Saranje, crtanje, slikanje

odgovora

Objavljeno

Sta vasa deca trenutno crtaju? I cime? Da li uopste vole da crtaju? :)

Da li postoji nesto sto bi u odredjenom uzrastu trebali da znaju sami da nacrtaju?

Neki oblici- krugovi i slicno...tatu, mamu batu, seku...???

Moja cerka se zainteresovala za skrabanje sa nekih godinu i po dana...nesto kratko je koristila raznorazne bojice, uglavnom flomastere, mada i hemijske...posle je presla na markere- one za belu tablu u skolama (videla od mame :) )...i to je duuuugo koristila, onda vostane, pa krede...a sad se igra plastelinom i nedavno smo probali i vodene bojice i dobro joj ide. :)

Crtala je po zidu, par puta, posle je sa tim perivim markerima presla na pod i to je trajaloooo, e sad je malo milosrdnija, pa konacno koristi papire i retko sara okolo.

Svaki crtez pocne crtanjem neprikosnovenog joj TATE, a onda tu doda i nas ostale clanove porodice. :D

Citala sam negde pre da dete od tri godine treba da zna da nacrta krug...sad ne znam da li jedan ili neka varijanta krug u krugu...jel neko zna nesto u vezi toga?

Inace, videla sam slicnu temu u "dete- 1. godina", pa premestite i ovu temu ako joj je mesto tamo...ja tamo nisam pisala samo iz razloga sto ne bih ogranicavala tu njihovu umetnost na period 12m-24m :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tayo,ako tvoje dete u tim godinama zna da nacrta svog taju kakvog god,,to je redji slucaj,jer deca u jaslenom uzrastu jos uvek skrabaju i tek u mladjoj vaspitnoj krene nesto sto lici na pravi crtez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, pa super...mozda bude neka umetnica jednog dana :)

Uspela sam da nadjem dva njena "remek-dela"...oba je crtala na podu, a imala je otprilike 20 meseci tad...

8f6-225668.jpg

4m4-229124.jpg

Lela_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol:

Ovo su umjetnička dijela za dijete od 20 mj. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, ovo je nesto novije...otprilike od pre mesec dana, znaci nacrtala je ovo sa dve i po godine...taj upadljivi lik na slici je naravno tata, a tu su ona i bata sa jedne, i mama sa druge strane...naravno neizostavno je da se svi drzimo za ruke :D

pag-PA1101.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno...talentovana je za crtanje, odlično barata olovkom uz kontrolisane pokrete...samo nastavite, a nas i dalje oduševljavaj sa fotografijama...mislim da zaslužuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tayo,moj luka koji je upravo napunio 5 godina crta tako ljude...znaci mala sa 2.5 godine to je i vise nego dobro...a u svojoj porodici imam dece koja su i dobri crtaci ,mislim na starijeg janka koji je jos od tako malog uzrasta dobro baratao,tako da sada sa 7g radi profile dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada smo u ovoj fazi...to nam je najzanimljivije. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, dobra grafomotorika, svaka čast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, dobra grafomotorika, svaka čast.

Hm..može malo pojašnjenja oko grafomotorike :unsure: , hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može :) . Deca često u ranom uzrastu olovku ne znaju da drže pravilno. Drže je celom šakom, "naopako" (ovde ima primer devojčice sa fotografije) i sazrevanjem nauče da je drže kao odrasli. Tvoj Filip drži olovku pravilno. Grafomotorika je povezana sa zrelošću deteta, govorom, simboličkim mišljenjem... Filip je već prava momčina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala još jednom, stvarno nisam obraćala pažnju na to, niti sam ga učila kako se olovka drži...drago mi je... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može :) . Deca često u ranom uzrastu olovku ne znaju da drže pravilno. Drže je celom šakom, "naopako" (ovde ima primer devojčice sa fotografije) i sazrevanjem nauče da je drže kao odrasli. Tvoj Filip drži olovku pravilno. Grafomotorika je povezana sa zrelošću deteta, govorom, simboličkim mišljenjem... Filip je već prava momčina.

Jao,Kristal moja Magi isto drzi potpuno pravilno olovku,a ima nepunih 18meseci,ja sam je vec hvalila,ali sad kad kazes da ima veze sa zreloscu i svim tim ja sam jos srecnija! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa,ako dodjete kod mene videcete njegove radove kod ulaznih vrata,kod kreveta u spavacoj sobi-to su bili njegovi prvi radovi sa nekih 1.5god.

Posle je naucio da se pise po papiru,i omiljena mu je lopta koja izgleda kao feder,kuca koja lici na slovo u ali naopacke,njegovo ime je jedna prava linija,svet mu je krug...mislim da je to sve... slikacu radove sa vodenim bojicama da vidite kako je moj sin umetnicka dusa... :lol::lol::lol: da puknes od smeha...ali ja sam ponosna na njegove zvrljotine.

A olovku drzi i u levoj i u desnoj ruci,ne drzi ih uvek pravilno,ali nekad mu se ómakne'da je drzi kako treba,mada ga ja ne forsiram da je drzi pravilno,nauci ce vec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može :) . Deca često u ranom uzrastu olovku ne znaju da drže pravilno. Drže je celom šakom, "naopako" (ovde ima primer devojčice sa fotografije) i sazrevanjem nauče da je drže kao odrasli. Tvoj Filip drži olovku pravilno. Grafomotorika je povezana sa zrelošću deteta, govorom, simboličkim mišljenjem... Filip je već prava momčina.

Eh, vidis, i ja sam primetila da mi cerka (devojcica sa slike) :) drzi olovku nepravilno, i kada bih joj pokazala ona je opet uhvati kako ne treba, ali evo u poslednje dve-tri nedelje sama od sebe je pocela drzi olovku totalno ispravno...bez ikakvog naseg mesanja sa strane...takodje, do sad je uglavnom koristila olovku obema rukama, da bi u poslednje vreme sve cesce, maltene non-stop koristila samo desnu ruku dok crta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogi je preladak, pravi momak :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogi je preladak, pravi momak :wub::wub::wub:

Hvala,on kaze da je "fajev"(frajer) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dragi nasi, kod nas je doslo do velikog pomaka. Vise se ne skraba! Sada se crta sa namerom ;) Crta krugove vrlo svesno i pedantno. To nisam ocekivala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi i dalje škrabamo, i te škrabotine se zovu - žaba, kuca, i svaka ima svoje ime... A ko velim ima vremena za pravo crtanje, možda me samo jednog dana iznenadi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno je ako on svoje skrabotine imenuje. Njegova masta je odlicna. Samo neka skraba i nek brblja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno je ako on svoje skrabotine imenuje. Njegova masta je odlicna. Samo neka skraba i nek brblja!

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mia vec duze vreme ne skraba vec crta krugove. I kruzice. I krugove u krugovima. I male kruzice i velike kruzice. Ali ipak vise punoooo malih krugova

:)

I tako ona SVE crta kao mali kruzic, koji se u sredini gore malo uvrne, pa lici na neko srce ili ruzu. I to je i mama , i tata i auto i sta god kazem da nacrta.

Moram ostaviti za uspomenu koji list iz sveske, mnogo mi je slatko i cudno to sto radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam unazad....grafomotorika......Mia je iz prvog pokusaja uzela bas pravilno olovku u ruku, cak kada je bila manja , a olovka nezgrapna, ona stane pa namesti medju prsticima da ne isklizne. Mada, osim tih kruzica, crtanje je ne zanima, ali zato ja moram stalno da joj crtam sta ona zatrazi. Secam se da sam ja vecito svoju mamu tako davila, a ona je sa puno strpljenja meni isto tako crtala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mia vec duze vreme ne skraba vec crta krugove. I kruzice. I krugove u krugovima. I male kruzice i velike kruzice. Ali ipak vise punoooo malih krugova

:)

I tako ona SVE crta kao mali kruzic, koji se u sredini gore malo uvrne, pa lici na neko srce ili ruzu. I to je i mama , i tata i auto i sta god kazem da nacrta.

Moram ostaviti za uspomenu koji list iz sveske, mnogo mi je slatko i cudno to sto radi :)

I moja cerkica isto te kruzice crta i kruzic u kruzic...i olovku drzi kao da se s njom rodila...Mislim da je odlicno za obe u njihovom uzrastu to..znaci presle su iz skrabanja u neko konkretno "crtanje",a to je za njih bas rano :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.