Kamen(je) u žučnoj kesi

odgovora

Objavljeno

Drage moje treba mi savet. Dakle otisla sam da mi urade UZ abdomena zbog nekih tegoba i tom prilikom su mi rekli da imama kamenje u zucnoj kesi. Naravno, nisam imala pojma do tad tj nikave tegobe nisam imala pa nisam ni znala da imama to cudo u sebi. Sokirana sam. Sad, ja bih to probala na neki prirodan nacin da eliminisem, nekim cajevima ili sli. Kada sam pitala dr sta da radim, on mi rece da cekam da me zaboli pa operacija :blink: .Malo sam svrljala po netu i naravno naisla na sve i svasta. Neko kaze ne treba dirati, pa cak ni cajevima, dok se samo ne pokrene, drugi opet tvrde da ne treba cekati da se pokrene onda je operacija neminovna... Sludjena sam. Ima li neko iskustva sa istim? Sta mi je ciniti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje treba mi savet. Dakle otisla sam da mi urade UZ abdomena zbog nekih tegoba i tom prilikom su mi rekli da imama kamenje u zucnoj kesi. Naravno, nisam imala pojma do tad tj nikave tegobe nisam imala pa nisam ni znala da imama to cudo u sebi. Sokirana sam. Sad, ja bih to probala na neki prirodan nacin da eliminisem, nekim cajevima ili sli. Kada sam pitala dr sta da radim, on mi rece da cekam da me zaboli pa operacija :blink: .Malo sam svrljala po netu i naravno naisla na sve i svasta. Neko kaze ne treba dirati, pa cak ni cajevima, dok se samo ne pokrene, drugi opet tvrde da ne treba cekati da se pokrene onda je operacija neminovna... Sludjena sam. Ima li neko iskustva sa istim? Sta mi je ciniti?

Baco,ako budes cekala da krene napad,moze se desiti da se pankreas osteti(to mi je pricala koleginica hitno operisana koja je imala takve muke).

A da razmislis o laparaskopskoj operaciji?

Ti mozes cekati,ali bol ili napad te moze zateci bilo gde(putovanje,odmor),zato ako mora(ako nikakve biljke i cajevi ne mogu da pomognu),bolje je da zakazes ,psihicki se pripremis i odes na tu lapara...ostaje se jedan dva dana u bolnici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako imaš kamenje, mora operacija...ako je u pitanju pesak onda možeš pokušati čajevima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje treba mi savet. Dakle otisla sam da mi urade UZ abdomena zbog nekih tegoba i tom prilikom su mi rekli da imama kamenje u zucnoj kesi. Naravno, nisam imala pojma do tad tj nikave tegobe nisam imala pa nisam ni znala da imama to cudo u sebi. Sokirana sam. Sad, ja bih to probala na neki prirodan nacin da eliminisem, nekim cajevima ili sli. Kada sam pitala dr sta da radim, on mi rece da cekam da me zaboli pa operacija :blink: .Malo sam svrljala po netu i naravno naisla na sve i svasta. Neko kaze ne treba dirati, pa cak ni cajevima, dok se samo ne pokrene, drugi opet tvrde da ne treba cekati da se pokrene onda je operacija neminovna... Sludjena sam. Ima li neko iskustva sa istim? Sta mi je ciniti?

Kao što je Ruskinja rekla....ako je kamenje, obavezna operacija, možeš ti piti čajeve, ali postoji mogućnost da će pokrenuti kamenje koje se može zaglaviti u žučnom kanalu i eto ti belaja...

U tvom slučaju savjetujem lasersku operaciju, koja je i više nego rutinska, danas uradiš, eventualno prekosutra izlaziđ i rješiš se problema...

Ako te uhvati napad...eh tu si naj... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na savetima. Nadam se da me nece strefiti napad na nezgodnom mestu, ma do juce nisam ni znala da ih imama. Dr mi je to onako usput saopstio. Moracu da odem na detaljan UZ, da mi sve lepo objasni. Hvala vam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na savetima. Nadam se da me nece strefiti napad na nezgodnom mestu, ma do juce nisam ni znala da ih imama. Dr mi je to onako usput saopstio. Moracu da odem na detaljan UZ, da mi sve lepo objasni. Hvala vam

Uzmi izvestaj sa UZ-a pa kad odes na kontrolu privatno, ponesi tamo da se konsultujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzmi izvestaj sa UZ-a pa kad odes na kontrolu privatno, ponesi tamo da se konsultujes.

Da, da, naravno. Jos nisam zavrsila sa svim ispitivanjima, analizama...Oduzilo mi se bas ali bitno mi je da sve odradim.Znaci generalka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da, naravno. Jos nisam zavrsila sa svim ispitivanjima, analizama...Oduzilo mi se bas ali bitno mi je da sve odradim.Znaci generalka :)

Bolje tako nego da ista trpis. Sad se setih da je moja svekrva opersiala zuc laserom i da je to bilo ambulantno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nedavno sam, bez nekih akutnih simptoma, otišla na UZ abdomena i potpuno neočekivano imam kamenčiće u žučnoj kesi. :angry: Baš sam bila iznenađena. Imam ih više, od 7-10mm.

Kako sam na istom UZ-u bila i pre par godina, zapravo u prvoj trudnoći, kada toga nije bilo, dr mi je rekla da je to najverovatnije i nastalo u trudnoći.

Posle malo pretraživanja po internetu, rizik od pojave kamenja u žučnoj kesi je veći kod žena nego kod muškaraca i često se javi u trudnoći. Navodno pojačano lučenje progesterona stvara uslove za razvoj kamenja.

Eto.. Ako neko još ima ovo čudo, neka se javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nemam ali moj tata je oterisan laparaskopski i vec sutradan normalno funkcionisao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad citam i znam da nam je neko skoro to isto rekao ...i setim se Baca pisala u temi SoS,eno strana dve nazad...

Zao mi je ...jesu li ti predlozili nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad citam i znam da nam je neko skoro to isto rekao ...i setim se Baca pisala u temi SoS,eno strana dve nazad...

Zao mi je ...jesu li ti predlozili nesto?

Naravno, operaciju. Medicina ne nudi drugo rešenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo prebacila sam sve poruke vezano za ovo. Čisto da budu na jednom mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja baka je imala, operisana jejer joj krenulo u kanale dobila je napad, ali dugo je to vukla dok je mirovalo... bilo je peska kamenja i svega..ali vec nakon par dana se oporavila, a ovako nekog mladjeg nisam cula da ima...

Sta predlazu dr. ?

Kamenje u žučnoj kesi se najčešće i otkriva slučajno, jer često godinama ne stvara nikakve probleme, pa veliki broj ljudi ni ne zna da ih ima dok ne krene ili upala ili pokretanje kamenja.

Kada sam saznala da imam, sa par prijatelja sam pričala i ispostavilo se da još dvoje (u ranim tridesetim) imaju već par godina. :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj tata je imao preko deset godina, sa otprilike 40 godina mu je dijagnostikovano...prvo je pio neke lekove i uvin čaj i za bolove Buscopan..i tako je to mirovalo, nije imao većih problema...a onda je u nekoliko navrata posle 10 godina imao stravične bolove i naravno operisao. Kamenje je tada već bilo baš veliko i nije moglo laserom da se operiše. Mislim da je najbolje da to odmah operišeš, da ne bi dobila napad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bacooooo...šta si uradila povodom ovog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa pijem neke cajice po preporuci, trudim se da redukujem ishranu :rolleyes: . Nisam isla na ponovni UZ pa nemam pojma sta se desava. Na operaciju necu dok ne pocne da boli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TRETMAN KAMENA U ŽUČI — Uopšteno, moguće su tri opcije tretmana kamena u žuči; najbolja opcija zavisi od pojedine situacije.

  • Očekujući tretman: ne radi se ništa, čeka se i kontroliše stanje.
  • Hirurška trapija: uklanjanje žučne kese i kamenja.
  • Nehirurška terapija: eliminacija kamenja dok se čuva žučna kesa
Hirurški tretman

Holecistektomija — Holecistektomija je hirurško uklanjanje žučne kese. To je najčešće korišćena metoda u Sjedinjenim Američkim Državama. Za holecistektomiju su potrebni opšta anestezija (za indukciju sna i prevenciju bola) i hirurška sala.

Žučna kesa je važan organ, ali nije neophodan za život. Zato je za osobe koje pate od kamena u žuči glavni tretman bilo hirurško uklanjanje žučne kese i kamena. Uklanjanje žučne kese generalno ima mali uticaj na varenje. Mekša stolica, gasovi i nadimanje se javljaju kod oko polovine pacijenata podvrgnutih operaciji; ti simptomi su uglavnom blagi i nije potreban tretman.

Hirurški zahvat može da se obavi kroz otvoren rez u koži. Alternativno, hirurgija može da se izvede pomoću malih instrumenata i video kamere koji se u abdomen uvode kroz nekoliko malih rezova. To je laparaskopska holecistektomija i ta tehnika je danas standardni način uklanjanja žučne kese.

Nehirurški tretmani — Za tretman kamena u žuči mogući su i nehirurški tretmani. Tim tretmanima se eliminiše kamenje, ali čuva se žučna kesa.

Pilula žučne kiseline — Pilula žučne kiseline (urzodeoksiholična kiselina ili urzodiol) je lek koji može da pomogne prilikom razbijanja kamena u žuči. Kod oko dve trećine pacijenata koji je koriste simptomi nestaju dva do tri meseca nakon tretmana i ne javljaju se ponovo. Međutim, može da bude potrebno i nekoliko godina da kamenje potpuno nestane.

Zbog sporog dejstva, tretman žučnom kiselinom nije praktičan kod pacijenata sa ponovnom ili akutnom (naglom) pojavom simptoma. Bezbedan je i dobro se podnosi, ali kod nekih pacijenata se javlja blaga, kratkotrajna dijareja. Koristi se kod pacijenata sa malim holesterolskim kamenjem i funkcionalnom žučnom kesom. Efikasan je u eliminaciji kamenja kod oko 50 procenata pacijenata.

Litotripsija ekstrakorporalnim talasnim šokovima — Litotripsija ekstrakorporalnim talasnim šokovima (LETŠ) pomoću talasnih šokova razbija kamen u žuči na manje fragmente i "pesak," koji se zatim rastvaraju oralnim pilulama žučne kiseline.

Ovaj tretman ima najbolji efekat kod pacijenata sa manje od 3 kamena, koji su normalne težine (nisu gojazni) i kod koji je funkcija žučne kese dobra. Procedura može da bude neprijatna, ali se obično koriste sedativ ili lokalna anestezija kako bi se smanjio osećaj neprijatnosti. Procedura može da uzrokuje napad bola dok fragmenti prolaze kroz kanal u tanko crevo.

Pošto se terapija oslanja na kasniji tretman fragmenata pilulom žučne kiseline, može da se koristi samo u slučaju holesterolskog kamenja. Uspeh LETŠ-a u tretmanu kamena u žuči varira, u centrima sa iskustvom uspeh može da bude 90 do 100 procenata kod pacijenata sa jednim kamenom i do 67 procenata kod pacijenata sa dva do tri kamena.

Ponovna pojava kamena u žuči — Glavna mana nehirurških tretmanskih opcija je ponovna pojava kamena. U slučaju tretmana žučnom kiselinom, kamenje se ponovo javlja u 50 procenata pacijenata tokom narednih pet godina. Međutim, simptomi se ne javljaju uvek i ponovni tretman nije uvek potreban.

Prevencija kamena u žuči — Kako bi se sprečila ponovna pojava kamena u žuči nakon nehirurškog tretmana preporučuje se sledeće:

  • Unos tri dobro izbalansirana obroka dnevno, svaki obrok treba da ima i malo masti kako bi se obezbedilo pražnjenje žučne kese. Na taj način se sprečava nakupljanje žuči.
  • Dijeta bogata vlaknima i kalcijumom, siromašna zasićenim mastima (masti koje su na sobnoj temperaturi čvrste kao što su puter, svinjska mast, salo, sve životinjske masti).
  • Održavajte normalnu telesnu težinu unosom odgovarajućeg broja kalorija i sa barem 30 minuta vežbanja, pet puta nedeljno. Gojazne osobe (sa ili bez utvrđenog kamenja u žuči) koje planiraju program naglog gubitka telesne treba da budu pod nadzorom zdravstvenog radnika i moguće je da će im biti potreban tretman žučnom kiselinom kako bi se sprečilo formiranje kamena u žuči za vreme gubitka težine.
izvor intertim.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Secerko. Meni bi najbolje legla ta pilula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Secerko. Meni bi najbolje legla ta pilula

super. a jel' si imala neke simptome pre nego otkrijes ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma apsolutno nikakve. Radjen mi je UZ abdomena i dr to onako usput s pomene i ja padnem u nesvest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma apsolutno nikakve. Radjen mi je UZ abdomena i dr to onako usput s pomene i ja padnem u nesvest

nisi ocekivala verujem ali generalno nije nesto mnogo strasno ako se prati tj pazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to i radim. Kad zaboli vadicemo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni se u drugoj trudnoci javili bolovi i napadi, da sam pred kraj trudnoce jela dijetalno jer vise nisam mogla da se kljukam tabl. i injekcijama buskopana, baralgina i diklofenaka....kada sam se porodila, javio mi se kamen u bubregu i na kontroli mi nefrolog kaze da hitno idem da zakazem operaciju z.kese, jer je toliko upaljena da se prilepila....i nakon toga odem i zakazem, operisala sam se tri meseca posle porodjaja, laparaskopski i samo su mi ocistili kesu, sada sam super, mada sada u ovoj trudnoci ponekad mi se smuci, ali racunam to je za sada normalno, nekad je to bilo - muka, ispovracam se i dobijem takve bolove u zelucu i u predelu zucne kese, koji jedino prestaju na i.v injekciju...uzas.....grozno mi je i kada se seti....inace sama intervencija nije komplikovana, radi se u opstoj anesteziji, jedan dan me primili, drugi operisali i treci pustili, tri rupice sa po jednim koncem koje su mi skinuli nakon 5 dana, i tako , preporucujem ko ima problema da odradi ovu intervenciju, naravno, postoji mogucnost da se u njoj ponovo stvore kamencici, ali ne tako brzo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni se u drugoj trudnoci javili bolovi i napadi, da sam pred kraj trudnoce jela dijetalno jer vise nisam mogla da se kljukam tabl. i injekcijama buskopana, baralgina i diklofenaka....kada sam se porodila, javio mi se kamen u bubregu i na kontroli mi nefrolog kaze da hitno idem da zakazem operaciju z.kese, jer je toliko upaljena da se prilepila....i nakon toga odem i zakazem, operisala sam se tri meseca posle porodjaja, laparaskopski i samo su mi ocistili kesu, sada sam super, mada sada u ovoj trudnoci ponekad mi se smuci, ali racunam to je za sada normalno, nekad je to bilo - muka, ispovracam se i dobijem takve bolove u zelucu i u predelu zucne kese, koji jedino prestaju na i.v injekciju...uzas.....grozno mi je i kada se seti....inace sama intervencija nije komplikovana, radi se u opstoj anesteziji, jedan dan me primili, drugi operisali i treci pustili, tri rupice sa po jednim koncem koje su mi skinuli nakon 5 dana, i tako , preporucujem ko ima problema da odradi ovu intervenciju, naravno, postoji mogucnost da se u njoj ponovo stvore kamencici, ali ne tako brzo...

Koliko si kamenja imala i koje veličine, da li su ti se bolovi smirivali od dijetalne ishrane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.