Sve o porođaju carskim rezom

odgovora

Objavljeno

Secam se sada...Bolje tako,mada sam sigurna da ce sve biti super...

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da...ja namuzla krvnicki oko 20-30 ml kolostruma, sva ponosna odnela sestri a ona onako pogleda kao piih pa nije to nista. 

I dan danas se pitam da li su mu uopste dali. 

Meni podrska za dojenje ne treba, samo mi bitno da mi donose bebu a za samo dojenje cu se vec snaci. 

A sto ne daju pumpice?? Nisu ni u gradskoj bili neki ljubitelji pumpica doduse.

Pa ne treba ni meni podrška, samo beba. Pa ćemo mi da se podržimo same. Ja ću da ponesem pumpicu ako ništa drugo, a ono da održim laktaciju.

Samo to malo podrške koja mnogim mamama treba (da ne nalivaju dohranom), oni ne pruzaju.

Ako su u inkubatoru ti ideš na neonatologiju kod njih, ne  donose ti ih. ali neonatolozi daju mnogo veu podršku dojenju, i stvarno hrane bebe u inkubatoru maminim mlekom...

Kikiriki, Brezica i malagarava volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala sam CR pre 3 nedelje, povremeno bolucka rana ali tek pre 4 dana me pocela jace boleti, vise levo negde u blizini drena. 

Povremeno imam jace bolove da ne mogu da stojim uspravno. kao neke zigove, osecam i debelo crevo da me boli (sto me jos i u bolnici bas bolelo). 

Da li je to uobicajeno? Cudno mi sto tek sad pocinje da boli a do pre neki dan sam se osecala savrseno, danas se celo popodne jedva vucem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je tako bilo pre tri godine. Najpre sam se super oporavila, a nakon nekih deset dana sam pocela da se osecam bas lose. Bolela me je rana, imala sam groznice, bila sam malaksala, bila sam naduvena... proslo je samo od sebe nakon odredjenog vremena, trudila sam se da sto vise mirujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, da li ste dobile preporuku da detetu snimite glavu zato sto je rodjeno carskim rezom? Drugarica koja se porodila pre 1.5 mesec me sad pita da li je moj sin radio snimanje glave (Ultrazvuk cns jer je carski faktor rizika za bebu-tako joj pise u otpusnoj i kaze mi da je to praksa zbog anestezije da se bebama rodjenim na cr relativno brzo nakon rodjenja snima glava da se proveri da li je sve ok valjda zbog anestezije? Ja sada prvi put cujem za ovo. Nisu mi to spomenuli ni u porodilistu ni u domu zdravlja a ni u palmoticevoj pa sam malo zabrinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni niko nikad nije spomenuo snimanje glave. Moguce i da je zato sto sam se ja porodila carskim, ali sa spinalnom anestezijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mom sinu su snimili glavu ali zbog odredjenih faktora rizika vezanih za ovu i prethodnu trudnocu, ne zbog CR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja to prvi put cujem. Porodila sam se dva puta na carski i niko to nije spominjao. Verovatno ima razloga zašto su joj doktori to predložili. Ne brinite bez potrebe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nama su rekli na otpustu da radimo cns ali ne zbog carskog. On je na rodjenu imao manje krvarenje i sad to prate. Isto cns rade i bebama rodjenim pre termina. Sada im to dodje normalno. Tako su mi rekli dr u Tirsovoj. Kao sto recimo svim bebama snimaju kukove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, ako neka od vas ima iskustva sa spinalnom anestezijom, a da se porodjala u Visegradskoj, molila bih da podelite iskustvo... Veliko hvala:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se u Februaru ove godine, rađen mi je carski rez jer se uopšte nisam otvarala. Ja sam bila potpuno smirena tokom operacije, bez ikakvog straha. Sve je bilo gotovo za 20ak minuta. Dok sam čekala svoj red za operaciju stavljen mi je kateter. Po pravilu, kateter treba da se stavi u operacinoj sali kada se daje anestezija, ali ne rade svi isto. Jako je neprijatan i po malo izaziva bol, ali se prilagodiš brzo. Pre odlaska u operacionu salu dobila sam preko infuzije dva šprica ne znam čega.  Potom su mi skinuli spavaćicu, i na krevetu me odgurali u operacionu salu. Prebacili na operacioni sto, dobila sam epidural i operacija je počela. Bol nisam osetila uopšte, ali se oseti da se nešto radi oko stomaka. Kada je doktor izvadio bebu sklonili su paravan da mi je pokažu, krenule su suze radosnice koje nije bilo zaustaviti. Potom su mi dali bebu da je poljubim. Krenulo je zašivanje. Kada su završili, prebacili su me na krevet i odvezli u šok sobu gde sam ležala do sutradan ujutru. Anestezija je prestala posle sat vremena otprilike. Nisam imala nikakve mučnine, bolove, samo sam osećala nesnosan svrab (sestre su mi rekle da je to od morfijuma iz anestezije). Dobijala sam diklofen inekciju protiv bolova, neku za skupljanje materice i neku protiv zgrušavanja krvi. Merenje pritiska i temperature svako jutro i veče. Previjanje rane jutro posle operacije i pre polaska kući. A sedmi dan od operacije doktor mi je skidao konce. Ja sam se jako brzo oporavila. Prvo podizanje iz kreveta je bolno i teško a posle sve laške.  sve sam radila oko bebe od prvog dana. Bol je bio prisutan ali veoma slab. Ja sam apsolutno za carski rez uz dobar stručan tim na čelu sam velikim profesionalcem kao što je bilo u mom slučaju. 

Tasa021, miliccam i pupsik volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

citala sam postove opet i trazila neka uputstva, ali nisam nasla....a cini mi se da mi je posle drugog carskog odgovaralo to da se okecem po malo na levi ili desni bok a ne sve vreme da lezim na ledjima. Prvi put sam lezala samo na ledjima i htela sam da umrem do prvog ustajanja, to mi je najteze palo. A kod drugog sam procitala negde (a sada ne mogu nigde da nadjem tu informaciju) da mogu da se okrenem malo ovde onde i zaista mi je to pomoglo nevidjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za zene koje cekaju carski ili su ga imale. Koliko pre termina vam zakazuju? Mene ceka drugi carski, dr razmislja da li da me poradja za nekoliko dana, posle toga je na odmoru do kraja meseca. Problem je sto je to 2 nedelje ranije po uz (od pocetka trudnoce je termin nedelju  dana ranije, po misljenju dva doktora), ali po menstruaciji cak 3 nedelje. Radice mi u ponedeljak ctg ponovo i uz pa da odluci da li da mi radi sada ili da me ostavi nekom drugom. 

U sustini, malo mi je i pitanje besmisleno, jer je sve individualno. Nekom ce beba biti dovoljno zrela u tom periodu, nekome nece. Rizik postoji. Ali sam se bas iznenadila i zbunila mogucnoscu tog moguceg porodjaja za nekoliko dana, pa me interesuje da li je nekome jos radjen carski tako rano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Girasole, meni kad su radili prvi, vukli su me skoro do kraja. Termin mi je bio 28. jun, a oni su me na moje OGROMNO insistiranje porodili 23. juna. Inače, dr je hteo da čeka 27., ali je meni to bilo rizično, pa smo jedva nekako uspeli da se dogovorimo.

Rodila sam dečka, 3280g i 48cm. Sa mnom u sobi su bile i ženice kojima je termin bio 5. i 10, jul i sve smo se porodile istog dana. Tako da, jeste individualno. I do žene i do dr. Ti se porađaš u Betaniji?

Pitanje za zene koje cekaju carski ili su ga imale. Koliko pre termina vam zakazuju? Mene ceka drugi carski, dr razmislja da li da me poradja za nekoliko dana, posle toga je na odmoru do kraja meseca. Problem je sto je to 2 nedelje ranije po uz (od pocetka trudnoce je termin nedelju  dana ranije, po misljenju dva doktora), ali po menstruaciji cak 3 nedelje. Radice mi u ponedeljak ctg ponovo i uz pa da odluci da li da mi radi sada ili da me ostavi nekom drugom. 

U sustini, malo mi je i pitanje besmisleno, jer je sve individualno. Nekom ce beba biti dovoljno zrela u tom periodu, nekome nece. Rizik postoji. Ali sam se bas iznenadila i zbunila mogucnoscu tog moguceg porodjaja za nekoliko dana, pa me interesuje da li je nekome jos radjen carski tako rano.

Girasole voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dr mi je danas rekla da oni gledaju termin po uz, ako postoji odudaranje od ovog standardnog termina. Ali ne gledaju se poslednji uz, vec prvi i oni do 12.nedelje. To je za njih merodavno, ne tezina i mere bebe, jer ne radjaju se svi sa istom tezinom. I dalje je za to da me porodi za tri dana, po ultrazvuku  je to dve nedelje ranije. Po menstruaciji tri. Kaze da ce i ostale kolege gledati da mi zakazu za koji dan, ne samo ona. U sredu idem da se vidim opet sa njom i sa jos jednom koleginicom koja bi bila rezervna varijanta pa da odlucim ostajem li u bolnici ili ne.

I meni su sa prvim detetom cekali i operisali me tri dana pre termina, porodjaj mi ni tada nije bio krenuo niti sam imala neke najave. 

Sad mi je stepen zrelosti posteljice 2, beba teska oko 3 kg. Velika odluka i dileme na sve strane, bas vagam.

Ps. Nisam iz N.Sada ja.

 

Ivana2013 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr prvo zakazao 7 dana pre termina, pa 10, pa mi je na kraju radio carski 15 dana pre termina, dakle prvi dan 39. nedelje...

Meni je posteljica bila 3 stepen jos u sedmom mesecu, ali su protoci redovno mereni i bili su super. Malo je ipak ubrzao zbog toga mislim i blazih kontrakcija...

Inace, bebac je rodjen 3450g, 51 dug, lepo je sisao (vukao) vec posle nekoliko sati. 

Uglavnom, malo je pedijatrica prokomentarisala sto smo tako rano, a dr je bas bio zadovoljan, jer je posteljica bila mnogo losija nego sto se na uz videlo. Dakle, tesko da bi mu nesto znacilo dodatnih nekoliko dana, mozda bi mu cak stetilo... 

Ja ne bih brinula na tvom mestu, posle 37 nedelje, beba se smatra terminskom. 

Srecno:)

Girasole i Ivana2013 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti :)

S jedne strane, ne zelim da se pravim pametna ili pametnija od njih, s druge strane, ne zelim da zbog moje odluke bebi nesto fali. I mene tesi to sto cu na taj dan cak i po ciklusnom terminu biti punih 37 nedelja, a uci cu u 38. Tebi su bas lepo izvagali i doneli pravu odluku.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto se tice sisanja, vidis kako je tebi odmah uspostavljena laktacija iako je toliko pre termina. Mene su porodili tri dana pre termina, a mleko sam dobila tek osmog dana. Bas je sve individualno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto se tice sisanja, vidis kako je tebi odmah uspostavljena laktacija iako je toliko pre termina. Mene su porodili tri dana pre termina, a mleko sam dobila tek osmog dana. Bas je sve individualno.

Ma, nije ni meni laktacija tako brzo krenula... Mislim da je to individualno kod svake zene, jednoj mojoj cimerki je islo mleko od 7 meseca trudnoce:o

Ali on je vukao bas jako i na prazno, par sati po rodjenju. To sam napisala, ako brines zbog zrelosti bebe;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, nije ni meni laktacija tako brzo krenula... Mislim da je to individualno kod svake zene, jednoj mojoj cimerki je islo mleko od 7 meseca trudnoce:o

Ali on je vukao bas jako i na prazno, par sati po rodjenju. To sam napisala, ako brines zbog zrelosti bebe;)

 

 Ah to! I moj sin je odmah vukao i bio uporan nedelju dana. Zato je u sledece dve godine sve nadomestio :P

broccoli i Tasa021 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam oba rodila u 39 nedelji, tako ce i sada biti. 

Postavi ti njima to pitanje o zrelosti bebe...mislim da ne treba zuriti ukoliko je posteljica ok i beba i sve, ali opet to je moje misljenje...a ja nisam ginekolog :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam ih, oni su poprilicno opusteni. Kao, to je to. A meni bas i nije. Znam da se po drugim bolnicama radi i kasna amniocenteza za procenu zrelosti ploda, ali ovde ne. Mislim da cu odloziti svakako, barem nedelju dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u tom slucaju sam pre za carski nego za kasnu amniocintezu....

Tasa021 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlozila sam, svakako. Radice mi druga doktorka, verovatno krajem sledece nedelje. Tada cu po ultrazvuku biti nedelju dana pre termina, a po menstruaciji dve nedelje. Sto je vec bolje. Stvarno mi je bilo prerano da me danas poradjaju.

Ps. Dvema mojim drugaricama su radili kasnu ac, u devetom mesecu. Obe su imale rizicne trudnoce i hteli su da ih porode sto je pre moguce, ali su hteli da budu sigurni da li su pluca zrela. Gleda se i sastav i boja plodove vode. Nije vise ac tada rizicna, jer svakako i ako krene porodjaj, dosle su do kraja.

vaskrsija, broccoli i Ivana2013 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neka od vas kupovala i nosila silikonski kateter za bolnicu? Mene je prvi put onaj bolnicki bas namucio, jedva sam ga podnela, sve vreme me je bolelo, peklo... Cula sam da moze da se ponese i taj silikonski, da je bolji i da se ne oseca. Pitacu sutra i dr mogu li uopste da ga nosim i koja velicina ide jer ima razlicitih, ali zanima me ima li svrhe uopste kupovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.