Porođaj kod kuće

odgovora

Objavljeno

Nekada su se zene poradjale kod kuce.I kada se osvrnemo unazad to i nije bas tako davno proslo vreme.Poznajem neke osobe koje su se rodila na njivi,ili u kuci ili iza kuce,a majke su im presecale pupak srpom.

Meni je zaista fascinantno kako je porodjaj prolazio bez problema,a pri tom nisu imali sterilni instrumenti,nisu bile razne inekcije za vracanje materice,rad creva i sl.Naravno imali su ,ali zene su birale da se porode kod kuce.

Ja cesto pitam svekrvu da mi prica o tome,jer mi je to prosto nezamislivo poznavajuci sebe koja idem svaki cas kod ginekologa,razni pregledi,vadjenje rezultata,vitamini i sl iako mi je trudnoca uredna.

Zene su se poradjale i same stojeci drzale se za merdevine :blink: .

Verovatno je bio veci procenat smrtnosti novorodjenceta ,ali ipak koga kod poznajem da se rodio kod kuci jos uvek je ziv ,zdrav i prav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od mog druga žena se porodila kod kuće pre tri godine, to joj je bio drugi porođaj, dok je skontala kontrakcije sve je već bilo pri kraju, njen muž je bio na telefonu sa hitnom i dobijao uputstva, njegova mama je došla na sam kraj porođaja, a hitna je presekla pupčanik i odvezla mamu i bebu u bolnicu :) Sve je prošo kako treba :)

plavi andjelcic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih smela. Gledala sam dokumentarac o tome. Porodjaju prisustvuje babica i zena kaze da se tako oseca sigurnije. A sta ako hitno mora u salu kao ja posle prvog porodjaja? Sta onda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima porodjaja kod kuce i danas, i to u gradu, samo se manje prica o tome. Vec sam pisala da moja mama radi sa pedijatrom i tako da ona ima te podatke. Jednostavno zene tako hoce, ali kada se porode idu u dom zdravlja pa u bolnicu.

Inace, davno sam cula da garderoba dosta utice na formiranje zenskog tela. Od malena su devojcice u helankama, stramplicama, jako uskim frarmericama, u pubertetu posebno, dok su zene pre nosile uglavnom suknje, i samim tim su bile ''sire'' u kukovima pa su porodjaji lakse prolazili. Zatim, puno su radile i nisu se puno debljale, a ni bebe nisu bile krupne. Danas uglavnom su sve mame ''uske'', bebe se sve cesce radjaju preko 4,5 kg....unosimo dodatne vitamine a pre samo voce i povrce. .... Sad, da li je sve ovo tacno, ne znam, ali ima logike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima porodjaja kod kuce i danas, i to u gradu, samo se manje prica o tome. Vec sam pisala da moja mama radi sa pedijatrom i tako da ona ima te podatke. Jednostavno zene tako hoce, ali kada se porode idu u dom zdravlja pa u bolnicu.

Inace, davno sam cula da

  • garderoba dosta utice na formiranje zenskog tela. Od malena su devojcice u helankama, stramplicama, jako uskim frarmericama, u pubertetu posebno, dok su zene pre nosile uglavnom suknje, i samim tim su bile ''sire'' u kukovima pa su porodjaji lakse prolazili. Zatim, puno su radile i nisu se puno debljale, a ni bebe nisu bile krupne. Danas uglavnom su sve mame ''uske'', bebe se sve cesce radjaju preko 4,5 kg....unosimo dodatne vitamine a pre samo voce i povrce.
.... Sad, da li je sve ovo tacno, ne znam, ali ima logike.

Ima logike jos kako,

ja sam za porodiliste, neka hvala, za ne daj boze da zatreba tu su svi moguci dr, babice, sala,

KruelaDeviL voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast tim ženama koje su porođale kod kuće ili na njivi, ja iskreno ne bi mogla. bio bi me strah ... čekaći do zadnjeg momenta kod kuće ako treba, ma porodiću se i pred bolnicom :lol: nije problem ali drugacije je kada znam da sam u ustanovi koja ima opremu za intubiranje, reanimaciju i slično ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekada su se zene poradjale kod kuce.I kada se osvrnemo unazad to i nije bas tako davno proslo vreme.Poznajem neke osobe koje su se rodila na njivi,ili u kuci ili iza kuce,a majke su im presecale pupak srpom.

Meni je zaista fascinantno kako je porodjaj prolazio bez problema,a pri tom nisu imali sterilni instrumenti,nisu bile razne inekcije za vracanje materice,rad creva i sl.Naravno imali su ,ali zene su birale da se porode kod kuce.

Ja cesto pitam svekrvu da mi prica o tome,jer mi je to prosto nezamislivo poznavajuci sebe koja idem svaki cas kod ginekologa,razni pregledi,vadjenje rezultata,vitamini i sl iako mi je trudnoca uredna.

Zene su se poradjale i same stojeci drzale se za merdevine :blink: .

Verovatno je bio veci procenat smrtnosti novorodjenceta ,ali ipak koga kod poznajem da se rodio kod kuci jos uvek je ziv ,zdrav i prav.

Moja sveki se 4 puta poradjala kod kuce :blink: i jednom u bolnici (kaze da nikako nije zadovoljna porodjajem u bolnici :lol: ). Od cetiri porodjaja kod kuce jedno dete je preminulo. Kcerka (moja zaova) je krenula njenim stopama pa se 2 puta poradjala kod kuce od kojih je drugi porodjaj mogao da bude koban po nju, umalo nije zaradila sepsu. Prebacena je hitno u bolnicu i spasena je.... Kazu jedva i ja u to verujem. Upravo iz tog razloga ne bih smela pa ni pod strucnim nadzorom (babica i dr.). Radjena mi je revizija nakon prvog porodjaja i kada pomislim sta bi se desilo da sam se poradjala kod kuce i da se to nije odradilo..... Ipak ne, neka hvala ja se ipak sigurnije osecam u ustanovi koja je za porodjaje i predvidjena ;).

Ima porodjaja kod kuce i danas, i to u gradu, samo se manje prica o tome. Vec sam pisala da moja mama radi sa pedijatrom i tako da ona ima te podatke. Jednostavno zene tako hoce, ali kada se porode idu u dom zdravlja pa u bolnicu.

Inace, davno sam cula da garderoba dosta utice na formiranje zenskog tela. Od malena su devojcice u helankama, stramplicama, jako uskim frarmericama, u pubertetu posebno, dok su zene pre nosile uglavnom suknje, i samim tim su bile ''sire'' u kukovima pa su porodjaji lakse prolazili. Zatim, puno su radile i nisu se puno debljale, a ni bebe nisu bile krupne. Danas uglavnom su sve mame ''uske'', bebe se sve cesce radjaju preko 4,5 kg....unosimo dodatne vitamine a pre samo voce i povrce. .... Sad, da li je sve ovo tacno, ne znam, ali ima logike.

Ima logike naravno, tako je mene kada sam bila trudna prvi put, zena zaustavila na sred ulice i pohvalila jer sam bila u suknji :blink: i posavetovala da se tokom cele trudnoce oblacim u bilo sta siroko, znaci farmerke, helanke - nikako. U tom trenutku mi je to bilo malo smesno, jer, prva trudnoca, sta sam znala, drugo nepoznata zena k'o grom iz vedra neba tu sada mene nesto hvali i savetuje :lol: . Nakon toga sam sela i dobro razmislila i naravno shvatila da to sto je ona rekla upravo ima logike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od juče razmišljam o ovoj temi :lol:

S obzirom na to kakav mi je bio prvi porođaj, mislim da bih se opušteno mogla poroditi kod kuće drugi put, ali naravno trudiću se da stignem do Betanije kad bude krenuo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmisljam o ovoj temi i ipak sam za porodiliste... nekada je nekad a sada je sad :blink: Nekada su zene stavljale krpe kada im doje vestica a danas su tu ulosci i tamponi, nekada je zub popravljao tj vadio svako ko ima kljesta ( stolari, obucari i sl.) a sada nemozes bez anestezije, nekada su zene i trudne kopale i radile a sada su bolni bolesnici ( ne sve ali ih ima :rolleyes: ). Ima istine u onome za garderobu kao i za samu ishranu i aktivnosti u toku trudnoce..... cini mi se da su nekada zene bile hrabrije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tek sad vidim ovu temu.

Ranije je bilo mnogo vise porodjaja kod kuce, ali i smrtnosti majki i beba. Nije naivno uopste igrati se sa tim...

Ne postoje dzaba porodilista, specijalizovane bolnice gde se u svakoj mogucoj situaciji moze pomoci majci za vreme porodjaja. Sta bi se desilo da zena koja se poradja kod kuce mora hitno na carski? :o

Naravno. Ja se nikada ne bih porodila da sam se poradjala sama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

''Moja sveki se 4 puta poradjala kod kuce blink.gif i jednom u bolnici (kaze da nikako nije zadovoljna porodjajem u bolnici laugh.gif ).''

ahahahaha e stvarno me ovo nasmejalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tek sad vidim ovu temu.

Ranije je bilo mnogo vise porodjaja kod kuce, ali i smrtnosti majki i beba. Nije naivno uopste igrati se sa tim...

Ne postoje dzaba porodilista, specijalizovane bolnice gde se u svakoj mogucoj situaciji moze pomoci majci za vreme porodjaja. Sta bi se desilo da zena koja se poradja kod kuce mora hitno na carski? ohmy.gif

meni je moja svekrva ubrzo nakon porodjaja rekla kako je mislila da mi predlozi da me njena majka tj baka mog muza porodi kuci jer zaboga tolike je zene u selu ona porodila jer eto vidis kakva su stoka ovi u bolnicama...ja babu mnoooogoo volim al zena ima 80+ godina i tresu joj se ruke, cak i da nije tako da svesno izlazem riziku i sebe i bebu u 21. veku ne pada mi na pamet...njoj su smetali ovi u bolnici jer je niko nije fermao ni za suvu sljivu...mozes da zamislis moju facu, izbecila sam se ko pekinezer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje bake su se obe poradjale kod kuce. Jedna je rodila sedmoro, a jedna dvoje. Mamina mama, je cak moju mamu sama rodila kod kuce i sama presekla pupcanu vrpcu i okupala je :o Ja sam bila sokirana kad sam cula! Jos ona kaze da joj je porodjaj bas bio lak! A da napomenem da je mamu rodila zimi! Sto znaci da je i vatru morala da nalozi!

O smrtnosti da se ne govori! Ali ti stari ljudi su bili nekako drugaciji. Ja sam cula njihove komentare od tome "Bog dao, Bog uzeo" :o Straaasno. Al valjda im je bilo tako lakse i tako su svi okolo ziveli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je moja svekrva ubrzo nakon porodjaja rekla kako je mislila da mi predlozi da me njena majka tj baka mog muza porodi kuci jer zaboga tolike je zene u selu ona porodila jer eto vidis kakva su stoka ovi u bolnicama...ja babu mnoooogoo volim al zena ima 80+ godina i tresu joj se ruke, cak i da nije tako da svesno izlazem riziku i sebe i bebu u 21. veku ne pada mi na pamet...njoj su smetali ovi u bolnici jer je niko nije fermao ni za suvu sljivu...mozes da zamislis moju facu, izbecila sam se ko pekinezer

:D:lol:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo nije članak koji nudi zaključak. Bio mi je interesantan jer nudi dva suprotstavljena dr mišljenjenja o istoj stvari-planiranom kućnom porodjaju kod idealne kandidatkinje za to, viserotke sa nekomplikovanim prethodnim vaginalnim porodjajem.

Izlišno je porediti sa nama taj zdravstveni sistem, samo bi se iznervirali-njihovi standardi za nas su bajke, ali su mi interesantne cifre koje se provlače u članku, a u vezi komplikacija i mortaliteta koji su, i pri tim idealnim uslovima, opet veći u kućnim uslovima.

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMclde1513623

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.