Visok pritisak - carski?

odgovora

Objavljeno

Zanima me da li je neko imao iskustva sa gestacijskom hipertenzijom (ili je vec pre bilo problema sa visokim krvnim pritiskom)?

Meni su rekli da cu se morati poradjati carskim rezom, da ne bi doslo do iskrvarenja ili drugih komplikacija (kojih?).....pa me zanimaju vasa iskustva illi znanja o tome.

Ja bih radije prirodno, i moj ginekolog bi, a i kod nas je praksa da prvo namuce zenu prirodno pa ako vide da nesto stvarno nije u redu , onda prave hitam carski.

Zato me zanima ako do toga dodje, da li je opasno?

ja mislim da ces morati..jedna cura koju znam su bez razmisljana poslali na carski zbog povisenog krvnog pritiska..i mislim da ti nije pametno da pokusavas prirodno..ja sam zbog miopije isla na carski iako sam imala sve uslove za prirodni..ali veruj mi jeste da strasnije izgleda carski ali je laksi..malo duze traje oporavak ali bol je uveliko manji..sad ko kako voli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u prvoj trunoci, u 32. nedelji imalaablaciju, i dete mi je bilo mrtvorodjeno Koga god sam pitala zasto se to desilo, NI JEDAN lekar nije imao odgovor,osim-desava se. Posle sam saznala da se to desi najcesce usled visokog pritiska, a isti meni niti jedan doktor nije izmerio, iako sam 3 nedelje pre ablacije krvarila,i isla skoro svakodnevno u Betaniju. Posle hitnog carskog mi se javio hematom na unutrasnjoj strani rane,koji mi, sva sreca nije napravio nikakav problem, odlezala sam ga, takodje u Betaniji. Ne bih nikog da plasim, samo vam iznosim moje iskustvo, jer ce jos na kraju ispasti da same sebi moramo da vodimo trudnocu. Sada sam drugiput trudna, u 10. nedelji, i nadam se da ce sve biti u redu. Pozdravljam vas sve,

nadam se da cemo se lepo druziti. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u prvoj trunoci, u 32. nedelji imalaablaciju, i dete mi je bilo mrtvorodjeno Koga god sam pitala zasto se to desilo, NI JEDAN lekar nije imao odgovor,osim-desava se. Posle sam saznala da se to desi najcesce usled visokog pritiska, a isti meni niti jedan doktor nije izmerio, iako sam 3 nedelje pre ablacije krvarila,i isla skoro svakodnevno u Betaniju. Posle hitnog carskog mi se javio hematom na unutrasnjoj strani rane,koji mi, sva sreca nije napravio nikakav problem, odlezala sam ga, takodje u Betaniji. Ne bih nikog da plasim, samo vam iznosim moje iskustvo, jer ce jos na kraju ispasti da same sebi moramo da vodimo trudnocu. Sada sam drugiput trudna, u 10. nedelji, i nadam se da ce sve biti u redu. Pozdravljam vas sve,

nadam se da cemo se lepo druziti. :rolleyes:

Dobro nam došla. Žao mi je što si sve to prošla i to u poodmakoj trudnoći. :( To je grozno da ti neko usled takvog gubitka kaže - dešava se?!

To je prošlo i sad očekuješ bebironca, a ja ti želim dosadnu i laganica trudnoću, i znam da ćemo se lepo družiti. :)

Jesi bila u temi Prvi trimestar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja mislim da ces morati..jedna cura koju znam su bez razmisljana poslali na carski zbog povisenog krvnog pritiska..i mislim da ti nije pametno da pokusavas prirodno..ja sam zbog miopije isla na carski iako sam imala sve uslove za prirodni..ali veruj mi jeste da strasnije izgleda carski ali je laksi..malo duze traje oporavak ali bol je uveliko manji..sad ko kako voli :)

;)

Da si ziva i zdrava Ninuskina bekana ima vec godinu i ihahhhaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

;)

Da si ziva i zdrava Ninuskina bekana ima vec godinu i ihahhhaj

Danas tacno godinu i po :)

I pokusala prirodno, uprkos riziku, ali na kraju je ipak moralo cr. U svakom slucaju, nije ni malo naivna stvar, treba pripaziti, ali ko se pridrzava saveta lekara, nece biti problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro nam došla. Žao mi je što si sve to prošla i to u poodmakoj trudnoći. :( To je grozno da ti neko usled takvog gubitka kaže - dešava se?!

To je prošlo i sad očekuješ bebironca, a ja ti želim dosadnu i laganica trudnoću, i znam da ćemo se lepo družiti. :)

Jesi bila u temi Prvi trimestar?

Nisam bila jos, skroz sam nova, ali cu sad odmah poslusati savet, te odoh tamo. Hvala puno na dobrodoslici. :rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u prvoj trunoci, u 32. nedelji imalaablaciju, i dete mi je bilo mrtvorodjeno Koga god sam pitala zasto se to desilo, NI JEDAN lekar nije imao odgovor,osim-desava se. Posle sam saznala da se to desi najcesce usled visokog pritiska, a isti meni niti jedan doktor nije izmerio, iako sam 3 nedelje pre ablacije krvarila,i isla skoro svakodnevno u Betaniju. Posle hitnog carskog mi se javio hematom na unutrasnjoj strani rane,koji mi, sva sreca nije napravio nikakav problem, odlezala sam ga, takodje u Betaniji. Ne bih nikog da plasim, samo vam iznosim moje iskustvo, jer ce jos na kraju ispasti da same sebi moramo da vodimo trudnocu. Sada sam drugiput trudna, u 10. nedelji, i nadam se da ce sve biti u redu. Pozdravljam vas sve,

nadam se da cemo se lepo druziti. :rolleyes:

zao mi je sto je prvi put tako proslo. meni u prvoj niko nikad nije izmerio pritisak, merila sam ga sama i sve nalaze nosila drugarici koja je gin ali je tad i ona bila trudna pa nije radila. drugu trudnocu mi je ona i vodila.

ko ti vodi trudnocu?

i da, dobro dosla!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro nam došla. Žao mi je što si sve to prošla i to u poodmakoj trudnoći. :( To je grozno da ti neko usled takvog gubitka kaže - dešava se?!

To je prošlo i sad očekuješ bebironca, a ja ti želim dosadnu i laganica trudnoću, i znam da ćemo se lepo družiti. :)

Jesi bila u temi Prvi trimestar?[/quote

Bila u prvom trimestru, hvala na savetu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zao mi je sto je prvi put tako proslo. meni u prvoj niko nikad nije izmerio pritisak, merila sam ga sama i sve nalaze nosila drugarici koja je gin ali je tad i ona bila trudna pa nije radila. drugu trudnocu mi je ona i vodila.

ko ti vodi trudnocu?

i da, dobro dosla!!!

Vodila mi je dr. Mirovic, a u Betaniji Grujicka i Bogavac, itd. Sad sam u poliklinici Maric kod dr. Lepes Bingold. Nadam se da cu biti zadovoljna. Jel si i ti u NS? Ko je tvoj dr? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni su u 35-36 neddelji ustanovili povisen krvni pritisak, 140 sa 100. doktorka iz dz me odmah uputila u bolnicu, ali mi je doktorka kod koje privatno vodim trudnocu dala methildopu i propisala neslanu dijetu pa da pratimo. Sa lekovima mi je 130 sa 90 konstantno, ili povisen po malo, tako da danas radim ctg, da doktorka vidi pa sutra idem ili u gradsku ili u dragise misovic.

Moja doktorka se dvoumi gde da me posalje bas zbog donosenja odluke o cr, ona misli da bi na zvezdari isli definitivno prvo na prirodni porodjaj, sto moze da bude rizicnije..

Videcemo danas sta sre desava, sutra svakako odoh negde da legnem

Pisite kakva imate iskustva u gradskoj sa visokim pritiskom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam čitavu drugu trudnoću imala povišen pritisak i pila Metildopu. Kad sam otišla da se porodim, izmerili su mi 160/100, bez obzira na terapiju...Ipak, niko carski rez nije ni pomenuo, porodila sam se prirodnim putem. To nije sve...Beba je bila okrenuta karlično, što im opet nije bilo dovoljno za carski. Užas. Sreća pa je sve prošlo kako treba. Sad imam isti problem, ne sa pritiskom, već sa položajem bebe - neverovatno, ali i moja treća beba želi da dođe na svet karlično...I opet ništa od carskog reza, a sad me to opasno nervira, jer vidim da se skoro sve žene s karličnom prezentacijom ploda porađaju carskim rezom. Ne znam šta da radim, moj lekar neće ni da čuje za CR, a verujte mi, karlični porođaj nije ni malo naivan, ne bih opet prolazila kroz to, pre svega jer se bojim za bebu. Što se pritiska tiče, i u trećoj trudnoći je krenulo sa 140/90, dali mi Metildopu, ali sam ubrzo skontala da ga imam samo kada mi oni mere u domu zdravlja, a kod kuće ništa (psiha), tako da sam prekinula terapiju, sredila ishranu i sve je OK, za sada. Imam još tri nedelje do porođaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja da se javim...

Kao sto rekoh, dobila sma uput iz DZ za zvezdaru, patologija trudnoce, al doktorka kod koje privatno vodim trudnocu mi dala metil dopu da preguramo novu godinu.

Posle nove godine uradila sam CTG koji se nije dopao mojoj doktorki, pri tom pritisak i dalje 140/90, pa mi povecala dozu metildope na 6h i poslala me u dragise misovic.

Primili su me tog 3.1. i ostavili na posmatranju.

Mere mi pritisak 5 puta dnevno i u subotu 7.1. su mi duplirali dozu metildope, na 6h po 2 tablete.

doktorka Maja Antic kaze da cemo da sacekamo 38 punih neddelja pa da vidimo, ako se pritisak sredi mozda idem kuci da cekam bolove, a ako se ne smiri onda ce verovatno indukovati porodjaj.

I ici ce na prirodni jer se tako gubi manje krvi, oporavak je kraci....

Bolnica je ok skroz, akuserske sestre su sve fine i ljubazne, ima na patologiji 10 kreveta u 5 soba, sobe su sa kupatilom...

Svi lekari su ok

javljam se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne razumem sto su svi poludeli za tim CZ. To je velika operacija koja ima posledice, pogotovo ako je mama vec imala problema u trudnoci. Oni lekari koji su savesni, uvek ce prvo izabrati prirodno, pa tek onda carski. karlicna p.nije uslov za carski, jer se bebe radjaju bez posledica i tako, pogotovo ako je treci put. Pritisak moze biti, ali ne mora. Sad su svi odjednom postali eksperti, pa kad se nesto iskomplikuje kriv lekar.

Na onaj deo o gubitku bebe u 32.nedelji...Meni je mm kad sam u prvoj trudnoci imala kontrakcije i ostalo, rekao da ako beba hoce da ode, otici ce, tu oni ne mogu nista. Ipak nisu carobnjaci... Eto, za nasu bebu je tako rekao. Meni je to zvucao grubo, ali je istina. Mi jos dosta toga ne znamo o telu, pogotovo o trudnoci i to sto se povremeno igramo Boga ne znaci da mozemo resiti svaki problem...Jednostavno, postoje granice medicine i u 21.veku.

*andjelcic* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

karlicna p.nije uslov za carski, jer se bebe radjaju bez posledica i tako, pogotovo ako je treci put. Pritisak moze biti, ali ne mora.

Meni je u sedmom mesecu DR rekao da je beba karlično okrenuta i da 95% ako beba ne promeni položaj idem na CR.

I tako je i bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja da se javim...

Kao sto rekoh, dobila sma uput iz DZ za zvezdaru, patologija trudnoce, al doktorka kod koje privatno vodim trudnocu mi dala metil dopu da preguramo novu godinu.

Posle nove godine uradila sam CTG koji se nije dopao mojoj doktorki, pri tom pritisak i dalje 140/90, pa mi povecala dozu metildope na 6h i poslala me u dragise misovic.

Primili su me tog 3.1. i ostavili na posmatranju.

Mere mi pritisak 5 puta dnevno i u subotu 7.1. su mi duplirali dozu metildope, na 6h po 2 tablete.

doktorka Maja Antic kaze da cemo da sacekamo 38 punih neddelja pa da vidimo, ako se pritisak sredi mozda idem kuci da cekam bolove, a ako se ne smiri onda ce verovatno indukovati porodjaj.

I ici ce na prirodni jer se tako gubi manje krvi, oporavak je kraci....

Bolnica je ok skroz, akuserske sestre su sve fine i ljubazne, ima na patologiji 10 kreveta u 5 soba, sobe su sa kupatilom...

Svi lekari su ok

javljam se

Koja je bolnica u pitanju? :)

Meni je u sedmom mesecu DR rekao da je beba karlično okrenuta i da 95% ako beba ne promeni položaj idem na CR.

I tako je i bilo.

Ovo je bio preslikan slucaj sa mojom sestrom. Ustvari, doktor joj je rekao da je bitno KAKO karlicno je okrenuta beba, u njenom slucaju prirodan porodjaj u tom bebinom polozaju nije dolazio u obzir...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne razumem sto su svi poludeli za tim CZ. To je velika operacija koja ima posledice, pogotovo ako je mama vec imala problema u trudnoci. Oni lekari koji su savesni, uvek ce prvo izabrati prirodno, pa tek onda carski. karlicna p.nije uslov za carski, jer se bebe radjaju bez posledica i tako, pogotovo ako je treci put. Pritisak moze biti, ali ne mora. Sad su svi odjednom postali eksperti, pa kad se nesto iskomplikuje kriv lekar.

Na onaj deo o gubitku bebe u 32.nedelji...Meni je mm kad sam u prvoj trudnoci imala kontrakcije i ostalo, rekao da ako beba hoce da ode, otici ce, tu oni ne mogu nista. Ipak nisu carobnjaci... Eto, za nasu bebu je tako rekao. Meni je to zvucao grubo, ali je istina. Mi jos dosta toga ne znamo o telu, pogotovo o trudnoci i to sto se povremeno igramo Boga ne znaci da mozemo resiti svaki problem...Jednostavno, postoje granice medicine i u 21.veku.

Meni to zvuci da se oni ogradjuju i skidaju odgovornost sa sebe. Mi zaista dosta toga ne znamo o telu, ali bi trebalo da doktori znaju vise nego mi. Ja sam danima lezala u Betaniji, krvarila, beba bila dobro, posteljica se pogorsavala, pa se niko od strucnjaka nije obazirao. Ne mogu oni reci da ce oticiako hoce, cak i ako jestetako, oni to ne smeju da kazu,pogotovo ne buducoj majci, koja (u mom slucaju) bebu nije ni docekala. A sto se tice opaske da se neko igra Boga,misloim da to nema veze sa vezom. Ja ne smem nikad vise da se porodim prirodno, jer mi je i ova trudnoca rizicna zbog prethodne. I jako sam tuzna zbog toga, jerda sam se ja pitala, nikada carski ne bih izabrala. Svaki je slucaj poseban, ali ja nisam lekar, a kod njih idem jer bi oni trebalo da znaju mnogo vise od mene,zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodila mi je dr. Mirovic, a u Betaniji Grujicka i Bogavac, itd. Sad sam u poliklinici Maric kod dr. Lepes Bingold. Nadam se da cu biti zadovoljna. Jel si i ti u NS? Ko je tvoj dr? :rolleyes:

tek sad sam ovo videla.. pa i meni je Mirovicka kao vodila prvu trudnocu i eto, dve zene bez merenja pritiska i ostalog..

u ns zivim, moj dr je Maja Markoska u Zmaj Ognjena Vuka

CR mi je radila dr Ljiljanja Segedi i za nju imam sve pohvale. bio mi je hitan carski i ona me je zapala. divna dr svima je preporucujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tek sad sam ovo videla.. pa i meni je Mirovicka kao vodila prvu trudnocu i eto, dve zene bez merenja pritiska i ostalog..

u ns zivim, moj dr je Maja Markoska u Zmaj Ognjena Vuka

CR mi je radila dr Ljiljanja Segedi i za nju imam sve pohvale. bio mi je hitan carski i ona me je zapala. divna dr svima je preporucujem.

Eto, posto cu ja morati na carski, eto mi preporuke. :rolleyes: Hvala ti. :rolleyes: Puno znaci imati lekara na koga mozesw da se oslonis, koliko god imaraznoraznih faktora, lepo je kad lekar uliva neku sigurnost, opet se nekako opustenije osecas. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno ne razumem sto su svi poludeli za tim CZ. To je velika operacija koja ima posledice, pogotovo ako je mama vec imala problema u trudnoci. Oni lekari koji su savesni, uvek ce prvo izabrati prirodno, pa tek onda carski. karlicna p.nije uslov za carski, jer se bebe radjaju bez posledica i tako, pogotovo ako je treci put. Pritisak moze biti, ali ne mora. Sad su svi odjednom postali eksperti, pa kad se nesto iskomplikuje kriv lekar.

Hm, lično uopšte nisam luda za carskim rezom, naprotiv. Bojim se carskog reza više nego prirodnog porođaja, verovatno zato što ga nemam u iskustvu. Već sam rekla da sam dva deteta rodila prirodno i slažem se da je tako najbolje. Tačno je da se i bebe sa karličnim položajem radjaju bez problema, imam i živi dokaz za to, ali ipak mislim da je rizik veći, što nisam izmislila, već sam proučavala literaturu, istraživanja, tuđa iskustva i mišljenja različitih stručnjaka. Čak imam i moralnu dilemu kad razgovaram sa ginekologom o tome, čini mi se da se zaista, na neki način, mešam u nešto što ne znam i neprijatno mi je zbog toga. Ipak, mislim da treba razgovarati i sa budućim majkama, bar ih ubediti u svoj stav (verovatno negde, u nekoj dalekoj zemlji postoje ti savesni lekari, koji prvo uzmu u obzir činjenicu da se ne porađaju roboti, već žive osobe, sa svim svojim strahovima i projekcijama...) i dozvoliti im da kažu šta misle i kako se osećaju. Ne znam, vrlo sam nespokojna ovog puta, osećam neki nedefinisan strah i to me čini još osetljivijom na ove rasprave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala problem sa pritiskom u 9.mesecu i to nisam znala, pratili su mi pritisak na redovnim pregledima u dz i bio je ok.

Samo je jedno vece zabolela glava,zovnem halo bebu i kazu mi da izmerim pritisak, a ono 160/100, kazu mi odmah torbu i u bolnicu, pogubila sam se skroz.

Kad sam stigla u Visegradsku izmerili su mi 170/100 i prime me na odeljenje za visokorizicnu trudnocu, termin mi je bio za 15 dana. Celu noc nisam spavala od bolova u glavi, za 9* meseci trudnoce nisam ni jednom mucninu imala, a tu noc sam prepovracala, primala sam infuzije, silne lekove popila, ali pritisak nije padao. Posalju me ujutru oko 5h u porodiliste, tamo se tek namucim, kontrakcije nisam uopste imala, prelezala sam tamo u sali 7 sati, svega se nagledala, uplasila se svega sto me ceka, posle svega toga prebace me na intenzivnu negu, o tome tek da ne pricam koja katastrofa i tek poslepodne vrate me na odeljenje gde sam lezala. Sutradan mi odrade sve analize, pritisak se malo stabilizovao, ali sa lekovima i na konzilijumu odluce da mi urade za 3 dana carski rez.

Medjutim ja dobijem kao neke bolove u stomaku, ali sam imala ceo dan nadimanje u stomaku, nisam imala stolicu nekoliko dana kako sam bila u bolnici, a sestra pozove dr i kaze da sam dobila kontrakcije i odvedu me u salu na carski i zavrsim sa tim 2 dana pre zakazanog porodjaja.

Da ne pricam kroz sta mi je sve prosla beba zbog tog mog visokog pritiska, to sam procitala tek u otpusnoj listi. Najmanje od svega je da uopste pred kraj trudnoce nije napredovala.

Cula sam da je jako opasan taj pritisak u trudnoci, ali nisam znala da je ovoliko.

Sad se sve zavrsilo i hvala Bogu sve je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nilu dobro si prosla i ti i beba, a stvarno je moglo da bude cupavo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sinoc je mojoj kumi pozlilo, pritisak joj skocio, u bolnici je sad, 38 nedelja. Dobila je terapiju za pritisak i valjda ostaje tamo do daljnjeg, nista ne zna, pripremili su je za carski za svaki slucaj... prvo dete je rodila prirodno, bas je imala lep porodjaj, ni sad u trudnoci nije imala nikakvih problema... sad citam neke salju prirodno i pored pritiska a neki idu na carski, joj nemam pojma sad sam sve ovo pregledala i tako se brinem evo celo jutro se kuckamo idem da je vidim od 2 do 4 su posete, bas se brinem :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam celu trudnocu imala visok pritisak, nikada mi niko nije spomenuo carski. Imala terapiju, pratili protok, i to je to. Na stolu za vreme porodjaja uz terapiju pritisak mi je bio 140\90.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su porodili u 30 nedelji, hitno zato što je bio loš CTG, carskim rezom.

Trudnoću je pratilo više lekara, išla sam i privatno na 4D

Normalan pritisak mi je 110/70. U 28 nedelji sam dobila pritisak do 180/100, preeklamsiju, mada su mi lekari rekli da je prešlo u eklamsiju zbog ukočenosti.

Uglavno kako sam čula od lekara visok pritisak ne znači i carski rez. Prirodan porodjaj je po njima uvek najbolji a carski se radi da se beba nemuči. A i nisu baš za to da ženu sa problematičnim pritiskom stave pod anesteziju.

Pritisak do 140/90 ne smatraju opasnim

Različito je i preeklamsija, trudnička hipertezija i klasična hipertezija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su porodili u 30 nedelji, hitno zato što je bio loš CTG, carskim rezom.

Trudnoću je pratilo više lekara, išla sam i privatno na 4D

Normalan pritisak mi je 110/70. U 28 nedelji sam dobila pritisak do 180/100, preeklamsiju, mada su mi lekari rekli da je prešlo u eklamsiju zbog ukočenosti.

Uglavno kako sam čula od lekara visok pritisak ne znači i carski rez. Prirodan porodjaj je po njima uvek najbolji a carski se radi da se beba nemuči. A i nisu baš za to da ženu sa problematičnim pritiskom stave pod anesteziju.

Pritisak do 140/90 ne smatraju opasnim

Različito je i preeklamsija, trudnička hipertezija i klasična hipertezija

A kolika je beba sada...? Porodili su te baš rano... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.