Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

verovali ili ne ja sam se sokirala danas kada su mi u dy vracar produyili bolovanje samo mesec dana.jos uvek ne mogu da dodjem sebi....pa kako ja da upisem dete u obdaniste kada ne mogu deca do godinu dana,rodjendan mu je 26.11 a meni bolovanje istice 10.12,strasno.znaci tek od 5.12 moze da podje u obdaniste .ceo dan +Zname boli gflava,poludecu......ja sam bila ubedjena da ce mi dati bar tri meseca ali nista od toga.kakva su vasa iskustva

Ja sam dobila 4 meseca i to na jedvite jade jer mi dete ide na terapije u Dr.Dragiše Mišovića i tamo i ma karton kod fizijatra...imali smo na porodjaju ocenu 6 , asfiksiju, reanimaciju, obmotanu pupčanu vrpcu i doneta je na svet uz pomoć vakuum ekstraktora,bila je u inkubatoru na oksigenoterapiji i pitanje je bilo kako će se sve završiti (mada je sve posle bilo, na svu sreću, ok)...zbog toga smo svakog meseca u razvojnom savetovalištu, kontrole kod neurologa i fizijatra tra tra...

Medjutim, u Sokobanjskoj je jedan idiot odbio da mi da preporuku iako idemo kod njega od početka, pa sam manje od mesec dana pre isteka bolovanja dobila uput za fizijatra u Mišoviću koji me je pride poslao kod neurologa u Tiršovu, šifra f83 i glat su mi dali preporuku, jer dete ne puzi. Sad, ove kvočke iz DZ kažu da ne priznaju to nego samo Sokobanjsku i jedva mi dadoše uz pridiku od pola sata kako sam mogla da dete prebacim tamo, te, nisu kompetentni, na šta je moj odgovor bio da je za mene lekar lekar, i da je Dragiša Mišović klinički centar a ne poslastičarnica, i posle malo svadjanja su popustile.

Znači, Sokobanjska jedino pali...šta god da je u pitanju kad vide izveštaj odande, produžavaju odmah.Samo ne znam koji im je to fazon.Kao da imaju dogovor sa njima. A ja sigurno drugi put neću moći da produžim, sve i da hoću, jer moj andjelak super napreduje a sve to zahvaljujući tretmanu na koji redovno idemo..

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1. Ne znam ka otvaras porodiljsko, pa ti ne mogu tacno reci kolika ce ti biti naknada. Uzima se bruto zarada bez poreza i doprinosa za 12 meseci PRE otvaranja porodiljskog. Za mesece koji ti nedostaju uzima se 50% prosecne zarade u RS koja je bila u mesecu pre otvaranja porodiljskog (to je oko 24000-25000). Kada saberes svih 12 meseci i podelis sa 12 dobijas prosecnu zaradu koju ces pomnoziti sa 60%.

2. Ona treba da ti izmiri poreze, doprinose i uplati neto kad i svim ostalim zaposlenima, i preda sve sto je potrebno za refundaciju. Refundira se ceo iznos(porezi, doprinosi, neto) nista ne treba da joj dodajes.

3. Nisam razumela da li ti je neto ili bruto 40 00000?

Nadam se da sam ti bar malo pomogla, ako ti nesto nije jasno, slobodno me pitaj.

O hvala, hvala, hvala :D :D konacno odgovori koje sam zelala. Ni u jednoj ustanovi niko, a sve knjigovodje koje znam kao da ih pitam jednacinu sa 5 nepiznatih :).

Imam doduse jos jedno pitanjce :) ako mi je plata bez poreza i doprinosa 30000 dinara, onda ce se to obracunavati u zadnjim mesecima za moju "porodiljsku platu". A ono sto mene zanima je koliko iznose doprinosi i porezi :)))

Mozda sam konfuzna ali o temi nemam pojma :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako mi je plata bez poreza i doprinosa 30000 dinara............ono sto mene zanima je koliko iznose doprinosi i porezi

Na neto platu od 30,000din porez i doprinosi su 19,134.17 dako da je bruto oko 41,675.00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na neto platu od 30,000din porez i doprinosi su 19,134.17 dako da je bruto oko 41,675.00

Hvalaa do neba :) konacno nadjoh odgovore na sva pitanja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav !!

Da li bi neko znao da mi odgovori u vezi porodiljskog odsustva u sledećoj situaciji:

Meni je ovo treca trudnoca i bice treci porodjaj,s' tim da mi je druga beba preminula trećeg dana života.Upisana je u matičnu knjigu i rođenih i umrlih.

Zanima me da li cu ja sada imati pravo na dve godine porodiljskog odsustva,jer je kao sto vec rekoh,meni ovo trece dete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav !!

Da li bi neko znao da mi odgovori u vezi porodiljskog odsustva u sledećoj situaciji:

Meni je ovo treca trudnoca i bice treci porodjaj,s' tim da mi je druga beba preminula trećeg dana života.Upisana je u matičnu knjigu i rođenih i umrlih.

Zanima me da li cu ja sada imati pravo na dve godine porodiljskog odsustva,jer je kao sto vec rekoh,meni ovo trece dete?

Čim je upisano u matičnu knjigu,računa se.I tebi je to 3 dete,imaš pravo na 2 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čim je upisano u matičnu knjigu,računa se.I tebi je to 3 dete,imaš pravo na 2 godine

Hvala Mašo !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Mašo !!!

A danas pročitam na sajt ministr.rada da se računa broj živorodjenih u trenutku prijavljivanja.

ŽAO MI JE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje imam jedno malo neobicno pitanje.Naime ja sam sad na porodiljskom odsustvu, beba mi ima 6 meseci. Sta se desava u slucaju da ostanem ponovo u drugom stanju da li to treba odmah da prijavim u firmu ili da cekam zavrsetak porodiljskog i da li mogu zbog toga da dobijem otkaz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje imam jedno malo neobicno pitanje.Naime ja sam sad na porodiljskom odsustvu, beba mi ima 6 meseci. Sta se desava u slucaju da ostanem ponovo u drugom stanju da li to treba odmah da prijavim u firmu ili da cekam zavrsetak porodiljskog i da li mogu zbog toga da dobijem otkaz?

Ukoliko ostaneš ponovo u drugom stanju (dok si još uvek na porodiljskom) ćutiš i primaš nadoknadu za porodiljsko koja je sigurno veća od trudničkog bolovanja. Čim ti istekne porodiljsko imaš pravo da otvoriš trudničko bolovanje.

Otkaz ne možeš zbog toga da dobiješ, naime dokle god si na bolovanju zakonom ne možeš da dobiješ otkaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitam zato sto me posle porodiljskog sigurno ceka otkaz kao tehnoloski visak jer je moja firma u mom gradu zatvorila radnu jedinicu.Odnosno kad mi istekne porodiljsko moraju da mi daju odmor u celini da iskoristim pa onda otkaz i zato pitam da li mogu mozda da mi daju otkaz ako se to desi ili da me tuze zbog toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li mogu mozda da mi daju otkaz ako se to desi ili da me tuze zbog toga?

NIKAKO ne mogu. Ne brini se i ako ti nešto daju da potpišeš do bi bilo protivzakonito. Ako ne nađem sad sutra ti "kačim" ovde citat koji je član zakona u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E evo nađoh iz prve

Zakon o radu

6. Zabrana otkaza

Član 76.

Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta, kao i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, poslodavac ne može zaposlenom dati otkaz, osim ako je radni odnos zasnovan na određeno vreme ili ako su se stekli uslovi iz člana 101. tač. 3) do 5) i tačka 7) ovog zakona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na odgovoru :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav cure!

Da li neko zna nešto o otvaranju bolovanja zbog prevremenog porodjaja??

Ja sam se prijavila o svom trošku u jednoj firmi i trebalo je biti na 3 meseca al sam se porodila u sedmom mesecu tj. mesec ipo od prijave.

Doktorka mi je napisala na doznakama bolovanje od datuma porodjaja do termina porodjaja tj od 13.02 do 12.05.pa mi se posle produzava,a nisam ukapirala o čemu se radi.

Da li mi je to za porodiljsko i da li mi sleduje plata od 60 ili 30 % ?

Unapred zahvalna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav cure!

Da li neko zna nešto o otvaranju bolovanja zbog prevremenog porodjaja??

Ja sam se prijavila o svom trošku u jednoj firmi i trebalo je biti na 3 meseca al sam se porodila u sedmom mesecu tj. mesec ipo od prijave.

Doktorka mi je napisala na doznakama bolovanje od datuma porodjaja do termina porodjaja tj od 13.02 do 12.05.pa mi se posle produzava,a nisam ukapirala o čemu se radi.

Da li mi je to za porodiljsko i da li mi sleduje plata od 60 ili 30 % ?

Unapred zahvalna

Porodiljsko ti pocinje danom porodjaja i traje do navrsenih tri meseca od dana rodjenja detea. Nega deteta pocinje od navrsenih tri meseca i traje do isteka godinu dana od dana otvaranja lekarske doznake ili do isteka ugovora o radu ako si prijavljena na odredjeno vreme. Pravo na naknadu zarade ces imati u iznosu od 30%, jer si bila u radnom odnosu manje od tri meseca pre otvaranja lekarske doznake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanny da li ti radiš baš na papirologiji za bolovanje? Gde mogu da saznam kad mi je firma predala papire i za koji period... kad mogu da očekujem isplatu itd... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanny da li ti radiš baš na papirologiji za bolovanje? Gde mogu da saznam kad mi je firma predala papire i za koji period... kad mogu da očekujem isplatu itd... :rolleyes:

Ja radim resenja i isplatu za porodiljsko bolovanje i roditeljski dodatak. Dobices resenje o pravu na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta od gradske uprave ili opstine na cijoj teritoriji se nalazi sediste tvog poslodavca. Tu ce ti pisati za koji period ti je priznato pravo i na koji iznos. Da bi poslodavac refundirao sredstva mora da im dokaze da ti je isplatio zaradu i uplatio poreze i doprinose. Znaci, ti treba da dobijes platu od poslodavca, on podnosi dokumentaciju i sredstva ce mu grad ili opstina uplatiti na njegov racun.

Poslodavcu si trebala da dostavis kopiju svoje zdravstvene knjizice, kopiju izvoda za decu i lekarsku doznaku. Ostalo je njegova briga. Dakle, prvo se obrati sluzbi u firmi, a onda mozes i opstini ili gradskoj upravi na teritoriji grada gde je sediste poslodavca.

Nadam se da te nisam zbunila sad... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim resenja i isplatu za porodiljsko bolovanje i roditeljski dodatak.

Nadam se da te nisam zbunila sad... :unsure:

Nisi me zbunila :) poslaću ti pp da ne bi ovde išla u OT :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje imam jedno pitanje da li zena na porodiljskom odsustvu ima pravo na regres posto se on kod mene isplacuje na kraju godine u celosti. Ja sam do 11.07. na porodiljskom pa onda moram da koristim godisnji odmor za ovu godinu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje imam jedno pitanje da li zena na porodiljskom odsustvu ima pravo na regres posto se on kod mene isplacuje na kraju godine u celosti. Ja sam do 11.07. na porodiljskom pa onda moram da koristim godisnji odmor za ovu godinu .

To zavisi od poslodavca, ne vidim razlog zasto ti ne bi isplatio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je neko u skorije vreme otvarao porodiljsko bolovanje?

Razumela sam da se moze najranije otvoriti 45 dana pre termina. To mi se uklapa, jer ce mi dan pre toga isteci godisnji. Ono cega se bojim je od cega zavisi da li ce ti ginekolog isto otvoriti 45 ili 36 ili 29 dana pre termina. Da li ako zelim bas 45 dana pre termina treba neke posebne preglede da obavim ili je dovoljno da odem kod njega i kazem zelim da otvorim porodiljsko, a od danas na njega imam i pravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da je dovoljno da odeš i tražiš da otvore porodiljsko... a jesi bila na trudničkom ili si radila sve vreme, pošto kažeš da ti ističe godišnji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim jos uvek i tek treba negde u oktobru da idem na godisnji koji se trudim da uklopim da se zavrsi bas onog trenutka kad budem mogla na porodiljsko. Ceka me promena prezimena, prebacivanje dokumenata iz jednog u drugi grad i ponovo biranje u novom gradu ginekologa, pa se zato unapred raspitujem kakve me sve zapetljancije cekaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.