Država mora da omogući svim trudnicama punu platu tokom trudničkog bolovanja

odgovora

Objavljeno

Bebac. com podržava odluku Grаdske uprаve zа socijаlnu i dečiju zаštitu grada Novog Sada da trudnicama sa boravištem u Novom Sadu koje su zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći sprečene da rade, omogući primanje pune plate za vreme bolovanja.

Međutim, Bebac.com i dalje stoji na stanovištu da takva odluka nije dovoljna, već da je neophodno da se na nivou države reši pitanje primanja tokom trudničkih bolovanja i to ne samo za buduće majke koje imaju problema tokom trudnoće, već za sve trudnice. Ovakvom odlukom problem nije rešen, već se u krajnjoj liniji poručuje svim budućim roditeljima u Srbiji da je najbolje da se presele u Novi Sad ili Beograd.

Pročitajte vest - Puna plata novosadskim trudnicama >>

NOVOSAĐANKAMA CELA PLATA ZA VREME TRUDNIČKOG BOLOVANJA

18.10.2011.

Odlukom o izmenаmа i dopunаmа Odluke o budžetu Grаdа Novog Sаdа zа 2011. godinu usvojenom u junu 2011. godine, opredeljenа su sredstvа zа pomoć zаposlenim trudnicаmа zа vreme privremene sprečenosti zа rаd, zbog bolesti ili komplikаcijа u vezi sа trudnoćom.

Grаdskа uprаvа zа socijаlnu i dečiju zаštitu pripremilа je Nаcrt odluke o socijаlnoj zаštiti Grаdа Novog Sаdа, kojom je predviđeno dа zаposlenа trudnicа kojа imа prijаvljeno prebivаlište nа teritoriji Grаdа Novog Sаdа, zа vreme privremene sprečenosti zа rаd zbog bolesti ili komplikаcijа u vezi sа trudnoćom, ostvаruje prаvo nа pomoć, u visini rаzlike između iznosа nаknаde zаrаde koju ostvаruje iz sredstаvа obаveznog zdrаvstvenog osigurаnjа, do punog iznosа osnovа nаknаde zаrаde.

Nаčin i rokovi prenosа sredstаvа zа nаvedene nаmene biće bliže uređene sporаzumom koji će zаključiti Grаd Novi Sаd i Republički fond zа zdrаvstveno osigurаnje, а odlukа će biti rаzmаtrаnа nа sednici Skupštine Grаdа Novog Sаdа u oktobru.

Prаvo zаposlenih trudnicа će se primenjivаti počev od isplаte nаknаde zа oktobаr 2011. godine izvršene nа teret sredstаvа obаveznog zdrаvstvenog osigurаnjа.

Novi Sаd, 18.oktobаr 2011. godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Međutim, Bebac.com i dalje stoji na stanovištu da takva odluka nije dovoljna, već da je neophodno da se na nivou države reši pitanje primanja tokom trudničkih bolovanja i to ne samo za buduće majke koje imaju problema tokom trudnoće, već za sve trudnice. Ovakvom odlukom problem nije rešen, već se u krajnjoj liniji poručuje svim budućim roditeljima u Srbiji da je najbolje da se presele u Novi Sad ili Beograd.

Podržavam, ali imam i pitanje.

Kako doprineti sa naše strane da se sve uradi na nivou države?

A i mogla bi da se osveži akcija ukidanja PDV-a na bebi opermu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

HVALA BOGU! Pa ovo treba da je prvo na listi! To jedna majka i zena sasluzuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast! Samo da se i ostali gradovi sete da imaju trudnice!!! :angry:

brbljiva76 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro su se setili! Sad da zazivi u celoj zemlji pa da porodice bar malo dodju k sebi finansijski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliki iznos od plate primate u Srbiji na trudničkom ili porodiljskom bolovanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Подржавам.

зашто се бебац.цом није придружио акцији против ГМО, која је на жалост и даље актуелна, о прашењу не обележеним авионима и сл. ?

Шта ће нам породиљско боловање у вредности од 100% плате ако нам је затрована храна, вода и ваздух?

Требало би да породиље свуда у Србији не само у БГ и НС добију али, не само 100% од плате, већ просечну плату (осим ако није зарађивала више), више бенефиција, да не плаћају превоз и то може да буде финансирано чак и такси презоз и још много тога. Комплетну заштиту од државе...

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliki iznos od plate primate u Srbiji na trudničkom ili porodiljskom bolovanju?

Trudnicko je 60% (SEM U bg-u), a porodiljsko 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bilo bi lepo i kad bi ta ista drzava omogucila redovnu platu dok smo na bolovanju pa makar to bilo i 65%..... a ne da cekamo tu crkavicu po dva meseca!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bilo bi lepo i kad bi ta ista drzava omogucila redovnu platu dok smo na bolovanju pa makar to bilo i 65%..... a ne da cekamo tu crkavicu po dva meseca!!!!

oni i ne znaju koliko znace te parice kad stignu na vreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

oni i ne znaju koliko znace te parice kad stignu na vreme...

sreca radost....kad stignu na vreme kao da ti je neko poklonio milionce :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sreca radost....kad stignu na vreme kao da ti je neko poklonio milionce :rolleyes:

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

trudnice u srbiji koje su prijavljene na minimalnu zaradu su neobavestene,zive u zabludi da ako imaju platu 18000 bolovanje ce da im bude 65%.

po zakonu zarda za vreme bolovnja ne sme da bude manja od 102 dinara po satu.To znaci da ako mesec ima 22 radna dana po osam sati dnevno to je 176sati

176*102 =17.952

neto zarada ne moze biti manja od toga

Dodatne pogodnosti imaju trudnice u Beogradskim opstinama jer na tu zaradu dobijaju jos dodatnih 35%

Bitno je smo da se bolovanje od pocinjanja ne prekida do porodjaja,jer posle mesec dana bolovanja prelzite na teret socijalnog,nemojte prekidati sa odmorima...jer se opet vracate na placnje poslodavca,a oni celu tu zbrku i prave!!!!!

Naravno da se slazem da sve trudnice treba da imaju bolovanje 100%,jer sve su iste bez obzira gde zive!!!!!!i one koje nisu na minimalnoj zaradi njima puno znaci tih 35%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

trudnice u srbiji koje su prijavljene na minimalnu zaradu su neobavestene,zive u zabludi da ako imaju platu 18000 bolovanje ce da im bude 65%.

po zakonu zarda za vreme bolovnja ne sme da bude manja od 102 dinara po satu.To znaci da ako mesec ima 22 radna dana po osam sati dnevno to je 176sati

176*102 =17.952

neto zarada ne moze biti manja od toga

Dodatne pogodnosti imaju trudnice u Beogradskim opstinama jer na tu zaradu dobijaju jos dodatnih 35%

Bitno je smo da se bolovanje od pocinjanja ne prekida do porodjaja,jer posle mesec dana bolovanja prelzite na teret socijalnog,nemojte prekidati sa odmorima...jer se opet vracate na placnje poslodavca,a oni celu tu zbrku i prave!!!!!

Naravno da se slazem da sve trudnice treba da imaju bolovanje 100%,jer sve su iste bez obzira gde zive!!!!!!i one koje nisu na minimalnoj zaradi njima puno znaci tih 35%.

To sam i ja mislila,ali par mojih drugarica koje rade u lancu velikih Megamarketa,porodiljsko odsustvo primaju ispod minimalca,odnosno ni punih 15.000!Zakonski,porodilji plata moze biti manja od drzavnog minimalca.To pre nije bilo tako,ali je zakonom od 01.01.2010.promenjeno.NAZALOST :(.Pa,posle-opao natalitet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

trudnice u srbiji koje su prijavljene na minimalnu zaradu su neobavestene,zive u zabludi da ako imaju platu 18000 bolovanje ce da im bude 65%.

po zakonu zarda za vreme bolovnja ne sme da bude manja od 102 dinara po satu.To znaci da ako mesec ima 22 radna dana po osam sati dnevno to je 176sati

176*102 =17.952

neto zarada ne moze biti manja od toga

Dodatne pogodnosti imaju trudnice u Beogradskim opstinama jer na tu zaradu dobijaju jos dodatnih 35%

Bitno je smo da se bolovanje od pocinjanja ne prekida do porodjaja,jer posle mesec dana bolovanja prelzite na teret socijalnog,nemojte prekidati sa odmorima...jer se opet vracate na placnje poslodavca,a oni celu tu zbrku i prave!!!!!

Naravno da se slazem da sve trudnice treba da imaju bolovanje 100%,jer sve su iste bez obzira gde zive!!!!!!i one koje nisu na minimalnoj zaradi njima puno znaci tih 35%.

Koliko ja znam ovo gore boldovano je samo za prvih 30 dana koje plaća poslodavac, kad se pređe na plaćanje iz državne kase onda je 65% od minimalca, tako stoji u zakonu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam ovo gore boldovano je samo za prvih 30 dana koje plaća poslodavac, kad se pređe na plaćanje iz državne kase onda je 65% od minimalca, tako stoji u zakonu....

U pravu si,65% je,na zalost (osim za Bg,gde grad dotira 35%)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

poz za sve,imam jedno pitanje ,udata sam u Srbiji a inace sam iz Crne Gore,upalcujem osiguranje vec godinu dana,a boravim godinu ipo,ide mi onaj proces za drzavljanstvo.ja sam trudnica nisam nidje radila,zna li neko dal imam prvavo na neka primanja kad se porodim posto sam u sedmi mjesec pa ako moze nesto,da pripremim papire i tome sl...(nadam se da pisem na pravoj temi)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

poz za sve,imam jedno pitanje ,udata sam u Srbiji a inace sam iz Crne Gore,upalcujem osiguranje vec godinu dana,a boravim godinu ipo,ide mi onaj proces za drzavljanstvo.ja sam trudnica nisam nidje radila,zna li neko dal imam prvavo na neka primanja kad se porodim posto sam u sedmi mjesec pa ako moze nesto,da pripremim papire i tome sl...(nadam se da pisem na pravoj temi)...

Mislim da imas pravo na jednokratnu pomoc od 50.000.din.za nezaposlene porodilje,ako si na birou,nista vise osim toga,na zalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam dobila pismo od našeg gradonačelnika, obaveštava me da su usvojili punu platu i da su već obezbedili sredstva tako da neće biti kašnjenja sa onim ostatkom od 35%, tj. da će oktobarska plata u novembru leći svih 100% :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam dobila pismo od našeg gradonačelnika, obaveštava me da su usvojili punu platu i da su već obezbedili sredstva tako da neće biti kašnjenja sa onim ostatkom od 35%, tj. da će oktobarska plata u novembru leći svih 100% :)

bravo za NS!!!!! moj kolega kad je predao papire za moju platu dobio je informaciju da ce mi septembarska plata leci posle 25tog novembra :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao trudnice :) ,

posto u decembru ulazim u 8 mesec trudnoce,planiram da otvorim trudnicko bolovanje,

pa me interesuje(zivim u Novom Sadu gde je od oktobra usvojen zakon o punoj plati za vreme trudnickog bolovanja), da li poslodavac upacuje pun iznos plate i onda mu grad refundira 35% ili prosto oni meni uplacuju 65% kao i za bilo koje bolovanje,a ja onda od grada dobijam preostali iznos do pune plate?!

Veliki pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi od poslodavca, da li če ti on uplaćivati i čekati refundaciju ili će on čekati refundaciju pa tek onda da ti da platu.... znam samo da refundacija ide odmah 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi od poslodavca, da li če ti on uplaćivati i čekati refundaciju ili će on čekati refundaciju pa tek onda da ti da platu.... znam samo da refundacija ide odmah 100%

Mene brine jedino ako mi poslodavac uplati 65%,da li to ulazi u prosek...ne bih zelela da mi se primanja umanje zbog toga za vreme porodiljskog. Oni su rekli da imaju nameru da mi uplate svih 100%,ali cemu onda otvaranje trudnickog bolovanja?!

Kakve peripetije sa zakonom... :blink:

Hvala svakako na odgovoru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene brine jedino ako mi poslodavac uplati 65%,da li to ulazi u prosek...ne bih zelela da mi se primanja umanje zbog toga za vreme porodiljskog. Oni su rekli da imaju nameru da mi uplate svih 100%,ali cemu onda otvaranje trudnickog bolovanja?!

Kakve peripetije sa zakonom... :blink:

Hvala svakako na odgovoru :)

Ja sam ti građevinac i nemam pojma kako to sve funkcioniše :lol: ali znam da je refundacija 100% i da poslodavac mora sve da ti isplati.... A otvaranje trudničkog je jedino dobro poslodavcu jer on tebi uplati platu i doprinose a država mu sve refundira do zadnjeg dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo po drugi put pisem ovde,udata sam su Srbiji a inace sam iz Crne Gore,i u osmom mjesecu sam trudnoce,i htjela dam da zavrsim da dobijm neku pomoc finasisku,i isla sam danas da se raspitam sta mi i kako treba,kazu da mi treba licna karta i neki papiri koje mogu izvadit,ali licna karta mi je crnogorska,a oni traze srbijansku,ali ja nemogu da je izvadim jer nemam drzavljanstvo jos,treba mi da boravim 3god pa tek da je dobijem a meni je tek proslo godinu ipo,da li je neka od vas bila u slicnoj situaciji kao ja i sta jee radila,ili neko da zna da mi odg sta da radim,da na vrijeme to zavrsim,bas bih vam bila zahvalana da mi odgovorite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.