Slom živaca

odgovora

Objavljeno

Kako pomoći osobi koja je nedavno (u proteklih godinu dana) doživjela nervni slom?

U pitanju je moja rodica, rođena sestra koju nikada nisam imala. Nakon što ju je momak na brutalan način ostavio malte ne pred oltarom doživjela je krah, slom živaca. Nije išla doktoru nego se eto, oporavljala ....

danas, naizgled je kao da se oparavila medjutim NIJE, mislim da joj je sve gore i gore. Da li da savjetujem njenim roditeljima da je vode negdje ili da se držim po strani .... mislim, malo je "diskutabilna rečenica" e vodite je psihijatru dok si nešto nije napravila.

Da li je neko imao iskustva sa tim, sve me interesuje jer volim je mnogo i želim da pomognem a nemam predstavu kakvo je to stanje, šta se u njenoj glavi dešava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

takvim osobama treba pomoc strucna i podrska porodice i ljudi koji ih vole ....

Znam da joj treba podrska ali ne znam koji je najbolji način da se postavim prema njoj zato me i interesuje da li je neko imao iskustva sa tim (direktno ili indirektno, nije bitno) pa čisto da me uputi.

Ja sm joj jedne prilike (ne razmisljajuci) dala savjet (sada me lincujte) da nadje sebi neobaveznu šemu, čisto da prekine da misli na onog majmuna (ni ona ni ja nismo ti tipovi skloni šemama) i za divno čudo poslušala me je. Bilo joj je OK neko vrijeme medjutim kasnije se ispostavilo da ju je i on "iznervirao" <_<<_<<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, baš nezgodna situacija. Ako do sada sama nije razgovarala sa nekom stručnom osobom, možda ima odbojnost prema tome, i možda bi je iznerviralo ako joj ti tako nešto predložiš. Ali ako već možeš da utičeš na nju, sigurno bi mogla da je podstakneš da se više posveti sebi, da uživa u izlascima, da započne neke aktivnosti koje će joj skrenuti misli (fitnes, ples, teretana...). Druženje, nova poznanstva i sve što ide uz to, pomogli bi joj da skrene misli i zaleči rane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada sam se cula sa njom ... sinoc pred krahom, na tabletama sada se neprirodno smije ... rekla sam joj da na svoju ruku ne smije da pije tablete i da razgovara sa nekim strucnim i za divno cudo rekla mi je da ide sljedece nedelje.

Iskreno sve drugarice su joj se poudale, rodile djecu, imaju svoje zivote ... izlazak joj dodje jednom mjesecno ili kada ja uhvatim vremena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja savetujem da ide na razgovore kod psihologa/psihijatra, da ne pije antidepresive na svoju ruku, već striktno po preporuci lekara i da se drži prepisane terapije. Ti možeš sa njom u bioskop, pozorište, šoping, fitnes, teretanu, kod frizera, kozmetičara...bez gledanja muškaraca....Tako bih se ja postavila, a ličnog ili iskustva iz neposrednog okruženja nisam imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Složila bih se sa Neuhvatljivom.

Nani, ako te je prvi put poslušala, verovatno će i ovaj. Polako napravi uvod ka tome da treba da popriča sa nekim (psihoterapeutom) jer ulažene u sledeću vezu (bila ona na jednu noć ili ne) neće biti rešenje njenih problema već samo odlaganje.

Dakle prvo ti treba da joj napraviš uvod u to da se ona nalazi u problemu i da ona postane svesna da ima problem, a onda polako da se stvori njena želja da taj problem reši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada sam se cula sa njom ... sinoc pred krahom, na tabletama sada se neprirodno smije ... rekla sam joj da na svoju ruku ne smije da pije tablete i da razgovara sa nekim strucnim i za divno cudo rekla mi je da ide sljedece nedelje.

Iskreno sve drugarice su joj se poudale, rodile djecu, imaju svoje zivote ... izlazak joj dodje jednom mjesecno ili kada ja uhvatim vremena

Najbolje je po meni u svakom slucaju razglovor sa strucnim licem. Da je neko drugi odmah bih joj nasla nekog tipa da je malo "razveseli" :lol:

Ali ako je ona dozivela slom zbog muskaraca to znaci da je osoba koja se vezuje i preterano za muskarce, pa mozda u njenom slucaju to ne bi bio dobar izbor. Definitivno razgovor sa strucnim licem ili ti utici na nju da se posveti sebi dosta vise. Ali problem je sigurno mnogo dublji od tog "ostavio me tip pred vencanje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, po meni, ti jedino mozes da pomognes tako sto ces ti naci nekog terapeuta, porazgovarati sa njim, pa onda kroz pricu i otici sa njom kod njega. Nadam se da ce sama i otici, ali ako ne ode...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da joj treba podrska ali ne znam koji je najbolji način da se postavim prema njoj zato me i interesuje da li je neko imao iskustva sa tim (direktno ili indirektno, nije bitno) pa čisto da me uputi.

Ja sm joj jedne prilike (ne razmisljajuci) dala savjet (sada me lincujte) da nadje sebi neobaveznu šemu, čisto da prekine da misli na onog majmuna (ni ona ni ja nismo ti tipovi skloni šemama) i za divno čudo poslušala me je. Bilo joj je OK neko vrijeme medjutim kasnije se ispostavilo da ju je i on "iznervirao" <_<<_<<_<

Moj savet ti je da joj kroz razgovor ukazes na strucnu pomoc.Uvek budi uz nju i iako je ponekad ne razumes nemoj to da joj pokazes.Kazu da je najgore za nekog ko je u depresiji da mu neko prica pricu tipa:ma daj,proci ce ili nisi dete ne ponasaj se tako..Tako dakle ne radi i moze da im bude samo gore.Uteha ja najbolji lek.Ali vidim da je tebi bas stalo i da razgovor te vrste verovatno izbegavas.Ako je ikako moguce odvuci je od osoba koje bi mogle tako da je deprimiraju.İ sto kazu od ljubavi niko nije umro ali od oslabljenih zivaca svasta moze da se desi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost iz iskustva dok sama ne shvati da on nije vredan ni jedne suze nece moci da se oporavi,naravno treba vremena...Lako je svima dati savet,al tesko je kad ti se tako nesto desi,budi uz nju pricaj snjom puno,puno...doci ce to sve na svoje.Nedaj joj vremena da razmislja setajte,druzite se,izlazite...Ako ne bude bolje za neko vreme potrazite pomoc psihologa,to nije sramota

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, kako je tvoja rođaka?

Mnogo je bolje, bar mi tako djeluje

koliko znam pila je samo persene, treba proci jos puno vremena da bi ona bila baš OK ali za sada gura na bolje ....

ona je OK ali ja sam u fazi s040.gifs040.gifs040.gifs035.gifs035.gif

... pucam po svim šavovima .... ne znam da li je do hormona .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mnogo je bolje, bar mi tako djeluje

koliko znam pila je samo persene, treba proci jos puno vremena da bi ona bila baš OK ali za sada gura na bolje ....

ona je OK ali ja sam u fazi s040.gifs040.gifs040.gifs035.gifs035.gif

... pucam po svim šavovima .... ne znam da li je do hormona .....

Verovatno su hormoni sa dodatkom straha kako ćeš se snaći u novonastaloj situaciji. Ne brini, srediće se to brzo! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.