Dete/beba neće da jede!

odgovora

Objavljeno

Mi imamo veliki problem sa ishranom poslednja tri meseca,tacnije otkako se rodila seka.Jako slabo jede a inace je bila dete koje nije probirljivo i jede sve.Njeno ponasanje pripisujem nekoj vrsti ljubomore,tj. osecanja sto nije sva paynja posvecena samo njoj.Kad god seka pije mleko i ona hoce,u pocetku sam joj davala ali sad smo dosli u situaciju da bi zivela na mleku a jako slabo jede.Moram da je molim i jurim da bi pojela 2 zalogaja neceg.A primetila sam da se i njena kilaza ne menja,vec duze vreme ima 11,8kg. Pocela sam da brinem ali ne znam kako da je nateram da jede.I da li bi trebala da joj kupim u apoteci nesto za jacanje imuniteta, s´ obzirom da ne jede i ne unosi vitamine?

Pomagajte!

Jel možeš ti kad uspavaš bebu, da sedneš za sto da jedeš i da je nudiš da jedete zajedno? I koliko vremena provodiš sa njom...? A što je ne izvedeš u šetnju pa svratite do neke pekare na klopu, a bebu ostaviš kući sa nekim?

Tri meseca nije malo, mislim da samo morate na neki način da se preusmerite starije dete i ti. Da se razumemo, ja ne kažem da joj fali pažnje, ali bez da je juriš da jede i da nervoziš, nego lagano i na ovaj i onaj način. Pričaj joj da je mleko samo za bebe, a da je ona velika i da može da jede sve - dok seka to ništa ne sme...

Što se tiče vitamina za imunitet, ili nekih sirupića - stvarno nemam preporuku, ništa se u njih ne razumem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel možeš ti kad uspavaš bebu, da sedneš za sto da jedeš i da je nudiš da jedete zajedno? I koliko vremena provodiš sa njom...? A što je ne izvedeš u šetnju pa svratite do neke pekare na klopu, a bebu ostaviš kući sa nekim?

Tri meseca nije malo, mislim da samo morate na neki način da se preusmerite starije dete i ti. Da se razumemo, ja ne kažem da joj fali pažnje, ali bez da je juriš da jede i da nervoziš, nego lagano i na ovaj i onaj način. Pričaj joj da je mleko samo za bebe, a da je ona velika i da može da jede sve - dok seka to ništa ne sme...

Što se tiče vitamina za imunitet, ili nekih sirupića - stvarno nemam preporuku, ništa se u njih ne razumem...

Uglavnom jedemo zajedno i trudim se da je ne teram i ne vicem ali opet bezuspesno.Dok se beba nije rodila nikad nisam morala da je jurim da bi jela a sad i to pokusavam.Bas se trudim da joj posvetim sto vise paznje da se ne bi osetila zapostavljenom.Nije ona ljubomorna na seku ni malo ali eto pokusava tako da je imitira.Pricala sam sa njom i rekla da mora da jede da bi porasla,i ona sama prica kako je seka mala i ne moze da jede to sto i ona ali opet ne jede.Kad bas ogladni hoce da pojede nesto od domacih proizvoda (sunka,slanina,kobasica) i to uglavnom kad ja nisam pored nje jer ne dozvoljavam da samo to jede ali to je sve sto pojede i naravno mleko.Ona ima tri obroka ali to je sve po 2-3 zalogaja.A sto se tice pekare,zivimo na selu pa nismo u mogucnosti da odemo do pekare a seka da ceka kuci,treba mnogo vremena (dok odemo do grada,jedemo,obavimo sta imamo...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Ivanciciom. izlazak napolje i ishrana u prirodi je nabolje resenje pored toga da jedete zajedno i da od klope pravite neki vid zabave. Napravi spagete, uci je kako se jedu spagete. Nabavi joj plasticnu viljusku i noz, uci je kako se sece komadic jabuke.

Mozes samo da joj dajes propilis kapi da joj pojacas imunitet, ali time nece dobiti sve potrebne vitamine.

Istini na volju, i moj Petar nije bog zna sta jeo kad su mu rasle petice. mozda joj raste neki zub?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Ivanciciom. izlazak napolje i ishrana u prirodi je nabolje resenje pored toga da jedete zajedno i da od klope pravite neki vid zabave. Napravi spagete, uci je kako se jedu spagete. Nabavi joj plasticnu viljusku i noz, uci je kako se sece komadic jabuke.

Mozes samo da joj dajes propilis kapi da joj pojacas imunitet, ali time nece dobiti sve potrebne vitamine.

Istini na volju, i moj Petar nije bog zna sta jeo kad su mu rasle petice. mozda joj raste neki zub?

Pa traje tri meseca od kako se beba rodila, pa verujem da je jako zabrinuta i da baš i nisu zubi...

Držim fige da brzo prođe, i da se vrati u svoj stari ritam njapanja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana, a jel jede slatkise?

Za pocetak, spremaj joj hranu koju hoce da jede i koju voli, ukljuci je u kuhinju i neka ti bude glavni pomocnik: neka secka, dodaje, mesa sve sto moze. Posle naravno sedite i ruckajte zajedno, mozete i na zanimljiv nacin da servirate hranu.

Najbitnije ti je da i to malo sto pojede bude zdravo i hranljivo. Nekada nije ni bitna kolicina, bitno je da ima dovoljno vitamina i da zadovoljava neke nutritivne zahteve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Ivanciciom. izlazak napolje i ishrana u prirodi je nabolje resenje pored toga da jedete zajedno i da od klope pravite neki vid zabave. Napravi spagete, uci je kako se jedu spagete. Nabavi joj plasticnu viljusku i noz, uci je kako se sece komadic jabuke.

Mozes samo da joj dajes propilis kapi da joj pojacas imunitet, ali time nece dobiti sve potrebne vitamine.

Istini na volju, i moj Petar nije bog zna sta jeo kad su mu rasle petice. mozda joj raste neki zub?

pa cini mi se da joj rastu petice jer stalno gura prste u usta ali ipak se ovo oduzilo.Ima svoju viljusku,kasiku i stalno jede sama,ne voli kad je neko hrani.Svidja mi se ideja za spagete,pokusacu sutra da joj spremim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana, a jel jede slatkise?

Za pocetak, spremaj joj hranu koju hoce da jede i koju voli, ukljuci je u kuhinju i neka ti bude glavni pomocnik: neka secka, dodaje, mesa sve sto moze. Posle naravno sedite i ruckajte zajedno, mozete i na zanimljiv nacin da servirate hranu.

Najbitnije ti je da i to malo sto pojede bude zdravo i hranljivo. Nekada nije ni bitna kolicina, bitno je da ima dovoljno vitamina i da zadovoljava neke nutritivne zahteve.

Slatkise hoce da jede ali se trudim da ih izbegavamo da joj ne bi bili zamena za obrok.Kod nas svekrva kuva u drugom delu kuce a ja sam sa decom.Ponekad se ukljuci i ona u spremanje hrane ali ni to ne menja mnogo situaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa cini mi se da joj rastu petice jer stalno gura prste u usta ali ipak se ovo oduzilo.Ima svoju viljusku,kasiku i stalno jede sama,ne voli kad je neko hrani.Svidja mi se ideja za spagete,pokusacu sutra da joj spremim.

Ma nas su te petice urnisale! Trajalo je i vise od 3 meseca tako po 5,6 zalogaja po obroku. Taman toliko da ne oseca glad i opet muke kad treba da se jede. ne zato samo sto ih boli vec sto im cela ta situacija za rastom zuba cini nervozu nevidjenu!

Moje dete nikad nije htelo sok da pije. U to vreme je pio koliko mleka toliko i soka.

Ja sam Petru posle mleka ujutro davala eferalgan da bi taj dan jeo. Po 7 dana, pa obustavim. On malo kao bolje jede, pa posle 7-10 opet se vrati na 5 zalogaja i tako vise od 90 dana pakla.

aj joj eferalgan pa ce svideti da li ima promena.To se odmah vidi, sat vremena posle leka. Ako nema, onda nije razlog samo rast zuba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nas su te petice urnisale! Trajalo je i vise od 3 meseca tako po 5,6 zalogaja po obroku. Taman toliko da ne oseca glad i opet muke kad treba da se jede. ne zato samo sto ih boli vec sto im cela ta situacija za rastom zuba cini nervozu nevidjenu!

Moje dete nikad nije htelo sok da pije. U to vreme je pio koliko mleka toliko i soka.

Ja sam Petru posle mleka ujutro davala eferalgan da bi taj dan jeo. Po 7 dana, pa obustavim. On malo kao bolje jede, pa posle 7-10 opet se vrati na 5 zalogaja i tako vise od 90 dana pakla.

aj joj eferalgan pa ce svideti da li ima promena.To se odmah vidi, sat vremena posle leka. Ako nema, onda nije razlog samo rast zuba.

Onda moguce da su zubi u pitanju.Probacu eferalgan da joj dam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"zagleda" kasicicu kao da sve zna?! Kakav genije! I ja bih poludela od muke da me tako zeza.

I mi smo sad u fazi da se pije mleko u nenormalnim kolicinama,a do pre mesec dana nije hteo mleko nikako. Sad jedva da jede i uvek trazi mleko.

Zezanju nikad kraja! <_<

e moja isto tako zagleda :(

taman kad sam mislila da je projela, ponovo je sve stalo...i ova moja itekako zna da bira, a meni to ide na zivce smao tako...nisam u fazonu da je jurim sa serpicom niti da joj spremam po pet jela i nemislim da je mala i da nista ne zna, itekako ona dobro zna sta hoce a sta ne...kad je pitam gde su cipelice doda mi, kad je pitam gde je meda doda, samo snima situacije i ponavlja, znaci da zna da l hoce da jede ili ne, nije ona suntac...i ne bih je jurila da moja Ognjenka ne gubi na kilazi kao njena tetka, bukvalno za dva dana nejela njoj se vec primeti, ubeli i nekako se smanji :)...i znam da mi ne moze niko od vas pomoci jer sam probala bukvalno sve, ali mi je lakse da se malo pozalim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e moja isto tako zagleda :(

taman kad sam mislila da je projela, ponovo je sve stalo...i ova moja itekako zna da bira, a meni to ide na zivce smao tako...nisam u fazonu da je jurim sa serpicom niti da joj spremam po pet jela i nemislim da je mala i da nista ne zna, itekako ona dobro zna sta hoce a sta ne...kad je pitam gde su cipelice doda mi, kad je pitam gde je meda doda, samo snima situacije i ponavlja, znaci da zna da l hoce da jede ili ne, nije ona suntac...i ne bih je jurila da moja Ognjenka ne gubi na kilazi kao njena tetka, bukvalno za dva dana nejela njoj se vec primeti, ubeli i nekako se smanji :) ...i znam da mi ne moze niko od vas pomoci jer sam probala bukvalno sve, ali mi je lakse da se malo pozalim :)

Vaskrsija,evo pišem i ovdje.Moja Sofija je 3 dana imala proliv i visoku t,nije izgubila na kilaži iako je sisala a velika je ona da bi samo sisala.Jedno veče mi pojela punu čašu jogurta sa bananom.znači kad hoće hoće.Izgleda da su sve bebe drugačije.Jedna sestra priča kako hrani dijeti,stisne mu vilucu zapuši nos pa gura :o a to mi je rekla jer sam je kritikovala kako je tu metodu primjenila da bi sofija popila probiotik.Poslije sam joj ja sama dala na nježniji način.

Ja moju zabavljam da bi jela.Igračkice se najviše nalaze na hranilici.Pa joj ponudim lijepo dok se igra.A u bolnici kad je pojela onu šolju jogurta,nije se ni igrala,zinula je prema kašičici,jela ko gladna godina.Pravo da ti kažem ni ja ni mm nismo neke izjelice :lol: a po tvojoj slici nisi ni ti možda je Ognjenka na tebe ;)

A mislim i da te svekrva dodatno pritiska,pa si nervozna,ništa gore od pritiska sredine <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vaskrsija,evo pišem i ovdje.Moja Sofija je 3 dana imala proliv i visoku t,nije izgubila na kilaži iako je sisala a velika je ona da bi samo sisala.Jedno veče mi pojela punu čašu jogurta sa bananom.znači kad hoće hoće.Izgleda da su sve bebe drugačije.Jedna sestra priča kako hrani dijeti,stisne mu vilucu zapuši nos pa gura :o a to mi je rekla jer sam je kritikovala kako je tu metodu primjenila da bi sofija popila probiotik.Poslije sam joj ja sama dala na nježniji način.

Ja moju zabavljam da bi jela.Igračkice se najviše nalaze na hranilici.Pa joj ponudim lijepo dok se igra.A u bolnici kad je pojela onu šolju jogurta,nije se ni igrala,zinula je prema kašičici,jela ko gladna godina.Pravo da ti kažem ni ja ni mm nismo neke izjelice :lol: a po tvojoj slici nisi ni ti možda je Ognjenka na tebe ;)

A mislim i da te svekrva dodatno pritiska,pa si nervozna,ništa gore od pritiska sredine <_<

ja sam na pritiske sredine oguglala..ja nisam neka jesna, nije ni moj mm, moja rodjena sestra je jedva upisalal prvi razred (19kg je imala) i isto se benavila sto se hrane tice...tako da..ja radim sto je do mene, dete ne silim to je sveto pravilo koje ne zelim da prekrsim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas kad sam mislila da smo extra lako prosli sa uvodjenjem nemlecne hrane, pojavi se problem; vec nedelju dana Danka nista zivo nece da jede. Ni voce, ni povrce, ni zitarice i sada bas pocinjem da se brinem. Samo sisa, ali ne verujem da joj to moze biti dovoljno nakon perioda sa 2 nemlecna obroka. Zaista sam bila odusevljena kako je priihvatila svaku povrcku,m svaku vocku koju sam joj dala, i ja u glavi vec pocela da spremam teren za uvodjenje mesa kad navrsimo 6 meseci, kad ono corak. Vratili smo se 10 koraka unazad. Zaista pocinjem da ocajavam :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A, ne ocajajvaj! Danka je ta koja je ocajna jer joj verovatno raste neki zubic. pokusaj sa hladnom hranom. Hladna hrana deluje blagotvorno na upaljene desni. Te faze od bojkota jela cete imati i nista to nije strasno. Nadoknadice sve, ne brini. Vazno je da sisa. Pokusaj da joj mazes neki gel za zubice 15 minuta pre klope. Moze da pomogne.

Drugo, ako joj uvek nudis hranu u isto vreme i odbija, pokusaj da joj sutra das 30 minuta kasnije obrok, ako je moguce. Da li pije vodu i koliko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeco, ocajavam jer ona ionako nije neka buca - nema trunke zaliha. Sa skoro 6 punih meseci ima svega 6500g i duga je 65.5cm.

Drugo, pritisak okoline (na celu sa mojom mamom) je stravican. Dosli smo do toga da kako mi neko nesto kaze, ja se okrecem i odlazim. A svi su u fazonu - daj joj plazmu da dete dobije snagu, da poraste. A ja nemam nista protiv plazme - ali ne jos sad.

No, stavljam joj Calgel i rekla bih da joj bas prija.

A vode pije kao mravic. Samo na kasicicu i to po 4,5 u turi. Znam da joj treba vode jer ovim ogromnim balavljenjem gubi dosta tecnosti. A balava je.....da nema vise kud. Sad sam malo pocela da joj dajem Juvitanine sokice, i to na kasicicu, pa dok stignemo do pola, umorim se smrtno :-), ali to nije vazno ako ona hoce da pije. Moja misija je da ona bude srecna, SITA i zadovoljna :wub:

Ako ti tiker "radi tacno" :-) vama je danas rodjos? U tom slucaju, Petru zelimo dug, zdrav, srecan i uspesan zivot :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne. nesto se desilo sa tikerom preko noci :blink: Juce je bio OK. Bio mu je rodjendan 18. jula.

No, da se vrnemo na temu:

Ocigledno je da je zubi muce zestoko. Cudim se da hoce vodu i sok na kasicicu. Dakle, mozda bi mogla da joj pravis jako retke kasice sa zitaricama i sokom (hladne) i da joj uvedes od masnoca nesto ako vec nisi. Pre uvodjenja mesa. Mozda cak i zumance zbog gvozdja.Zar nece ni bananu da jede?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad bi bar htela bananu......bas sam ovih dana redje pravila uz dodatak mleka, i nista.....

a mozda tecnost hoce na kasicicu jer koristim obicnu, od rostfraja ili cega vec, samo minijaturnu. lupam, ali mozda zato hoce.

a sto se tice masnoca, juce sam probala da napravim pire od tikvice i krompira *rekoh ajde nesto blagog ukusa), pa sam stavila truncicu putera (ne margarina, bas putera) i eto to je sve do sada od masnoce. Jesi na to mislila, na maslinovo ulje ili nesto drugo, tj. trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, mislila sam na puter ili maslinovo ulje.

Onda joj daj da jede sa metalnom kasicicom. To je dokaz da joj prija hladno ;) Pravi joj zitarice sa sokom, retko, pa probaj. Uopste nije stva ukusa kod nje, vec teksture jer joj sve iritira desni. Uvek joj daj hladno. Nemoj da podgrevas nista. Sve nek bude na sobnoj teperaturi kao sto pije sok ili vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo, drage moje! Već dugo sam član ovog foruma, čitam i pratim dosta tema ovde, pa sada kada mi je potreban savet rekoh da se obratim za pomoć! Naime, moj sin je star pet i po meseci i sa nepunih pet meseci smo počeli da uvodimo čvrstu hranu. Do sada smo probali pirinčanu kašicu Milupinu, šargarepicu, krompirić, tikvicu, šljivu i jabuku. Nisam ništa forsirala bilo mi je samo bitno da proba nove ukuse i da polako uvedemo prvo jedan obrok, a kasnije polako vremenom i drugi, pa treći. U jednom trenutku je lepo prihvatio novu hranu i imali smo taj jedan nemlečni obrok. Medjutim zadnjih 4-5 dana, kad god treba da jede stisne desni i usta i nema šanse da bi nešto pojeo. Sada ne znam da li sam u nečemu pogrešila, ili je to jednostavno takva faza. Moram da napomenem da sam mu hranu gnječila viljuškom i da sam mu sve ove namirnice kuvala, osim naravno pirinčane kašice koju pomešam sa vodom. Moram da kažem još i da ga ne dojim već smo na adaptiranom mleku Aptamilu, ali mu mleko nisam ubacivala u hranu, možda samo par dana na početku. Sve ovo sam napisala, da bih vam nekako dočarala situaciju. Ne znam da li opet da krenem samo sa pirinčem, ili da napravim pauzu neki dan?! Znam da će u jednom trenutku da prihvati čvrstu hranu i da neće celog života piti mleko, ali prosto ne znam čime da ga privolim da počne lepo da ručka! Svaki savet je dobrodošao! Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ni u cemu nisi pogresila. Naprotiv. Jedino sada moze da se desi da mu smeta kasika jer mu se desni spremaju za izbijanje zubica, pa ga kasika mozda povredjuje. Drugo, retko koja tako mala beba prihvata gnjecenu hranu jer u tom uzrastu oni jos uvek nemaju izgradjen potpuni refleks gutanja. Bilo bi bolje da izrendas povrce ili voce koje hoces da mu das, pa da skuvas i onda izgnjecis, ako nemas blender.

Ja bih na tvom mestu pokusala da mu dajem sa svog prsta hranu dok ne resi opet da jede normalno. Obicno ta faza traje par dana i prodje.

Ne moras se vracati na pirinac kao takav, ali bi trebalo da mu dajes pirinac sa vocem i povrcem, da bude retko i da bude malo hladnije nego mleko.Ne treba da pravis pauzu osim ako ti odbija hranu vise od 5 dana.

Inace, ovaj talas vrucina utice da deca smanje apetit kao i svi mi, pa treba malo strpljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno YelenaC! Nadala sam se da ćeš mi ti odgovoriti, jer čitam tvoje savete koje daješ drugim članicama, i vidim da si ovu oblast odlično savladala! Probaću tako kao što si napisala, pa ćemo videti šta se dešava! Pozdrav....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam problem sa bebinim odbijanjem hrane.Sve je počelo prije 10-tak dana kad smo bili kod mojih u Nikšiću.Dobila je malo povišeniju t i kijala.Vodila sam je i dr.Uradila urinokulturu,pregledala je sve je u redu.Samo mala prehlada,kaže dr.Međutim ona meni već 10 dana ne jede.U poslednjih par dana uopšte.To ne liči na nju.Glođe ruke,jabuku,koru od hleb al da jede neće.Voće apsolutno ignoriše.O mesu i da ne govorim.Slabo i spava.Pre je soavala po 4 sata preko dana.Sad samo 2 puta.Doduše ne izvodim je napolje,jer je zagađeno smogom od požara.Kad smo je jedno jutro prošetali baš je lepo jela.Al kako je iše ne izvodim,ona odbija hranu.Ne znam šta da radim.Ozbiljno sam se zabrinula kad je danas imala potpuno zelenu stolicu,i kašastu.Noću se budi gladna,jer preko dana nije jela.Imate neki savjet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sokiće neće,flašicu uopšte ne koristimo,pije iz čaše.Hvala na utjesi,nadam se da će proći..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala je T od zuba a kijala je jer je malo promenila mikroklimu. Dakle, nece da jede zbog zuba i jedino si ti ta koja se nerviras jer ona jede kada joj je hrana potrebna a ne jede kada bas i nije vazna. tako se priroda postarala da sve dodje na svoje mesto.

nema razloga za brigu. mozes joj nudiri hladnu hranu, da glodje sta god hoce od hrane i prestani da se brines.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

probaj da joj dajes hranu iz ruke, tvojim prstima a ne kasiciom...ja tako anjcesce hranim Ognjenku...i tako najlepse prihvata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.