Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

Radila sam do pre 15 dana jer ne smem da radim,i saznala sam da nisam bila prijavljena uopste,e sad muz mi ima privatnu radnju i ako me on prijavi sad od marta hocu li imati pravo na porodiljsko termin je krajem septembra i koji procenat od zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ukoliko radis manje od 6 meseci visina nadoknade za porodiljsko bi ti bila 60% od plate. Ukoliko bi radila ukupno do 6meseci onda bi imala 100%.

Iskopiracu ovaj post je je slican tvojoj situaciji i dodala da je potrebno najmanje 3 meseca da bi u opste imala pravo na nadoknadu.

Dakle

min. 3 meseca da bi se steklo pravo

od 3 do 6 meseci se stice pravo ali u visini do 60% od plate

od 6 meseci pa navise, refundira se 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to znaci da moram da radim do ulaska u 9 ili mogu da iskoristim bolovanje tj.odrzavanje npr.od juna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to znaci da moram da radim do ulaska u 9 ili mogu da iskoristim bolovanje tj.odrzavanje npr.od juna

Bolovanje se po zakonu računa najkasnije 28dana pre porođaja a najranije 45 dana pre porođaja.

Ako bi bila prijavljena od 01.03.2011. trebalo bi da budeš u radnom odnosu do 01.09.2011. god. kako bi ostvarila pravo na 100% refundiranje. Što znači da jedino ako se porodiš krajem septembra mogla bi ostvariti nadoknadu od 100%.

Htela bih da napomenem još nešto. Ukoliko bi imala platu npr 20.000rsd i radiš 6 meseci ne znači da ćeš imati refundirano 20.000rsd RAZLOG zato što se uzima prosek 12 zadnjih plata. A pošto bi tebi falilo 6 meseci staža (za onaj period kada nisi bila prijavljena) za te mesece će se uzimati 50% od prosečne plate u Srbiji, što zna da uzmanji visinu nadoknade.

Uh, nadam se da sam razumno "prenela" ako ti išta nije jasno slobodno pitaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zbunjena :unsure:

Dakle, samo stalno zaposlene zene imaju pravo na porodiljsko, a ukoliko nisu, samo do isteka ugovora o radu?

Ja radim na odredjeno ali nema sanse da dobijem stalan posao.

Pri tom, ovaj ugovor mi traje do 31.3., a sledeci ako ga dobijem ja se nadam do kraja juna.

Ja sam mislila da ako odem na porodiljsko tada da cu moci da dobijem neku naknadu kad ono cvrc :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zbunjena :unsure:

Dakle, samo stalno zaposlene zene imaju pravo na porodiljsko, a ukoliko nisu, samo do isteka ugovora o radu?

Ja radim na odredjeno ali nema sanse da dobijem stalan posao.

Pri tom, ovaj ugovor mi traje do 31.3., a sledeci ako ga dobijem ja se nadam do kraja juna.

Ja sam mislila da ako odem na porodiljsko tada da cu moci da dobijem neku naknadu kad ono cvrc :(

Na žalost je tako :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ... :)

Ovo je bila psovka :D

A ja se jos trtim, mislila sam da radim u firmi i posle 31.3. kao u fazonu i da mi do juna produze ugovor, mogu tada da odem na porodiljsko, pa i da istekne ugovor bicu na teret budzeta.

Daklem, ne moram da se mucim :):(

Divno, ja bez primanja, mm student, veseloooo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ... :)

Ovo je bila psovka :D

A ja se jos trtim, mislila sam da radim u firmi i posle 31.3. kao u fazonu i da mi do juna produze ugovor, mogu tada da odem na porodiljsko, pa i da istekne ugovor bicu na teret budzeta.

Daklem, ne moram da se mucim :):(

Divno, ja bez primanja, mm student, veseloooo :D

Od kada radiš kod njih? Jer razmišljam da npr ako ti produže na još tri meseca super a onda, kada ti istekne, bez prekida otvoriš neku svoju radnjicu ma bilo šta samo da je preduzetnik paušalac i "radiš" bar dva tri meseca i odeš na bolovanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od novembra radim kod njih, ali sam bila pod ugovorom o delu, tako da nista od toga :D

Od januara sam pod ugovorom na odredjeno, a 31.3. mi istice ugovor. Ako mi ga produze do 31.6. to mi je ni tamo ni vamo, jer mi je termin 16.7. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Al' ga "ubode" :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

k'o prstom :D

Moram malo i da se nasmejem, sta cu :D

Sutra idem u front na vanrednu kontrolu zbog eserihije i bolova u "jajnicima", jos mi dr rekla kao "a pa tebi moze samo da curi plodova voda idi proveri" zbog nekog vodenog "sekreta" tako da sam ostala vise zabezeknuta i zgranuta, a do porodiljskog mi sad vise i nije :)

jos u ponedeljak moram na posao i divota :)

Onda lepo sve na salu i milina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li se u N.Sadu dobija 60% a u Beogradu 100% ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao draga mama ja sam cula da je samo u beogradu 100%.i to samo porodiljsko a trudnicko nije 100%.e sad cekam jos jednu uplatu pa cu videti posto mi je prosla bila nesto manje uplacena.pozdravvvv :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li se u N.Sadu dobija 60% a u Beogradu 100% ?

cao draga mama ja sam cula da je samo u beogradu 100%.i to samo porodiljsko a trudnicko nije 100%.e sad cekam jos jednu uplatu pa cu videti posto mi je prosla bila nesto manje uplacena.pozdravvvv :)

Porodiljsko je za sve opštine 100% refundira. Jedini uslov da se ne refundira 100% jeste ako je dužina radnog staža ispod 6 meseci.

Što se tiče trudničkog e to već zavisi od opštine do opštine i u Bgu je BILO 100% (napominjem bilo jer to se možda u međuvremenu izmenilo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru,ja sam cula da je u NS 60% pa zato pitam,al znaci ipak zavisi od duzine radnog staza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao draga mama ja sam cula da je samo u beogradu 100%.i to samo porodiljsko a trudnicko nije 100%.e sad cekam jos jednu uplatu pa cu videti posto mi je prosla bila nesto manje uplacena.pozdravvvv :)

I trudnicko je 100% u Beogradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke imam jedno pitanje... Treba da otvorim porodiljsko, i posto sam menjala firmu kada sam ostala trudna, imacu sedam meseci iz jedne firme, te nove, i prvih 5 meseci iz druge firme gde mi poslodavac nije uplatio doprinose. Koji iznos ce mi se racunati za te mesece bez doprinosa, minimalac u drzavi, iznos koji sam primila u toj firmi ili nesto trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje neznam kako je kod vas ali ja radim u prosveti i od kad sam pocela da primam naknadu za porodiljsko ja manje primam to jest plata mi je bila veca i za vreme trudnickog vise sam primala uzas zaist je sramota. Ipak bih volela da znam da li je i kod drugih takav slucaj.Inace bebica mi je super i zaista uzivam sa njom nadam se kao i ostale mame. Mada bi lepse bilo da smo bar malo finansiski rasterecene. Veliki pozdrav za sve od Dace i Sare

Po zakonu bi tvoja plata trebala biti 100% zrade koju si ostvarivala tokom rada,u to ti nije uračunat regres, topli obrok i prevoz.Ali mene sada brine novi zakon o trajanju i isplati porodiljskog dohotka,ako si čula nakon 6 meseci počinjemo da radimo a šta s bebama?

:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po zakonu bi tvoja plata trebala biti 100% zrade koju si ostvarivala tokom rada,u to ti nije uračunat regres, topli obrok i prevoz.Ali mene sada brine novi zakon o trajanju i isplati porodiljskog dohotka,ako si čula nakon 6 meseci počinjemo da radimo a šta s bebama?

:(

Nisam čula za ovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po zakonu bi tvoja plata trebala biti 100% zrade koju si ostvarivala tokom rada,u to ti nije uračunat regres, topli obrok i prevoz.Ali mene sada brine novi zakon o trajanju i isplati porodiljskog dohotka,ako si čula nakon 6 meseci počinjemo da radimo a šta s bebama?

:(

Nisam ni ja cula, gde su to objavili i kada su usvojili to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mi treba od papira kada idem na porodiljsko,jel uzmimam nesto od knjigovodje pa nosim doktorki ili kako to ide pojma nemam ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mi treba od papira kada idem na porodiljsko,jel uzmimam nesto od knjigovodje pa nosim doktorki ili kako to ide pojma nemam ?!

Ne znam da li si pronasla i stranicu na Bebcu sa clankom pod nazivom "Otvaranje porodiljskog bolovanja" ali evo link Otvaranje porodiljskog bolovanja <-- klikni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E bas ti hvala,a sto se tice posle placanja jel to ide na moj racun ili na racun poslodavca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E bas ti hvala,a sto se tice posle placanja jel to ide na moj racun ili na racun poslodavca?

Poslodavac upalati tebi, pa onda oni njemu refundiraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, nisam citala sve gornje postove pa mi je zao ako cu da ponovim nesto. Ja sam pocela da radim posle 9 meseci volontiranja i nisam jos ni dobila prvu platu kad sam shvatila da sam trudna. Malo bezveze splet okolnosti ali sta ces. Radim u drzavnom institutu tako da platu dobijam od ministarstva nauke kog vise nema pa je sad pripojen u hubridno ministarstvo prosvete i nauke. Pri kraju 6og meseca trudnoce mi je preporuceno da idem na trudnicko bolovanje jer sam trebala da mirujem a i zbog rizika koji ipak postoji kad radis u laboratoriji gde su opasne hemikalije ma koliko ti pazio na bezbednost. U toku trudnickog mi je stizalo 65% plate ali mi je kasnije grad beograd refundirao ostatak do 100% sa nekim zakasnjenjem. Medjutim, ja sam se iznenadila kad sam shvatila da ne dobijam celu platu na porodiljskom odsustvu. Naime, za primanja na porodiljskom se uzima prosek od 12 prethodnih plata a ja sam u radnom odnosu bila 8 meseci pre zapocinjanja porodiljskog pa mi je za ta 4 meseca racunat prosek na nivou grada ili sta vec. Epilog je da ja sad primam 3/4 svoje plate. Ali, to ne vazi ako ste bile prijavljene na minimalac. Moja jetrva je bila prijavljena ono 6 meseci i 1 dan samo da bi osttvarila pravo na porodiljako i prima sad taj minimalac, on se ne moze smanjivati i onda se ne uzima taj godisnji prosek. Sve u svemu, glupost! Vise puta sam se lupala po glavi sto ne odoh negde u normalnu neku zemlju gde ce me ceniti kao naucnika a pre svega kao coveka da radim doktorat , al dobro verovatno onda ne bih bila sa mojim divnim muzem i ne bih imala ovu malu prdaru. Always look on the bright side of life!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.