nije bilo neprijatno seckanje koliko posle vadjenje konaca :wacko:

To nema veze sa otezanim sisanjem, pa temu sigurno nisam ni pogodila, ali evo ako necija beba ima ovaj problem i ako je razgovarao s pedijatrom ili nekim oralnim hirurgom o tome kad valja to kod deteta operisati, ne cekati da sasvim odraste, moze li da mi posalje pp?

Ja sam do sad cula misljenje od samo jednog oralnog hirurga, volela bih da cujem jos. Ovaj kojeg sam pitala rekao je da bi optimalno bilo secnuti to kad dete ima 7-8 godina. Valjda se posle gornji zubi lepo pozicioniraju. S jakim frenulumom kecevi moraju biti razmaknuti i to mi je ok kod bebe, al posle smara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel ima necija beba izrazen frenulum gornje usne? Moja ima strasno izrazen, na mene, ja sam to operisala "pod stare dane", prava operacija s anestezijom i koncima, nije bilo neprijatno seckanje koliko posle vadjenje konaca :wacko:

To nema veze sa otezanim sisanjem, pa temu sigurno nisam ni pogodila, ali evo ako necija beba ima ovaj problem i ako je razgovarao s pedijatrom ili nekim oralnim hirurgom o tome kad valja to kod deteta operisati, ne cekati da sasvim odraste, moze li da mi posalje pp?

Ja sam do sad cula misljenje od samo jednog oralnog hirurga, volela bih da cujem jos. Ovaj kojeg sam pitala rekao je da bi optimalno bilo secnuti to kad dete ima 7-8 godina. Valjda se posle gornji zubi lepo pozicioniraju. S jakim frenulumom kecevi moraju biti razmaknuti i to mi je ok kod bebe, al posle smara :)

Draga Smey, mislim na tvoje pitanje ovih dana I ne znam kako da ti pomognem pa sam nasal ovu temu na Bepcu http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=2130 . Jel to to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Smey, mislim na tvoje pitanje ovih dana I ne znam kako da ti pomognem pa sam nasal ovu temu na Bepcu http://www.bebac.com...?showtopic=2130 . Jel to to?

Puno ti hvala, jeste - to je to. Trazila sam po kljucnim recima, frenulum, ali prvi put vidim ovu temu.

Hmmmm.... sad valjda treba da cekam da A. protrci i da prizeljkujem da ljosne i pregrize to sama :lol: Uzas :D

Ja cu i dalje pokusavati da "pribavim" strucna misljenja i javicu sve sto saznam mamama koje se pitaju isto sto i ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretrazivac na Bepcu je KATASTROFA, nema veze sa vezom. Bitno je da je to bezopasno, tako da polako sa istrazivanjima. Da li su ti doktori rekli da li postoji razlika izmedju donjeg I gornjeg frenuluma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, može to i ranije da se reši, ne treba čekati stalne zube. Moj sin je imao izražen frenulum gornje usne i sa nekih godinu ipo je pao i to se pocepalo. Posle su mu se približile jedinice, koje su do tada bile razdvojene.

Ćerka je isto imala izražen frenulum gornje usne i secnula ga je dr za vreme operacije trećeg krajnika - tada je prokomentarisala, da je to uradila tom prilikom zato da ne bi od rastezanja prilikom operacije sam pukao, uz napomenu da bi to i tako u skorije vreme trebalo da se odradi (nije precizirala to "skorije vreme"). Zubići su joj još uvek poprilično razdvojeni.

I drugarica stomatolog mi je rekla, još kada se sinu pri padu sam pocepao frenulum, da je i bolje što se tako desilo, jer bi inače morali da ga seckaju.

Možda da pitaš nekog dečijeg stomatologa? Videla sam pre nekog vremena da neki ima stranicu na FB koja je dosta posećena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisu nista rekli u tom smislu, ali ono sto znam je da donji ima vece sanse da smeta pri dojenju (to je tzv sapet jezik, moja pretpostavka je da osim pri hranjenju moze da pravi i probleme sa izgovorom), a gornji je vise estetski problem, u perspektivi.

Mene je kod operacije frenuluma najvise zezalo to sto se par dana nose konci i tad je tesko i govoriti i jesti (jela sam na slamcicu) i odrzavati higijenu usne duplje. S bolom i tako tim stvarima zaista nikad nisam imala problem, ali mogu da kazem da je vadjenje konaca bilo neprijatno jer tu nema mnogo mesta da se lepo zavuku instrumenti, pa se jako pritisne usna s unutrasnje strane da bi se odsekao cvoric od konca i tada zaboli k'o u oko. Ali ajd, to kratko traje.

Sve u svemu, radi se o operaciji sa sve anestezijom, koncima i tim mogucim neprijatnostima, pa me zato interesovalo da li kod beba, tj. male dece, to ide drugacije. Jer, ako se secne bez anestezije i konaca, onda je, po mom misljenju, to pozeljno uraditi.

Al eto, citam i da mogu deca sama da rascepe taj frenulum, spontano, i da to uopste nije neuobicajeno. Mozda zato cekati do polaska u skolu i menjanja zubica. Mozda je to optimalno resenje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poli, a jesu li usivali, jel bilo anestezije? (pretpostavljam da je delovala ta za krajnike?)

I posto ste vi iskusnije mame, tj. imate stariju decicu - ako se radi takav neki zahvat, kako privoleti malo dete da sedne,d a mu se da anestezija i sl.? Koliko je to uopste izvodljivo, tj. kad postaje izvodljivo? Razumem kad je mnogo mala beba da moze da se recne frenulum, ili kad dete poodraste, ali meni A. ne da ni da joj opipam desni da vidim idu li zubi.... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam te jer me interesuje da li moze da se gornja sredi kao I donja, dok je dete malo. Poznajem zenu cijem sinu su 2 puta secnuli donji frenulum-prvi put kad je bio beba, a drugi put kad je imao 7 godina. Ako mislis da moze bez ikakve anestezije mozda bi bilo bolje sto ranije dok je jos tako mala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam te jer me interesuje da li moze da se gornja sredi kao I donja, dok je dete malo. Poznajem zenu cijem sinu su 2 puta secnuli donji frenulum-prvi put kad je bio beba, a drugi put kad je imao 7 godina. Ako mislis da moze bez ikakve anestezije mozda bi bilo bolje sto ranije dok je jos tako mala.

Ne znam, to je i moje pitanje - kad uraditi i kako se u kojem uzrastu radi. Bas bih volela da mi Poli odgovori da li ide anestezija i ima li konaca, jer ako ide i ima, onda se pitam kako to fizicki odraditi ovako malom detetu i da li se zbog toga preporucuje da se saceka do pred skolu. Ako se samo secne, bez anestezije i konaca, onda bih je odvela odmah, s tim da se i u tom slucaju pitam na sta bi to licilo kad ona meni ne da ni nos da joj isperem, ni desni da pipnem... moramo mm i ja sve u 4 ruke, da je drzimo kao da je vezana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo pretpostavljam da bebe sa 11 meseci vec osecaju bol pa zato nije isto kao kod novorodjencadi koja ga ne osecaju, mozda se zato odmah po rodjenju secne bez anestezije, a nesto cisto sumnjam da bi sad moglo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali, eto, zanimljivo je da u porodilistu gledaju te frenulume i reaguju kod sapetog jezika jer to moze da izazove problem sa sisanjem, a ovaj izrazeni gornji frenulum niko i ne spomene, tj. jednostavno ga ne secnu. Mami naravno ne pada na pamet da zagleda frenulume prvih dana :) i onda to tako ostane, a beba ocas poraste i sto ti kazes pocne da oseca bol i sve....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.