Sve o porođaju carskim rezom

odgovora

Objavljeno

Ja sam pre 9 nedelje imala CR. Razlog je bio da 30 sati kontrakcije bez otvaranja tj samo 4 cm. Pokusavali su Doktori Epiduralnu anesteziju da mi stave, ali nisu mogli da mi nadju tu tacku u kicmu. Zivim u Nemacku tako da sam se i ovde porodila, kod mene se Rana i nepoznaje vise, jer oni ne siju ovde nego lepe. Mogla sam posle 6 sati da ustanem i da se setam sa sina :) bila u bolnici 3 dana. Mogu reci da kada budem ponovo trudna, odluci cu se za CR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala sam pre 6 meseci cr pod opstom u Visegradskoj. Nisam imala indikacije za to nego sam se plasila prodnog jer su mi rekli da je beba krupna a moja karlica uzana. U svakom slucaju bilo mi je super, doneli su mi klinca par sati posle budjenja, samo budjenje je bilo gadno jer nisam ocekivala tako jak bol ali posle sam dobila novalgetol u infuziju. Istog dana sam ustala, gadno je ali mora tako. Sutradan sam sama ustajala, izvadili su mi kateter koji mi je bio grozan i nije mi ni novalgetol vise trebao. Sve u svemu dan operacije mi je bio najgori. Pusteni smo posle samo 3 dana ali ja sam se stalno setala po hodniku jer su mi rekli da to ubrzava oporavak (sa ove distance nisam sigurna u to). Mleko nadoslo treceg dana. Sve u svemu nadam se da cu svaki sledeci porodjaj da obavim na isti nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako drage dame-carski tri puta!

Prvi put hitan carski zbog pocetka preeklamsije(rekla bih) i nikako se nisam otvarala,cak i uz indukciju i na kraju kad su mi probusili vodenjak je bio zelen,bebini otkucaji slabi i hitno u salu.

Sledeca dva planirana carska reza,tako je predlozila moja doktorka.

Oporavak nije bio los posle prvog i drugog,ali sam posle treceg umalo glavu izgubila.

Dve nedelje po porodjaju sam hitno primljena u bolnicu zbog tromboze noge i plucne embolije.Simptome sam videla ali ih prepisivala slabosti porodilje,a moj ginekolog kad mi je vadila konac rekla je da moji simptomi nemaju veze sa carskim i tako smo izgubili 3 bitna dana,javila sam se tek kad sam pocela da pljujem krv.

No prezivela sam hvala Bogu,spasili su me 3 nedelje ostala u bolnici u potpunom mirovanju.

Da napomenem nikada nisam imala problem sa venama,odreagovala je neka dubinska zatkolena vena.Greska lekara je sto ne daju porodiljama na carski preventivno lekove protiv tromboze,prepustaju slucaju,statistika kaze 1-1,5%,upala sam u taj procenat.Prezivela sam i sada zivim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joko znam o cemu pricas,i moj cr je bio kao tvoj prvi. Hvala Bogu pa si se izvukla posle treceg,ja sam primala fraxiparin i u toku trudnoce i par dana posle cr,bas da ne bi doslo do toga. Ma imam doktora sto ga u svetu nema,svaka mu cast,strucnjak i po. Kako ovde na forumu iscitavam sve i svasta sve vise se divim svom doktoru. I pre sam ga bas uvazavala ali sad jos vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste Baco,budi srecna i zadovoljna svojim lekarom.I ja sam mojim bila,ali desi se da pogresi,a nekada greske ne mogu da se isprave,nekada greske i ne prezivis.Ja sam se u svojoj borbi za zivot naucila da ne budem ljuta i da ne trazim krivca.Kada odes na kardiolosko odeljenje i kada te prikljuce na aparate pitanje zivota i smrti resava Bog! Ali jednu stvar zelim da doktori u Srbiji pocnu da obracaju paznju i na sitne i na krupne stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa bas tako. Ljutski zivot nije mala stvar,a narocito kada se radi o dva zivota istovremeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav, evo i ja se spremam za CR, i zanima me jeste li vi povracale anesteziju, jer ja sam prosle god. radila laparo i to povracanje poslije narkoze mi je bas bilo tesko, jer je trajalo citav dan, pa me zanimaju vasa iskustva

Ја нисам повраћала после анестезије, а радили су ми општу. Повраћала сам пре, колико се сећам.. и то нешто зелено, ненормално јарке боје.. то у животу нисам видела. Чим су ми дали у вену неки гел.. за шта сам после сконтала да је био антибиотик. Свакако, анестезиолог то све прати током операције. Цимерка из шок собе се баш тешко будила, жалила се да јој је мучнина и сл.. Ја сам све то прихватила као пролазно стање, па ми је још и било ок. Тако да капирам да сваки организам делује другачије.

Искрено, ја сам једва чекала да ме успавају.. јер је почела да ме сева нека грозница, која ми је била гора од контракција у том моменту. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao sve mame,buduce i sadasnje...Ja sam mama bebe od 4.5 meseci,porodila sam se carskim rezom,morala sam posle 16 sati mucenja da se porodim prirodno...Zao mi je sto nije moglo prirodno,osetila sam i taj bol,ali nije moglo...jako mi je zao...

Svim buducim mamama zelela bi da kazem da je ipak PRIRODNO,PRIRODNO...

SVAKA OPERACIJA JE RIZICNA PO SVOJE...

Pooozzzzdrav....HRABRA MAMA :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao svima....vidim da se vecina vas namucila porodjajem na carski sto nije moj slucaj pa hajde da vam ostavim i moje iskustvo!!!!! porodila sam se na carski krajem 38 nedelje programirano jer vise nisam mogla da izdrzim velicinu svog stomaka!!! nosila sam blizance koji su bili jako veliki i postavljeni jako visoko!!!! imala sam fantasticnog doktora-porodio me je za 15 min uz epidural tako da sam sve vreme bila svesna!!!! nije mi bilo svejedno da sve to gledam ali plac moje cerkice je prekinuo sve strahove...na kratko jer onda krece strah za decaka koji traje 2 minuta,a onda ponovo njegov plac razbija strah!!! doktor me je isekao jako nisko-mogu ladno da nosim bikini,odmah mi uradio plastiku na rani i usio me koncima koji se sami raspadaju-tako da nisam imala nikakvo zatezanje u samoj rani!!!! porodila sam se u 9h u 13h su mi doveli bebe a u 16h su me stavili 5min da sedim na krevetu-ovo mi je bilo malo tesko jer mi se vrtelo u glavi!!!ujutru u 6 su me podigli iz kreveta i rekli mi da setam-prvih 10 koraka je bio pakao,a onda sve lakse i lakse!!odmah su mi skinuli kateter i infuziju i mogla sam odmah da se tusiram-sa gazom na rani!!! krvarila sam jako u prvih 7 dana,a kasnije do 30 dana sam imala svetlo crvenu tecnost na ulosku!!! prve 2 veceri sam spavala na ledjima,a onda sam uz bol 3 noc uspela da se okrenem na desni bok-na levi nisam mogla sve do 10 dana!!!bolnicu sam napustila posle 4 dana!! u prve dve nedelje posle otpusta iz bolnice sam imala bolove u ledjima i blage bolove u materici.....bebe sam mogla odmah da dojim i drzim bez narocitog bola,jedino mi je saginjanje malo teze padalo!!!!!! sad je proslo 4 meseca od tada i cini mi se kako daleka proslost!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Planiran carski i hitan carski ne mogu biti isto, ni za bebu, ni za mamu, a ni za dr koji to radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako drage dame-carski tri puta!

Prvi put hitan carski zbog pocetka preeklamsije(rekla bih) i nikako se nisam otvarala,cak i uz indukciju i na kraju kad su mi probusili vodenjak je bio zelen,bebini otkucaji slabi i hitno u salu.

Sledeca dva planirana carska reza,tako je predlozila moja doktorka.

Oporavak nije bio los posle prvog i drugog,ali sam posle treceg umalo glavu izgubila.

Dve nedelje po porodjaju sam hitno primljena u bolnicu zbog tromboze noge i plucne embolije.Simptome sam videla ali ih prepisivala slabosti porodilje,a moj ginekolog kad mi je vadila konac rekla je da moji simptomi nemaju veze sa carskim i tako smo izgubili 3 bitna dana,javila sam se tek kad sam pocela da pljujem krv.

No prezivela sam hvala Bogu,spasili su me 3 nedelje ostala u bolnici u potpunom mirovanju.

Da napomenem nikada nisam imala problem sa venama,odreagovala je neka dubinska zatkolena vena.Greska lekara je sto ne daju porodiljama na carski preventivno lekove protiv tromboze,prepustaju slucaju,statistika kaze 1-1,5%,upala sam u taj procenat.Prezivela sam i sada zivim!

SVAKA ČAST NA IZDRŽLJIVOSTI I HRABROSTI!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Planiran carski i hitan carski ne mogu biti isto, ni za bebu, ni za mamu, a ni za dr koji to radi.

slazem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav, evo i ja se spremam za CR, i zanima me jeste li vi povracale anesteziju, jer ja sam prosle god. radila laparo i to povracanje poslije narkoze mi je bas bilo tesko, jer je trajalo citav dan, pa me zanimaju vasa iskustva

Nisam povracala,nazalost,vec sam iskasljavala 20-ak dana,to me je izludjivalo!U svakom slucaju bolje je da povratis,bar krace traje! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosta sam procitala i lepih i ruznih iskustava,prilikom porodjaja i sada jednostavno osecam neki strah.....prvorotka sam i moj bebac je okrenut karlicno......sta raditi??????

slusala sam price u kojima pokusavaju i ovako okrenutu bebu poroditi prirodnim putem,price sa losim iskustvom.......neke zene mi savetuju da nedozvolim da me poradjaju prirodno,vec da zahtevam carski rez.....KAKO DA SE POSTAVIM,STA DA RADIM NE ZNAM NI SAMA:-(.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga,ako je beba okrenut karlicno,naravno da ces se poroditi na carski rez.Sve drugo po meni moze biti rizicno.Ovako cete biti sigurne i ti i beba.Boll jeste veleki ali to nije trenutan bol vec bol koji traje danima.

Ali kada ti donesu bebu vise neces razmisljati o tome vec se brinuti o svom divnom stvorenju i bol vise neces ni osetiti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i mog iskustva ,sto se tice carskog reza prvi sam imala pre 7 godina ,termin mi je bio prosao a i beba je bila velika pa sam morala na carski rez i imam lepo iskustvo sto se tice carskog.porodila sam se u 23:30h .malo mi je budjenje tesko palo.3 sata posle operacije ustala sam da iz hodnika prosetam do sobe tako su mi setre rekle jer nisu od druge porodilje mogle da uguraju krevet u sobu.dobijala sam inekcije za bolove tako da nisam nista osecala.prvi dan sam vec posle posete ustajala uz pomoc sestre ,a uvece sama.drugi dan sam bila super i pomagala drugim mamama da im dodam bebe ako one nemogu da ostanu.i cetvrti dan sam dok je bila vizita pitala da me puste jer se super osecam a i bio mi rodjendan pa zar da budem u bolnici i pustili su me kuci.

to je moje prvo iskustvo.sada cu opet morati na carski mada nisam planirala ,ali doktorka mi savetuje jer ce beba opet biti krupna a i zbog prelezanog pankreatitisa prosle godine nece da rizikuje da idem prirodno tako da opet krajem marta ili pocetkom aprila idem na carski dok se dogovorim na kontroli sa doktorkom.

meni nikakvih posledica posle nije bilo .odmah sam isla u setnju sa bebom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosta sam procitala i lepih i ruznih iskustava,prilikom porodjaja i sada jednostavno osecam neki strah.....prvorotka sam i moj bebac je okrenut karlicno......sta raditi??????

slusala sam price u kojima pokusavaju i ovako okrenutu bebu poroditi prirodnim putem,price sa losim iskustvom.......neke zene mi savetuju da nedozvolim da me poradjaju prirodno,vec da zahtevam carski rez.....KAKO DA SE POSTAVIM,STA DA RADIM NE ZNAM NI SAMA:-(.........

Meni su obe tako bile okrenute do skoro pred porodjaj, pa su se namestile na glavu kad je trebalo. Ako bude isla karlicno, radice ti CZ, to je i njima lakse i brze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 7 meseci i porodila sam se carskim rezom jer je plodova voda bila zelena imace sam otisla da se porodim prirodno.Kada sam cekala svoj red nagledala sam se svasta sto se tice prirodnog porodjaja ili tog dana nije bila ni jedna hrabra zena,gledajuci sve to rekla sam sebi "neka ti je bog u pomoci pa sta bude"i posle busenja vodenjaka morala sam hitno na carski odveli su me u sali imala sam jake bolove pa mi je stavljanje katetra bilo nelagodno ali sve se desilo brzom brzinom i potonula sam u duboki san,beba se rodila u 21H kada sam se probudila bilo je 23h.Cekala sam neznajuci jer je prvi put da pocne jako da me boli rez jer sam svasta slusala sto se tice carskog ali nista strasno dobijes injekcije protiv bolova ja sam sebi brigu makla i cele noci nisam spavala od srece ma nisam spavala 3 noci meni je bilo krivo sto mi bebu nisu doneli tek sutradan kad sam ja vec i prvi put ustala na nogama da se umijem ,onda sam videla bebu i dalje primala infuzije i injekcije protiv bolava vec treceg dana sama isla da se tusiram (smesno tusiranje jer mora rana da se pazi)bebu sam uzela kod sebe da spava cele noci ,upoznala sam za 5 dana predivne mame i mozda smesno zvuci ali meni boravak u bolnici ostace lep u secanju.Boli rana dok ustanes i katetar jedva sam cekala da mi skinu ,skinuli su ga 3 dana ,i ako nismo smele nista da jedemo sem caja mi smo udarile po plazmi 3 dana posle su padale i druge svari koje smo umereno ali slatko jele nas tri u sobi.Kuci sam peti dan kupala svoju bebu mucno mi je bilo malo ustajanje iz kreveta ali kad ustanem nema vise problema,tako da meni je carski rez bukvalno ispao carski,ali zavisi od osobe do osobe nekom je prag bola slab pa mu je mucan ovaj zahvat meni je ok ispalo i ko se odluci za ovaj zahvat ima podrsku sto se tice mene pa pisite kako je vama bilo!Srecno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pre skoro 6 meseci porodila carskim rezom, neplanirano, najgore od svega mi je bio kateter!!!ijao, kakav grozan osecaj, cak i par dana posto izvade,uzas jedan!

Meni je oporavak isao dosta brzo, secam se da sam i par puta bila srecna, sa jedne strane, sto sam se tako porodila gledajuci, i jos gore slusajuci zene koje su se poradjale prirodniim putem. Secam se da smo se u menzi raspoznavale po tome ko sedi a ko stoji kad se klopa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vidim da na ovoj temi ima nas sa visokom dipotrijom...ja inace imam visoku izmedju -10 i -12 zavisi da li su sociva ili naocare u pitanju i cula sam da je to preduslov za carski :blink:

inace meni je to nasledno..i moja mama je imala visoku dioptriju i rodila brata i mene prirodnim putem pre ihiiihi, e sad mozda tada nisu znali za ta ostecenja... :huh:

da li ima neka slicno iskustvo :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi,koje ste imale vise carskih rezova,da li je samo prvi tako strasan,tj.da li se naredni mozda lakse podnose ili je sve to isto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage devojke, ja sam se pre godinu dana porodila carkim rezom. Dvanaest sati pre sekcije su krenule kontrakcije, bolovi, povracanja od jakih bolova...cekali su da beba krene ali stomak mi je bio jako visoko iako sam pocela da se otvaram. Deset sati kasnije otvorila sam se 6 prsta i uveli su me u salu za porodjaj. Kad je trebala beba da izadje i onaj "laksi deo" (iz prica mojih prijateljica-receno mi je da je sam izlazak bebe bezbolan) doktori su me stopirali i rekli da kontrolisem taj nagon na guranje i da NE SMEM da guram! Bilo je strasno! Poslednje cega se secam jeste glas doktora koji vice da me vezu! Zgrabili su mi ruke i noge i vise se niceg ne secam! Zaspala sam i mukama je dosao kraj! Kad sam se probudila videla sam brata i supruga pored sebe i pricali su mi koliko je beba slatka, koliko je teska i sta se izdesavalo! Rasplakala sam se ponovo dok vam ovo pisem-jako mi je bilo tesko tog dana... Hitno su me operisali jer su nakon 12 sati mog mucenja-skontali da se beba umotala u pupcanu vrpcu. Kasnije su mi rekli da je umotala nogicu (ni sad mi nije jasno zasto me nisu UZ pregledali za to vreme dok su cekali da se beba spusti).

Sto se tice oporavka u bolnici-vise sam bila u strahu nego u bolu. Da li ce i koliko da boli neki od pregleda (jer vam svaki dan pritisnu stomak da vide koliko sa materica povukla), plasila sam se uboda injekcija, skidanja katetra, skidanja konca-ali od svega toga najteze su mi pale injekcije i neugodnost skidanja konca. Katetar se i ne oseti kad se skida niti dok sam ga nosila. Savijala sam se da vidim odakle ide to crevce ;) Rana me je bolela samo u trenutku kad ustajem iz kreveta. Vise sam se plasila nego sto zaista boli. A i nije moglo da boli jer sam bila pod lekovima.

Da dodam da je beba od drugog dana bila sa mnom, a mogla sam da biram da li ce biti sa mnom ili u bebi bloku. Tako da se i iz toga vidi da mi zaista nije bilo mnogo tesko. Bebu sam samo nocu ostavljala u bebi-blok da bih se odmorila.

Treci dan posle operacije su mi skinuli katetar i onda sam bila NOVA! Istusirala sam se i pocela slobodnije da se krecem...zvuci smesno ali izmedju tog drugog i treceg dana od operacije-kao da je proslo mesec dana :D Petog dana smo napustile porodiliste!

Osetivsi muke i bolove pre operacije dok sam povracala od bolova i oporavak posle-neuporedivo je laksi carski rez! Po izlasku iz porodilista sam pricala svima da je CARSKI REZ ZAKON! Da je glupo u danasnje vreme muciti se na porodjajnom stolu! E, a onda cujem o jednom pa o drugom smrtnom slucaju za vreme sekcije...o problemima koje su druge zene iskusile...

Ponovo cekam bebu! Posle 1.porodjaja-i ruznog iskustva sa pokusajima prirodnim putem-sigurna sam bila da ce 2. porodjaj biti ODMAH na carski! Ali sad sam u velikom strahu! Kako ce proci operacija?!?!?! Ne plasim se ja oporavka-plasim se lekara i noza... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A.N.A., tacno je da su komplikacije cesce sa carskog, jer to je ipak operacija. I to je rizik te intervencije.

Zato mislim da je ipak priroda najbolje uredila sve, i bez obzira koliko porodjaj boli, to je najbolji nacin i za zenu i za bebu. Dokaz je i brz oporavak mame, a i to da pedijatar kod obicnog porodjaja dodje samo kad ga zovu, a mora da bude prisutan za vreme carskog i posle.

Samo kad ne moze, onda treba uskociti sa planom B.

Ako se bojis bola, mozda epidural nije losa zamena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dosta sam procitala i lepih i ruznih iskustava,prilikom porodjaja i sada jednostavno osecam neki strah.....prvorotka sam i moj bebac je okrenut karlicno......sta raditi??????

slusala sam price u kojima pokusavaju i ovako okrenutu bebu poroditi prirodnim putem,price sa losim iskustvom.......neke zene mi savetuju da nedozvolim da me poradjaju prirodno,vec da zahtevam carski rez.....KAKO DA SE POSTAVIM,STA DA RADIM NE ZNAM NI SAMA:-(.........

Ja sam se porodila carskim rezom zato sto je beba bila karlicno... Nisu pokusavali da okrenu bebu, otisla sam u porodiliste i zakazali su mi carski... Prvo mi je doktor rekao da sa prvorotkama pokusaju prirodno na sta sam se zgranula i rekla da bih ja radije cr... Poslao me je na sve analize koje su potrebne za porodjaj i tek kad sam sve zavrsila rekli su mi da mi je cr zakazan za 08.03. Bila sam presrecna i porodila se tako... Bolove nisam dobila tako da ne znam kako kontrakcije izgledaju... :D Sad je sve ok. Rana ne boli i tako... Samo opusteno... I ja sam razmisljala tako kao i ti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi,koje ste imale vise carskih rezova,da li je samo prvi tako strasan,tj.da li se naredni mozda lakse podnose ili je sve to isto?

Ja sam se prvi put porodila sad u martu cr i uopste nije strasno... Ne znam zasto to tako mislis? :huh: Malo je neprijatno budjenje posle anestezije... Ja sam se trudila da se sto pre oporavim i brzo sam ustala, setala non stop tamo ovamo... Malo imas bolove prvog dana ali sve to brzo prodje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.