Treba mi recept

odgovora

Objavljeno

Operi kupine i stavi da se kuvaju,vode da ogreznu.Kad malo omeksaju,izmaknes sa vatre i onda cedi,cedi dok ima sta.Onda na 1litar-1 kg secera i kuvaj jos 15 minuta.Vruce sipaj u vruce flase.

A ako ces bez kuvanja,iscedi ih stavi secer i mesaj,mesaj dok se secer ne otopi.Tako ispada gusci tj kasastiji.

To su sve sirupi na rastvaranje.

Moja mama pravi nama od svakog voca koje ima i koje po sumi ubere i mi samo to pijemo!

Jao, divno!!!

Hvalaaa, baš ima da probaam!

Ne stavljaju ce nikakvi konzervansi? Ili sl.?

Ako ne ide konzervans, majka jana za sve nas u kući... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, divno!!!

Hvalaaa, baš ima da probaam!

Ne stavljaju ce nikakvi konzervansi? Ili sl.?

Ako ne ide konzervans, majka jana za sve nas u kući... :)

Pa ako cete odmah popiti ne moras.A ako ce da potraje konzervans 5g na 5l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p.s. ako imas drena u svom brdovitom okruzenju,beri,postupak je isti,a sok razbija!Mama brala po citavom brdu,prosle godine napravila tonu soka,poklanjali smo svima.Jos mu nije sezona branja :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p.s. ako imas drena u svom brdovitom okruzenju,beri,postupak je isti,a sok razbija!Mama brala po citavom brdu,prosle godine napravila tonu soka,poklanjali smo svima.Jos mu nije sezona branja :rolleyes:

E ja baš danas videla dren na pijaci. I da ne pisa da je "dren" nebih pooojma imala već bih pomislila da je šipak :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja baš danas videla dren na pijaci. I da ne pisa da je "dren" nebih pooojma imala već bih pomislila da je šipak :blink:

Eto ja znam sta je dren,ti sta je sumsko pile i tako ucimo jedna drugu na bebcu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto ja znam sta je dren,ti sta je sumsko pile i tako ucimo jedna drugu na bebcu :rolleyes:

:lol::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

p.s. ako imas drena u svom brdovitom okruzenju,beri,postupak je isti,a sok razbija!Mama brala po citavom brdu,prosle godine napravila tonu soka,poklanjali smo svima.Jos mu nije sezona branja :rolleyes:

Dren imam u dvorištu drvo. Nešto se prošle godine polu-osušilo, i otpada pre nego uzri i baš mi krivo. :(

Možda jer je drvo staro preko 25 godina...

Posadili smo proletos još jedno, al tek treba da se razvija... :)

A šipka tek ima na sve strane - to mi je malo dalje od kuće, al još ne znam da li zri, od toga mama moja pravi najlepši džem na svetu... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dren imam u dvorištu drvo. Nešto se prošle godine polu-osušilo, i otpada pre nego uzri i baš mi krivo. :(

Možda jer je drvo staro preko 25 godina...

Posadili smo proletos još jedno, al tek treba da se razvija... :)

A šipka tek ima na sve strane - to mi je malo dalje od kuće, al još ne znam da li zri, od toga mama moja pravi najlepši džem na svetu... :rolleyes:

I moja mama od sipka pravi najlepsi dzem na svetu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas pravim pitu :D Smesno mi je jer u zivotu svome nisam ni gledala kako se pravi , sama cu da razvlacim testo , tako sam odlucila :D Pita sa sirom :D PA ako neko ima neki recept neka pise , ako nema ja je ipak pravim pa kako ispadne :D

PS ja nazvala mamu da pitam , kaze ona

:umesis testo malo mekse nego za hleb :blink:

JA nikad nisam mesila hleb :unsure:

Dobro onda , malo gusce nego za mekike :blink:

ja opet ?????

Na kraju me oterala u pm i rekla mi da kupim kore :lol:

Al necu ipak cu da mesim , nece da mi skodi :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NSanja,to su ipak komplikovani zahvati za mene,tako da o razvijanju kora cekacu da vidim kako si i na koji nacin ti to uradila :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pita ce biti za veceru , posto mm radi do 19 h , tako da ako me nema sutra pre podne na forumu potrazite nas u nekoj od bolnica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pita ce biti za veceru , posto mm radi do 19 h , tako da ako me nema sutra pre podne na forumu potrazite nas u nekoj od bolnica :D

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ne može toliko da omane pa i ako se ne ispeče dobro. :)

Evo ti recept za kore - ovo stavlja moja mama kad pravi, onda dugo to zna, pa ne meri.

Znam da je ovaj sastav dobra kombinacija:

Razvijanje kora za pitu

Potrebno je:

500 g brašna,

malo soli,

kašika ulja,

malo masti,

voda,

Priprema:

Kore za pitu mogu se razvijati na dva načina: oklagijom na dasci ili da se rukama razvlače nad stolnjakom kojim se pokriva sto.

Ovaj drugi način je mnogo brži, a za razvijanje dobrih kora potrebno je da domaćica ima dobro odležano brašno. To brašno se proseje na dasci za mešenje, a zatim napravi u njemu udubljenje u koje se doda malo soli, jedna kašika ulja i toliko vode da se zamesi ne mnogo tvrdo testo. Testo se mora rukama mesiti sve dok ne počne da se odvaja i od ruku i od daske. Obično tada po testu počinju da se pokazuju plikovi, a to je znak da je testo dovoljno mešeno. Od testa se odvajaju jufke, pa se najpre malo oklagijom rastanje, stave na čist stolnjak, premažu rastopljenom mašću i pokriju većom šerpom da se testo odmara 15 - 20 minuta.

Onda jednu po jednu jufku stavljati na sto, pa stegnutim pesnicama obe ruke ravnomerno ih od sredine rastanjivati, a samo od krajeva prstima vući koru i paziti da se i sredina polako tegli i razvija.

Ovako napravljene kore ne smeju se sasvim osušiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

copy - paste odradila , mesim pitu po tvom tj maminom receptu sa sve lap topom na radnom delu :) :* Hvala!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam da je neko spremao corbu od graska sa knedlama, pa jel' biste mogli da mi napisete recept?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treb mi recept za pohovane paprike,da li se sprema klasicno brasno-jaja il ima jos nesto da budu malo lepse i ukusnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ih nesto ne volim ali znam da ih pohuju sa: brasno, jaja, prezle. Obicno ih prethodno napune mladim sirom. Kazu da teko budu odlicne.

p.s. sta bi sa tvojom srnetinom, jesi li je kuvala na kraju ?

Jesam,spremala sam dva puta.Jednom neki bzv recept sa vinom,pavlakom,pomorandzom fuj.

Drugi put kao klasicni gulas sa dosta povrca.I uzasno je mnogi jako,ja nisam mogla da jedem nikako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa imam ja jos toga u zamrzivacu,daj konkretniji recept mm obozava.

I kuvala sam ga skoro ceo dan <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala milar,probacu jedan dan kad mi ne bude mnogo muka,pa ti javljam kako je ispalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cicko nisam nikad pohovala paprike, ajde na kulinariku i vidi, nemam ja pojma, a kad ih ispohujes javi, da znam kako se radi :)

Mislila sam da znas,ti ili Filipa.Vi ste dobre kulinarke. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treb mi recept za pohovane paprike,da li se sprema klasicno brasno-jaja il ima jos nesto da budu malo lepse i ukusnije?

Iseces kackavalj na stapice i stavis ga unutra, kad se istopi to bude mljaccc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li prvo treba da ispecem papriku ili obarim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li prvo treba da ispecem papriku ili obarim?

Ispečeš i oljuštiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol: odlican ovaj prvi recept, umrla sam od smeha!!! Ne brini, imala sam i ja slicnih pehova.

Zao mi je sto nisam ranije procitala tvoje pitanje, jer (nije da se hvalim) znam odlicno da spremam divljac, tako bar svi kazu a i ostavljeno mi je u amanet '- baba od mm. :)

Jako dugo se kuva '- uglavnom. Zahtjeva puno ulja (ja koristim pola maslin. pola obicno), dosta crnog luka, razne zacine: klincic, mus.orascic, lovor, ruzmarin...Pozeljno je meso potopiti dan ranije u crno vino, naravno, dodati i ove zacine.

Dan ranije potopis meso u crno vino i u to odas ruzmarin, lovorov listi, beli luk i papar.

Kuvanje: divljas zahteva puno ulja te sipas solju obicnog ili maslinovog ulja, a moze i pomesano, a moze i vise ulja, sve zavisi od kolicine mesa.

Naseckas crnog luka onoliko koliko ima i mesa, znaci treba da ga bude puno. Meso se dugo dinsta i na laganoj vatri, vodu dodajes polako. Negde na sredini kuvanja dodajes vino (ja dodan od onog toca u kom je meso stajalo) i zacine:so, papar, lovor, klincic, mus.orascic, ruzmarin i kuvas dok ne bude gotovo.

Nadam se da si shvatila proces. Pokusaj na ovaj nacin, provereno je dobro.

P.S. Od priloga jako lepo ide pula ili palenta '-valjda, od kukuruznog brasna. Odlicno idu i domace njoke, a moze i riza, neka testenina i po zelji.

Šteta što nisam oo pročitala neki dan kada sam spremala zeca....sl.put ću po ovom receptu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam malo više banana, koje nećemo uspeti pojesti, pa kontam da napravim neki kolač...nekad davno sam jela neki rolat sa bananama i valjda pudingom od čokolade...da li je neko pravio tako nešto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.