Fiksna proteza

odgovora

Objavljeno

Evo da ne budemo OT na drugim temama otvorih je ovde :)

Ja sam nosila fiksnu prosle godine, skinula sam je pre vremena ( o tome drugi put) pa koga sta interesuje moze da pita. Inace sam jako zadovoljna i bas sam volela da nosim protezu, em se ne vidi em ti usta budu prirodno napucena :lol:

Bas mi je drago sto se interesujete. Pa hirurg kaze da to uopste nije infekcija, da je otok od necega sto ga je ujelo a ono belo sto je curelo nije zagnojilo vec sekret koji se nakupio. Savet: Higijena kao i do sad a povlaciti kozicu na pisi onoliko koliko moze. Ne znam kome da verujem.

Posle toga smo odveli Petra kod zubara mora da nosi fiksnu protezu (ako necije dete nosi nek mi objasni proceduru), i zatrazim ja da pogleda Luki zube jer mu se na kecu i dvojci pojavile zute fleke, posto se ovaj branio dr nije bas uspeo da vidi, a rekao mi je da je cirkularni karijes. Mislim otkud to, mleko popije, ne nosa flasicu za sobom, sok ne pije, vodu pije iz case, slatkise jede baaaas retko, a zube mu perem redovno!!!???

za Petra uf fiksna...koliko se kreću cene kod vas fiksne proteze?.....Jao to za cirkularni karijes ni meni nije jasno kako :unsure::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Dy, Mama Dy, Mama dy :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petra za neki dan vodim u Uzice na snimanje zuba, ili kako se to zove vec. Ima jedan zub, koji mu je dok ga je neka dr lecila poplaveo, pa njega da sredimo i onda stavlja protezu. Zanima me kako se stavlja, higijena zuba sa njom, koliko cesto kontrole, da li se tesko navici...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za fiksnu protezu: Prvo ide snimanje cele vilice, takozvani ortopan, zatim se uzima otisak zuba, to je malo neprijatnije ali se prezivi. Moze da se desi da zubari predloze i vadjenje nekog zuba kako bi dobili mesto da svi ostali stanu u "red".

Fiksna proteza se nosi u proseku dve godine, povremeno se ide na zatezanje zicica kako bi se zubi pravilno pomerali i nakon toga se oseca pritisak i blagi bol, ali se brzo navikne.

Higijena je normalna, sto cesce pranje zuba, cetkice se cesce menjaju nego obicno. Hrana u pocetku treba da bude meksa, dok se zubi i desni ne naviknu na protezu. Od hrane je jedino nezgodno jesti mak, jer se posle mnoogo tesko ocisti.

U pocetku je moguca pojava afti jer sluzokoza usta nije navikla na protezu, ali i to brzo prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala kamilice. sto se tice otiska to je vec radio kad je nosio ovu obicnu protezu, tako da mu je to poznato, nece biti odusevljen, ali sta cu mu. Sa obicnom protezom nismo uspeli nista da uradimo, on ima blagi oblik progenije ili ti kontra ugriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da onda nema potrebe da mu vade neki zubic?

Moja sestra je nosila protezu, pa zato sve ovo znam. Ona je imala krive zube, nosila je dve godine a tek pri kraju su joj dali da stavlja neke gumice koje se zakace za gornju i donju protezu i tako regulisu da ugriz bude pravilan. To je nosila samo nocu, jedno sest meseci. Ako nema krivih zuba, mozde ce to odmah da vam daju da stavljate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam, dr je rekla fiksnu gornju, jer gornje zube treba da izbaci preko donjih. Ma on ima zube kao Djokovic. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam, dr je rekla fiksnu gornju, jer gornje zube treba da izbaci preko donjih. Ma on ima zube kao Djokovic. :)

Ja sam nosila samo gornju.

Na pocetku boli, bar je mene bolelo. Te prve dve noci, ali paracetamol je odradio svoje. Onda svakog meseca na zatezanje. I svako to zatezanje uvece boli vilica rastura, no dobro. sve to prodje. Lako se navikavas na nju, posle ti bude neobicno.

Sto se higijene tice sve kao i obicno, osim sto postoje specijalne cetkice koje su za pranje zuba, tanke kao zicice, ali to nije neophodno, ali je dobro za imati.

Sto se vadjenja zuba tica, ako ima mesta nema potrebe da se vadi, ali uvek se vade cestvorke, akose vade uopste.

Ja sam u Bgdu nasla odlicnu doktorku,cena je cini mi se bila 850 evra sa svim pregledima tokom godinu ipo ili dve. sve zavisi koliko ko mora da je nosi. Ja sam morala ranije da je skinem jer nisam vise mogla da idem u bgd na ta zatezanja,jer kad to uradis kod jednog dr onda kod njega nastavljas i preglede.

Kad se skine proteza nosi se gumena ili plasticna(nije mi bas najjasnije koji je ovo materijal) da se ne bi zubi vratili na staro. Ja to sad nosim,ali moram priznati da nisam odgovorna sto se toga tice,pa nosim samo uvece i to se setim svako drugo vece :)

Smucila mi se i proteza i sve. Mada fali mi taj osecaj u istima.Skroz je cool. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I koliko dugo se nose posle te gumene ili plasticne? Ne svidja mi se to sto toliko boli. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam jedno pitanje na ovu temu ali tice se djecije proteze pa ne znam da li da otvaram novu temu

Da li se djeci moze staviti proteza ako im nisu jos svi mljecni zubici ispali. Ani gornji kecevi rastu totalno krivo pa bi rado to ispravila dok su još friški?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I koliko dugo se nose posle te gumene ili plasticne? Ne svidja mi se to sto toliko boli. :(

Moja sestra nije nosila te gumene proteze, protezu je uradila na VMA i nisu joj spominjali nista za tu gumenu protezu. Mislim da kod nje nema ni potrebe za tim, jer je jako dugo nosla fiksnu (preko dve godine), zubi su joj se bas lepo ispravili i sto je najbitnije i dalje su ostali takvi. ;)

A to za bol, kazu da to nije klasican ol, vec neki tupi bol, kao neko guranje u vilici, pritisak, ali da to brzo prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam jedno pitanje na ovu temu ali tice se djecije proteze pa ne znam da li da otvaram novu temu

Da li se djeci moze staviti proteza ako im nisu jos svi mljecni zubici ispali. Ani gornji kecevi rastu totalno krivo pa bi rado to ispravila dok su još friški?

Mojoj deci su stavljali proteze a imali su mlecnih zuba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koje su im stavljali, fiksne ili one sto se vade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam nosila fiksnu dve godine, i bas mi je super bilo dok sam je nosila :), tada sam i mm upoznala :wub: Nije bila metalna ona, nego sa providnim bravicama, i bas je nekako simpaticno na meni to izgledalo. Od onda sam dobila neku protezu koju vec par godina nocu nosim i koja mi je dojadila vise, ali sada je moja rodjena sestra zavrsila specijalizaciju na ortodonciji pa ce mi napraviti lepsu nocnu protezu, onako plasticna kao u obliku gornjih i donjih zuba, i moze manje-vise normalno sa njom da se prica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam nosila fiksnu dve godine, i bas mi je super bilo dok sam je nosila :) , tada sam i mm upoznala :wub: Nije bila metalna ona, nego sa providnim bravicama, i bas je nekako simpaticno na meni to izgledalo. Od onda sam dobila neku protezu koju vec par godina nocu nosim i koja mi je dojadila vise, ali sada je moja rodjena sestra zavrsila specijalizaciju na ortodonciji pa ce mi napraviti lepsu nocnu protezu, onako plasticna kao u obliku gornjih i donjih zuba, i moze manje-vise normalno sa njom da se prica ;)

Ja imam tu providnu za noc, muka mi je od nje. Stalno je izbegavam, sigurna sam da ce mi se zubi vratiti na staro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napokon. P je danas stavio protezu, doduse samo donju a za mesec dana ce i gornju. Uplasio se, nije znao sta ga ceka, ali sve je bilo ok. Doktorka je mislila obe danas da mu stavi ali nije jer on ima kontra zagrizaj, donjim zubima prelazi preko gornjih pa bi tako odlepio gornju protezu. Za mesec dana ce donji zubi da mu se povuku dovoljno da moze da stavi i gornju. Proteza mu je crveno bela :) mamin zvezdas. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih reci to zadovoljstvo kosta tricavih 1200e. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napokon. P je danas stavio protezu, doduse samo donju a za mesec dana ce i gornju. Uplasio se, nije znao sta ga ceka, ali sve je bilo ok. Doktorka je mislila obe danas da mu stavi ali nije jer on ima kontra zagrizaj, donjim zubima prelazi preko gornjih pa bi tako odlepio gornju protezu. Za mesec dana ce donji zubi da mu se povuku dovoljno da moze da stavi i gornju. Proteza mu je crveno bela :) mamin zvezdas. :)

Ljubi ga malma... A jel se žali da ne može da jede? Uvek se pitam kako ručkaju... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napokon. P je danas stavio protezu, doduse samo donju a za mesec dana ce i gornju. Uplasio se, nije znao sta ga ceka, ali sve je bilo ok. Doktorka je mislila obe danas da mu stavi ali nije jer on ima kontra zagrizaj, donjim zubima prelazi preko gornjih pa bi tako odlepio gornju protezu. Za mesec dana ce donji zubi da mu se povuku dovoljno da moze da stavi i gornju. Proteza mu je crveno bela :) mamin zvezdas. :)

Zvezda u krvi... :rolleyes:

Zaboravih reci to zadovoljstvo kosta tricavih 1200e. :o

Jeste skupo...ali imaće najlepši osmeh za devojčice...

mna mama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih reci to zadovoljstvo kosta tricavih 1200e. :o

Zvezda u krvi... :rolleyes:

Jeste skupo...ali imaće najlepši osmeh za devojčice...

Uf, baš skupo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih reci to zadovoljstvo kosta tricavih 1200e. :o

:o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljubi ga malma... A jel se žali da ne može da jede? Uvek se pitam kako ručkaju... :rolleyes:

Jede normalno. Jedino oseca neki cudan pritisak, tup bol. Doktorka kaze da ce to biti dva tri dana i prestaje. Kaze ona da je to slican osecaj kao kad bebama nicu zubi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih reci to zadovoljstvo kosta tricavih 1200e. :o

Jel su to donja i gornja ili samo donja? posto sam j au srbiji platila samo gornju sa svih pregledima kasnije 750 ili 800 evra, ne secam se tacno, i to je kao jeftino, za razliku od ostalih koliko deru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jede normalno. Jedino oseca neki cudan pritisak, tup bol. Doktorka kaze da ce to biti dva tri dana i prestaje. Kaze ona da je to slican osecaj kao kad bebama nicu zubi. :)

Pa bogami prva noc a i druga zna da bude bas zestoko. Tj taj tup bol da preraste u jak bol i da ne mozes da izdrzis. zato sam ja svaki put posle zatezanja pila po 2-3 paracetamola pre nego legnem. ali to bukvalno traje tu noc i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvezda u krvi... :rolleyes:

Jeste skupo...ali imaće najlepši osmeh za devojčice...

Uf, baš skupo...

:o

Iskreno sto je mnogo mnogo je. On je nosio obicnu protezu 4 godine i nista. I sta npr. da mi ne mozemo da insfinansiramo fiksnu, sta onda? Operacija mu negine, posto on ima veliki deformitet kako raste sve bi gore bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.