Šećer u trudnoći

odgovora

Objavljeno

hvala ti pa oni nista nisu rekli za tu kilazu nego se meni cini da je mnogo pa reko mozda zato prate secer mada mi je baka seceras pa najvise zbog toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto ogtt test nisam uradila zato sto sam povratila tu glukozu doktoka je insistirala da ostanem 2 dana u bolnici da mi prate glukozu.To sam i ucinila tek u 28 nedelji iako sam ogtt pokusala i pre 24 nedelje bila sam mislim 22 tek u 28 sam uspela da zakazem prijem u bolnicu.Taj dan kada sam primljena zbog tih pregleda,ultrazvuka,uzimanja anamneze zakaznim na rucak i umesto u 12h ja rucala u 13 i 10min u u 14h mere glukozu koja je znaci 50min posle rucka kod mene iznosila 6.9 i kada sam naglasila da sam kasno rucala oni su rekli da tu prvu vrednost ne gledaju zato sto pretpostavljaju da zene ne znaju da ne smeju 2h pre merenja da jedu.POsle vecere mi je bio 4.8 a ujutru posle dorucka(a dorucak je bio dzem,maslac,2 parceta belog hleba)bio je 5.1 i oni su meni na osnovu ove prve vrednosti iako sam im objasnila kako je to bilo dijagnostikovali gestacijski dijabetes.Ne znam mozda imaju pravo jer su mi u poslednjih mesec dana pozitivni ketoni u urinu,pise ketoni pozitivni(2)sta god to 2 znacilo.Mene sad brine da li je moguce da sam ja i u prva 3 meseca imala taj gestacijski dijabetes a da to nisam znala,jer sam cula da u prva tri meseca moze ostaviti neke posledice na plod?Da li je to moglo nekako da se primeti i na osnovu cega?krv i urin su tada bili u redu meni je i sada jutarnja glukoza 3.7 samo sto sada imam i te ketone u urinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno mislim da to sto su ti dijagnostifikovali gest. dijabetis na osnovu prve vrednosti nema veze s mozgom. Nisam dosad videla temu,ali ja sam ovde isla na ispitivanje takozvanog trudnickog dijabetesa,radila sam test,znaci na prazan zeludac vrednost koja se tolerise je 5.8,sat posle jela 8.00 mmol,dva sata posle jela 7.00 mmol. Ja sam imala sat vremena posle popijene glukoze 10.00mmol,i dva sata posle 8.1 mmol,morala sam da povedem racuna o ishrani,ali mi nisu dali dijagnozu dijabetes,samo predispozicija za isti! Beba se rodila sa 3 520g i 53 cm,sasvim normalno. Koja si ti sad nedelja trudnoce,i sta ultrazvuk pokazuje,jel sve o.k? Neznam nista o ketonima u urinu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ja sam trebala da radim taj test kada se popije glukoza na prazan zeludac ali sam povratila tu glukozu tako da dr nije htela da me muci nego da kao zakazemprijem u bolnicu da mi oni mere 2h posle obroka.Ja sam poludela cak su na otpusnoj listi koju su mi dali i rekli da odmah idem posto nemaju mesta a imaju prijem napisali da sam dosla sa dijabetesom i ja sam se jurila po hodniku sa njima da se to ispravi i da popricam sa nekim medjutim tako su bili neprijatni tako da ja uopste nisam sigurna da imam gestacijski dijabetes a to ce mi se sad uvek provlaciti i u sl trudnoci a mozda ga i nemam i imam opet za par dana zakazan prijem kao da mi prate taj secer,znate koje mucenje.Uz odlican beba odgovara gestacijskoj nedelji maltene u dan, ja sam se ugojila 8kg a sledece nedelje ulazim u 8 mesec inace sam 30-ta nedelja,imam 23 godine.Jutarnje vrednosti glukoze uvek oko 3.2,3.7 tako ne prelaze ni 4 a kamoli nesto vise.Nego sam se ja uplasila da ako vec imam taj dijabetes da ga nisam dobila u prva tri meseca a da to nisam znala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel meris sama kuci na aparatu secer? Ako meris upisuj vrednosti,pre i posle jela za sva tri obroka dnevno,ako ti pre jela ne prelazi 5.8 i sat posle jela ne prelazi 8.0 onda nemas ni s od secera. Poneses listu i pokazes svojoj doktorki,ako je iole strucna ispravice dijagnozu. Ne razumem razlog zasto ti je uopste predlozen test na glukozu ako si se dosad ugojila samo 8 kg? Jesi li imala nekih problema u prvom tromesecju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

predlozeno je zbog genetike jer mi baba i deda imaju secer.Pa nisam imala nista posebno od problema u prvom tromesecju samo sam imala neki hematom na materici koji se sam povukao nije prokrvario sto se tice bebe sve ok,i rekli su mi da se taj hematom stvorio od trudnoce jer se beba gnjezdi unutra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

predlozeno je zbog genetike jer mi baba i deda imaju secer.Pa nisam imala nista posebno od problema u prvom tromesecju samo sam imala neki hematom na materici koji se sam povukao nije prokrvario sto se tice bebe sve ok,i rekli su mi da se taj hematom stvorio od trudnoce jer se beba gnjezdi unutra

Opusti se,ne razmisljaj o tome... Baba i deda :blink: Meni imaju svi u porodici sa tatine strane i tata,a eto ja ga nisam dobila ni u jednoj trudnoci... takodje udojila sam se preko 20 kg,znaci ti si u mnogo boljem stanju od svega ovoga,zato opusteno do kraja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala ti.veliki pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da su ipak bili u pravu da imam gestacijski dijabetes jer sam juce doruckovala nesto lagano i uzmem pojedem jedan kolac i reko sad cu da izmerim posle 2h i ono 8.5.Interesuje me da li neko zna da li taj secer nekako moze ostetiti plod?Pogotovo ako sam ga dobila,ne daj boze,u prvom tromesecju a da to nisam znala da li je moglo doci do nekih vecih ostecenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da su ipak bili u pravu da imam gestacijski dijabetes jer sam juce doruckovala nesto lagano i uzmem pojedem jedan kolac i reko sad cu da izmerim posle 2h i ono 8.5.Interesuje me da li neko zna da li taj secer nekako moze ostetiti plod?Pogotovo ako sam ga dobila,ne daj boze,u prvom tromesecju a da to nisam znala da li je moglo doci do nekih vecih ostecenja?

Mislim da je to najbolje da pitaš svog lekara. Ja iskreno ne znam, ali nije to neki ekstremno visok šećer, da bi oštetio bebu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da su ipak bili u pravu da imam gestacijski dijabetes jer sam juce doruckovala nesto lagano i uzmem pojedem jedan kolac i reko sad cu da izmerim posle 2h i ono 8.5.Interesuje me da li neko zna da li taj secer nekako moze ostetiti plod?Pogotovo ako sam ga dobila,ne daj boze,u prvom tromesecju a da to nisam znala da li je moglo doci do nekih vecih ostecenja?

Jedna od posledica nekontrolisanog gestacijskog dijabetesa jeste makrozomija - krupna beba. Koliko znam, to je jedina moguća posledica. Dakle, samo da ti se beba malo ugoji više. Takođe, treba voditi računa da beba po porođaju ne padne u hipoglikemiju. No, lekari to dobro znaju, pa će to svakako proveriti i reagovati.

Ne treba da se brineš. Malo reguliši ishranu do kraja trudnoće, izbaci slatko i ugljene hidrate i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti meni beba hvala bogu nije krupna za sada nego sam se ja plasila da taj secer ne dovede do ostecenja nekog organa pa sam sva istraumirana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima!

treba mi pomoc u vezi sa tumacenjem ogt testa. pre neki dan mi je izmeren secer 3mmol/l, pa me je lekarka uputila na ogtt.

radila sam ga na sledeci nacin: 100g glukoze u dve case vode (od 1,8dl) sam popila za 5 minuta, otprilike.

pre ispijanja glukoze nalaz je bio 4,6 mmol/l.

nakon 30min - 9,1

nakon 60min - 9,7

nakon 90min - 9,3

razgovarala sam sa lekarkom telefonom, i ona me salje da radim 'dnevni profil'. zvucala mi je neodredjeno.

koliko su mi rezultati losi, i koliko treba da brinem? ima li neko iskustva sa slicnim nalazima, ili, jos bolje, strucnog znanja iz ove oblasti?

jako sam uznemirena, mozete zamisliti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, nisam rekla nista o drugih info!

imam 35 godina, i prva mi je trudnoca. u 29. nedelji smo. ugojila sam se oko 5-6kg. inace, nemam problema s secerom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andisam, dobrodošla na forum!

Kao prvo - nemoj se nervirati unapred!!

Povišen ili snižen šećer u trudnoći nije strašna stvar!!

Tvoji rezultati nisu baš nešto sjajni, odn. skočio ti je šećer posle te glukoze kako treba, ali se nije dovoljno bzro spustio. Takođe, i sama si rekla da ti je već izmeren dosta niži šećer.

Povišen šećer u trudnoći može doprineti da beba bude nešto krupnija nego što bi bila bez povišenog šećera.

Sve se to manje više reguliše izbalansiranom ishranom.

Dnevni profil nije ništa drugo do merenje šećera u toku jednog dana uz adekvatnu ishranu.

Sve u svemu, nema potrebe da se nerviraš unapred!

Sve se to manje više reguliše ishranom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala puno, feniks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andisam, dobrodošla na forum!

Kao prvo - nemoj se nervirati unapred!!

Povišen ili snižen šećer u trudnoći nije strašna stvar!!

Tvoji rezultati nisu baš nešto sjajni, odn. skočio ti je šećer posle te glukoze kako treba, ali se nije dovoljno bzro spustio. Takođe, i sama si rekla da ti je već izmeren dosta niži šećer.

Povišen šećer u trudnoći može doprineti da beba bude nešto krupnija nego što bi bila bez povišenog šećera.

Sve se to manje više reguliše izbalansiranom ishranom.

Dnevni profil nije ništa drugo do merenje šećera u toku jednog dana uz adekvatnu ishranu.

Sve u svemu, nema potrebe da se nerviraš unapred!

Sve se to manje više reguliše ishranom!

Bas tako. Ja sam imala dosta povisen secer. Ovde kod nas te lekari odmah bace na insulin. Mi poznajemo tog endokrinologa sto mi je gledao rezultate i ja sam se sa njim dogovorila da ne uzimam insulin vec da regulisem ishranu. Ishranom sam sve i resila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala i tebi, miva.

ja se stvarno nadam da to nece iskomplikovati stvari.

nisam ni gojazna.

videcu sta ce mi kazati nakon dnevnog profila. krivo mi je sto moram da smanjim voce, a sad je sezona omiljenih breskvi i dinja, etc.

bice valjda ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala i tebi, miva.

ja se stvarno nadam da to nece iskomplikovati stvari.

nisam ni gojazna.

videcu sta ce mi kazati nakon dnevnog profila. krivo mi je sto moram da smanjim voce, a sad je sezona omiljenih breskvi i dinja, etc.

bice valjda ok.

Nema na cemu.

Ej da ti kazem, meni je dr rekao da ne jedem ni one proizvode koji su namenjeni secerasima tipa sokovi, keks, dzemovi sa vestackim secerom... Tako da znas. Ja sam taj secer dobila u osmom mesecu i tog meseca sam cak i smrsala nakon dijete pa nemoj da se uplasis ako smrsas koje kilo. Nemoj da zabusavas i pazi sta jedes jer ce ti beba narasti i tesko ces se poroditi. Sve najbolje ti zelim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HITNO!!!!!!!!!

Nemam vremena da citam sve postove jer moram u bolnicu pa ako neko ima iskustva da mi da odgovor

Sinoc mi je secer bio 10,5, jutros na tašte 7,7 a dva sata nakon jela 14,7.

Dr mi je rekla da vec danas moram da se javim u bolnicu, do sada je secer bio normalan inace 38 nedelja trudnoce. U prosloj trudnoci sam lezala sa jednom dijabeticarkom i rekla mi je (ne znam koliko je to tacno) da sa tolikim secerom rade CR. Da li je to tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hoces reci da ovo nije zabrinjavajuce? Mene je dr dobro isprepadala jutros :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz pa mislim da bi ti dr rekao za CR da je stanje kriticno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz pa mislim da bi ti dr rekao za CR da je stanje kriticno ;)

Pa nemam pojma, danas sam i otkrila da "imam problem"

Nikada me ovo nije interesovalo tako da nemam pojma o tome, mogu samo da lupam glupa pitanja i nerviram se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Topaz, a sta si jela u medjuvremenu?

Juce, sinoc, jutros?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne brini, ti si već 38 nedelja, šećer ti ne može ništa :D

on je za brigu u ranijoj trudnoći, jer beba može naglo da raste i da dođe do prevremenog porođaja....

samo se opusti, ništa ne brigaj i pazi na ishranu i u budućnosti jer su istraživanja pokazala da šećer u trudnoći može da predhodi dijabetu u kasnijim godinama...

samo easy, ništa strašno :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.