Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

Epiduralna anestezija je procedura kojom se anestetik ubacuje u epiduralni prostor kičmenog stuba, čime se postiže obezboljavanje donjih partija tela, bez uticaja na kontrakcije materice.

Da li ste imali epiduralnu anesteziju tokom porođaja, zašto ste se opredelili za ovu proceduru, da li je procedura bezbolna. Podelite vaše iskutvo sa ostalim budućim mamama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epiduralna anestezija je procedura kojom se anestetik ubacuje u epiduralni prostor kičmenog stuba, čime se postiže obezboljavanje donjih partija tela, bez uticaja na kontrakcije materice.

Da li ste imali epiduralnu anesteziju tokom porođaja, zašto ste se opredelili za ovu proceduru, da li je procedura bezbolna. Podelite vaše iskutvo sa ostalim budućim mamama.

Ukoliko želite da pročitate detaljnije o ovoj temi kliknite ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se epidurala tice, JAKO bih volela da mogu tako da se porodim. Kao sto sam i za prirodni porodjaj. Ali u mojoj bolmici ne postoji ta opcija :angry:

Zivim u okolini Sombora, a u somborskoj bolnici rade samo tri anesteziologa pa "navodno" nisu u mogucnosti da vise u porodilistu na zahtev porodilje (znamo da kod epidurala anesteziolog prati situaciju do kraja, dozira), tako da dolaze samo na hitne carske rezove da bi dali totalnu anesteziju.

Sramota, da zena nema mogucnosti da se porodi sebi laksim putem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se poradjala sa epiduralnom u frontu i mogu svim buducim mamama da preporucim od srca:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao!

Ja sam se u Narodnom frontu porodila uz pomoc epidurala i svima bi to preporucila. Nije bolno ali zato smanjuje bol prilikom porodjaja. Inace meni je termin bio 25 jun, a porodila sam se 30 juna i uz pomoc epidurala otvorila sam se mnogo brze. A zasto sam se opredelila za epidural, jednostavno nisam zelela da trpim bolove, jedino je problem sto se u Narodnom frontu (ali jedino tamo) naplacuje epidural. U Visegradskoj i Dragisa misovica ne naplacuje se epidural.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila uz epidural, mene je bolelo i sa epiduralom, al ga ipak srdacno preporucujem!Kad je bolelo sa njim kako li bi tek bilo bez njega?!

Puko mi je vodenjak u 4 i tad su me primili u bolnicu a tek u 8 sam pocela da dobijam kontrakcije i da se otvaram.U 3 sam primila epidural jednu dozu, u 6 drugu dozu i na kraju opet nisam bila dovoljno otvorena i vristala sam do iznemoglosti u 8 kada sam se napokon i porodila.

Evo i slicice kako to izgleda.

post-11085-1268212055_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno je da se u Narodnom frontu placa, ali ga sigurno dobijes kada zatrazis, dok to u drugim porodilistima nije slucaj. Daju ti epidural, ali samo ako oni procene da ti je potreban :unsure:

svima ga preporucujem, porodjaj je zaista potpuno bezbolan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoj,Jasna hvala za fotku,bilo je veoma edukativno!!!! :blink::o:wacko: .Ja sam jos u frci da li da pristanem da me ubodu u kicmu ili da trpim!znajuci od proslog puta koliko moze da se oduzi mislim da cu pristati>Zenske zna li neka od vas da li se i koliko placa epidural na GAK Visegradska,pozdrav svima!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoj,Jasna hvala za fotku,bilo je veoma edukativno!!!! :blink::o:wacko: .Ja sam jos u frci da li da pristanem da me ubodu u kicmu ili da trpim!znajuci od proslog puta koliko moze da se oduzi mislim da cu pristati>Zenske zna li neka od vas da li se i koliko placa epidural na GAK Visegradska,pozdrav svima!!!!!

Porodila sam se u Visegradskoj u decembru i platila sam epidural 20 000.Vredi svaki dinar!Pre davanja epidurala dobije se lokalna anestezija sam ubod niti vidite niti osetite!Porodjaj je bio brz,nisam osecala nikakve bolove,jedino na kraju napone.Posto sam imala epiziotomiju ni usivanje nisam osetila.. :rolleyes: Preporucujem epidural od sveg srca!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dva puta sam se porodila sa epiduralom, prvi put u Visegradskoj, a sada u Dragise Misovica i zaista preporucujem svim buducim mamama. Posle prvog porodjaja sam bila zadovoljna, ali tek posle drugog sam shvatila kako to zaista treba da izgleda! Mislim da je najvaznije da je anesteziolog dobar, jer sve zavisi od njegove procene! Epidural se u D. Misovica ne naplacuje, ali se moze dogovoriti unapred i dezurni anesteziolog ce doci kada god treba! Verujte mi, predivno je kada rodite bebu sa osmehom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se u Visegradskoj u decembru i platila sam epidural 20 000.Vredi svaki dinar!Pre davanja epidurala dobije se lokalna anestezija sam ubod niti vidite niti osetite!Porodjaj je bio brz,nisam osecala nikakve bolove,jedino na kraju napone.Posto sam imala epiziotomiju ni usivanje nisam osetila.. :rolleyes: Preporucujem epidural od sveg srca!!

Hvala ti na ovoj lepoj prici,sad mi je mnogo lakse da prelomim i konacno pomognem sebi.Reci mi jesi li isla preko dok. ili si negde u bolnici to uplatila<hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je epidural bio neuspesan. Prvo su me napinjali da se prirodno porodim, posto tako nije islo dali su mi epidural, medjutim, posto mi je vodenjak pukao, epidural nije imao efekta, samo su me izmucili i na kraju, kad sam se onesvestila, odveli su me na carski. Kad sam se probudila imala sam nenormalne glavobolje i jake bolove u kicmi, nisam mogla da mrdnem desetak dana i mislila sam da nikad necu da se oporavim, ali to su moguce posledice epidurala. Nije mi krivo zbog bolova i mucenja, najvise mi je zao sto nisam mogla da budem sa svojom bebom, ni da ga dojim, e to je bilo mucenje. Ne kazem vam ovo da bih vas plasila, vec samo da vam predocim i losu stranu epidurala, prvo se dobro raspitajte o svemu sto moze da vas zadesi nakon epiduralnog porodjaja pre nogo sto se odlucite na tako nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je epidural bio neuspesan. Prvo su me napinjali da se prirodno porodim, posto tako nije islo dali su mi epidural, medjutim, posto mi je vodenjak pukao, epidural nije imao efekta, samo su me izmucili i na kraju, kad sam se onesvestila, odveli su me na carski. Kad sam se probudila imala sam nenormalne glavobolje i jake bolove u kicmi, nisam mogla da mrdnem desetak dana i mislila sam da nikad necu da se oporavim, ali to su moguce posledice epidurala. Nije mi krivo zbog bolova i mucenja, najvise mi je zao sto nisam mogla da budem sa svojom bebom, ni da ga dojim, e to je bilo mucenje. Ne kazem vam ovo da bih vas plasila, vec samo da vam predocim i losu stranu epidurala, prvo se dobro raspitajte o svemu sto moze da vas zadesi nakon epiduralnog porodjaja pre nogo sto se odlucite na tako nesto.

nalle voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja planiram epidural,ali moram da se raspitam kako to funkcionise ovde(da li se placa i koliko).Ovde porodjaj kosta oko 5000 eura(skoro niko se ne poradja u drzavnim bolnicama,a i nema ih puno).Dve drugarice su se porodile tako i prezadovoljne su...ne bi volela da mi ostane u glavi taj bol pa da imam strah posle....a ne zelim da ostanem na jednom detetu!Pa mislim da mi je epidural najbolje resenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"ad sam se probudila imala sam nenormalne glavobolje i jake bolove u kicmi, nisam mogla da mrdnem desetak dana i mislila sam da nikad necu da se oporavim, ali to su moguce posledice epidurala. "

Drage, ovo što je napisala drugarica pasuljce - mislim da je pogrešna procena, odnosno, da to nisu sve posledice epidurala! Naravno, pretpostavljam da je tu puno kriv i sam anesteziolog, ali oporavak od epiduralne anestezije, po mom iskustvu, moze trajati nekoliko sati, do jednog dana. Sve ostalo su bolovi od samog porodjaja, bar kod mene.

Ja sam se porodila u Zvezdari, epiduralnom anestezijom, koju sam primila tek kad sam bila na pola puta, otprilike- znači 4-5 prstiju otvorena. Do primanja anestezije, imala sam užasne bolove, čiji se intenzitet povećavao, tako da čim sam ugledala lice anesteziologa- Vladanke, koja mi je i najviše pomogla u samom činu porodjaja, oduševila sam se. Sve posle toga, tj. od trenutka primanja anestezije- je jedna DIVNA DIVNA priča o rodjenju moje devojčice! EPIDURAL = BEZBOLNI PORODJAJ! Prema tome, uz dobro anesteziologa(po preporuci) svaka žena može uživati u porodjaju, a ne da se traumira i da ne želi više dece!

Jedino što mi je bilo teško vezano za epidural, je sam čin davanja epidurala, kada morate biti POTPUNO MIRNI, u sedećem ili ležećem(ali jako nezgodnom) položaju, za trudnicu u 40-oj nedelji. Ja sam naravno izdržala da se ne mrdnem, ali uz TOLIKE bolove i kapljanja znoja sa lica, taj minut mi je trajao kao sat!

U svakom slučaju, najtoplije preporučujem epid., žene, nemojte se mučiti ako ne morate (ili ne želite)!

Pozdrav svima i puno puno sreće!

anicadobra voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Iva sto si svoje iskustvo podelila sa nama...ja znam da se epidural daje neposredno pre porodjaja.Dakle kad krenu bolovi...ili su me pogresno informisali? :blink: ...znam da ti se oduzme sve od struka pa nadole.A obicno epidural "drzi" i kad te usivaju pa ne boli ni taj deo.Misljenja su podeljena...ja sam za!Zelela bi da budem svesna u tom trenutku i sa osmehom na licu!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti na ovoj lepoj prici,sad mi je mnogo lakse da prelomim i konacno pomognem sebi.Reci mi jesi li isla preko dok. ili si negde u bolnici to uplatila<hvala unapred.

Svoju doktorku sam obavestila da zelim epidural i ona se slozila,zatim sam 7 dana pre termina u bolnici uplatila epidural.U porodjajnoj sali sam odmah dobila anesteziju cim su me smestili na sto i kontrakcije su prestale posle 10 minuta.Tad sam bila otvorena 5 cm.Posle dva sata sam se porodila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo jako "uski" sa novcem, ali bih platila koliko god, samo da mi daju epidural, ali dzabe kad ga ne daju u nasem porodilistu. A ne mogu da idem drugde, komplikovano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila sredinom decembra 2009 godine. Termin je bio 31.12, ali sam ranije dobila kontrakcije. Otisla sam u GAK, gde su me primili, iako nije trebalo, jer su se kontrakcije smirile, vodenjak je bio ceo, a ja otvorena samo 1 cm. Posto na patologiji trudnoce, gde su me poslali iz porodilista, nije bilo mesta, vratili su me nazad u porodiliste i naravno prikljucili na indukciju, da izazovu kontrakcije. Posto sam isla na vezbe, savladjivala sam bolove disanjem, i to je islo odlicno, dok bolovi nisu postali prejaki, a ja preumorna da se borim sa njima. Nakon nekoliko sati izuzetno jakih indukovanih kontrakcija, bila sam otvorena samo 3 cm. Znala sam koliko jos treba da prodje, pa sam trazila epidural. Iako u Visegradskoj treba ranije da se plati, oni su mi izasli u susret, i dobila sam anesteziju, naravno pod uslovom da je platim sledeceg dana. Kosta 20.000 ali vredi svaki dinar. Steta je sto to ne ulazi u cenu usluge koju finansira fond, kao sto bi trebalo, ali je dobro sto ipak imamu tu opciju da ga dobijemo. Fenomenalna mlada doktorka je bila uz mene sve vreme, prateci kako tece anestezija, i ostala je uz mene i dugo nakon porodjaja. Od trenutka dobijanja epidurala, u prvih pola sata se smanjio bol i duzina kontrkacija. Posle pola sata nisam osecala nikakve bolove. Onda su mi pojacali indukciju i rukom pomogli dilataciju, pa sam mogla ubrzo da se porodim. Posto je sve to dugo trajalo, samo izbacivanje se oduzilo, jer sam bila jako iscrpljena i stalno se onesvescivala. Cekali su sa epiziotomijom do poslednjeg trenutka, ali su na kraju morali malo da me iseku. To naravno uopste nisam osetila. Ni usivanje nisam uopste osetila. Nisam imala nikakvu negativnu posledicu epidurala. Bilo mi je zao sto ga nisam trazila odmah. Sledeci porodjaj definitivno uz epidural. Pre licnog iskustva, dugo sam razmisljala za ili protiv, pitala brojne ginekologe, ali na samom stolu, sve to izgleda drugacije. Od srca preporucujem bezbolan porodjaj svima! Napominjem da nisam imala nikakvu vezu u porodilistu, a da je osoblje bilo izuzetno profesionalno i divno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila sredinom decembra 2009 godine. Termin je bio 31.12, ali sam ranije dobila kontrakcije. Otisla sam u GAK, gde su me primili, iako nije trebalo, jer su se kontrakcije smirile, vodenjak je bio ceo, a ja otvorena samo 1 cm. Posto na patologiji trudnoce, gde su me poslali iz porodilista, nije bilo mesta, vratili su me nazad u porodiliste i naravno prikljucili na indukciju, da izazovu kontrakcije. Posto sam isla na vezbe, savladjivala sam bolove disanjem, i to je islo odlicno, dok bolovi nisu postali prejaki, a ja preumorna da se borim sa njima. Nakon nekoliko sati izuzetno jakih indukovanih kontrakcija, bila sam otvorena samo 3 cm. Znala sam koliko jos treba da prodje, pa sam trazila epidural. Iako u Visegradskoj treba ranije da se plati, oni su mi izasli u susret, i dobila sam anesteziju, naravno pod uslovom da je platim sledeceg dana. Kosta 20.000 ali vredi svaki dinar. Steta je sto to ne ulazi u cenu usluge koju finansira fond, kao sto bi trebalo, ali je dobro sto ipak imamu tu opciju da ga dobijemo. Fenomenalna mlada doktorka je bila uz mene sve vreme, prateci kako tece anestezija, i ostala je uz mene i dugo nakon porodjaja. Od trenutka dobijanja epidurala, u prvih pola sata se smanjio bol i duzina kontrkacija. Posle pola sata nisam osecala nikakve bolove. Onda su mi pojacali indukciju i rukom pomogli dilataciju, pa sam mogla ubrzo da se porodim. Posto je sve to dugo trajalo, samo izbacivanje se oduzilo, jer sam bila jako iscrpljena i stalno se onesvescivala. Cekali su sa epiziotomijom do poslednjeg trenutka, ali su na kraju morali malo da me iseku. To naravno uopste nisam osetila. Ni usivanje nisam uopste osetila. Nisam imala nikakvu negativnu posledicu epidurala. Bilo mi je zao sto ga nisam trazila odmah. Sledeci porodjaj definitivno uz epidural. Pre licnog iskustva, dugo sam razmisljala za ili protiv, pitala brojne ginekologe, ali na samom stolu, sve to izgleda drugacije. Od srca preporucujem bezbolan porodjaj svima! Napominjem da nisam imala nikakvu vezu u porodilistu, a da je osoblje bilo izuzetno profesionalno i divno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jas sam se porodila sa Epiduralom u privatnoj bolnici u Skoplju(Remedika).Stvarno je super ne osecas bol uopste a noge nisu ti oduzete i mozes da mrdas i das napone. Kostala je 100 evra ali to i nije neki veliki novac da trpis te strasne bolove. Sa prvom detetom sam se porodila normalno bez epidurala i ima velike razlike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iva, ako se bolje raspitas, svaki ginekolog i anesteziolog ce ti reci da od epidurala mozes da imas posledice koje mogu da traju i po mesec dana, ni ja to nisam znala dok nisam prosla kroz to, jer sam od sve muke bila na svim mogucim pregledima i svaki doktor, cim cuje da sam primila epidural, odmah je konstatovao da je to od toga, inace ako je anesteziolog los, zena moze ostati nepokretna.

Kao sto rekoh nije mi namera da nekog uplasim, jednostavno sam napisala svoje iskustvo, cemu inace sluzi ova tema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih volela da se porodim sa epiduralom,ali jos ne znam ni gde cu se poradjati...I nervira me to sto nekako do zadnjeg ne znas da li ces ga dobiti.

A jel' se poradjao mozda neko u Zemunskoj bolnici sa epiduralom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila se sa epiduralnom anestezijom i sa prvim i sa drugim detetom. Sve naj o njoj, mada moram priznati da i dalje osecam bolove u ledjima (drugo dete rodila 22. dec. 2009). Kazu nema veze to sa epiduralom, ma i da ima isplati se u svakom slucaju. Bolovi su nezamislivi, barem meni dok ga nisam dobila, tada je vec sve potpuno druga prica. Pa zene, ovo je 21. vek, smucile su mi se price "treba sve prirodno, kako su nase majke, bake itd". Da je to tada postojalo nemam utisak da bi imale bilo koju dilemu, trpeti ili uzivati.

anicadobra voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma meni je moja dr. rekla nisi valjda luda da se mucis i poradjas bez epidurala?

Ja joj verujem,i ako ona kao dr. to preporucuje sto bih se dvoumila.

Sigurno da i on ima nekih nus pojava,ali sta u zivotu nema?

Samo pozitivne misli!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.