Šećer u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Da li ste imali problema sa šećerom u trudnoći?

Ja puno volim slatkiše i nikad nisam imala problema sa šećerom. Negde u 7 mesecu me je doktor poslao da prekontrolišem šećer jer je beba bila krupna. Radila sam i OGT test i ispostavilo se da mi je šečer povišen. Držala sam dijetu, doslovno sam se pridržavala svega što su mi rekli ali nije pomagalo. Kad sam se porodila odmah sam navalila na slatkiše. Prekontrolisala sam šećer i sve je opet bilo OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u drugoj trudnoci (zavrsila se spontanim, kao i prva), imala skokove secera do 11, pa i 15 , i to odmah u prva tri meseca, ali dok sam stigla da mi ispisu terapiju, vec nije bilo potrebe, jer je opao na 4 kada sam izgubila bebu. Tako da je to bilo od trudnoce, ni pre ni posle.

U ovoj trudnoci mi je secer bio uvek (na 7 analiza krvi) oko 5.4. Medjutim, sada, pre dve nedelje sam imala rezultat od 6.4, s tim da sam prethodno vece smazala cokoladu, sto kvari realne rezultate.

Mada mi je laborantkinja rekla da bi i bez cokolade to bio sasvim normalan rezultat u sedmom mesecu.....mene ipak malo brine, sta ako poraste i dokle je u trudnoci normalno?

Meni nisu radili OGTT test jer do sada nije bilo problema, ali recimo da se pojavi, sta mi je ciniti?

Ja ne jedem bas slatkise, mozda jednom mesecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oko 22. nedelje na drugom ekspertnom UZ-u su mi isto konstatovali krupnu bebu i poslali me na test opterećenja.

Jedina vrednost koja mi je bila povišena je posle 2h od popijene glukoze. Konstatovali su mi gestacijsku intoleranciju na glukozu i prepisali dijetu koje sam se pridržavala striktno mesec dana i uredno merila šećer dva puta dnevno. A onda sam i jela što se ne sme, pa merila i isti mi je bio, blago povišen posle jela, ništa patološki.

Onda sam do kraja jela šta sam htela. Dijagnostikovali su mi makrozomiju u devetom mesecu.

Bebac bio 3.8kg. Toliko o tome :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac je do sada bio normalne tezine, ali onako ipak prema donjoj granici, pa cemo videti sutra koliko smo porasli, i sta kaze cika doktor na glukozu od 6.4 posle Milke cokolade :)

Ja imam uzasne probleme sa gestacijskom hipertenzijom, ali nikada pre nisam imala povisen pritisak, pa sa zato zanimam za secer, ko zna sta jos moze za ova dva i po meseca da mi se pojavi.

Mrzim dijete i ko zna kako bih mogla da je izdrzim u trudnoci da moram, pa bolje da sprecim, nego da lecim.

Ali me sad u sedmom prvi put hvata napad zelje za slatkim....bolje da se kontrolisem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je na OGT testu sa 50 grama glukoze prvi rezultat bio 5,1 a posle sat vremena 9,9. Posle to ga su me poslali da 1 dan ležim u bolnici ( GAK Narodni front) gde su mi uradili dnevni profil na šećer. Rezultati su mi bili oko normale, samo je u jednom trenutku šećer bio 7. Ipak su mi opet dali strogu dijetu i rekli da dođem 7 dana pre termina da ležim u bolnici. Tako sam i uradila. Beba je imala 3.750 gr, što po meni nije krupna beba.

Ja sam na porođaju dobro prošl, a i beba je super. Dobio je ocenu 10/10 :D :D :D

Plusic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam na porođaju dobro prošl, a i beba je super. Dobio je ocenu 10/10 :D :D :D

E to je za pohvalu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to je za pohvalu! :)

Hvala, hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas na pregledu mi je lekar potvrdio da nece zakazivati carski rez, osim ako se beba ne okrene glavicom na dole. Jer, eto, njemu je moja karlica tako savrsena za prirodan porodjaj, da mora da da sansu!

Stvarno nekad ne znam da li sam ja normalna ili oni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska.h, držim ti palčeve!

Ja sam sa mojom bebom imala trudnički dijabetes, držala striktno dijetu, ali u zadnjim nedeljama ipak sam merila povišene rezultate. U bolnici su mi rekli da je još ok, ali ja sam čitala da u drugim zemljama za moje rezultate posle jela već daju inzulin (posle 1 h 7,1 je granica, a kod nas mere 2 h posle jela...). Ja nisam dobila i moja beba je narasla. Rodila se sa 4220 grama, hvala Bogu, bez problema. :rolleyes: Posle porođaja, Mari je palo sećer, pa su joj dali šećernu vodu i merili šećer, nisu nas pustili kući dok se nije normalizovalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lea je vec na drugom UZ bila veca za nedelju dana.(dzaba ja pricala da sam ranije zatrudnela,7. dan ciklusa)Kasnije tokom cele trudnoce bila je veca 3 za nedelje.Meni je jutarnji secer uvek bio do 5 max 5.1.Dr me u 6.mesecu poslala na OGTT.rezultat posle 1h 7.3, posle 2h 7.1, posle 3h 7.0.Prvi rezultat na granici,ali joj se nije svidjalo sto sporo opada.Bila sam na svakih mesec dana u Visegradskoj na dvodnevnom pracenju,i naravno na dijeti.Bolesno sam se pridrzavala svega.Secer uvek bio od 3.5 do 5.

U 36.nedelji opet bolnica na dvodnevno pracenje.Nasla se tamo neka pametna doktorka koja mi je bukvalno rekla 'ne licite vi meni na dijabeticara,ostanite ovde do porodjaja'.(ja blagi nervni slom).Meni grlic po njihovim recima"zacementiran",sta da radim u bolnici jos mesec dana...A da,radila mi je i AC,rezultati su pokazali da je zrela,i da sam ipak ranije zatrudnela. I tacno 3 nedelje pre termina,mi je pukao vodenjak.Lea je imala 3400gr 52cm (ogromne li bebe)

Sve vreme sam znala da ce se ranije roditi,i da je to razlog.Ali ipak nisam smela da rizikujem njeno zdravlje,time sto necu voditi racuna o ishrani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u 26. nedelji, danas sam radila OGTT a poslali su me zbog pozitivne glukoze u urinu. Inace, secer u krvi mi je od pocetka trudnoce bio izmedju 4.9 do 5.2 ... Test sam radila sa 100 gr glukoze i vadjenje u toku 3h. Rekli su mi iz laboratorije kada sam uzela rezultate da su uredu. Moze li mi neko reci koje su referentne vrednosti za ogtt sa 100gr? Bas bih volela sama da uporedim rezultate, a na papiru iz lab. nema referentnih vrednosti. :rolleyes:

Inace, ovo mi je treca beba, u drugoj trudnoci (pre 6 godina) isto sam imala pozitivnu glukozu u urinu pa me niko nije poslao na ogtt...?? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su na kraju 7. meseca bebu procenili na 1970gr i uradili OGTT. Vrednosti su bile 5.1/ 7.4 / 6.1 / 5.1 ali i sutradan sesecam mucninu i malaksalost. Inace retko jedem slatkise i ako mi padne secer, sto je cesto jer je van trudnoce nizak, jedem voce. Da li je neko imao slicno iskustvo posle OGTT?

Ili sam ja kilava? :)

btw rekli su da je ovo ok i da nije intolerancija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su na kraju 7. meseca bebu procenili na 1970gr i uradili OGTT. Vrednosti su bile 5.1/ 7.4 / 6.1 / 5.1 ali i sutradan sesecam mucninu i malaksalost. Inace retko jedem slatkise i ako mi padne secer, sto je cesto jer je van trudnoce nizak, jedem voce. Da li je neko imao slicno iskustvo posle OGTT?

Ili sam ja kilava? :)

btw rekli su da je ovo ok i da nije intolerancija.

Koliko se sećam, tvoji su super rezultati.

Ako ti padne šećer bolje je da pojedeš neki brži šećer od fruktoze, što je med ili saharoza, jer ćeš se tako mnogo brže osećati bolje.

A možda ti je malaksalost od nižeš krvnog pritiska?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam stigla kuci nakon OGTT-a sa 100gr secera. Inace, trenutno sam u 33. nedelji.

Sama priprema mi i nije toliko tesko pala kako sam mislila da ce mi biti, no trenuci nakon ispijanja rastvorenih 100gr secera, e, to je bila druga prica. Nije mi bilo muka, nego sam vise imala potrebu da popijem jos vode, tako da mi je i sama pomisao na neki secer, slatko, bila mrska.

Moj savet buducim trudnicama koje ce se testirati da sa sobom ponesu (za nakon testa) vodu i neku kiflu, nesto ipak slano, jer, verujte mi, samo to ce vam prijati, nista "slatko" :lol:

Ustanovili su mi, na osnovu rezultata (5.3 / 12.6 / 13.8 / 8.2), da imam trudnicki dijabetes i dobila sam dijetu koju treba da postujem do kraja trudnoce :mellow:

Takodje, zakazali su mi za sledecu nedelju dnevnu bolnicu, pa cu videti kako cu se pokazati nakon toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva su vasha iskustva? Ja sam radila ovaj test sa 50mg pre dva meseca i dr kaze da je povishen pa sutra idem ponovo ali ovog puta sa 100, bojim se jer znam da je to opasno po bebu. Shta se radi u slucaju povishenog secera i kako se to stabilizuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nije preterano opasno za bebu ukoliko se budeš pridržavala određene ishrane i novi šećera držala u granicama normale.

Za bebu jedino što može biti problem ako se trudnički dijabetes ne dijagnostikuje, jeste brži rast, pa kao posledica se javlja makrozomija (krupna beba), a po rođenju može pasti u hipoglikemiju (samo ako se ne zna da je majka imala trudnički dijabetes). No, svakako sa odgovarajućim rezultatima koje ćeš doneti na porođaj, doktori će znati da predvide eventualnu situaciju i dati bebi šećer po rođenju ukoliko bude bilo potrebno.

Spojiću ovu temu sa "Povišeni šećer u trudnoći", pa ćeš tamo pročitati malo više iskustava.

Hellen voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam u dnevnoj bolnici nakon nedelju dana od OGTT-a.

Rezultati su mi bili u redu, to jest, konstantni tokom celog boravka i uz dijetalnu ishranu koju smo dobijale.

Rezultati secera u krvi su mi bili 5.3 (pre dorucka), a zatim 5.2 (oko 10h), 5.4 (oko 13h) i 5.4 (oko 17h). :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IvanaF1, reci mi koliko si ostala u bolnici dok su ti radili dnevni profil?

Meni je inace secer bio ok, ali danas na testu ogtt su mi bili sledeci rezultati 5,8/10,5/9,4/7,5. Moze li mi neko reci da li je to u redu ili ne? Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IvanaF1, reci mi koliko si ostala u bolnici dok su ti radili dnevni profil?

Meni je inace secer bio ok, ali danas na testu ogtt su mi bili sledeci rezultati 5,8/10,5/9,4/7,5. Moze li mi neko reci da li je to u redu ili ne? Pozzz

Povišene su ti vrednosti šećera. Ovaj prvi ti je OK, ali ove tri naredne vrednosti su ti malo veće. Poslednja bi trebalo da je manja od 6.1. Sa koliko grama glukoze si radila ogtt?

Svakako ne treba da se nerviraš, nije ništa strašno. Moraćeš malo da koriguješ ishranu. Nakon porođaja, šećer se vraća u normalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povišene su ti vrednosti šećera. Ovaj prvi ti je OK, ali ove tri naredne vrednosti su ti malo veće. Poslednja bi trebalo da je manja od 6.1. Sa koliko grama glukoze si radila ogtt?

Svakako ne treba da se nerviraš, nije ništa strašno. Moraćeš malo da koriguješ ishranu. Nakon porođaja, šećer se vraća u normalu.

Radila sam sa 100g glukoze. Hvala ti na odgovoru. Reci mi jos samo kako se radi taj dnevni profil i da li bi trebalo da radim i njega ili to moze da se regulise korigovanjem hrane? Mozda sam malo dosadna, ali sam malo zabrinuta i nestrpljiva dok ne odem kod svoje dr. Hvala ti jos jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam sa 100g glukoze. Hvala ti na odgovoru. Reci mi jos samo kako se radi taj dnevni profil i da li bi trebalo da radim i njega ili to moze da se regulise korigovanjem hrane? Mozda sam malo dosadna, ali sam malo zabrinuta i nestrpljiva dok ne odem kod svoje dr. Hvala ti jos jednom.

Iskreno da ti odgovorim - ne znam ništa tačno :)

Ja sam svojevremeno radila test sa 75g glukoze. Znam da nakon dva sata nivo šećera treba da se vrati u normalu. Tebi, kao i meni se nije dovoljno brzo spustio.

Mislim da ti vrednosti nisu patološke za gestacijski dijabetes, već da je to više "intolerancija na glukozu", ali to ti baš laički govorim.

Meni nisu radili dnevni profil, rekli su da nema potrebe, već mi propisali dijetu od 2200kl.

A dnevni profil mislim da nije ništa drugo nego da te svaki čas bockaju da ti mere šećer. :)

Da se ispravim - mislim da su ti samo druge dve vrednosti vrlo malo povišene.

Ja trenutno kod sebe imam samo referentne vrednosti za test sa 75g.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povišene su ti vrednosti šećera. Ovaj prvi ti je OK, ali ove tri naredne vrednosti su ti malo veće. Poslednja bi trebalo da je manja od 6.1. Sa koliko grama glukoze si radila ogtt?

Svakako ne treba da se nerviraš, nije ništa strašno. Moraćeš malo da koriguješ ishranu. Nakon porođaja, šećer se vraća u normalu.

Mm uvek kaze da je trudnoca test za organizam. Ako sad imas problem sa secerom, imaces u nekom momentu u zivotu i bez trudnoce. Ne mora to uopste skoro da bude, ali moras obratiti vise paznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm uvek kaze da je trudnoca test za organizam. Ako sad imas problem sa secerom, imaces u nekom momentu u zivotu i bez trudnoce. Ne mora to uopste skoro da bude, ali moras obratiti vise paznje.

Znam da postoji veća šansa kod mene da razvijem dijabetes II jednom u životu nego neko ko nije imao intoleranciju na glukozu ili gestacijski dijabet, ali to je samo veća šansa, što ne znači da ću sigurno imati problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih da te rastuzim, ali to skoro da znaci sigurno. Mozes da odlozis ishranom i brigom o zdravlju, ali ce te ipak docekati. Mada, danas vecina starijih ljudi pati od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih da te rastuzim, ali to skoro da znaci sigurno. Mozes da odlozis ishranom i brigom o zdravlju, ali ce te ipak docekati. Mada, danas vecina starijih ljudi pati od toga.

Prosto ne verujem da sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom ili intolerancijom na glukozu kasnije obole od dijabeta. Mislim da to nije tačno u 100% slučajeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.