Šećer u trudnoći

odgovora

Objavljeno

hvala na odgovoru :)

jesi ponovo radila OGTT ili ste videli da ipak treba terapija iz obicnih rezultata secera?

imam nesto u glavi da se nutricionisti zakazuju mesecima unapred pa ne znam kolik je realno da na vreme stignem kod nekog :P:(

Radila sam ogtt a i dobila sam aparat da merim sama kuci. Nutricionistu mislim da brze mozes da dobijes. Ja idem i svake 4 nedelje kod endokrinologa. Zakazi ti to lepo i ne brini, pa i da moras da se bockas nista strasno. Navikne se covek na sve a i znas da nije dozivotno :D. Ako ti nesto treba slobodno pitaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neno, hvala puno na odgovoru :)

provela sam poslednja dva sata okretajući razlicite telefone (jer moram da mirujem pa ne mogu da idem i cekam redove) da pokusam da saznam kako do nutricioniste (dr mi je na odmoru) ali su me samo setali od sluzbe do sluzbe i nista nisam ni saznala a kamoli zakazala :D

pokusacu sutra ponovo

sta je tebi endokrinolog rekao - da li je ova vrsta dijabetesa zaista prolazna ili su velike sanse da ostane ili se dobije u nekom skorijem vremenu dijabetes tipa II (kao sto citam na netu)?

najgore su mi potencijalne posledice za bebu (procitah svasta na netu), strah me i da pitam a ne mogu da ne pitam :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neno, hvala puno na odgovoru :)

provela sam poslednja dva sata okretajući razlicite telefone (jer moram da mirujem pa ne mogu da idem i cekam redove) da pokusam da saznam kako do nutricioniste (dr mi je na odmoru) ali su me samo setali od sluzbe do sluzbe i nista nisam ni saznala a kamoli zakazala :D

pokusacu sutra ponovo

sta je tebi endokrinolog rekao - da li je ova vrsta dijabetesa zaista prolazna ili su velike sanse da ostane ili se dobije u nekom skorijem vremenu dijabetes tipa II (kao sto citam na netu)?

najgore su mi potencijalne posledice za bebu (procitah svasta na netu), strah me i da pitam a ne mogu da ne pitam :unsure:

Ne brini, ono sto je meni rekao je da je najveci i skoro jedini rizik da bebi kad se rodi padne secer ali i to samo prvih 24h.

Riziko da dobijes dm tip2 je 50% u sledecih 10 god ali ako se zdravo hranis i kreces i nemas nasledne predispozicije mozes da izbegnes oboljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

radila sam OGTT sa 100g glukoze i dobila lose rezultate

4.9/13.1/12.1/8.5

u 27. sam nedelji trudnoce, bebicu od pocetka procenjuju da je par dana starija nego sto bi trebalo, pijem utrogestan i partusisten i mirujem od pocetka, ugojila sam se 11 kg do sada

ginekolog mi je rekla generalno savete u vezi sa ishranom (ali npr nije mi jasno koliko voca smem da jedem) a prijateljica koja je dr kaze da su ovo rezultati za dobijanje insulinske terapije

da li ima neko sa slicnim rezultatima i kakve ste upute dobile od svog dr za dalje?

hvala unapred :)

Ne daj se da te istraumiraju bez potrebe kao što su mene! Mene su poslali u 20 nedelji na OGTT zato što su mi jutarnje vrednosti bile 6. OGTT rezultat je gori od tvog, zadnja izmerena vrednost mi je 11,5. Doktorka je odmah preporučila da me smesti u bolnicu, da mi oni to prate, da mi odrede terapiju... Na svoju odgovornost sam odbila i pokušala prvo sa dijabetičarskom djetom prilagođenom trudnicama - razlika je u tome što su dozvoljene neograničene količine mleka i jogurta, kao i nemasnog mesa. Nabavila sam aparatić za merenje šećera i bockala se nekoliko puta dnevno. Već posle nekoliko dana je bilo sve na svom mestu. Jutarnji šećer je bio oko 4,5-5 a preko dana nije prelazio 6,3. Doktorka je i dalje negodovala moju metodu, a oko 32. nedelje beba je bila napredna za čitave dve nedelje?! Ja sam iz porodilišta izašla sa istom kilažim kao i pre trudnoće, a beba je rođena zdrava sa 3 kg. Ko zna koliko bi se ja ugojila da sam jela koliko god i šta god - ova ishrana je samo pomogla da se osećem super, a nikada nisam bila gladna (minimum pet obroka je obavezno u ovm režimu ishrane). Obavezna je i fizička aktivnost, dovoljne su duže šetnje.

Dakle, posle prve traume prouzrokovane reakcijom doktorke, ništa nije bilo zabrinjavajuće, pridržavala sam se djete uz povremeno čašćavanje picom na tankoj kori ili parčencetom čokolade.

Ako ima nekih pitanjca, izvolte, pitajte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage trudnice i mame,

Juče mi je doktorka dijagnostikovala moguću pojavu gestacijskog dijabetesa (šećer 5,7!) i rekla mi je da je i tome pokazatelj prisutnosti acetona u urinu. Inače sam 14 nedelja. Preporučila mi je da uradim test opterećenja da bi videla da li stvarno postoji problem. MOlim vas da mi prenesete svoja iskustva po pitanju ishrane (ja inače ne jedem nešto puno slatkiša ali mi stvarno predstavlja problem to što ne mogu da jedem lubenicu i groždje :( to je voće koje najviše volim). Šta uopšte sme ili ne sme da se jede?

Hvala

Pozdrav

Vesna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage trudnice i mame,

Juče mi je doktorka dijagnostikovala moguću pojavu gestacijskog dijabetesa (šećer 5,7!) i rekla mi je da je i tome pokazatelj prisutnosti acetona u urinu. Inače sam 14 nedelja. Preporučila mi je da uradim test opterećenja da bi videla da li stvarno postoji problem. MOlim vas da mi prenesete svoja iskustva po pitanju ishrane (ja inače ne jedem nešto puno slatkiša ali mi stvarno predstavlja problem to što ne mogu da jedem lubenicu i groždje :( to je voće koje najviše volim). Šta uopšte sme ili ne sme da se jede?

Hvala

Pozdrav

Vesna

vesna idi na temu povisen secer u trudnoci, imas tamo dosta saveta. pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uspela sam jutros da dodjem do nutricioniste :)

puno informacija mi je ispricala, pola sam vec zaboravila :P

ona nije za to da se uvede insulin (nije ni moj ginekolog, nego snaja mi je dr i radi bas na odeljenju endokrinologije i ona se silno buni sto me dr ne salje kod njih da mi daju terapiju), niti je predlozila da proveravam secer vise od 1x mesecno

rekla je da bebi ne moze biti nista ali meni, ukoliko ne promenim ishranu od sada pa nadalje da postoji velika sansa da zaista i dobijem dijabetes

generalno mi je pricala o grupama hrane, za voce rekla da moze 3x dnevno po 100g, pola sata pre ili 2h posle obroka (kaze ne treba mesati voce i hranu, dodje do truljenja pa se ne uzmu svi hranljivi sastojci iz nje)

posto ja nikako ne volim kuvano meso, rekla je da ga spremim na pari npr a onda bacim na tiganj na malo maslinovog ulja kako bi dobilo ukus prženog

za bademe, lesnike, kikiriki... rekla je ne vise od jedne sake ukupno dnevno

mleko do 1.6 masti

crni hleb iskljucivo

kada se jede nesto bogato skrobom npr krompir, kukuruz, da se onda izbaci hleb iz obroka

preporucila plavu ribu (losos, tuna) ali ja to nikako ne volim, drzacu se pastrmke :P

dala mi je papir sa dijetom od 2500 kcal ali samo kao primer, da bih stekla opstu sliku sta u kojoj kolicini da koristim, da se s obzirom na trudnocu ne mroam toga striktno pridrzavati

ako se setim jos necega, postovaću :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Melani, mislim da si sasvim lepo razumela sta treba da radis. I ja sam imala povisen secer na posle 5og meseca, 2 puta mi radili ogtt.

Ne moras se ponasati kao dijabeticar, samo malo bolje pripazi, procitaj ta uputstva koja ti je dala nutricionista pa kada se setis, pridrzavaj se necega.

Ja sam merila secer svakih desetak dana, u apoteci su za 80 dinara to odradili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene je u prvoj trudnoci celu trudnocu bio prisutan aceton u urinu.Radila test opterecenja i nisam imal dijabetes ni intoleranciju.Aceton je cesto znak gladovanja pre vadenja krvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene je u prvoj trudnoci celu trudnocu bio prisutan aceton u urinu.Radila test opterecenja i nisam imal dijabetes ni intoleranciju.Aceton je cesto znak gladovanja pre vadenja krvi.

Na svu sreću jučerašnji rezultat je pokazao da nemam šećer! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jutros radila OGTT test sa 100g glukoze i rezultati su sledeci:

0- 4,21

30- 6,95

60- 7,10

90- 7,00

120- 6,98

Moze li mi neko reci da li je ovo u redu ili ne? tek sledece nedelje imam zakazano kod doktora pa treba izdrzati... :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jutros radila OGTT test sa 100g glukoze i rezultati su sledeci:

0- 4,21

30- 6,95

60- 7,10

90- 7,00

120- 6,98

Moze li mi neko reci da li je ovo u redu ili ne? tek sledece nedelje imam zakazano kod doktora pa treba izdrzati... :S

ja sam imala problem sa šećerom u trudnoći, bio je viši od tvog nakon opterećenja i 10,8 kod tebe je malo povišen, normalno je da je do 6, mislim da će te staviti na dijetu!

I ja sam bila na dijeti, a inače sam ležala u bolnici 2.,5 meseca, čitaj problrm sa plodnom vodom!I sad ovako, slušaj, ja sam prvih 7 dana jela bolničku hranu i pridržavala se, odmah sam opala za 2 kile, dolazi cimerka koja isto ima taj trudnički šećer, i jede sve, tako da smo ti ja i ona jele baš sve, i čokolade pomalo i slano, jer dijeta podraumeva da pojedeš uz svaki obrok samo 1 parče hleba, sve na ulju, neslano, ništa slatko, čak i ne svako voće, ma užas.... mi jele sve umereno, nakon porođaja vade šećer i moj je bio normalan, e sad postoji kod nekog mogućnost da mu nakon porođaja ostane za ceo život taj trudnički šećer, a nekom ne, evo ako meni,ja sam morala rizikovati, jer je postojala mogućnost da se moje dete rodi ranije pa nisam htela da se rodi sa 1700gr....jedi svega, al pomalo,i nema zime, mislim da taj šećer dolazi od stresa i problema,tako je bar meni!pozdrav i pitaj što god te zanima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E hvala ti puno, u medjuvremenu sam bila kod doktora i rekao mi je da su rezultati dobri, nije mi spomenuo nikakvu dijetu niti ista slicno... nadam se samo da je u pravu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E hvala ti puno, u medjuvremenu sam bila kod doktora i rekao mi je da su rezultati dobri, nije mi spomenuo nikakvu dijetu niti ista slicno... nadam se samo da je u pravu....

A kako si sada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima.Ja sam u 22 nedelji trudnoce i pre neki dan su pokusali da mi urade ogtt test ali sam ja odmah povratila taj rastvor i test je bilo nemoguce uraditi.Doktorka me ne bi vise slala na takav test vec da merim secer 2 h posle obroka.Da li neko zna koje su normalne vrednosti kada se secer tako meri znaci 2h posle obroka??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima.Ja sam u 22 nedelji trudnoce i pre neki dan su pokusali da mi urade ogtt test ali sam ja odmah povratila taj rastvor i test je bilo nemoguce uraditi.Doktorka me ne bi vise slala na takav test vec da merim secer 2 h posle obroka.Da li neko zna koje su normalne vrednosti kada se secer tako meri znaci 2h posle obroka??

Trebalo bi da su možda za 1 do 2 jedinice veći nego ujutro, ne nešto previše visoki.

Najbolje da pitaš dr koji ti je rekao da tako mreriš šećer kako bi znala referentne vrednosti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ne znam to je ipak posle jela negde sam procitala da je granica 7-8 tako da ako je preko to je onda gestacijski dijabetes sad ne znam koliko je to tacno ne znam ni gde sam to procitala.doktorka ce to videti tamo sledece nedelje ja merim sama kuci i jednom mi je samo bio 7.5 a ujutru posle dorucka mi je uglavnom oko 5.4 tako i uvece a za rucak bude oko 6.4.Da li je neko mozda merio pa tako kao ja pa zna koje su vrednosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jer znas kako razmisljam kada se meri jutarnja glukoza ne jede se celu noc i oni preporucuju da se ne jede 12h pre vadjenja krvi tako da mi nije logicno da posle jela 2h bude samo jedan,dva veci jer onda ladno moze jutarnji da se meri i par sati posle jela ne znam mozda gresim.Nadam se da ce se naci neko ko je to tako radio pa da me posavetuje doknne odem kod doktorke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ne znam to je ipak posle jela negde sam procitala da je granica 7-8 tako da ako je preko to je onda gestacijski dijabetes sad ne znam koliko je to tacno ne znam ni gde sam to procitala.doktorka ce to videti tamo sledece nedelje ja merim sama kuci i jednom mi je samo bio 7.5 a ujutru posle dorucka mi je uglavnom oko 5.4 tako i uvece a za rucak bude oko 6.4.Da li je neko mozda merio pa tako kao ja pa zna koje su vrednosti?

Ja znam da je članica Miva poslednja pričala o tome, ali nisam sigurna da li je imala ista merenja na dva sata.

Ona ne navraća često, ali možeš da joj pošalješ privatnu poruku (to će pre videti) i pitaš. :)

A i sigurna sam da ako nešto zna da će ti izaći u susret :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da ne znas u kojoj je temi pisala posto je u ovoj nisam nasla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a da ne znas u kojoj je temi pisala posto je u ovoj nisam nasla

Ne bih znala, cico, ja sam bila sigurna da je ovde pisala. :unsure:

Kažem ti, ne navraća često na forum, ali će sigurno videti pp. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andjelina, mozda kasnim, tek sad videla

meni su ovako rekli

pre jela ujutru < 5.3 mmol

1 sat posle jela < 8.0 mmol

2 sata posle jela < 7.0 mmol

ali merenje mora da bude tacno na sat odnosno dva posle jela,

ako se predje vrednost dva puta dnevno na dva dana u nedelji, onda bi trebalo da se vidi kako dalje...

nemoj mnogo da brines, ja sam imala malo oko 28.nedelje pa se izgubio, promenila sam malckice nacin ishrane

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti puno meni je samo jedan dan posle rucka bio 7.5 a ovo sve ispod.Danas sam bila na uz i moja beba ima 450gr pa ne znam da to nije mnogo za 22 nedelju tj 21+4?ja se samo zbog toga plasim da beba ne bude ogromna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije za bebu to mnogo, moje su do 30. nedelje napredovali skolski, a sada zastajkuju, sve je to individualno, ako dr. kaze de je bebac u redu nemas sta da brines, ako i dalje sumnjas potrazis misljenje jos jednog dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.