Šećer u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Topaz, a sta si jela u medjuvremenu?

Juce, sinoc, jutros?

jutros .... sendvic, mlijeko .... juce krompir ....

Uzela da izmjerim sinoć sa kućnog aparatića i zaprepastim se, jutros reko na tašte da provjerim i dva sata nakon jela i frapiram se. Nazovem moju dr i ona mi kaze da se u toku dana javim u bolnicu. čekam MM da dođe sa posla pa idemo ....

ne brini, ti si već 38 nedelja, šećer ti ne može ništa :D

on je za brigu u ranijoj trudnoći, jer beba može naglo da raste i da dođe do prevremenog porođaja....

samo se opusti, ništa ne brigaj i pazi na ishranu i u budućnosti jer su istraživanja pokazala da šećer u trudnoći može da predhodi dijabetu u kasnijim godinama...

samo easy, ništa strašno :*

Pa moja mama je dijabetičar tip2 a stric i tetka su na inzulinu. Spadam u rizicnu grupu definitivno samo sto sada prvi put u zivotu imam sa tim problema

beba je malo veca a plodove vode imam vise znaci da to vec traje neko vrijeme a da ja nisam znala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam šećer nije indikacija za CR, osim ako je beba jako krupna. Bitno je da dr zna da imaš povišen šećer, te će izbeći da beba padne u hipoglikemiju nakon porođaja. I ako joj bude visok ili nizak šećer, regulisaće ga u prvih dan-dva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa jel si radila ikada u trudnoci test opterecenja glukozom?

Opusti se koliko je to moguce, pozitivno razmisljaj i sve ce biti u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam šećer nije indikacija za CR, osim ako je beba jako krupna. Bitno je da dr zna da imaš povišen šećer, te će izbeći da beba padne u hipoglikemiju nakon porođaja. I ako joj bude visok ili nizak šećer, regulisaće ga u prvih dan-dva.

Beba je krupnija nego inače, oko 4 kg, i naprednija je za nedlju dana u odnosu na trudnocu. Takodje imam i visak plodove vode.

Pa jel si radila ikada u trudnoci test opterecenja glukozom?

Opusti se koliko je to moguce, pozitivno razmisljaj i sve ce biti u redu.

Ne nisam radila taj test jer mi je secer bio u granicama normale. Prije 40-ak dana je bio oko 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je jutarnji šećer uvek bio normalan, ali mi se nakon jela nije dovoljno brzo spuštao. 14.7 je dosta povišen, pa čak i posle jela. U svakom slučaju, nemaš razloga za brigu, ali i ako imaš gestacijsku intoleranciju na glukozu ili povišen šećer, to bi nakon porođaja trebalo da se stabilizuje, ali imaš nešto povišen rizik da kasnije dobiješ povišen šećer, no, gledaj da se zdravo hraniš, pa će sve biti ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je jutarnji šećer uvek bio normalan, ali mi se nakon jela nije dovoljno brzo spuštao. 14.7 je dosta povišen, pa čak i posle jela. U svakom slučaju, nemaš razloga za brigu, ali i ako imaš gestacijsku intoleranciju na glukozu ili povišen šećer, to bi nakon porođaja trebalo da se stabilizuje, ali imaš nešto povišen rizik da kasnije dobiješ povišen šećer, no, gledaj da se zdravo hraniš, pa će sve biti ok.

I pored svega toga moju ishranu, 80% čine vegeterijanska jela. Možda previše škroba u voću i povrću ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam šećer nije indikacija za CR, osim ako je beba jako krupna. Bitno je da dr zna da imaš povišen šećer, te će izbeći da beba padne u hipoglikemiju nakon porođaja. I ako joj bude visok ili nizak šećer, regulisaće ga u prvih dan-dva.

Da. Ja sam imala secer i nisu mi radili carski. Indikacija za carski je krupna beba (sto se secera tice).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja danas uzela rezultate ogt testa,,

0' 3,9

30' 9,0

60' 9,2

90' 9,4

120' 7,1

jasno mi je da rezultati nisu idealni, ali zanima me da li su ovo rezultati na osnovu kolih se moze dijagnostikovati trudnicki dijabetes?? doktorka mi nije rekla nista vezano za dijabetes, napisala je da postoji intolerancija, rekla da korigujem ishranu i da cemo kasnije videti sta dalje... valjda bi mi rekla da sam u stadijumu dijabeticara?!

o boze, a slatkise volim ko oci u glavi....

jel zna neko sta moze od voca meni je rekla da mogu jabuke, da li mogu pomorandze, kivi i to....

banane ne, dinje ne, lubenice ne... tako mi rece. da batalim krompir, beli hleb, proste secere..... a ja kupila juce sve da danas pravim neku super,super tortuuuu :(((((((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja danas uzela rezultate ogt testa,,

0' 3,9

30' 9,0

60' 9,2

90' 9,4

120' 7,1

jasno mi je da rezultati nisu idealni, ali zanima me da li su ovo rezultati na osnovu kolih se moze dijagnostikovati trudnicki dijabetes?? doktorka mi nije rekla nista vezano za dijabetes, napisala je da postoji intolerancija, rekla da korigujem ishranu i da cemo kasnije videti sta dalje... valjda bi mi rekla da sam u stadijumu dijabeticara?!

o boze, a slatkise volim ko oci u glavi....

jel zna neko sta moze od voca meni je rekla da mogu jabuke, da li mogu pomorandze, kivi i to....

banane ne, dinje ne, lubenice ne... tako mi rece. da batalim krompir, beli hleb, proste secere..... a ja kupila juce sve da danas pravim neku super,super tortuuuu :(((((((

Rezultati ti nisu u kategoriji "gestacijskog dijabetesa", već baš kako ti je dr rekla - intolerancija na glukozu. Koriguj ishranu obavezno. Nakon porođaja će se sve vratiti u normalu! Neće ti ništa biti ni ako pojedeš nešto slatko, ali to sad radi na nivou izuzetka, a ne svakodnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odg, batalicu slatkise, uvescu razani hleb umesto belog, smanjicu upotrebu voljenog krompira...

da li mogu citrusi da se jedu i recimo visnje,tresnje...breskve? barem u vocu da nadjem utehu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje secerlame :D

isla sam jutros da radim ogtt test u privatnoj ustanovi i nisam uspela popiti svu glukozu. 90 grama sam popila a onih 10 mi na nos izaslo :(

no, ako ima neko ko ne podnosi slatko a uspeo je uraditi ogtt, molim je da nipise nekakav savet, bilo sta sto bi mi pomoglo sledece sedmice.

hvala vam mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam imala problem da popijem glukozu, tako da ne znam šta da ti savetujem. :(

Da li postoji mogućnost da uradiš ogtt sa 75g? I takav test postoji. Ne znam kako tačno određuju količinu glukoze sa kojom se radi. Znam da postoji sa 50, 75 i 100g. Moguće da to daju po kilaži.

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam imala problem da popijem glukozu, tako da ne znam šta da ti savetujem. :(

Da li postoji mogućnost da uradiš ogtt sa 75g? I takav test postoji. Ne znam kako tačno određuju količinu glukoze sa kojom se radi. Znam da postoji sa 50, 75 i 100g. Moguće da to daju po kilaži.

uh, za nepoverovati je ALI zamenili mi rezultat ;) . dobar je secer, muz pokupio onu pravu analizu pre sat vremena i secer mi je 5,1 uhhhhhhh... :Dali mislim da cu morati svakako da radim ponovo o`sullivan test (100gr glukoze) jer mi je deda bio seceras a majka moja je ovaj test radila isto u trudnoci.smislicu vec nesto. hvala na podrsci i na info ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su radili OGTT test sa 100 grama glukoze i rezultat je bio

Pre opterecenja 5,3

Posle 60 minuta 10,9

Posle 120 minuta 7,3

Posle 180 minuta 6,6

Posle toga sam radila dnevni profil u NF i rezultat je bio 5,1 7,5 5,9 4,6

Pored svega bili su mi poviseni trigliceridi zadni put 4,9.

Na UZ su mi rekli da je beba krupnija za nedelju i 3 dana. Za dva dana idem opet da radim dnevni profil. Nadam se da ce biti sve u redu. Mene vise brine sto su mi bili povecane transminaze, i sto su mi rekli da nije nista strasno da mi beba pritiska jetru, ali ako mi se javi svrab po kozi da se hitno javim lekaru. E sad kako su mi to rekli mene je sve pocelo da svrbi. Posebno kad mislim o tome. A bas lekari mi nisu lepo objasnili sta sve to znaci i sta ako se javi svrab. Mozda ovo i nije prava tema za moj problem. Ali molim vas da ako neko ima slicno iskustvo ili zna nesto vise o tome da mi napise. Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje secerlame :D

isla sam jutros da radim ogtt test u privatnoj ustanovi i nisam uspela popiti svu glukozu. 90 grama sam popila a onih 10 mi na nos izaslo :(

no, ako ima neko ko ne podnosi slatko a uspeo je uraditi ogtt, molim je da nipise nekakav savet, bilo sta sto bi mi pomoglo sledece sedmice.

hvala vam mnogo.

Ako budes morala da radis OGTT test mozes sa sobom da poneses limun da ti nacede u glukozu, mozda ce ti biti lakse da popijes. I moj ti je savet da radis to u drzavnoj ustanovi. Najbolje tamo gde planiras da se porodis. Moj ginekolog je radio u NF bas na trudnickom dijabetesu i rekao je da po nekad znaju da se lekari tamo naprave pametni pa ne priznaju ako se radi na drugom mestu. Sad to verovatno zavisi od slucaja do slucaja, a i sto da placas nesto ako ne morasZelim ti puno srece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako budes morala da radis OGTT test mozes sa sobom da poneses limun da ti nacede u glukozu, mozda ce ti biti lakse da popijes. I moj ti je savet da radis to u drzavnoj ustanovi. Najbolje tamo gde planiras da se porodis. Moj ginekolog je radio u NF bas na trudnickom dijabetesu i rekao je da po nekad znaju da se lekari tamo naprave pametni pa ne priznaju ako se radi na drugom mestu. Sad to verovatno zavisi od slucaja do slucaja, a i sto da placas nesto ako ne morasZelim ti puno srece

hvala Jeco puno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uh, za nepoverovati je ALI zamenili mi rezultat ;) . dobar je secer, muz pokupio onu pravu analizu pre sat vremena i secer mi je 5,1 uhhhhhhh... :Dali mislim da cu morati svakako da radim ponovo o`sullivan test (100gr glukoze) jer mi je deda bio seceras a majka moja je ovaj test radila isto u trudnoci.smislicu vec nesto. hvala na podrsci i na info ;)

Cula sam da se trudnicama ne radi test ako ti je jutarnji secer ispod 5,2. Hehe mislim da si se izvukla za dlaku :)))). Jedino ako postoje neke rizicne grupe ili sta ti znam. Mada je mozda bolje da uradis zbog sebe da budes mirna. Javi nam kako je proslo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radiće OGTT i ako je šećer niži, ali beba po merenjima bude veća nego što bi trebalo po nedelji trudnoće.

Meni je jutarnji uvek bio dobar, ali su mi bebu merili već u sedmom mesecu da je 2 nedelje krupnija nego što bi trebalo.

Do duše, ja sam na kraju ispala specifičan slučaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam da se trudnicama ne radi test ako ti je jutarnji secer ispod 5,2. Hehe mislim da si se izvukla za dlaku :)))). Jedino ako postoje neke rizicne grupe ili sta ti znam. Mada je mozda bolje da uradis zbog sebe da budes mirna. Javi nam kako je proslo.

hocu draga.mislim da ce me dr iz dz da salje tamo oko 24te ned najranije.hvala jos jednom za limuncic kao i za onu dijetu za dijabeticare.xoxoxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko moze da mi kaze posle koliko nedelja se vraca sece u normalu nakon porodjaj, uglavnom pise da se vraca u roku od sest nedelja ali me zanima vase iskustvo. Ja sam se porodila pre tacno tri nedelje i nije jos dosao u normalu jako sam zbrinuta da on ne ostane i nakon porodjaja. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

0 min - 5,2

60 min - 7,4 (ovde pise u zagradi high)

120 min - 5,9

180 min - 5,9

sta mislite, kakvi su mi rezultati?

sutra idem kod endokrinologa, pa cu bas videti sta ce da mi kaze.

inace, cini mi se da mi je nesto povisok ovaj jutarnji, verovatno jer sam jela burek vece pre. izbezumila sam se kad sam cula da ne smem da jedem posle 18h, pa kao ajde da pojedem burek, to je jedino sto me dugo drzi sitom. inace mi je jutarnji uvek 4,5 ili 4,7.. uvek manje od 5. i cini mi se da je posle 3 sata ipak trebalo da bude nizi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Kam,ja mislim da su ti rezultati dobri..

I ja sam u trudnoci radila isto sa 100g glukoze,i bio je uredan(4,6\7,7\8,6\6,7)

Inace moj secer je uvek bio tu oko 4...

Ja mislim da ne moras da brines.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja mislim da je to ok nalaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni je jutarnji bio na gornjoj granici a prilikom testa opterećenja treće merenje oko 5 i poslali su me na dodatna ispitivanja jer u BG čim ti je šećer oko 5 šalju na dodatna ispitivanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni je jutarnji bio na gornjoj granici a prilikom testa opterećenja treće merenje oko 5 i poslali su me na dodatna ispitivanja jer u BG čim ti je šećer oko 5 šalju na dodatna ispitivanja.

I moju stariju sestru koja je sada trudna poslali su na dodatna ispitivanja na pocetku trudnoce iako joj je secer bio 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.