Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim buducim mamama. Nedavno sam saznala da sam u drugom stanju (6 nedelja). Ovih dana planiram da se prijavim kod prijatelja u firmi. Po struci sam diplomirani ekonomista. Citajuci ovaj forum, imam nekih malih nejasnoca oko trudnickog bolovanja. Ukoliko bih se sada prijavila i uplacivala doprinose na platu oko 32000 da li to znaci da bih za trudnicko bolovanje dobijala 65% od tog iznosa a porodiljsko 100%?

Hvala unapred na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Babybee, ako si iz beograda dobijaces u toku trudnickog 65% ali ces sa malim zakasnjenjem dobiti i od grada dopunu do 100%, znaci preostalih 35%. Da bi ostvarila pravo na porodiljsko moras biti prijavljena min 6 mes, ali ce ti plata na porodiljskom biti prosek prethodnih 12, znaci tvojih 6 i neki prosek na nivou grada za preostalih 6 meseci. Vidi moj prethodni post kakva je moja situacija. Nadam se da sam pomogla. Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja za mesec dana treba da otvorim porodiljsko... Zanima me ako sam prijavljena malo jace od 11meseci (kada se budem porodila bice tacno godinu i 2-3 dana ako bude tacno na vreme), i prijavljena na 30.000 da li cu i primati tih 30.000 ili ce to biti umanjeno za regres i sve ostalo jer onda cu primati mozda samo 20.000din :(

Po meni je logicno da se racuna plata kao plata, a ne da nam stalno nesto smanjuju...

Em nam kasne sa isplatama, em smanjuju... Nemam reci... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja za mesec dana treba da otvorim porodiljsko... Zanima me ako sam prijavljena malo jace od 11meseci (kada se budem porodila bice tacno godinu i 2-3 dana ako bude tacno na vreme), i prijavljena na 30.000 da li cu i primati tih 30.000 ili ce to biti umanjeno za regres i sve ostalo jer onda cu primati mozda samo 20.000din :(

Po meni je logicno da se racuna plata kao plata, a ne da nam stalno nesto smanjuju...

Em nam kasne sa isplatama, em smanjuju... Nemam reci... :(

E sad ne znam kako ide to koliko si vremenski prijavljena kod poslodavca. U mojoj firmi je isplacivan regres za vreme porodiljskog bolovanja, plata mi je bila umanjena za topli obrok i markicu za prevoz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad ne znam kako ide to koliko si vremenski prijavljena kod poslodavca. U mojoj firmi je isplacivan regres za vreme porodiljskog bolovanja, plata mi je bila umanjena za topli obrok i markicu za prevoz.

Strasnoo... Nama je sve to u okviru plate.. Znaci da ocekujem 20.000... Strasnooo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozzz devojke

da li neko ima iskustva sa komisiom na Vracaru za produzetak porodiljskog bolovanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja situacija je malo komlikovanija....

Imam 4 godine radnog staza, ali sam poslednja 3 meseca na birou posto mi je firma pukla. Ostala sam u drugom stanju, i sta sad? Imam kumu koja moze da me prijavi kod nje,ja bih joj naravno platila doprinose za prva tri meseca. Mene zanima da li se meni prekid dok sam bila na birou ra;una kao pravi prekid ili ne,posto su mi placali doprinose i naknadu na birou. Neko mi je rekao da kod istog poslodavca mora[ biti 6 meseci da bi primao 100%...ne znam ni to da li je tačno. Ako se priznaje sto sam bila na birou i ako je dovoljno da imam 6 meseci spojeno bez obzira na poslodavca ja znači imam pravo na 100% nadoknade. U svakom slučaju ne bih da napravim problem kumi,jer ne znam koliko ona čeka da joj država refundira novac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... da li se meni prekid dok sam bila na birou ra;una kao pravi prekid ili ne,posto su mi placali doprinose i naknadu na birou....

Da, bez obzira što si primala nadoknadu sa biroa. Taj period se računa da nisi radila tj bila u radnom odnosu.

...Neko mi je rekao da kod istog poslodavca mora[ biti 6 meseci da bi primao 100%...ne znam ni to da li je tačno. ...

Iskreno, ubeđena sam da je tačno. Znači: da bi za vreme porodiljskog bolovanja imala nadoknadu u visini od 100% morala bi da budeš bar 6meseci u radnom odnosu

Čini i se da ti ništa lepo nisam saopštila :( Zato se nadam da grešim pa neka se neko od drugih članica javi da potvrdi ili ne moj post :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, bez obzira što si primala nadoknadu sa biroa. Taj period se računa da nisi radila tj bila u radnom odnosu.

Iskreno, ubeđena sam da je tačno. Znači: da bi za vreme porodiljskog bolovanja imala nadoknadu u visini od 100% morala bi da budeš bar 6meseci u radnom odnosu

Čini i se da ti ništa lepo nisam saopštila :( Zato se nadam da grešim pa neka se neko od drugih članica javi da potvrdi ili ne moj post :(

Hvala puno, u svakom slučaju ni 65% nije tako loše :-)

Samo da proverim 65% važi i za trudničko i za porodiljsko?

Sve u svemu,ko želi decu u ovoj zemlji nek se pripremi na prepreke i probleme...toliko o natalitetu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poz cure termin porodjaja mi je kraj septembra sto znaci da porodiljsko treba da otworim pocetkom,e ja tad imati 5 ipo meseci radnog staza pa me zanima postoji li neka rupa u zakonu da se porodiljsko otwori polovinom septembra,na trudnickom sam zbog odrzavanja 2 meseca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poz cure termin porodjaja mi je kraj septembra sto znaci da porodiljsko treba da otworim pocetkom,e ja tad imati 5 ipo meseci radnog staza pa me zanima postoji li neka rupa u zakonu da se porodiljsko otwori polovinom septembra,na trudnickom sam zbog odrzavanja 2 meseca

Koliko ja znam trudnicko se, po zakonu, otvara od 45 do 28 dana pre termina. Ako ti fali neki dan, predpotavljam da moze ako hoce doktor da ti izadje u susret, pa da natempiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poz cure termin porodjaja mi je kraj septembra sto znaci da porodiljsko treba da otworim pocetkom,e ja tad imati 5 ipo meseci radnog staza pa me zanima postoji li neka rupa u zakonu da se porodiljsko otwori polovinom septembra,na trudnickom sam zbog odrzavanja 2 meseca

Ne znam da li ces to moci sada da natempiras posto si na bolovanju preko 30 dana i komisija je verovatno napisala sa kojim danom ti se otvara porodiljsko. Meni je termin 16 septembar, i napisano mi je trudnicko zakljucno sa 20.08. Porodiljsko od 21.08... Tako da mislim da ce to sada malo teze ici, ali probaj... Ili ako ti komisija jos nije rekla kada otvaras porodiljsko vidi sa doktorom pa onda na komisiji reci neki termin 2 nedelje kasnije... Ali prvo se dogovori sa doktorom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav buduće mame,

Tek danas sam počela da uplaćujem za porodiljsko bolovanje, jer ne radim već godinu dana. Ostalo mi je do porodjaja još četiri meseca i knjigovođa mi je rekao da moram da uplaćujem 6meseci i 1 dan da bih primala porodiljsko 100%, uplaćivaću 7 meseci. Rešila sam se za minimalnu uplatu i uplaćivaću 11000, a dobijaću 20000. S obzirom da imam četiri meseca do porodjaja moram par meseci odmah da uplatim.

Savetujem svima koji ne rade, a hoće sami sebi da uplaćuju da odu kod nekog dobrog knjigovodje koji hoće i zna to da vam uradi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima!

Ja imam sličan problem.Za poslednjih godinu dana sam promenila 3 poslodavca. Zanima me da li ja treba od firmi u kojima sam radila da uzmem potvrdu o primanjima,ili će to uraditi država,ili kako to već ide? Ovo mi je bitno posto je jedna od firmi ‚klimava‚i ne znam da li će opstati do februara kada bi trebalo da otvorim porodiljsko. I da li zna neko ,postoji li poseban obrazac ili mogu oni sami sa pečatom firme da mi zavrse prosek primanja za mesece koji su mi potrebni. Verujte, zvala sam svoju bivsu firmu i oni kao ne znaju. Prvo su mi dali na običnom papiru prosek primanja bez ikakvog pečata i potpisa, a onda rekli da ne razumenju šta ja hoću od njih i da se raspitam pre nego što im oduzimam vreme.

Nadam se da je neko imao sličnu situaciju...

Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima!

Ja imam sličan problem.Za poslednjih godinu dana sam promenila 3 poslodavca. Zanima me da li ja treba od firmi u kojima sam radila da uzmem potvrdu o primanjima,ili će to uraditi država,ili kako to već ide? Ovo mi je bitno posto je jedna od firmi ‚klimava‚i ne znam da li će opstati do februara kada bi trebalo da otvorim porodiljsko. I da li zna neko ,postoji li poseban obrazac ili mogu oni sami sa pečatom firme da mi zavrse prosek primanja za mesece koji su mi potrebni. Verujte, zvala sam svoju bivsu firmu i oni kao ne znaju. Prvo su mi dali na običnom papiru prosek primanja bez ikakvog pečata i potpisa, a onda rekli da ne razumenju šta ja hoću od njih i da se raspitam pre nego što im oduzimam vreme.

Nadam se da je neko imao sličnu situaciju...

Hvala unapred

Mozes predati potvrde iz svih preduzeca gde si radila. Bivsi preduzetnici mogu, ali ne moraju da ti je izdaju. Ne postoji obrazac, jednostavno se napise koliku si imala neto i bruto platu za mesece koji su ti potrebni. Potpis, pecat. Mozda ce ti u opstini traziti i izvode iz banke, ili neki dokaz da vide da si ti zaista dobila tu platu.

Ukoliko nece da ti izdaju potvrdu uzima se 50% prosecne zarade u RS (mesec pre otpocinjanja porodiljskog) i taj iznos se upisuje za mesece koji ti nedostaju.

U opstini ima obrazac Potvrde o ostvarenoj zaradi , na kojem se popunjava zarada za prethodnih 12 meseci i tako izracunava prosecna zarada, tj. zarada koju ces dobijati dok si na porodiljskom. Nadam se da sam bila jasna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,interesuje me koliko traje porodiljsko bolovanje za blizance,da li je to isto kao za jedno dete ili...sve informacije su dobrodosle!!! Pozdrav svim majkama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

12 meseci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stiglo mi je resenje na prosečnu bruto zaradu od nekih 25000, primam 100% ali pise i da se utvrđeni iznos umanjuje za poreze i doprinose. Koliko cu ja onda da primam narednih godinu dana? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stiglo mi je resenje na prosečnu bruto zaradu od nekih 25000, primam 100% ali pise i da se utvrđeni iznos umanjuje za poreze i doprinose. Koliko cu ja onda da primam narednih godinu dana? :blink:

Oko 15-16 hiljada.... to znači da si prijavljena na mimimalac (18 hiljada) od kog se odbija topli obrok, putni troškovi i regres. Tako je meni bilo prvi put...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oko 15-16 hiljada.... to znači da si prijavljena na mimimalac (18 hiljada) od kog se odbija topli obrok, putni troškovi i regres. Tako je meni bilo prvi put...

pa primala sam platu vise od toga 21000 :blink: nije mi jasno

bem im... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa primala sam platu vise od toga 21000 :blink: nije mi jasno

bem im... :angry:

A jel poslodavac izrazio želju da ti da razliku na ruke? Što nisi pitala?

Razlika - sad mislim da ti da nadoknadu do tvoje stvarne plate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moracu da vidim i proverim. nadala sam se istom iznosu kao sto mi je bila plata al ako je to 15-16000 sto rece maki d onda je moguce da sam prijavljena na min,..u resenju pise 25000 manje doprinosi ?? a koliki su uopste ti doprinosi.....sad sam zbunjena :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja čula da nisu odobrili.... ovo je super :)

pa primala sam platu vise od toga 21000 :blink: nije mi jasno

bem im... :angry:

Jel išlo sve na račun ili na ruke?

Ja sam primala platu na ruke, a kad sam otišla na porodiljsko imala sam samo minimalac na koji sam bila prijavljena. Znam da su doprinosi oko 7000 tako da je ono što sam ti gore napisala bilo neto zarada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.