Knedle sa šljivama

odgovora

Objavljeno

Evo jedan dobar recept za ove jesenje dane kada je šljiva aktuelna.

Potrebno je:

500 g krompira

500 g brašna

2 jajeta

malo soli

malo šećera

prezle

Postupak:

Skuvati krompir,ispasirati ga sa jajima,i dodati brašno,so i šećer.Zatim umesiti testo da bude ne previše čvrsto.

Zatim praviti kuglice sa šljivom unutra.

U vodu na šporetu staviti knedle,staviti na srednju vatru.

Kada voda proključa a knedle se popnu van,uvaljati ih na vrelom ulju u prezle i šećer.

Prijatno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prvila skoro nisu bile lepe... Nekako testo opustilo vodu :D ne valja brašno :D

Uvek kad promenim brašno i one budu drugačije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prvila skoro nisu bile lepe... Nekako testo opustilo vodu :D ne valja brašno :D

Uvek kad promenim brašno i one budu drugačije...

Oštro brašno za knedle. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja prvila skoro nisu bile lepe... Nekako testo opustilo vodu :D ne valja brašno :D

Uvek kad promenim brašno i one budu drugačije...

Ja pravim testo,mm ostalo :rolleyes: ispadnu nam uvijek super.Otkrili smo da je najbolje čim isplove iz vode da ih ubaciš u vrelo ulje sa šećerom i prezlama.Al opet to mm nekako izvede,ja sam za testo.I mnogo je bolje kad staviš 2 jajeta nego jedno kako je u drugim receptima.Što je najbitnije je da testo ne bude sa previše brašna ja ga nekad i manje stavim.A najbolje je t-400.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ako nesto ne znam d apravim onda su to gomboce..probala dva puta,oba bila ne uspesna...a volem da ih jedem...mmmmm...probacu opet ovih dana...sad mi se bas jedu,dali ste mi ideju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ako nesto ne znam d apravim onda su to gomboce..probala dva puta,oba bila ne uspesna...a volem da ih jedem...mmmmm...probacu opet ovih dana...sad mi se bas jedu,dali ste mi ideju. ;)

Probaj ove sa minut-pireom - uvek ispadnu vrh. nema kuvanja, samo zamesiš testo i praviš knedle. Ja probala, provereno radi. Samo mi je jedna mera malo, pa pravim duplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probaj ove sa minut-pireom - uvek ispadnu vrh. nema kuvanja, samo zamesiš testo i praviš knedle. Ja probala, provereno radi. Samo mi je jedna mera malo, pa pravim duplu.

Cu probam...valjda uspe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ja ih obozavam :)

I ja ih ostavim da se kuvaju nekih 10-15 minuta kada isplivaju.

Na koji fazon pripremate prezle?

Ja stavim dosta ulja i dosta prezli u to i onda malo kao proprzim to(cisto da prezle promene boju i malko i ukus promene) sklonim sa sporeta i kada su knedle(gomboce)gotove onda uvaljam.

Imaju da se kupe zamrznute sljive-neko je pitao :)

Ja cesto pravim i knedle sa makom i cokoladom

Testo isto kao za obicne knedle,napunim sa kockicama cokolade za kuvanje,kada su gotove-skuvane knedle uvaljati ih u mak(obican mak-bez onih dodataka)...i tako je ukusno.Ma fenomenalne su :)

Napomena.samo cokolada za kuvanje.Probala sam i sa milkom,i euroblokom ali ne valja previse je slatko i nije to taj ukus koji treba da bude :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto su to moje drage devojke iz plusica i NACEK kluba trazile, stavljam ponosno ovaj receptic. PRIJATNO VAM BILO!!!

Knedle sa sljivama

1 kašika margarina

3 kom jaja

5 kašika ulja

1 kg krompira

200 g prezli

700 g mekog brašna

0.50 kg šljiva

Oguli krompir i obari ga u slanoj vodi. Bolji beli krompir jer se lepše raspadne u testu. Kada je krompir obaren tj. kada postane mekan, ocedi vodu pa ga dobro izgnječi. Dok je krompir još topao, dodaj margarin i dobro ga umešaj pa ostavi da se malo prohladi. Krompir mora da se prohladi pre nego što nastaviš da se jaja ne bi delimično „ispekla“ na vrelom krompiru. U krompir dodaj jaja i dobro izmešaj. Postepeno dodaj brašno i mešaj (mesiti) dok se testo ne ujednači.

Radnu površinu dobro pospi brašnom (da se testo ne bi lepilo) pa premesi testo još malo. I testo pospi brašnom pa ga, koristeći oklagiju, razvi na oko 1 cm debljine. Iseci testo na kvadrate dovoljno velike da možeš zaviti šljivu u njih. Zavij šljivu u testo pa dlanovima popravi oblik knedle. Izvadi košticu iz šljive i na njeno mesto, stavi malo šećera pomešanog sa cimetom. Možeš preskočiti ovaj deo sa razvijanjem testa i sečenjem na kvadrate i odmah otkidati komadiće testa i uvijati šljive u njih.

Posoli vodu i stavi je da proključa. Ubaci knedle u ključalu vodu i kuvaj ih oko pola sata, odnosno, dok ne isplivaju na površinu (kada isplivaju još 2’3 min bar). Vodi računa da se knedle ne zalepe za dno šerpe kad ih ubaciš u ključalu vodu. Ako se to ipak desi, samo ih „odlepi“.

Dobro zagrej ulje pa dodaj prezle i prži ih dok malo ne potamne. Dodaj šećer i dobro izmešaj. Po želji, u ovu smešu možeš dodati i cimet.

Obarene i oceđene knedle uvij u prezle sa svih strana, slaži u činiju i pospi preostalim prezlama.

Uz tople knedle posluži i šećer (pomešan sa cimetom).

P.S.Kao sto sam vec rekla devojkama, kod mene je cimet obavezan!

Medo voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da kazem da sam ih jednom napravila sa minut pireom i odlicne su bile, nikad vise necu da se smaram sa kuvanjem i pasiranjem krompira.

Ako izbacite jaja iz recepta nista se ne menja ukus, a postaje posna poslastica.

Zanimljiva varijanta je sa kajsijama, u tom slucaju stavlja se pola kajsije inace bi dobili knedletinu :P Moja mama je jednom napisala na kesi sa kajsijama koju je spremila za zamrzivac "KAJSIJE ZA KNEDLE SA SLJIVAMA" :lol:

Mozete da iz sljive izvadite kosticu i umesto nje stavite kocku secera ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natine knedle sa šljivama :)

Potrebno:

1 L mleka,

4-5 kašika šećera (može i bez)

250 gr. griza

4 jaja.

Kad provri mleko sa šećerom, zakuvajte u njemu griz. Treba da je gusto skuvano.

U vruće dodavati jedno po jedno jaje i dobro izmiksati.

Odmah praviti knedle, staviti u ključalu vodu, kad isplivaju vaditi i valjati u prezle i šećer.

Ja ne volim sa šljivama, pa sam ih punila sa džemom od kajsija pomešanog sa mlevenim keksom.

Ranije sam pravila sa krompirom, pa i one sa minut pireom što se samo zamese, al ove su VRH :D

Preporučujem, jer se naprave za pola sata, a i količinski izađe oko 30 komada :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice pa ovo je gotovo i za manje od pola sata,cu probam,al prazne,ja ne volem ni sljive ni kajsije ni dzem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice pa ovo je gotovo i za manje od pola sata,cu probam,al prazne,ja ne volem ni sljive ni kajsije ni dzem :P

Ma čas posla i gotove :) Mislim i da je ovaj reept bingo za vas što volite prazne :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanimljivo, Ivancice, mora i ovo da se proba, al sa sljivama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanimljivo, Ivancice, mora i ovo da se proba, al sa sljivama :)

:)

Ja nisam napomenula da se ruke mogu kvasiti vodom kad se prave, pre kuvanja, jer se lepe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:)

Ja nisam napomenula da se ruke mogu kvasiti vodom kad se prave, pre kuvanja, jer se lepe...

Lepe se i one Lunine, nista cudno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce sam pravila, predobre su. nikad bolje nisam jela :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepe se i one Lunine, nista cudno ;)

:)

Juce sam pravila, predobre su. nikad bolje nisam jela :)

E baš mi je drago da ti se svidele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natine knedle sa šljivama :)

Potrebno:

1 L mleka,

4-5 kašika šećera (može i bez)

250 gr. griza

4 jaja.

Kad provri mleko sa šećerom, zakuvajte u njemu griz. Treba da je gusto skuvano.

U vruće dodavati jedno po jedno jaje i dobro izmiksati.

Odmah praviti knedle, staviti u ključalu vodu, kad isplivaju vaditi i valjati u prezle i šećer.

Ja ne volim sa šljivama, pa sam ih punila sa džemom od kajsija pomešanog sa mlevenim keksom.

Ranije sam pravila sa krompirom, pa i one sa minut pireom što se samo zamese, al ove su VRH :D

Preporučujem, jer se naprave za pola sata, a i količinski izađe oko 30 komada :)

u super... a jel mogu da ih punim čokoladom, kao u onom receptu iznad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u super... a jel mogu da ih punim čokoladom, kao u onom receptu iznad?

Može, što da ne - fil je već stvar ukusa, ko šta voli :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je ovo zadnjih dana redovan slatkiš (imamo šljive u dvorištu, pa da ih iskoristimo)...pa probaćemo i ove sa grizom... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@violeta a jel se cokolada ne zgrudva posle kuvanja i przenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao sta mi radis, napravila i odlicne su ... Mljac !!!

:-*** Nema ništa od skidanja sa 62 na 55 ;)

Al nisi sama :)

Uživaj u knedlama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.