Sve o porođaju carskim rezom

odgovora

Objavljeno

Pa kad me pored ovako lepog imena naziva doticnom :P :P :D

Sad si OT :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neka sam, to mi je drugo ime :)

Stvarno, sve hocu da pitam, je li neko radio cr u spinalnoj anesteziji, bas me zanima kakav je osecaj i da li e uopste oseca ista, a pri tom ne mislim na bol, nego da li se oseca da ti neko nesto cacka na stomaku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neka sam, to mi je drugo ime :)

Stvarno, sve hocu da pitam, je li neko radio cr u spinalnoj anesteziji, bas me zanima kakav je osecaj i da li e uopste oseca ista, a pri tom ne mislim na bol, nego da li se oseca da ti neko nesto cacka na stomaku?

Mnoge zene kazu da naravno ne boli,ali je osecaj jako neprijatan.Osecaju to trzanje izvlacenje i ostalo.Ja licno nikada ne bih mogla carski u spinalnoj anesteziji.

Ko god je radio bilo kakvu operaciju u lokalnoj anesteziji zna reci ce da nista ne boli ali ipak se sve oseti.

Ja nisam mogla ni ranu da pogledam posle carskog,i po izlasku iz bolnice sam bar jos 15 dana previjala gazu,jer nisam smela da pogledam ranu,niti da stavljam ves direktno preko nje.Iako mi je receno da se ponasam kao da je nema,ipak je to bilo samo do mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najvaznije je da se naglasi da ne postoje 2 ista porodjaja bilo kako da su izvedeni! Sto se mene tice cr je uradjen extra u Visegradskoj (bez veza i protekcije) i jako brzo i lako sam se oporavila. Nisam imala bas neke indikacije za cr, zelela sam ga i ne bojim se da to priznam! Nisam ga platila, imala sam uput od oftamologa zbog visoke dioptrije. Ako budem opet trudna a nadam se da hocu opet cu zeleti cr. Samo ovog puta se nadam da cu biti dovoljno hrabra da ga uradim u spinalu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnoge zene kazu da naravno ne boli,ali je osecaj jako neprijatan.Osecaju to trzanje izvlacenje i ostalo.Ja licno nikada ne bih mogla carski u spinalnoj anesteziji.

Ko god je radio bilo kakvu operaciju u lokalnoj anesteziji zna reci ce da nista ne boli ali ipak se sve oseti.

Ja nisam mogla ni ranu da pogledam posle carskog,i po izlasku iz bolnice sam bar jos 15 dana previjala gazu,jer nisam smela da pogledam ranu,niti da stavljam ves direktno preko nje.Iako mi je receno da se ponasam kao da je nema,ipak je to bilo samo do mene.

E bas zato i pitam, meni je cr bio jedna od opcija jer sam na kraju trudnoce imala bas visok pritisak, ali sam se ipak nekako provukla prirodno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osecaj utrnutosti sam imala prvih 6 meseci, a bol ne. Ne znam zasto bi te i nakon tri meseca bolelo. Najbolje je da odes kod svog ginekologa da se posavetujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je mesecima bilo utrnulo, skoro mi se vratio osecaj ali je i dalje nenormalan :blink:

Ja sam istog dana ustala uz bolove ali nije bilo jezivo. Najvise se secam hodnika gde su se zene setale. Izgledale smo kao parada zombija ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u spinalu. Nije me nista bolelo samo sam osećala kao neko golicanje po stomaku. Ubod za anesteziju ne boli, više boli i više se oseti ujed komarca. Još dok vam daju anesteziju osećate toplinu kako vam se spušta niz leđa i dolazi u noge i posle nekih pet minuta nemate nikakav osećaj. Posle operacije sam sama prešla sa operacionog stola na kolica i sa kolica na krevet kada su me dovezli u sobu. Pošto mi je carski uradjen u podne anesteziolog mi je rekao da ne bi bilo pametno da ustajem do sutra ujutru. Ujutru sam ustala najnormalnije (uz pridržavanje stomaka naravno) uz pomoć sestre sam se istuširala. Taj dan su mi skinuli infuziju i kateter. Sledećeg dana sam počela da jedem a narednog sam izašla iz bolnice. Sada dva i po meseca posle porođaja nemam nikakvih problema samo kada hoću da se isteglim osetim malo zatezanje u delu gde je bio ubod za anesteziju.

Ako se odlučim i za treću trudnoću sigurno ću se porađati u spinalu.

P.S. Zaboravila sam smo da kažem da su me rebra bolela tri dana jer nisam na vreme udahnula vazduh kada su mi rekli pa mi ih je doktor malo nagnječio kada je pritisnuo stomak da izgura bebu.

Doktori vam sve govore šta treba da uradite samo ih treba pažljivo slušati i ne paničiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo nije pokusaj da se zastrasuju zene, vec da se situacija realno sagleda. Ne znam nikoga ko bi isao na bilo koju operaciju koja mu nije potrebna, a u to bi trebalo da se ubraja i carski. Sem toga, rekla sam vec, svi vi koji ste platili za taj carski, direktno ste oduzeli sansu onima kojima ta operacija treba, jer u budzetu nema za sve, i one koji moraju i one koji hoce, vec drze na ledu one kojima treba, da bi se ove po zelji mogle bezbolnije poroditi. Ako neko ima obraza da svojim bespotrebnim izborom ugrozava neciju bebu ili i majku, onda u redu. Ja to nisam ni mogla, ni htela da radim, i na carski bih isla samo da mora. E, to je realnost, bez obzira kako se nekima cinila i da li oni to hoce i mogu da shvate. Imam uvid u sve to i znam o cemu pricam.

ja se u potpunosti slazem sa tobom,i ja se grozim primitivki koje carski rez smatraju luksuzom a ne moranjem i napominjem opet da sam i ja hitno poslata na carski-nisam platila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako prizemna prozivka, bljak...

Meni se gadilo i gadi mi se i dan danas i gadice mi se uvek. Sta cu ja kad mi je odvratno. Vrlo dobro znam sta je dren i zamisli, znam i cemu sluzi! Daleko od toga da mislim da sam jedina koje se prirodno porodila, i daleko od toga da tvrdim da je to pesma. Imala sam isti problem kao tvoja kuma i znam da moze i tu da se komplikuje u beskraj. Nije zastrasivanje, samo prenosim svoja iskustva sa prirodnog, ono sto sam videla i svoje misljenje cemu forum i sluzi. A da je carski prirodniji, onda bi se on zvao prirodnim, i ok je kad mora kao sto vec rekoh, ali nije ok kad je neciji hir.

P.S. Nemoj da upucujes ljude gde da idu, jer ti se moze desiti da tebe neko uputi gde ti da ides. Recimo neko poput mene :) Aj pogodi gde... :*

ne znam zasto si se prozvanom nasla,a tamo gde si mene poslala to je odraz tvoje kulture,sramota,strasno,jel sam ja negde napisala da je c.r.prirodni poradjaj?je si li ti procitala uopste moj post.za dren sam se iznervirala jer se devojka u porodilistu toliko uplasila oko njegovog vadjenja i kako sam ja kroz to vec prosla utesila sam je,nije nista strasno- samo ti ispomeraju creva,ali je opet dobro da ga imas(doktor reko)ne znam ko je rekao da je carski pesma?to je smesno..sa mnom u sobi je bila zena koja je treci put imala carski pa je podnela ok,iako su je tri puta na isto mesto sekli.meni je zao sto nisam imala prirodni,zbog mojih zdravstvenih problema i zato jer je bebica bila karlicno.poznajem zene koje su i pored toga sto im bebe ima 4,5kg istrpele sito i reseto,niko ih nije pitao dal je beba pravilno okrenuta ili nije.i da ne duzim pricu,slozili smo se svi oko toga da je lose placati carski i smatrati to luksuzom,samo ne znam zasto si me poslala tamo odakle smo svi na kraju krajeva dosli pa i nasi bebci(moje nazalost nije)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razvila se žestoka diskusija...Ja sam imala dva prirodna porođaja, a sada bih, iskreno, carski, jer je beba okrenuta karlično, iako moj lekar ni ne spominje opciju cr. Drugi porođaj mi je bio karlični takođe, mnogo sam se namučila, a o strahu da li će sve biti OK sa bebom i da ne govorim. Sreća, sve je ispalo dobro, ali ne bih ponovo da prolazim kroz tu agoniju. Štaviše, druga beba je bila i krupna, 3900, a i ova treća će biti, takođe. Baš sam uplašena, kako da nagovorim lekara na carski??? Zar karlična prezentacija nije indikacija???Dajte savet. Prosto ne znam kako da nastupim, znam da su oni stručnjaci, a mi laici, ali opet, možda bi trebalo slušati i neku našu intuiciju u tako graničnim situacijama. Nije da mu ne verujem kao stručnjaku, ali nisam spokojna sa prirodnim porođajem ovog puta. Imala sam dva prirodna, od mene je dosta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razvila se žestoka diskusija...Ja sam imala dva prirodna porođaja, a sada bih, iskreno, carski, jer je beba okrenuta karlično, iako moj lekar ni ne spominje opciju cr. Drugi porođaj mi je bio karlični takođe, mnogo sam se namučila, a o strahu da li će sve biti OK sa bebom i da ne govorim. Sreća, sve je ispalo dobro, ali ne bih ponovo da prolazim kroz tu agoniju. Štaviše, druga beba je bila i krupna, 3900, a i ova treća će biti, takođe. Baš sam uplašena, kako da nagovorim lekara na carski??? Zar karlična prezentacija nije indikacija???Dajte savet. Prosto ne znam kako da nastupim, znam da su oni stručnjaci, a mi laici, ali opet, možda bi trebalo slušati i neku našu intuiciju u tako graničnim situacijama. Nije da mu ne verujem kao stručnjaku, ali nisam spokojna sa prirodnim porođajem ovog puta. Imala sam dva prirodna, od mene je dosta :lol:

Eto ti prave dijagnoze za CR...pogotovo što si već prošla kroz to, možeš slobodno da iskukaš dok doca ne popusti... :) Srećno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razvila se žestoka diskusija...Ja sam imala dva prirodna porođaja, a sada bih, iskreno, carski, jer je beba okrenuta karlično, iako moj lekar ni ne spominje opciju cr. Drugi porođaj mi je bio karlični takođe, mnogo sam se namučila, a o strahu da li će sve biti OK sa bebom i da ne govorim. Sreća, sve je ispalo dobro, ali ne bih ponovo da prolazim kroz tu agoniju. Štaviše, druga beba je bila i krupna, 3900, a i ova treća će biti, takođe. Baš sam uplašena, kako da nagovorim lekara na carski??? Zar karlična prezentacija nije indikacija???Dajte savet. Prosto ne znam kako da nastupim, znam da su oni stručnjaci, a mi laici, ali opet, možda bi trebalo slušati i neku našu intuiciju u tako graničnim situacijama. Nije da mu ne verujem kao stručnjaku, ali nisam spokojna sa prirodnim porođajem ovog puta. Imala sam dva prirodna, od mene je dosta :lol:

Meni je zbog karlične prezentacije još u sedmom mesecu rečeno 95% CR i da se beba neće okrenuti do kraja trudoće. I porodili su me na CR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je prva trudnoca bila ok i krenula sam na prirodan porodjaj medjutim imala sam bolove ali ne i napone, bolovi poceli skoro 24 sata pre porodjaja, ukljucili mi indukciju, probusili vodenjak i nista, probali i vakumom i nista, maltretirali me oko pola sata i onda su bebi krenuli losi srcani tonovi pa me odveli na hitan CR. Beba po rodjenju dobila ocenu 4, ozivljavali je, plodova voda bila zelena i svasta nesto, ali pregrmele smo i to. Druga trudnoca isto na carski, pitala sam doktora da li moze prirodno, ali nije smeo da rizikuje, sve je proslo super. Mada ja sad imam neke posledice, i neki gadan hormonski poremecaj, jel ima neka "carica" od vas nesto slicno. Doktor kaze da imam neke priraslice i zadebljanje na materici i da zbog toga imam ciklus na svake dve nedelje. Nesto slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razvila se žestoka diskusija...Ja sam imala dva prirodna porođaja, a sada bih, iskreno, carski, jer je beba okrenuta karlično, iako moj lekar ni ne spominje opciju cr. Drugi porođaj mi je bio karlični takođe, mnogo sam se namučila, a o strahu da li će sve biti OK sa bebom i da ne govorim. Sreća, sve je ispalo dobro, ali ne bih ponovo da prolazim kroz tu agoniju. Štaviše, druga beba je bila i krupna, 3900, a i ova treća će biti, takođe. Baš sam uplašena, kako da nagovorim lekara na carski??? Zar karlična prezentacija nije indikacija???Dajte savet. Prosto ne znam kako da nastupim, znam da su oni stručnjaci, a mi laici, ali opet, možda bi trebalo slušati i neku našu intuiciju u tako graničnim situacijama. Nije da mu ne verujem kao stručnjaku, ali nisam spokojna sa prirodnim porođajem ovog puta. Imala sam dva prirodna, od mene je dosta :lol:

iskreno se nadam da ce biti sve u najboljem redu,sto ti naravno i zelim od sveg srca.ja sam sve vreme mislila da cu se prirodnim putem poroditi iako je zbog mog zdravstvenog stanja c.r.neizbezan.kad se setim koliko sam se mucila na porodjajnom stolu,a jos kad su mi rekli da se ni slucajno ne smem napinjati(6prstiju otvorena)jer je doktor napipao bebine nogice,odma sam pomislila u sebi carski ce biti.intuicija me nije prevarila.posle 3sata muke odvedose me na operaciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se carskom, ali meni intuicija govori da on neće popustiti ni ovog puta :( . Već sam pokušala, a on je krenuo sa pričom kako je to ozbiljna operacija i kako je opasnije po mene...Mene, iskreno, više zanima ono što je bezbednije za bebu, a to je, priznao je i on sam, CR. Uh, ne znam, toliko sam se uspaničila, ne mogu ni da spavam, samo prebiram po mislima razne kombinacije. Noćas sam odlučila da ne odustajem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se carskom, ali meni intuicija govori da on neće popustiti ni ovog puta :( . Već sam pokušala, a on je krenuo sa pričom kako je to ozbiljna operacija i kako je opasnije po mene...Mene, iskreno, više zanima ono što je bezbednije za bebu, a to je, priznao je i on sam, CR. Uh, ne znam, toliko sam se uspaničila, ne mogu ni da spavam, samo prebiram po mislima razne kombinacije. Noćas sam odlučila da ne odustajem!

ako se beba do termina ne bude namestila kako treba verovatno ce te poroditi carskim, ja imam dva komada. Ako na poslednjem pregledu beba ne bude okrenuta pravilno i ako 100% hoces trazi carski, to ti niko ne moze zabraniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

prvi carski mi je bio hitan, krenula na prirodani ali zavrsila na operacionom stolu i ono cega se secam bilo je kad su me prebacili na sto i ispitivali da li sam bolovala od neceg i bla, bla, bla i posle jedno 3 sata kada su me probudili u sobi. Drugi carski bio zakazan i iako sam bila pod totalnom anestezijom osetila sam sve, i secenje i vadjenje bebe i sve ih cula sto su pricali i usivanje. Nista nije bolelo ali je osecaj slican onom kad vadite zub po anestezijom ne boli ali osecate da se nesto desava. Moj doktor je rekao da kao da sam imala carski u epiduralu i kaze da je to zbog manje doze anestezije. Al mi je to bilo super, jako sam se lose osecala posle prvog porodjaja jer grozno je to kad imate "prekid filma" od nekoliko sati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam htela prirodno i cekali smo kraj 42 nedelje.Ali bebac se nije cak ni spustio.Morali smo da uradimo carski.Izabrala sam epidural.Sve je proslo super.Izasli smo drugi dan iz bolnice a ja sam se potpuno oporavila peti dan.Nakon nedelju dana nisam osecala nikakve bolove.Kad se setim da sam celu trudnocu kukala sta ako mora carski jer ga nikako nisam zelela.svaki sledeci put cu izabrati cr jer sam prosla fenomenalno.Stomak nisam imala uopste,odmah posle operacije je nestao.Oziljak,da ga ne vidim ne bih ni znala da ga imam.

Posledice epidurala takodje nisam imala,jedino su me bolela ledja u toku operacije,nekih 15 minuta,gore kod ramena,ali nije nista strasno.

Ja sam pristalica prirodnog porodjaja i dalje ali vise ne mrzim carski kao pre :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

01.01.2012. sam se porodila carskim rezom. Naime, tokom cele trudnoce nije ni jednom bilo govora o carskom rezu jer je trudnoca bila uredna, bebica je prednjacila glavicom i sl. S obzirom da mi je termin bilo 29.12. a moj ginekolog me je zadnji put pregledao UZ u 35 nedelji, a CTG je bio misaona imenica (sto ce se kasnije ispostaviti kao zamalo kobno) ja sam na sopstvenu ruku otisla u Betaniju 30.12. gde su mi ustanovili manjak plodove vode i rekli da dodjem 01.01. da ne bih bila u bolnici za NG! Na dan porodjaja me ostave na patologiji, odmah urade UZ i CTG i ustanove da beba pati, da je minimum plodove vode, da beba ima tahikardiju (200 otkucaja) a ja hipertonus materice. prirodni porodjaj nije dolazio u obzir jer nije bilo vremena.. Secam se da je Dr rekla Formirajte ekipu, otvaraj drugu salu, imamo hitan CR! :o Sledece cega se secam je da me voze na kolicima, gledam u svetla na plafonu (kao na filmu) :) i budim u sok sobi.

Znaci, potpuno neprirpremljena zavrsih na sekciji. da mi je neko rekao, ne bih verovala...

Samo jos hocu da kazem da mi nije jasno kako neko uopste zeli da ide na CR?! Pa, to je ozbiljna operacija. Boli kao djavo svaki deo tela (bar mene). Ne mozes da udahnes vazduh, da se okrenes u krevetu, a za kijanje i kasljanje da ne govorim. Mislis, creva ce ti ispasti! Jos kad u sobi imas duhovitu cimerku, smejanje predstavlja najveci stres! I da znate, nije mi nestala bol kad su mi doneli bebu ;)

P.S. sto se mog ginekologa tice, nacestitala sam mu se mile Nove godine cim sam dosla iz bolnice!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo sa vam javim, moja Iskra rodila se carskim rezom 28. 01. u 12:45 h. Sve je dobro rpošlo, beba je super, juče smo izašle iz bolnice. Već znate da sam na cr išla zbog karličnog položaja bebe, a i pupčanik je bio obmotan oko vrata. Intervencija je rađena u opštoj anesteziji, iako sam ja želela spinal, ali anesteziolog mi je preporučio opštu (i odluku sam promenila na samom op. stolu). Ne mogu da kažem da le bilo lako, niti bolje od prirodnog porođaja. Sad imam oba u iskustvu i potvrđujem da je prirodno ipak najbolje. Lično sam se lako i brzo oporavila, ustala iste večeri (bolelo je, ali ne neizdrživo), najviše mi je smetala dijeta :lol: . Ako nemate razloga, ne idite na carski rez.

zelenooka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se porodila carskim pre tacno 20 dana...uzasno iskustvo...mene je jaaako bolelo,tesko sam ustajala,a i tu je znacajnu ulogu igrao strah koji me je blokirao...iscrpljena,vrtoglavice od anestezije...radjen mi je hitno zbog pupcanika koji je davio bebu...ali vredelo je...i opet bih sve za ovog malog andjela koga imam...samo puuuuno setati,sto reko moj Dr..."Padnes u nesvest,sestre te podignu i ides dalje..." To je dobro zbog vracanja materice,ciscenja,uopste oporavka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro jutro,

Moje iskustvo sa carskim rezom je takvo da ga vise nikada nisam ponovila. Prvi porodjaj je bio posve strasan, sto zbog nedostatka pripreme, sto zbog cinjenice da su bebi opadali srccani tonovi posle svake kontrakcije. I tako me odsslepasse pod nozz u totalu. Budjenje pamtim kao najuzzasniju stvar koja mi se ikad desila. Lezzala sam na intenzivnoj dvadeseccetiri duga preduga sata bez moguchnosti da me bilo ko poseti, da bilo koga pozovem. Sina mi nisu doneli, samnom su lezzale razne zzene iz razliccitih razloga te nisu hteli da im donossenjem deteta u vidokrug staju na muku.

Jedanaest sati sam cvilela za nekim analgetikom.

O oporavku i da ne priccam.

Stoga sam, kada sam sledechi put zatrudnela, ccvrsto odluccila da chu se prirodnim putem poroditi. Konsultovala sam brojne sajtove, saznala da je vbac (vaginal birth after cesarian) nessto ssto se u svetu uveliko radi i preporuccuje. Saznala sam koliko je carski opasan, ozbiljan zahvat. Medjutim, ima jedna zacckoljica. Epidural i indukcija nisu moguchi u takvim situacijama zbog razmekssavanja reza. Za mene, koja i kamenac ccistim pod anestezijom, ovo je predstavljalo zzivotno pitanje i odluku. Ali na carski ni mrtva!

Dossla sam do telefona babice Mile, koja je u osmoj deceniji zzivota. Mila me je possteno izmaltretirala sa vzzbama disanja i hvala joj. Porodila sam se kao metak, rekosse mi u porodilisstu. Zahvaljujuchi njoj taccno sam znala ssta mi se dessava i ssta treba da radim. Da nije bilo nje ne bih ni znala da sam imala delimiccno pucanje vodenjaka, ne bih znala da spustim bebu i ne bih izdrzzala od siline kontrakcija, koje su prelazile maksimum. Moj dragi je prisustvovao porodjaju i bio je sjajan. Momenat rodjenja pamtichu do kraja zzivota kao nessto najlepsse.

Zato drage moje, ako bass niste iz medicinskih razloga primorane na ovaj posve muccan i neprirodan ccin, moj savet vam je da se dobro pripremite, zaboravite na epidural (koji se kod nas ionako iskljuccuje u naponima) i da aktivno uccestvujete u radjanju sopstvenog deteta.

Carski rez je danas vrlo popularna stvar, ali proccitajte malo visse na tu temu, doktori su visse nego ssturi sa davanjem informacija. Prirodan posle carskog je ne samo moguch vech i pozzeljan. Ccinjenica je da neche svaki doktor da ga radi ali budite uporne. Vasse teloo, vasse dete, vasse zdavlje.

Izvnjavam se ako zvuccim kao taliban.

zelenooka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IvanaM...lepo si sve rekla...nadam se da će budućim majkama biti ovo tvoje iskustvo od koristi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bih volela prirodni posle carskog, ali ne znam da li cu imati hrabrosti. Carski pamtim po nevidjenim bolovima. Ne znam da li cu vise radjati. Trudnoca mi je bila predivna i volela bih to da ponovim, ali ne znam da li cu uspeti da prevazidjem strah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.