Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

E sad meni ama bas nista nije jasno :D

Mislim da dizemo prasinu gde je i nema ali...

Devojci (citaj mojoj "koleginici" preduzetnici) nije ni otvoreno porodiljsko bolovanje i bukvalno zvanicno je radila do dana porodjaja. Kada je podnosila zahtev u Tirsovoj (koji se podnosi par dana nakon porodjaja jer se u stvari dokumentacija za bolovanje i predaje posle porodjaja) oni su joj automatski racunali da je bila na bolovanju (28dana pre porodjaja) a takodje je i resenje iz poreske sluzbe glasilo do tog dana da je radila... Sto se tice lekarske doznake ona je nije ni vadila, sto je i logicno jer je smatrala da moze do dana samog porodjaja da radi, pa je za potrebnu dokumentaciju naknadno morala da ide kod ginekologa da dobije doznaku koja je glasila na 28dana od dana porodjaja.

Dakle, sve zavisi od onoga šta ti dr napiše na doznakama. Meni je dr, kada je video da nije otvorio bolovanje na vreme, pokušao da otvori bolovanje retroaktivno, da važi tih 28 dana pre termina, ali ja nisam pristala. Doduše, ja sam bila na raspustu, pa sam samo formalno radila. Tvoja drugarica je tako prošla isključivo zbog doktora, a ne što je to zakonska obaveza. Mislim, besmisleno je da te neko vodi da si na bolovanju kada radiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok mislim da sad kontam jbg hehe palim na gurku. Samo ne mogu da verujem da je ono sto pise na doznaci jedino validno cak i mimo zakona.

da zakljucimo

PO ZAKUNU PORODILJSKO BOLOVANJE SE OTVARA NAJRANIJE 45 DANA A NAJKASNIJE 28 DANA OD TERMINA

ali

U PRAKSI KAKO LEKAR NAPISE NA DOZNAKAMA TO JE AMIN

ispravite me ako gresim,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok mislim da sad kontam jbg hehe palim na gurku. Samo ne mogu da verujem da je ono sto pise na doznaci jedino validno cak i mimo zakona.

da zakljucimo

PO ZAKUNU PORODILJSKO BOLOVANJE SE OTVARA NAJRANIJE 45 DANA A NAJKASNIJE 28 DANA OD TERMINA

ali

U PRAKSI KAKO LEKAR NAPISE NA DOZNAKAMA TO JE AMIN

ispravite me ako gresim,

Uvek se radi resenje za porodiljsko odsustvo sa datumom koje je ispisano ne lekarskoj doznaci. Jedino se nekad, kod preduzetnika, uzima datum sa resenja APR o privremenom prekidu ili imenovanju poslovodje (ako se ne slaze datum sa lek.doznake i datum prekida na resenju APR)

Iz Poreske se donosi uverenje o osnovici i izmirenim obavezama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna može li se i kako produžiti porodiljsko po isteku onih 11 zakonskih meseci, a da to ne bude preko bebe (to mi je malo bezveze), nego zbog mame, tipa komplikacije u trudnoči, težak porođaj i sl.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cula sam da moze nekih par nedelja na ime depresije posle porodjaja. Ali u tom slucaju moras da ides kod psihoterapeuta da on ispise papirologiju i naravno treba da budes obazriva na koliko mozes dana jer preko toga moze da ti se otvori karton na psihijatrijskom odeljenju pa da se stvarno tretiras kao psihijatrijski slucaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko zna za koji mesec je isplacena poslednja naknada za trudnicko bolovanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se tice mog slucaja, a radim u drzavnoj firmi, porodiljsko 12 meseci je 100 posto ali meni je plata umanjena zbog regresa i toplog obroka oko 30 posto :angry:

a kad je neko na trudnickom bolovanju onda prima samo 60 posto od plate, naravno bez toplog i regresa ako ima <_< stim da imas 6 meseci neprekidnog rada, i traze prosek sestomesecni za platu, stim sto sad menjaju za to da bude 12 plata. :angry: :angry:

i meni su smaljili platu za porodiljsko za nekih 30%, ne znam zbog cega :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje da li neko moze da mi odgovori da li sam ja to po novom zakonu ostala bez porodiljke nadoknade jer se sad uzima prosek 12 plata a ja kada se porodim imacu 11 meseci prijave kod zadnjeg poslodavca,a ukupno 3.5 godine isprekidano,molim vas jakomi je bitno :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neeee. Ne brini se.

Ako ces imati samo 11 meseci kod zadnjeg poslodavca a taj 12i mesec nisi radila, za taj 12i mesec se uzima prosecna mesecna plata u tom mesecu za koji ti fali (npr ako nisi radila maj, pa se onda i uzima prosecna mesecna plata u maju mesecu ali od nje se uzima 50%, nisam tacno sigurna ali mogu ti proveriti ako te bas interesuje koji je %)

Nadam se da nisam puno zakomplikovala objasnjenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to se kao racuna 11 meseci,a ja mislim da pise i u resenju koje si dobila..ali traje 12 meseci,a ti i sve ostale mame, messec dana pred isteka bolovanja sakupi dokumenta od fizijatra i predajte u tirsovu 1 da produzite bolovanje koliko god mozete...ja sam na bolovanju vec dve i po godine,i planiram jos da nastavim,a nadam se da cu i uspeti,jer imam osnova

E moja happiness, nije to baš tako... Drage moje mame produžiti bolovanje se može najviše mesec dana pa posle se snalazite - ja na sreću imam 30 dana godišnjeg pa i ako radim kod privatnika uspeću da budem sa detetom dok ga neprime u jaslice....

Znači ako je beba zdrava i na vreme rodjena bolovanje vam niko neće produžiti a Happines kao što je napisala ima osnova.......

:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima!

Prvo moram da naglasim da sam iz Nisa, posto imam dilemu vezanu za trudnicko bolovanje, a vidim da su uslovi u Beogradu drugaciji.

Moja situacija je sledeca. Trenutno sam u 6-om mesecu trudnoce, na trudnicko bolovanje sam otisla jos u drugom mesecu, posto je situacija u firmi postajala sve gora. Pre par dana firma je zatvorila sve maloprodajne objekte, ali je maticno preduzece ostalo da postoji. Znam da ne mogu da dobijem otkaz i da cu nastaviti da primam nadoknadu za bolovanje, ali me interesuje sta se desava u slucaju da kada otvorim porodiljsko firma tada ode u stecaj, posto za to postoji velika sansa? Da li ja sada mogu da promenim poslodavca i ostanem na trudnickom ili mogu to da uradim i pre nego sto otvorim porodiljsko.

Inace imam 4 godine radnog staza, poslednjih godinu dana sam na neodredjenom.

Ako je neka od vas bila u slicnoj situaciji ili ima informaciju koja bi mi pomogla, bila bih jako zahvalna, posto u nasem socijalnom kao i na birou nisu isuvise raspolozni za pomoc.

Unapred hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bila a ni ne poznajem nekoga ko je bio u slicnoj situaciji ali jedno znam a to je da mozes bez problema i u toku trudnickog i u toku porodiljskog bolovanja da promenis firmu. Pri tome samo treba voditi racuna da se staz iz jedne odmah nadoveze na staz iz druge firme tj nove ( u prevodu da se ne jave rupe u placanju doprinosa).

Zar je moguce da niko nije zeleo da ti da ikakvu informaciju?! Katastrofa... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslodavca možeš da promeniš bez obzira što si na trudničkom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na brzim odgovorima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje za sve vas :)

Drugarica mi radi u privatnoj školi kao profesor na određeno, kad su raspusti njoj se prekida radni staž za to vreme.

Trenutno je u drugom mesecu trudnoće i ne zna šta da radi, jer nije sigurna da li može izvući porodiljsko....

Ona u toj školi radi dve godine, a pre toga nema radnog staža.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje za sve vas :)

Drugarica mi radi u privatnoj školi kao profesor na određeno, kad su raspusti njoj se prekida radni staž za to vreme.

Trenutno je u drugom mesecu trudnoće i ne zna šta da radi, jer nije sigurna da li može izvući porodiljsko....

Ona u toj školi radi dve godine, a pre toga nema radnog staža.

Nisam stručna da odgovorim, ali mislim da nema pravo jer nije stalno zaposlena. Jedino ne znam da li ako se porodi dok je još pod ugovorom ima prava na te mesece dok ugovor ne istekne. Znam situacije da se u takvim slučajevima sredi da ih neko prijavi kao radnika svoje firme (rođak, kum...) na bar dva meseca pre porođaja kako bi izvukla porodiljsko od države.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje za sve vas :)

Drugarica mi radi u privatnoj školi kao profesor na određeno, kad su raspusti njoj se prekida radni staž za to vreme.

Trenutno je u drugom mesecu trudnoće i ne zna šta da radi, jer nije sigurna da li može izvući porodiljsko....

Ona u toj školi radi dve godine, a pre toga nema radnog staža.

Imajuci u vidu da je na odredjeno, ukolik joj ugovor istekne nema prava na ikakvu nadoknadu. :(

Ali u svakom slucaju mozes i ovde nesto vise procitati Novcana naknada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko je najmanje potrebno da radi u nekoj firmi da bi izvukla porodiljsko???

Ja znam da je moja koleginica bila primorana da pred kraj trudnoće potpiše otkaz i da kad se prijavila na biro, posle porođaja dobija nekih 10000 porodiljskog....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je jedini uslov da bude u stalnom radnom odnosu i da poslodavac redovno isplacuje njene doprinose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako,mene je zakon zeznuo pred kraj porodiljskog pa umesto 30000 sada primam 21000,jer umesto sest meseci,koliko je bilo potrebno da si u stalnom radnom odnosu pa da primaš punu platu,gospoda koja prima po 200000 je izglasala da se to poveća na godinu dana tako da se za obračun uzima mojih sest meseci i republički prosek,neka vidi da se prijavi kod nekog svog bez dana prekida staza i neka ode odma na trudničko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam stručna da odgovorim, ali mislim da nema pravo jer nije stalno zaposlena. Jedino ne znam da li ako se porodi dok je još pod ugovorom ima prava na te mesece dok ugovor ne istekne. Znam situacije da se u takvim slučajevima sredi da ih neko prijavi kao radnika svoje firme (rođak, kum...) na bar dva meseca pre porođaja kako bi izvukla porodiljsko od države.

nazalost marice,mislimda je ovo tacno.moja kuma radi kao zamena u jednoj srednjoj skoli,zeli bebu,ali su joj isto rekli da ako ostane trudna,nece doboto nista :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nazalost marice,mislimda je ovo tacno.moja kuma radi kao zamena u jednoj srednjoj skoli,zeli bebu,ali su joj isto rekli da ako ostane trudna,nece doboto nista :(

Postoji način ali je malo komplikovano :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otvorila sam porodiljsko 15. oktobra obzirom da mi je termin 15. novembar i bas sam mislila da sam sad mirna narednih godinu dana, a sad sam cula vest na nasoj lokalnoj televiziji (YU EKO SUBOTICA, imate vest i na sajtu...) i prosto ne mogu da verujem šta se dešava... Vest glasi:

Preduzetnice - porodilje vraćaju novac?

Unija poslodavaca Srbije upozorila je danas da su pojedine lokalne poreske uprave zatražile od žena - preduzetnica, koje su u protekle dve godine bile na porodiljskom bolovanju, da vrate novac koji im pripada shodno odredbama o zaštiti materinstva po Zakonu o radu, na ime refundacije zarada u toku porodiljskog odsustva.

Posle prvih provera na terenu, stručne službe Unije poslodavaca Srbije utvrdile su da ovo nije izolovan slučaj i da takva praksa postoji u većini lokalnih poreskih uprava na teritoriji Srbije. Poreske uprave od ovih žena potražuju iznose u rasponu od 58.000 do 312.000 dinara. U saopštenju se dodaje da ovo predstavlja najgrublju diskriminaciju i kršenje Zakona o radu, koji propisuje da svaka žena zaposlena na neodređeno vreme stiče zakonsko pravo na refundaciju zarade tokom trajanja porodiljskog odsustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje za sve vas :)

Drugarica mi radi u privatnoj školi kao profesor na određeno, kad su raspusti njoj se prekida radni staž za to vreme.

Trenutno je u drugom mesecu trudnoće i ne zna šta da radi, jer nije sigurna da li može izvući porodiljsko....

Ona u toj školi radi dve godine, a pre toga nema radnog staža.

Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta imaju zaposlene zene, bilo da su u radnom odnosu na neodredjeno vreme ili na odredjeno vreme (u tom slucaju do isteka ugovora o radu). Nisam najbolje razumela, ali pretpostavljam da ima Ugovor o radu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, imam par pitanja....

-Koliko pre porodjaja mora poslodavac da te prijavi za porodiljsko? Mora li dosta ranije ili moze par dana pred porodjaj...

-Da li drzava placa 100% porodiljskog?

-Da li se pare na vreme dobijaju?

-I da li te pare uplacuje drzava direktno, ili prvo uplati poslodavcu pa poslodavac da nama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.