Detoksikacija organizma

odgovora

Objavljeno

Da li se ponekad zapitate koliko je vaš organizam "zagađen"? Koliko štete sebi nanosite raznim industrijskim proizvodima i načinom života?

Iskreno, ja nisam sebi često postavljala ova pitanja. Vodim računa o ishrani svog deteta, ali o svojoj... Baš i ne mogu da se pohvalim!

Međutim, prisustvovala sam jednom seminaru, koji me stvarno naveo da razmislim.

Za početak pogledajte ovo:

1. Osećate se umorno.

2. Imate probleme sa koncentracijom.

3. Osećate se depresivno i razdražljivo.

4. Prehlađeni ste više od 2 puta godišnje.

5. Ruke i noge su vam stalno hladne.

6. Često vam je začepljen nos i sinusi.

7. Imate loš zadah, naslage na jeziku i gorak metalan ukus u ustima.

8. Imate problem sa spavanjem i budite se umorni.

9. Imate upaljene mišiće i zglobove.

10. Imate mekane, krhke i lomljive nokte.

11. Imate podočnjake.

12. Imate nadimanje, gasove i druge probavne smetnje.

13. Često vas muče nervoza i stres.

14. Osećate stalnu žeđ.

15. Osećate stalnu glad i žudite za slatkišima.

16. Imate alergije, ekceme, suvu kožu, akne i crvenilo na koži.

17. Lako povećavate ili smanjujete težinu.

18. Skloni ste konfliktima.

19. Vid vam varira tokom dana.

20. Imate povišen ili snižen krvni pritisak.

Više od 5 potvrdnih odgovora znak su da bi vam detoksikacija organizma dobro došla. Deset i više potvrdnih odgovora znak su da vam je detoksikacija neophodna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaaaa potrebna mi je detoksikacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaaaa potrebna mi je detoksikacija

Potrebna je većini nas! :)

Uff, pa ja imam vise od deset! Daj neki savet sta da radimo. Sta su pricali na tom seminaru, jesu li dali neki konkretan predlog ?

Da, o procesu detoksikacije se govorilo konkretno. Prvo i osnovno što treba promeniti, jeste ISHRANA. Što se toga tiče, bilo bi lepo da nam se Phoenix pridruži na ovoj temi! :)

Jer ja sam, bez obzira na seminar, totalna neznalica po tom pitanju. Mnoge stvari o kojima se tamo govorilo, podudaraju baš sa njenim stavovima, sa malim odstupanjima. U kratkim crtama, jedno veliko NE za industrijske proizvode, prvenstveno zbog emulgatora, aditiva, veštačkih boja i aroma. Kad smo već kod emulgatora, bila je na RTS-u skoro neka emisija o tome kako se dobijaju emulgatori. Na žalost, videla sam samo delić, mada je i to bilo dovoljno. Neki se dobijaju iz ljudskog znoja, kose, a neki iz pokvarenog svinjskog mesa. Tako neki slatkiši koje kupimo kao posne ustvari i nisu posni, jer sadrže E474. Ali neću o tome, već imamo temu o emulgatorima.

Trebalo bi da naučimo da čitamo deklaracije i da pažlljivije biramo proizvode. Na primer, ja volim pivo, ali nikad nisam pogledala sastav. Sastojak koje se često nađe u njemu je CoCl2, koji jako loše utiče na probavu.

O značaju voća, povrća i žitarica (naročito tokom procesa detoksikacije) mislim da nema potrebe da pišem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se mleka i mlečnih proizvoda tiče, i tu je Phoenix u pravu. Tokom procesa detoksikacije treba ih potpuno izbaciti, a kasnije koristiti što manje. Naročito sir, koji bi trbalo da nam bude nešto nalik na začin. Neko je pitao na temi Kravlje mleko šta se to promenilo po ovom pitanju, kako je nekad bilo zdravo, a sad više nije. Kravama se ubrizgavaju veštački hormoni u cilju povećanja količine mleka, pesticidi i herbicidi upotrebljavaju se nekontrolisano i preko onoga što krava pojede dolaze do mleka, tu su i brojni antibiotici... Da ne ponavljam ono što je već napisano na drugim temama, ovo je samo delić onoga što se promenilo.

Što se tiče jogurta kao probiotika, postojei probiotici u apotekama, mada je ipak jedan od najboljih raso, koji mi obično bacimo u proleće kad se pokvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tokom procesa detoksikacije, vrlo je bitan odmor. Potrebno nam je bar 8 sati sna i poželjno je ranije otići na spavanje.

Fizičke aktivnosti su takođe bitne, ali ne iscrpljujuće, nego lagane. Šetnje, vežbe za razmrdavanje i istezanje, joga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Jao što sam srećna zbog ovih tvojih postova Moon. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost jedini proces detoksikacije organizma koji sam ja znala jeste da jedan dan u toku sedmice ne jedete ništa SAMO VODA i ČAJ (naravno ne slađeni) i na žalost nikada nisam uspela da ga "izdržim" :(

Kakaao i zeleni čaj su jedne od namernica za koje sam čula da su dobre u procesu detoksikacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Jao što sam srećna zbog ovih tvojih postova Moon. :)

Sta se sad pravis vazna? ;)

Joooooooooj, ja sad ne mogu na detoksikaciju....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Jao što sam srećna zbog ovih tvojih postova Moon. :)

:wub:

Na žalost jedini proces detoksikacije organizma koji sam ja znala jeste da jedan dan u toku sedmice ne jedete ništa SAMO VODA i ČAJ (naravno ne slađeni) i na žalost nikada nisam uspela da ga "izdržim" :(

Kakaao i zeleni čaj su jedne od namernica za koje sam čula da su dobre u procesu detoksikacije.

Ana*, ni ja ne bih mogla da primenim ovako radikalnu metodu. Što se kakaa i zelenog čaja tiče, jesu dobri za detoksikaciju, a ima i još dosta biljaka.

Joooooooooj, ja sad ne mogu na detoksikaciju....

Ja se psihički pripremam da započnem od ponedeljka! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U procesu detoksikacije od velike pomoći može biti čuvarkuća. Ova biljka je blagotvorna kao aloja, a dostupnija nam je.

Recepti:

1. Pomešati 500gr meda ili malteksa i 300gr samlevenih listova čuvarkuće. Ostaviti da odstoji nekoliko dana. Uzimati po kašičicu ujutru na prazan stomak i ne treba jesti ništa 2 sata nakon toga.

2. Dve kašičice listova čuvarkuće preliti šoljom vrele vode. Treba da odstoji 2 sata. Piti po 1/4 šolje pola sata pre obroka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost nikada nisam razmisljala o ovome,ali po ovom tvom prvom postu ne da mi je potrebna nego velikim slovima neophodna i to podhitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe, čaj od kantariona odličan je za čišćenje jetre, bubrega i pluća, ali kažu da sa njim ne treba preterivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavam ovakve temice... Prestala sam da pusim, resila sam da krenem na aerobik nakon porodjaja kada mi lekar bude dozvolio, jedini problem je sto ne mogu da nateram sebe da pijem vise tecnosti <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost nikada nisam razmisljala o ovome,ali po ovom tvom prvom postu ne da mi je potrebna nego velikim slovima neophodna i to podhitno.

Uz malo dobre volje i eliminisanjem nekih loših navika, sve se može rešiti! :)

Obozavam ovakve temice... Prestala sam da pusim, resila sam da krenem na aerobik nakon porodjaja kada mi lekar bude dozvolio, jedini problem je sto ne mogu da nateram sebe da pijem vise tecnosti <_<

Miva, ni sa tečnostima ne treba preterivati. Čak i obična voda može da optereti bubrege, ako se preteruje. Koliko tečnosti dnevno unosiš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uz malo dobre volje i eliminisanjem nekih loših navika, sve se može rešiti! :)

Miva, ni sa tečnostima ne treba preterivati. Čak i obična voda može da optereti bubrege, ako se preteruje. Koliko tečnosti dnevno unosiš?

Inace imam problem sa bubrezima a pijem vrlo malo (2 do 3 case tecnosti) na dan :( plus kafa. Mislim da je to jako malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace imam problem sa bubrezima a pijem vrlo malo (2 do 3 case tecnosti) na dan :( plus kafa. Mislim da je to jako malo.

To jeste malo. Za bubrege ti je pored kantariona dobar i uvin čaj, to sigurno znaš. Pokušaj nekako da nateraš sebe da unosiš više tečnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se dopada ova tema, nisam o njoj uopste ranije razmisljala - a tvoj prvi post Moonlight ... ufffff ... Nisam ni stigla da izbrojim koliko stavki se podudara, odmah mi je bilo lose.

Koji rezim se prati u toku detoksikacije? Koliko dugo traje? Da li je to nesto sto treba da radimo svaki dan, stalno, ili na odredjeni period, pa posle samo da pazimo?

Trajanje procesa detoksikacije zavisi od toga kakve metode ćeš primeniti. Npr. Ana* je spominjala dan bez hrane uz vodu i nezaslađene čajeve. Na seminaru su takođe spominjali petodnevnu dijetu, tokom koje se unosi samo limunada sa javorovim sirupom i voda. Ja to ne bih mogla.

Ako se opredeliš za detoksikaciju bez ovakvih radikalnih metoda, onda ona treba da traje bar mesec dana. Za to vreme potpuno izbacuješ industrijske proizvode, mleko i mlečne proizvode i alkoholna pića. Treba se koncentrisati na laganu hranu, pre svega voće, povrće, i žitarice. Što više svežeg povrća, obavezna salata uz ručak i večeru.

(Obrati pažnju na postove iz ove teme i na sve postove koje je Phoenix pisala u temama o ishrani.)

Bitan je i odmor, lagane fizičke aktivnosti, izbegavanje stresa.

Inače, oni koji su primenjivali ovu metodu kažu da kad se organizam očisti i uspostavi ravnotežu, kasnije sam prepoznaje šta mu odgovara, a šta ne, pa se naša "psihološka" potreba (zavisnost) od nekih štetnih namirnica eliminiše sama po sebi.

Koliko tecnosti je ok? Ja pijem oko 2-3L tecnosti dnevno.

Za prosečnu zdravu žensku osobu preporuka je oko 2l dnevno. Leti nešto više. Za muškarce oko 3l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala! Moracu vise ovome da se posvetim, stvarno mi treba jedno posteno ciscenje - obozavam mleko i sir, to ce biti najteze za mene da izbacim ... ali, probacu, pa vas izvestavam.

p.s. sto se tice unosenja tecnosti - kod mene je stalno leto ;)

Kako napraviti mleko?

Evo još jednog recepta sa seminara! :)

150 gr lešnika, badema ili pirinča potopiti u toplu vodu. Vodu treba nekoliko puta menjati dok lešnik, badem ili pirinač ne postane mekan. Na kraju ispasirati. Dobijenu kašu razrediti vodom i eto mleka!

Nisam probala i nemam predstavu kakvog je ukusa, ali oni koji su probali kažu da nije loše! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva, evo u ovome što sam pisala nađoh da su za čišćenje bubrega dobre i sledeće stvarčice: đumbir, kopriva, peršun, koren belog sleza, lubenica, limun i brusnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se ponekad zapitate koliko je vaš organizam "zagađen"? Koliko štete sebi nanosite raznim industrijskim proizvodima i načinom života?

Iskreno, ja nisam sebi često postavljala ova pitanja. Vodim računa o ishrani svog deteta, ali o svojoj... Baš i ne mogu da se pohvalim!

Međutim, prisustvovala sam jednom seminaru, koji me stvarno naveo da razmislim.

Za početak pogledajte ovo:

1. Osećate se umorno.

2. Imate probleme sa koncentracijom.

3. Osećate se depresivno i razdražljivo.

4. Prehlađeni ste više od 2 puta godišnje.

5. Ruke i noge su vam stalno hladne.

6. Često vam je začepljen nos i sinusi.

7. Imate loš zadah, naslage na jeziku i gorak metalan ukus u ustima.

8. Imate problem sa spavanjem i budite se umorni.

9. Imate upaljene mišiće i zglobove.

10. Imate mekane, krhke i lomljive nokte.

11. Imate podočnjake.

12. Imate nadimanje, gasove i druge probavne smetnje.

13. Često vas muče nervoza i stres.

14. Osećate stalnu žeđ.

15. Osećate stalnu glad i žudite za slatkišima.

16. Imate alergije, ekceme, suvu kožu, akne i crvenilo na koži.

17. Lako povećavate ili smanjujete težinu.

18. Skloni ste konfliktima.

19. Vid vam varira tokom dana.

20. Imate povišen ili snižen krvni pritisak.

Više od 5 potvrdnih odgovora znak su da bi vam detoksikacija organizma dobro došla. Deset i više potvrdnih odgovora znak su da vam je detoksikacija neophodna.

Ne ocisti mene niko ziv. :lol: Sad sam se stvarno zapitala da li sam zdrava. Super tema, sad se bacam na iscitavanja postova koje je pisala Phoenix, vezano za ishranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne ocisti mene niko ziv. :lol: Sad sam se stvarno zapitala da li sam zdrava. Super tema, sad se bacam na iscitavanja postova koje je pisala Phoenix, vezano za ishranu.

Dobrodošla u klub! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je super! :)

Obozavam lesnik, a ni badem ni pirinac nisu losi - ovo cu da isprobam! Hvala :)

Probacu ovo napraviti. Ja se trudim da se zdravo hranimo i svaki dan kuvam. Prehrana je raznovrsna, sa puno povrca. Ribu jedemo dva puta nedeljno. Trudim se, ali sta je danas prirodno i zdravo. Kupis povrce koje je takodjer genetski modifikovano. Razocaras se samo.

Jutros sam napisala ogroman post na ovu temu, ali dosla mi komsinica i sve loncice pobrkala. Imala bi ja ovde jos svasta pisati. Svaka cast za Phenix, sve joj se vise divim i moram priznati da me je potakla da manje koristim neke stvari, kao npr. vegetu. Moram malo procackati i ostale teme, da se ne bi ponavljala sa pitanjima.

Kad isprobate recept, javite kakvo je mleko! Ja ću prvo da probam od pirinča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne ocisti mene niko ziv. :lol: Sad sam se stvarno zapitala da li sam zdrava. Super tema, sad se bacam na iscitavanja postova koje je pisala Phoenix, vezano za ishranu.

:lol: :lol: :lol: Ni mene :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moon,tema je čista 10-tka...nadam se da će Phoenix više pisati ovde ;) ...uu čoveče meni treba 10 tura detoksikacija :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moon,tema je čista 10-tka...nadam se da će Phoenix više pisati ovde ;) ...uu čoveče meni treba 10 tura detoksikacija :(

Hvala, Mna! :)

I ja se uzdam u Phoenix! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.