Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

Da li neko zna u kojim uslovima mj muz moze da uzme porodiljsko, i koliko dugo ono moze da traje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo deo iz zakona o radu, nadam se da će ti pomoći

Porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta

Član 94.

(1) Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (u daljem tekstu: porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana.

(2) Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.

(3) Porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dana porođaja.

(4) Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana, od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva iz stava 2. ovog člana.

(5) Otac deteta može da koristi pravo iz stava 3. ovog člana u slučaju kad majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest i dr.). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.

(6) Otac deteta može da koristi pravo iz stava 4. ovog člana.

(7) Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta, ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.

Član 94a1

(1) Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta za treće i svako naredno novorođeno dete u ukupnom trajanju od dve godine.

(2) Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta u ukupnom trajanju od dve godine ima i zaposlena žena koja u prvom porođaju rodi troje ili više dece, kao i zaposlena žena koja je rodila jedno, dvoje ili troje dece a u narednom porođaju rodi dvoje ili više dece.

(3) Zaposlena žena iz st. 1. i 2. ovog člana, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka dve godine od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva iz člana 94. stav 2. ovog zakona.

(4) Otac deteta iz st. 1. i 2. ovog člana može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo u slučajevima i pod uslovima utvrđenim u članu 94. stav 5. ovog zakona, a pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta u dužini utvrđenoj u stavu 3. ovog člana.

Član 95.

Pravo da koristi porodiljsko odsustvo u trajanju utvrđenom u članu 94. stav 3. ovog zakona ima i zaposlena žena ako se dete rodi mrtvo ili umre pre isteka porodiljskog odsustva.

a možeš pogledati i ovde...

http://www.bebac.com/index.php?show=catego...p;int_catID=787

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sada negde u 36 nedelji i još uvek radim. :-(

Niko me ne prisiljava na to, ali što ranije odem na porodiljsko, to će mi biti veći razmak između plkate i porodiljske naknade, poa se još mučim po ovom ledu i snegu dok gegam do posla. Mislim da ću od 1. februara definitivno odustati, inače ću se poroditi na poslu ( kako mnogi i očekuju :-))) )

Šta da radim kad živimo u takvoj državi, gde su majke i porodilje na poslednjem mestu očigledno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sada negde u 36 nedelji i još uvek radim. :-(

Niko me ne prisiljava na to, ali što ranije odem na porodiljsko, to će mi biti veći razmak između plkate i porodiljske naknade, poa se još mučim po ovom ledu i snegu dok gegam do posla. Mislim da ću od 1. februara definitivno odustati, inače ću se poroditi na poslu ( kako mnogi i očekuju :-))) )

Šta da radim kad živimo u takvoj državi, gde su majke i porodilje na poslednjem mestu očigledno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sada negde u 36 nedelji i još uvek radim. :-(

Niko me ne prisiljava na to, ali što ranije odem na porodiljsko, to će mi biti veći razmak između plkate i porodiljske naknade, poa se još mučim po ovom ledu i snegu dok gegam do posla. Mislim da ću od 1. februara definitivno odustati, inače ću se poroditi na poslu ( kako mnogi i očekuju :-))) )

Šta da radim kad živimo u takvoj državi, gde su majke i porodilje na poslednjem mestu očigledno.

Potpuno te razumem jer sam bila u identičnoj situaciji, mada hvala bogu te je i temi i meni trudnoća u redu pa smo u mogućnosti da tako radimo a šta da kažu one koje su prinuđene da idu na bolovanje i da mole boga kada će im biti uplaćeno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno te razumem jer sam bila u identičnoj situaciji, mada hvala bogu te je i temi i meni trudnoća u redu pa smo u mogućnosti da tako radimo a šta da kažu one koje su prinuđene da idu na bolovanje i da mole boga kada će im biti uplaćeno :(

Obzirom da samo ja radim a suprug ne , i da imamo još 1 dete, nesmem ni da mislim šta bismo radili da nemogu da radim. Ili da sam nedaj bože morala na održavanje trudnoće i 65% plate. Sramota je što doživljavamo takve stvari u 21. veku, a ovamo nas bombarduju informacijama da ćemo za nekih 200 god. izumreti kao narod zbog bele kuge.!!! Baš se pitam zašto li je to tako?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obzirom da samo ja radim a suprug ne , i da imamo još 1 dete, nesmem ni da mislim šta bismo radili da nemogu da radim. Ili da sam nedaj bože morala na održavanje trudnoće i 65% plate. Sramota je što doživljavamo takve stvari u 21. veku, a ovamo nas bombarduju informacijama da ćemo za nekih 200 god. izumreti kao narod zbog bele kuge.!!! Baš se pitam zašto li je to tako?!

pozdrav Mirella,i kod mene je situacija kao i kod tebe,ja radim a suprug ne,a imamo dvoje djece,znajuci sta sve treba za njih malo je i kada oboje rade.......jedino da njih natjeramo da traze bilo kakav posao....eto malo da se nasalim.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do duše kod mene je situacija za nijansu bolja jer mm radi tj ima svoju firmu a upravo je i težina toga, sami smo finansirali (investirali) sve i još uvek podižemo na noge.

Ali moram da priznam da je u svakom slučaju situacija ("zaposlenosti") kod mene bolja nego kod vas dve.

Bolje da se pokrijem ušima i da ćutim. Svaka vam čast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za koji mesec je uplaceno porodiljsko? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za koji mesec je uplaceno porodiljsko? :unsure:

U pocetku kasni oko dva meseca a kasnije se npr oko 25 ili 28 februara isplacuje nadoknada iz januara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pocetku kasni oko dva meseca a kasnije se npr oko 25 ili 28 februara isplacuje nadoknada iz januara.

Pitam jer moja zena jos nista nije primila, a na porodiljskom je od novembra. Zelim da znam da li kasni drzava ili njen poslodavac :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u decembru (27.12) a prvu uplatu sam primila u aprilu (koliko se secam). Ali ja ti nisam pravi pokazatelj jer sam ja upala u onaj vakum koji je nastao pri promeni zakona. Mislim da bi trebalo da sad u februaru bude isplaceno i to za novebar, decembar i januar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Svima!

U stalnom sam radnom odnosu u jednoj firmi od 15. decembra 2010. Prijavljena sam na minimum. U petom sam mesecu trudnoce, i interesuje me ako budem prijavljena samo 3 meseci, da li cu tada imati pravo na porodiljsku naknadu, i koliko cu onda ja dobijati?

Da li cu dobiti 30% od zarade ili taj iznos naknade zarade ne moze biti manji od minimalne zarade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Svima!

U stalnom sam radnom odnosu u jednoj firmi od 15. decembra 2010. Prijavljena sam na minimum. U petom sam mesecu trudnoce, i interesuje me ako budem prijavljena samo 3 meseci, da li cu tada imati pravo na porodiljsku naknadu, i koliko cu onda ja dobijati?

Da li cu dobiti 30% od zarade ili taj iznos naknade zarade ne moze biti manji od minimalne zarade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amita, ukoliko radis manje od 6 meseci visina nadoknade za porodiljsko bi ti bila 60% od plate. Ukoliko bi radila ukupno do 6meseci onda bi imala 100%. Ako mozes, izdrzi jos malo pa da imas nadoknadu od 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imas odgovor u temi Porodiljsko <-- klikni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u devetom mesecu trudnoce.

ZA poslednjih 12 meseci promenila sam 3 poslodavca. Prvo sam radila za privatnika od 10.2. do 24.5 2010., zatim sam otvorila sopstveni S.T.R. 25.5. 2010. To je radilo do 12. 10. 2010. i onda sam potpuno zatvorila tu radnju i majka me prijavila istog dana na svoj STR. Nemam ni dana prestanka izmedju ta tri posla.

Cinjenica je da su prva dva posla bila u Beogradu, dok je mamin STR u Pozarevcu. Ja sam prijavljena i zivim u Beogradu vec skoro 10 godina.

Da li iko zna na sta ja sada imam pravo i gde podnosim zahtev za porodiljsko?

Da li se racuna samo poslednji poslodavac ili dostavljam podatke za sve?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trebalo bi da im se dostave podaci i isplatama doprinosa i plata u zadnjih 12 meseci. A sto se tice mesta podnosenja, mislim da bi to trebalo da se radi mesto gde je sediste firme tj u tvom slucaju Pozarevac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Amita, ukoliko radis manje od 6 meseci visina nadoknade za porodiljsko bi ti bila 60% od plate. Ukoliko bi radila ukupno do 6meseci onda bi imala 100%. Ako mozes, izdrzi jos malo pa da imas nadoknadu od 100%.

Mislim da nema veze iako sad otvori trudničko, da u momentu otvaranja porodiljskog treba da bude zaposlena 6 meseci unazad, a da li je radila ili bila na bolovanju mislim da nema veze. Nisam 100% sigruna. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da mi odgovori da li je primanje na porodisljskom bolovanju 100%,obzirom da sam sada na trudnickom bolovanju? Inace sam nekoliko godina u stalnom radnom odnosu, u drzavnoj firmi. Hvala, unapred. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna da mi odgovori da li je primanje na porodisljskom bolovanju 100%,obzirom da sam sada na trudnickom bolovanju? Inace sam nekoliko godina u stalnom radnom odnosu, u drzavnoj firmi. Hvala, unapred. :rolleyes:

da, nadoknada za porodiljsko bolovanje će ti biti 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jos nisam primila nijednu uplatu za trudnicko bolovanje, a sad od marta otvaram porodiljsko pa bi tu trebalo da bude redovno. Dok sam radila kao knjigovodja uplate su bile svakog 25-og u mesecu. Samo sto je od tad dosta toga promenjeno i sve je izmuvano... Znaci prva uplata bi trebalo da legne teeeek aprila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, nadoknada za porodiljsko bolovanje će ti biti 100%

Hvala, Anci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.