odgovora

Objavljeno

Mame, zanima me šta mislite kada je najbolje vreme da dete počne da uči boje?

A i kada je vreme, tj. u kom uzrastu dete treba boje i da razlikuje?

Napišite nam kakva su vaša iskustva, i sa koliko godina ste decu učili bojama, sa kojim igračkama, bojicama, flomasterima, (ili sa čime već) ste vežbali i sl.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi vec ucimo boje .Zna koja je zuta i plava,izgovara jos zelena i crvena ali ne zna koje su.

To radimo uz pomoc onih kruzica koji se po velicini redjaju na stap i raznih su boja.I pomocu bojica ili crteza,npr zna da je sunce zuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, zanima me šta mislite kada je najbolje vreme da dete počne da uči boje?

A i kada je vreme, tj. u kom uzrastu dete treba boje i da razlikuje?

Napišite nam kakva su vaša iskustva, i sa koliko godina ste decu učili bojama, sa kojim igračkama, bojicama, flomasterima, (ili sa čime već) ste vežbali i sl.?

Filip je počeo prije mjesec dana da se zanima za boje i to samo na reklamama...tipa: reklama za Domestos...ja moram "zalediti" sliku i onda me on pita, koja je koja boja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nije suvise rano, cim pokaze prvo interesovanje, to treba podrzati. Inace, postoji odlicna slikovnica Kreativnog centra uz koju deca jako lako nauce boje, pa bih je preporucila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što Filipa kaže - nikad nije rano, pogotovo ako se dete zainteresuje, a kad će savladati sve boje je jako individualno. Znam dete koje je pre druge godine znalo sve boje, pa i nijanse, dok znam drugo koje do treće godine nije savladalo sve.

Mislim da do 4.te godine najkasnije svi nauče, a može se početi već od godinu, godinu i po.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas Mita ima problem sa bojama , u pocetku sam mislila da nas zeki , jer on ima vec 6 godina , medjutim ne zeki nas, stvarno ne zna ... Onda sam pitala vaspitacicu u skolici dali ona zna da on ne zna boje , pa mi je rekla da je Mitina mama obavestena o tome i da su dobili vezbe koje treba kuci da rade o cemu mi naravno nismo imali pojma a mama nije ni pokusavala da radi sa njim nego kad smo je pitali zasto nam nije prenela , ona kaze nema svrhe ,jer je on daltonista :blink::P Nismo mi to iskljucili ali smo nasli na netu test za ispitivanje te mogucnosti koji je on od sale prosao ... E onda smo mi poceli da radimo sa njim i skontali nesto bas interesantno , on boje ustvari zna , ali ne zna da ih imenuje ... Npr : Ja mu nacrtam sunce, srce, drvo , oblak,bananu, limun , lubenicu ,paradajz... uglavnom oko desetak slicica , i dam mu da ih oboji sam , on ih oboji bez greske , i onda kad zavrsi treba da mi isprica sta je koje boje on nema pojma ... Nema sta nismo pokusali jednostavno ne ide ... dodje i do suza jadnicak... Posle sam opet razgovarala o tome sa vaspitacicom i ona mi rece da ga pustimo sad i da ce mu kad mu dodje samo "kliknuti" u sta ja sumnjam ali ajd da je poslusamo neko vreme... On je za razliku od svojih vrsnjaka sto se tice motorike i ucenja u vecini stvari napredniji ali eto u ovom bas nazaduje... Nadam se cemo to uskoro savladati ...

Mislim da je koliko god da dete za nesto nije sposbno ili jeste , rad sa decom do njihove pete godine jako bitan i da bez rada dete nece razviti ni pola svojih sposodnosti koje bi razvilo uz samo malo rada sa njim ... I sto kaze Filipa , nikad nije rano , ali cesto moze da bude kasno ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka zna za zelenu i zutu, izgovara sve ostale boje ali nema pojma koje su osim ove dve. Mislim i njih da zna samo zbog dve omiljene loptice. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas Mita ima problem sa bojama , u pocetku sam mislila da nas zeki , jer on ima vec 6 godina , medjutim ne zeki nas, stvarno ne zna ... Onda sam pitala vaspitacicu u skolici dali ona zna da on ne zna boje , pa mi je rekla da je Mitina mama obavestena o tome i da su dobili vezbe koje treba kuci da rade o cemu mi naravno nismo imali pojma a mama nije ni pokusavala da radi sa njim nego kad smo je pitali zasto nam nije prenela , ona kaze nema svrhe ,jer je on daltonista :blink::P Nismo mi to iskljucili ali smo nasli na netu test za ispitivanje te mogucnosti koji je on od sale prosao ... E onda smo mi poceli da radimo sa njim i skontali nesto bas interesantno , on boje ustvari zna , ali ne zna da ih imenuje ... Npr : Ja mu nacrtam sunce, srce, drvo , oblak,bananu, limun , lubenicu ,paradajz... uglavnom oko desetak slicica , i dam mu da ih oboji sam , on ih oboji bez greske , i onda kad zavrsi treba da mi isprica sta je koje boje on nema pojma ... Nema sta nismo pokusali jednostavno ne ide ... dodje i do suza jadnicak... Posle sam opet razgovarala o tome sa vaspitacicom i ona mi rece da ga pustimo sad i da ce mu kad mu dodje samo "kliknuti" u sta ja sumnjam ali ajd da je poslusamo neko vreme... On je za razliku od svojih vrsnjaka sto se tice motorike i ucenja u vecini stvari napredniji ali eto u ovom bas nazaduje... Nadam se cemo to uskoro savladati ...

Mislim da je koliko god da dete za nesto nije sposbno ili jeste , rad sa decom do njihove pete godine jako bitan i da bez rada dete nece razviti ni pola svojih sposodnosti koje bi razvilo uz samo malo rada sa njim ... I sto kaze Filipa , nikad nije rano , ali cesto moze da bude kasno ....

Ne bih se ja na to oslanjala, nastavite vi da radite sa njim i naucice. Ustvari on treba da poveze rec sa pojmom a to je stvar vezbe. Zasto bi znao da je oboji a ne bi znao da je prepozna? Dakle samo ga sto cesce pitati kroz igru i bice super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih se ja na to oslanjala, nastavite vi da radite sa njim i naucice. Ustvari on treba da poveze rec sa pojmom a to je stvar vezbe. Zasto bi znao da je oboji a ne bi znao da je prepozna? Dakle samo ga sto cesce pitati kroz igru i bice super.

Stalno mi to radimo , smesan je kad pocne ... "to je boje, to je boje, to je boje ... I nikad da kaze i onda se jadan rasplace :( Npr zna da je - ZUTA KAO SUNCE-ZELENA KAO TRAVA,CRVENA KAO KRV ... Ali to je bubanje napamet sto ja licno ne volim , Igra igrice na kompu gde je za napredak bitno raspoznavanje boja i ubija kako igra , stalno postavlja rekorde ... Ali jednostavno ne zna da imenuje boje ....Dakle razlikuje ih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mukica mala...ali ako on ima 6 godina, znaci da sledece godine treba u skolu da krene, a to sa bojama ce mu biti veliki problem ako ih do tada ne nauci. Mozda da pokusas da mu u razgovoru sto cesce pominjes boje, Npr hoces crvenu jabuku, zutu bananu, dodaj mi zelenu bojicu itd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mukica mala...ali ako on ima 6 godina, znaci da sledece godine treba u skolu da krene, a to sa bojama ce mu biti veliki problem ako ih do tada ne nauci. Mozda da pokusas da mu u razgovoru sto cesce pominjes boje, Npr hoces crvenu jabuku, zutu bananu, dodaj mi zelenu bojicu itd?

Sve to radimo , ali malo suptilnije da se nebi nervirao , dodaj mi plavu jaknu , dodaj mi bele papuce , dodaj mi zelenu casu ... Stane ispred toga i nagadja sta treba da doda , pa tako donosi sto puta a ja se pravim da ne radim to sto radim nego kazem , ne tu Mito , plavu onda on ide ponovo pa dok ne pogodi , sve je to nagadjanje ... Znam da nam je zadnji voz i nadam se da cemo ga uhvatiti na vreme ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve to radimo , ali malo suptilnije da se nebi nervirao , dodaj mi plavu jaknu , dodaj mi bele papuce , dodaj mi zelenu casu ... Stane ispred toga i nagadja sta treba da doda , pa tako donosi sto puta a ja se pravim da ne radim to sto radim nego kazem , ne tu Mito , plavu onda on ide ponovo pa dok ne pogodi , sve je to nagadjanje ... Znam da nam je zadnji voz i nadam se da cemo ga uhvatiti na vreme ..

A zna li on slova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji sinovi su naucili pre trece godine,znaci u jaslenom uzrastu,sto je ok.Imamo decu i mladjoj vaspitnoj 3-4god da ne znaju boje,ali uglavnom u toku te mladje vaspitne nauce.

Sanja,ja sam imala dete daltonistu u grupi,ono ne zna kako sta treba obojiti,pita mene-a kojom sad da obojim,psiholog je radio test i utvrdio,samo ovde je bio slucaj da majka to uopste nije primetila a dete imalo 6godina,to je zalosno...

A vas Mita ima drugi problem koji ja stvarno ne znam da definisem,odnosno da li se to i nekako zove ili samo ne imenuje a zna boje...ja bih ti preporucila da se raspitas kod jos nekog psihologa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja starija zna boje, sve tacno oboji i zna da tacno imenuje sta je koje boje ali ponekad i pogresi, tacnije nekad joj je dosadno pa nece da se trudi. Do skora je mesala sve boje, nije imala pojma ali je u roku od mesec dana sve naucila. Najinteresantnije joj je kad crta sa temperama i onda sama istiska boju i pomesa vise boja pa onda pogadjamo koju je boju dobila... :lol:

Da li znate da samo osobe muskog pola mogu biti daltonisti, takav "poremecaj" ne postoji kod zenskih osoba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znate da samo osobe muskog pola mogu biti daltonisti, takav "poremecaj" ne postoji kod zenskih osoba?

Nisam znala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zna li on slova?

Naucili smo sad nedavno da napisemo , MITA MAMA, TATA I MARKO to mu ide ali su nam u skolici rekli da oni ne rade slova nego brojeve pa smo sad presli na brojeve i lepo mu ide ...

Moji sinovi su naucili pre trece godine,znaci u jaslenom uzrastu,sto je ok.Imamo decu i mladjoj vaspitnoj 3-4god da ne znaju boje,ali uglavnom u toku te mladje vaspitne nauce.

Sanja,ja sam imala dete daltonistu u grupi,ono ne zna kako sta treba obojiti,pita mene-a kojom sad da obojim,psiholog je radio test i utvrdio,samo ovde je bio slucaj da majka to uopste nije primetila a dete imalo 6godina,to je zalosno...

A vas Mita ima drugi problem koji ja stvarno ne znam da definisem,odnosno da li se to i nekako zove ili samo ne imenuje a zna boje...ja bih ti preporucila da se raspitas kod jos nekog psihologa....

Da, ne znaju ni u skolici da definisu taj njegov slucaj ... Hmmm... ni kod nas majka nije primetila a u skolici nisu skontali da zna boje ali ne zna da ih imenuje dok ja to nisam otkrila , i mi smo radili onaj test sa kruzicima i to je uradio kako treba , nema tu sta , on nije daltonista a pitala sam u skolici i za pomoc psihologa ali rekli su mi kako sam vec rekla , kliknuce mu samo od sebe :blink: Mada kazem, ja radim sa njim oko toga a da on to ni nezna ... Pa videcemo , ako ne upali do kraja ove godine onda cemo potraziti privatnog psihologa .... Joko ako imas neki dobar predlog , neko ucenje kroz igru preporuci nam :) Hvala ! :*

_________________________

I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://e.exps.me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam...evo probajte sa imenovanjem sta je sve ZUTO,PLAVO;ZELENO...

A Onda probajte obrnuto kakve je boje nebo,more,trava,lisce...isl...oni u vrticu rade skupove pa pravite skupove od kocki samo jedne boje,ili uopste igracaka,pa onda vezbajte od kakvih elemenata je sacinjen taj skup,kakve su boje...stalno imenuj kroz razgovor,bas onako kao i sto radis,dodaj zuti auto,uzmi plavu bluzu...ako nikako ne ide potrazi pomoc da ti neko strucno lice kaze sta je u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam...evo probajte sa imenovanjem sta je sve ZUTO,PLAVO;ZELENO...

A Onda probajte obrnuto kakve je boje nebo,more,trava,lisce...isl...oni u vrticu rade skupove pa pravite skupove od kocki samo jedne boje,ili uopste igracaka,pa onda vezbajte od kakvih elemenata je sacinjen taj skup,kakve su boje...stalno imenuj kroz razgovor,bas onako kao i sto radis,dodaj zuti auto,uzmi plavu bluzu...ako nikako ne ide potrazi pomoc da ti neko strucno lice kaze sta je u pitanju.

Hvala ti , nesto slicno smo radili sa Markovim kockama , on to sve super razdvoji , ostaje nam samo kroz razgovor da nastavimo da im upamti imena .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti , nesto slicno smo radili sa Markovim kockama , on to sve super razdvoji , ostaje nam samo kroz razgovor da nastavimo da im upamti imena .....

Evo i googlala sam,a verovatno i ti i nista konkretno nema da se nadje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i googlala sam,a verovatno i ti i nista konkretno nema da se nadje...

jesam , jedino sto smo nalazili ima veze sa daltonizmom a kod nas to nije slucaj ,

ovakav slican test smo mi radili samo sa predmetima , sad ne mogu da ga nadjem ako nadjem dodacu ga , mozda nekom pomogne ...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Ishihara_9.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

test se Zove Ishihara test ali treba naci test koji prilagodjen deci , tu su umesto brojeva simboli poput zvezde, brodica, cveta ...ono sto oni mogu imenovati , jer nezgodno je decu ispitivati brojeve kad oni njih mozda i ne znaju ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana raspoznaje crvenu, plavu i omiljenu joj narandzastu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm, ja ni ne znam tacno kad je Una naucila boje...osnovne je znala dobro sa manje od dve godine :blink: hm, nisam ni obracala paznju niti sam znala koji je period kad, okvirno, to treba da savladaju...znam samo da sad zna i da imenuje i prepozna- belu, zutu, plavu, crvenu, zelenu i crnu- te boje uvek i bez greske...a uglavnom zna narandzastu, ljubicastu i braonSKU- kako je ona zove :D

Ne znam, mi smo dosta koristili knjizice kroz igru- imamo jednu mislim da se cak i zove BOJE...i jos gomilu takvih slicnih, a od nekih godinu i po je skoro svakodnevno sa nekim bojama (flomasteri, markeri, krede...) u rukama i crta. Moguce da je i to uticalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nije suvise rano, cim pokaze prvo interesovanje, to treba podrzati. Inace, postoji odlicna slikovnica Kreativnog centra uz koju deca jako lako nauce boje, pa bih je preporucila.

Ta nas je slikovnica naučila...stariju decu...Anđelina nema vremana da stane i pogleda :lol:

Moja starija zna boje, sve tacno oboji i zna da tacno imenuje sta je koje boje ali ponekad i pogresi, tacnije nekad joj je dosadno pa nece da se trudi. Do skora je mesala sve boje, nije imala pojma ali je u roku od mesec dana sve naucila. Najinteresantnije joj je kad crta sa temperama i onda sama istiska boju i pomesa vise boja pa onda pogadjamo koju je boju dobila... :lol:

Da li znate da samo osobe muskog pola mogu biti daltonisti, takav "poremecaj" ne postoji kod zenskih osoba?

Ajde da nas bar nešto zaobiđe :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NIKAD NIJE RANO..NPR.KADA SETATE GRADOM MOZES MU UVEK PRICATI KAD PRODJETE PORED NEKOG PARKIRANOG AUTA KOJE JE BOJE..JA SAM TAKO I DOK CRTA ..KROV CRVEN,TRAVA ZELENA..NEBO PLAVO SA 2 GOD JE ZNALA SVE BOJE S TIM STO MESA BRAON I CRNU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.