Šećer u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Prosto ne verujem da sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom ili intolerancijom na glukozu kasnije obole od dijabeta. Mislim da to nije tačno u 100% slučajeva.

Hvala svima na odgovorima.

Slatkise inace slabo jedem, ali dan pre toga sam jela testeninu, jela voce i pila sok... sve do 19h, posle toga samo vodu. Posto me je na test poslala dr iz fronta koja mi je radila uz, a ne moja dr iz doma zdravlja koja mi vodi trudnocu, niko mi nije objasnio da 48h pre testa treba da budem na blagoj dijeti. Inace usput pijem i partusisten 4x1, koji sam naravno popila nekih sat vremena pre testa, jer zbog kontrakcija ne bi trebalo da preskacem. Ne znam da li i on utice na sam test?! Nisam se ugojila nista vise od normalnog za period trudnoce, oko 10kg a u 33 sam nedelji. Nemam problema ni sa pritiskom. Beba lepo napreduje, sad ima oko 1900.

Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosto ne verujem da sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom ili intolerancijom na glukozu kasnije obole od dijabeta. Mislim da to nije tačno u 100% slučajeva.

Nista nije 100% u medicini. Ipak, bez obzira na to kako to zvuci, bolje je iskreno sagledati situaciju. Znaci, ako je velika sansa da cete kasnije imati secer, pogotovo ako ne obratite paznju, onda je tako. I nista to nece promeniti. Pogotovo ne cudjenje ili da budete ljuti na mene.

U vezi sa zdravljem ne treba praviti bajke. A i ne pomaze.

Jedino so zaista pomaze je da nastavite ziveti u skladu s tim tj. sa saznanjem sta su vam slabosti u organizmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosto ne verujem da sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom ili intolerancijom na glukozu kasnije obole od dijabeta. Mislim da to nije tačno u 100% slučajeva.

Naravno da nije,kao sto i ne znaci da neko ko nije imao intoleranciju u trudnoci nece dobiti dijabetes.Ovo se u trudnoci desava zbog hormonske neravnoteze,sto utice i na lucenje insulina.Takvo stanje vlada u organizmu samo za vreme trudnoce i nikad vise,sto znaci da se posle stanje vraca na normalu.Neko ce dijabet svakako nekad dobiti,ali to nema veze da li ga je imao u trudnoci ili ne :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da nije,kao sto i ne znaci da neko ko nije imao intoleranciju u trudnoci nece dobiti dijabetes.Ovo se u trudnoci desava zbog hormonske neravnoteze,sto utice i na lucenje insulina.Takvo stanje vlada u organizmu samo za vreme trudnoce i nikad vise,sto znaci da se posle stanje vraca na normalu.Neko ce dijabet svakako nekad dobiti,ali to nema veze da li ga je imao u trudnoci ili ne :D

Ima veze da li je neko imao ili ne. U trudnoci se pokazu slabosti organizma.

To ne znaci da ce u sledecih par godina da se desi.

Pitala sam mm, i on je prilicno strog po tom pitanju. Zene koje imaju trudnicki dijabetes obavezno salje kod nutricioniste i za vreme, ali i posle trudnoce. O tome jako vodi racuna. Ipak, on ne postavlja dijagnozu na osnovu jednog testa. Tacno je da beba bude veca kod dijabeticara, ali kod onih zapustenih, koji se ne lece.

Sta da vam kazem, to mu je bila subspecijalizacija, endokrinologija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista nije 100% u medicini. Ipak, bez obzira na to kako to zvuci, bolje je iskreno sagledati situaciju. Znaci, ako je velika sansa da cete kasnije imati secer, pogotovo ako ne obratite paznju, onda je tako. I nista to nece promeniti. Pogotovo ne cudjenje ili da budete ljuti na mene.

U vezi sa zdravljem ne treba praviti bajke. A i ne pomaze.

Jedino so zaista pomaze je da nastavite ziveti u skladu s tim tj. sa saznanjem sta su vam slabosti u organizmu.

Naravno da u medicini nije sve 100%, nije čak ni blizu.

A vi ste nešto očito pogrešno razumeli kada ste moj post protumačili kao ljutnju na vas (?!) ili neko čuđenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otkud znam. Nekad se ljudi naljute. Nije isto ovako i uzivo komunicirati.

Meni se retko desava da se naljutim, ali nekad i to deluje na netu tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Endokrinolozi su jako dobri u poznavanju lekova, ne brini. Ako su ti rekli da treba da pijes u trudnoci, onda je tako. Za bebu je vazno da ti stitna radi dobro, pa ako mora i pod lekovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage trudnice,

Da li neko zna gde se mogu naci korisni textovi u vezi sa ishranom trudnica sa nizom glukozom. Naime, rezultati krvne slike su mi pokazali vrednost glukoze od 2,8 a granicna vrednost je 4,2 . Dobila sam uput da ponovo vadim krv za ned. dana. Do tada bi mi trebao neki savet.

Hvala Vam,

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na mojim nalazima je donja granica 3,4 mislim a gornja 6,1.. da li si proveravala cesce, mozda je trenutno bilo..

proveri jos koji put..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana, hvala na odgovoru. Na nalazima granica je 4,2. A u poselednjih par mes. mi spada sve vise. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto je beba veca to je vise energije potrebno i glukoza pada, padaju ukupni proteini, urea, kreatinin, gvozdje u vecini slucajeva.

Trudi, ne brini se. Ta analiza zavisi od mnogo faktora, a jedan od njih je i to posle koliko vremena je plazma, odnosno serum odvojen od krvnih celija, sto znaci, u koliko je krv duze stajala pre analize, glukoza ce da opada u svakom satu. Ne znam koliko procentualno, ali opada. Jos nesto, krvna slika pokazuje broj krvnih celija i njihove parametre, a biohemijski nalaz nivo secera u krvi.

U nasoj lab. ref. vrednosti su od 3.9-6.1 za glukozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki Lo, hvala ti. Dobila sam uput da proverim glukozu opet za par dana, pa cemo videti sta dalje. Bitno je samo da bebi bude dobro, pa i mami:))

Pozdrav :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ti i nisam bas od neke koristi jer se ja, za razliku od tebe borim sa viskom. Pre neki dan su mi rekli da mi je, kada mi je radjen test, (kad sa pila glukozu) bilo povecano. Nije mnogo, ali je povecan. 16-tog ponavljam rezultate, pa da vidimo. U svakom slucaju, nadam se da ti nije nista opasno. Meni je receno da izbegavam secer, nerviranje i lisnata i ostala testa, ne vise od 3 kuvana jaja sedmicno, da ne przim meso, vec da ga dinstam i sl., pa mozes da pokusas da radis suprotno od onog sto je meni receno, pa vidi, mozda bude bolje. Kako god, samo prvo proveri da li je to sigurno, onda ces znati sta i kako dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To se , u principu, ne leci. Verovatno ne jedes dovoljno. Meni to stalno govore, jer mi je isto niska vrednost, a bila je i u trudnoci. Ali moras paziti da ne padnes u nesvest, jer je ovako mnogo lakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preporucen mi je da uradim OGTT zbog godina. Je li radio neko i kako se izvodi?

Dobila sam informaciju da se radi 28 nedelje trudnoce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preporucen mi je da uradim OGTT zbog godina. Je li radio neko i kako se izvodi?

Dobila sam informaciju da se radi 28 nedelje trudnoce.

Kad se sumlja moze i ranije. Mislim da godina nisu toliko vazne koliko porodicna anamneza i tezina. Nista strasno: mere secer na prazan stomak, dobijes rastvor glukoze (75 ili 100 g) pa ti kontrolisu secer posle 1 i 2 sata. Najcesce iz prsta mada su meni u prosloj trudnoci vadili krv iz vene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad se sumlja moze i ranije. Mislim da godina nisu toliko vazne koliko porodicna anamneza i tezina. Nista strasno: mere secer na prazan stomak, dobijes rastvor glukoze (75 ili 100 g) pa ti kontrolisu secer posle 1 i 2 sata. Najcesce iz prsta mada su meni u prosloj trudnoci vadili krv iz vene.

Malo sam citala po netu i kazu da se u evropskim zemljama praktikuje da se svim trudnicama radi OGTT. Ja nemam nista u u porodicnoj anamnezi a i tezina mi je u granicama normale. Doktorka mi je to predlozila da uradim na prvom pregledu kada je savetovala i da se radi amnocenteza. Oboje je objasnila da se radi zbog godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo sam citala po netu i kazu da se u evropskim zemljama praktikuje da se svim trudnicama radi OGTT. Ja nemam nista u u porodicnoj anamnezi a i tezina mi je u granicama normale. Doktorka mi je to predlozila da uradim na prvom pregledu kada je savetovala i da se radi amnocenteza. Oboje je objasnila da se radi zbog godina.

Azdajo, ne praktikuje se svuga ogtt, ovo ti je zapad pa moraju malo i da ustede. Samo kad ima sumnje, rekla sam ti uzroke. A i da ti urade nece da ti skodi i ne boli nista, niti skodi bebi.... Ne brini, ako hoce neka ti urade

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u osmom mesecu trudnoce i na poslednjem laboratorijskom testu su mi pronasli uvecan secer...danas sam isla u bolnicu gde su mi pregledali rezultate i dali mi aparatic da kontrolisem sama sebi tri puta dnevno secer i to dva sata posle obroka...Onda su me poslali kod dijeteticara da mi odredi rezim ishrane i tako...sad gledam sta ja to sve smem, a sta ne da jedem i kada. Inace do sada sam sa ugojila 10-11 kg s tim da sam trudnocu startovala sa 75 kg, tj petnestak kilograma vise od neke normalne kilaze koju bih trebalo da imam...kakva su vasa iskustva po ovom pitanju? Da li vam se sredio secer po zavrsetku trudnoce ili se to posle prolongiralo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u osmom mesecu trudnoce i na poslednjem laboratorijskom testu su mi pronasli uvecan secer...danas sam isla u bolnicu gde su mi pregledali rezultate i dali mi aparatic da kontrolisem sama sebi tri puta dnevno secer i to dva sata posle obroka...Onda su me poslali kod dijeteticara da mi odredi rezim ishrane i tako...sad gledam sta ja to sve smem, a sta ne da jedem i kada. Inace do sada sam sa ugojila 10-11 kg s tim da sam trudnocu startovala sa 75 kg, tj petnestak kilograma vise od neke normalne kilaze koju bih trebalo da imam...kakva su vasa iskustva po ovom pitanju? Da li vam se sredio secer po zavrsetku trudnoce ili se to posle prolongiralo?

Imas temu povisen secer u trudnoci. Pogledaj pod tegobe u trudnoci. I ja imam secer, ugojila sam se 5 kg ali sam kao ti startovala sa viskom. Sad primam i insulin a merim secer pre svakog obroka i 1 sat posle. Dva sata posle vec treba da je u normali. Posto imam 4 obroka ( sa uzinom) merim 8 puta secer preko dana i jednom nocu zbog insulina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije moguce da ne jedem dovoljno, kad fino dobijam na kilazi.Mozda ne jedem dovoljno slatkisa,ne znam. Uglavnom, receno mi je da jedem cesto a po malo, a sad u 8. mesecu jedino tako je i moguce:)

Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je citav zivot niza glukoza, nikad nije bila preko 3.5... U trudnoci je bila 2.5-3.2... Ali nisam imala problema oko toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

radila sam OGTT sa 100g glukoze i dobila lose rezultate

4.9/13.1/12.1/8.5

u 27. sam nedelji trudnoce, bebicu od pocetka procenjuju da je par dana starija nego sto bi trebalo, pijem utrogestan i partusisten i mirujem od pocetka, ugojila sam se 11 kg do sada

ginekolog mi je rekla generalno savete u vezi sa ishranom (ali npr nije mi jasno koliko voca smem da jedem) a prijateljica koja je dr kaze da su ovo rezultati za dobijanje insulinske terapije

da li ima neko sa slicnim rezultatima i kakve ste upute dobile od svog dr za dalje?

hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

radila sam OGTT sa 100g glukoze i dobila lose rezultate

4.9/13.1/12.1/8.5

u 27. sam nedelji trudnoce, bebicu od pocetka procenjuju da je par dana starija nego sto bi trebalo, pijem utrogestan i partusisten i mirujem od pocetka, ugojila sam se 11 kg do sada

ginekolog mi je rekla generalno savete u vezi sa ishranom (ali npr nije mi jasno koliko voca smem da jedem) a prijateljica koja je dr kaze da su ovo rezultati za dobijanje insulinske terapije

da li ima neko sa slicnim rezultatima i kakve ste upute dobile od svog dr za dalje?

hvala unapred :)

Ja sam imala slicne rezultate i pokusali smo sa dijetom pa smo ukljucili i insulin. Voce smes ali zavisi sta i u kojim kolicinama. Imam duuuugu listu a nejbolje ti je da odes kod nutricioniste pa ce on da ti da sve koliko i sta smes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala slicne rezultate i pokusali smo sa dijetom pa smo ukljucili i insulin. Voce smes ali zavisi sta i u kojim kolicinama. Imam duuuugu listu a nejbolje ti je da odes kod nutricioniste pa ce on da ti da sve koliko i sta smes.

hvala na odgovoru :)

jesi ponovo radila OGTT ili ste videli da ipak treba terapija iz obicnih rezultata secera?

imam nesto u glavi da se nutricionisti zakazuju mesecima unapred pa ne znam kolik je realno da na vreme stignem kod nekog :P:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.