Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

Porodila sam se uz pomoć epidurala 2008. god. u Visegradskoj. Opet sam trudna i opet bih u Visegradsku i naravno i epi. MM je prisustvovao porodjaju prvi put i opet će. Nikakve posledice nisam imala, ni glavobolju, ni bol u kicmi, nista. Dobila sam ga kad sam bila 4 prsta otvorena i dobila sam poslednju dozu posle porodjaju, zbog usivanja. Mene sad zanima, da li cu sigurno dobiti epi ako ga platim u Visegradskoj ili može da se i pored toga desi da nema anesteziologa da ti ga da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epiduralna anestezija je procedura kojom se anestetik ubacuje u epiduralni prostor kičmenog stuba, čime se postiže obezboljavanje donjih partija tela, bez uticaja na kontrakcije materice.

Da li ste imali epiduralnu anesteziju tokom porođaja, zašto ste se opredelili za ovu proceduru, da li je procedura bezbolna. Podelite vaše iskutvo sa ostalim budućim mamama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pre tri nedelje porodila u GAK Narodni front treci put. Mogu samo da kazem LONG LIVE EPIDURAL ;) ;) ;)

Inace prvi porodjaj je bio bez epidurala i grdno sam se pokajala a druga dva sa i mogla bi jos petoro da rodim ( ali necu!!) jer je i post-porodjajni tok, barem meni, bio laksi za oporavak.

Sam porodjaj uz epi je laksi jer se lakse tj bezbolnije prodje i svesno saradjujes sa doktorima i svakom bi preporucila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam dvoje djece, oboje rodjeni sa epiduralnom. Meni su oba poroda ostala u odlicnom sjecanju i jos bih ih deset takvih mogla imati. Ipak, zadovoljit cu se s ovo dvoje koje imam ;)

Uglavnom, samo primanje epiduralne mi nije bilo nimalo bolno. Osjetila sam tek neko jace zatezanje. Moram priznati da sam porode imala u privatnoj bolnici sa odlicnim anesteziologom. Sam porod je prosao bezbolno, a nakon sto je epiduralna popustila nisam imala bas vecih posljedica. Nakon prvog poroda me jedno sat vremena bolila glava, nakon drugog cak ni to.

Naravno, najduzi dio poroda, a to je pripremni proces ili dilatacija, sam obavila bez epiduralne. Za drugi porod sam mislila, moci cu ja to i bez, kad sam na prvom i onako bila sve do zadnjih pola sata bez anestezije. Na to mi je moj ginekolog cijelo vrijeme govorio: "zasto trpiti kad ti moze biti lakse? Nemoj se muciti.". I, bio je u pravu, stavili mi epiduralnu, u roku od pola sata drzala malenoga na trbuhu dok mu je njegov tata rezao pupcanu vrpcu. Da sam mogla i bez epiduralne, mozda i jesam, ali da bih ju opet uzela kad bih opet isla radjati, bih!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dobila epidural kada sam bila otvorena dva prsta. Nije tačno da se on dobija pred završnu fazu porođaja.

Ovde isto ne daju ako nisi otvoren bar 5-6 prsta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde isto ne daju ako nisi otvoren bar 5 prsta.

Ja sam na 6 dobila.

Kod mene je bio problem što satima nisam mogla da se otvorim, a otkucaji bebinog srca su počeli da se gube. Dali su mi epidural i rekli da će da probaju šta mogu, ali ako brzo ne krene otvaranje i porođaj, hitno me vode na carski rez za koji važi ista anestezija. Dali su mi konjsku količinu indukcije i sve je bilo gotovo za sart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene je bio problem što satima nisam mogla da se otvorim, a otkucaji bebinog srca su počeli da se gube. Dali su mi epidural i rekli da će da probaju šta mogu, ali ako brzo ne krene otvaranje i porođaj, hitno me vode na carski rez za koji važi ista anestezija. Dali su mi konjsku količinu indukcije i sve je bilo gotovo za sart.

Eto vidis . a oni kazu epidural usporava porodjaj. A ja celu noc i celo pre podne nisam mogla da se otvorim ni jedan prst, i onda odjednom se otvorila 6, dobila epidural i posle epidurala se odmah porodila.Tako da je i meni ubrzao :blink::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto vidis . a oni kazu epidural usporava porodjaj. A ja celu noc i celo pre podne nisam mogla da se otvorim ni jedan prst, i onda odjednom se otvorila 6, dobila epidural i posle epidurala se odmah porodila.Tako da je i meni ubrzao :blink::blink:

Ja sam bila u užasnom grču dok nisam dobila epidural. Čim sam ga dobila, odmah sam počela da se otvaram i porođaj se brzo završio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma popijes jedan pelinkovac pre porodjaja i da vidis....nit sta cujes nit osetis samo se smeskas i slazes grimase :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

porodila sam se 5.11. trazila sam da mi daju epi jer su mi bolovi bili jaki. za dva sata sam se otvorila sa 3 prsta na svih 10. taj deo posla je bio uspesno obavljen. medj, kad sam trebala da guram, nisam nista osecala. delovalo mi je kao da uopste nemam bebu u stomaku koja treba da izadje. doktorka je odlucila da pozove doktora koji je bebicu izvukao vakuumom iz tri pokusaja.

sad se pitam da li sam uopste trebala da trazim epi, jer mozda da nisam, dr ne bi morao da intervenise sa vakuumom.

koje su posledice za bebu, pitam se...

sledeci put cu pokusati da izdrzim i da ne trazim epi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam obje svoje epiduralne primila u Spanjolskoj, gdje zivimo. Ne znam je li takva praksa i kod nas, ali meni su epiduralni davali malo po malo, a ne odjednom. Anesteziolog je bio prisutan cijelo vrijeme i prvo mi je ugradio na mjesto uboda cjevcicu kao sto se ugradi prilikom infuzije tako da je kasnije kroz isti ubod upotpunjavao anesteziju. Tocnije, prvo mi je dao odredjenu dozu pa cekao reakciju par minuta pa, ako bi me jos bolilo, onda bi mi dao jos malo. Na taj nacin sam ja odredjivala kolicinu tj. dozu anestezije sto upravo sprjecava da se ostane bez osjecaja kada treba stiskati. Tek nakon sto sam ja rekla da vise ne osjecam tolike bolove mi je izvadio kateter, mene polegli na stol za radjanje i u roku od 10 minuta moje dijete je bilo vani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma popijes jedan pelinkovac pre porodjaja i da vidis....nit sta cujes nit osetis samo se smeskas i slazes grimase :P

E to sam i ja rekla... kada bi mi dali da se napijem, porodila bih seeeee ko od sale ja mislim, jer kad sam pijana, nit me sta boli, nit sta osecam :) Eeeeee, kad bi to moglo xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde isto ne daju ako nisi otvoren bar 5-6 prsta.

I ovde je tako ako sve ide normalnim tokom...ALi u slucaju da se trudnica ne otvara satima i muci se, daju ga da mi smanjli bolove i pomogli zena (pogotovo ako ona to trazi).

Ja sam vec rekla da sam ga primila jer sam se za ceo dan otvorila samo 2 prsta a kontrakcije sam imala na 2min :blink: uzasni bolovi . Dali su mi ga i otvorila sam se bez problema i u roku sat vremena sve je bilo gotovo i otvaranje i porod... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam isla da dobijem odobrenje za epidural u GAK "Narodni front" i usput sam proverila cene.

12.000 dinara - za anesteziju, sa dezurnim anesteziologom

17.000 dinara - sa izabranim anesteziologom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

epiduralna anestezija moze biti od koristi ako se dobro i na vreme uradi!! mojoj najboljoj drugarici ni na prvom ni na drugom porodjaju nisu to odradili efikasno!! na prvom porodjaju joj je tolika doza bila udarena da nije mogla ni noge da postavi na stolu niti ih je uopste osecala, i naravno zavrsila je na carskom!! a na drugom joj je kasno data tako da se porodila pre nego sto je dejstvo pocelo!! inace u mom okrugu veci deo prijateljica koje su je dobile imale posledice , bolove u kicmi, neke odmah nakon porodjaja, neke nakon cak 2-3 godina!!! kliko jednostavno izgleda toliko i komplikacija moze i da izazove!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To jeste... I ja evo ceo dan danas citam o tome i razmisljam... Na kraju ima da odustanem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

barbarice moj ti je savet da ne odustajes od epija. sada gledajuci na sve shvatam da ni malo nisam pogresila sto sam ga primila. pored mene se poradjala zena prirodnim putem i njene muke su po meni bile skroz bez potrebe. ne kazem, mozes se i prirodno poroditi kao sto je i x zena do sada ali sto se muciti ako ne moras. samo jedna stvar; oporavak posle porodjaja ti je isti i sa epijem i bez.. ja bih ga svima preporucila jer sam stvarbo imala super porodjaj uz njega..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

barbarice moj ti je savet da ne odustajes od epija. sada gledajuci na sve shvatam da ni malo nisam pogresila sto sam ga primila. pored mene se poradjala zena prirodnim putem i njene muke su po meni bile skroz bez potrebe. ne kazem, mozes se i prirodno poroditi kao sto je i x zena do sada ali sto se muciti ako ne moras. samo jedna stvar; oporavak posle porodjaja ti je isti i sa epijem i bez.. ja bih ga svima preporucila jer sam stvarbo imala super porodjaj uz njega..

Mene samo plasi ono opadanje pritiska...

A jel mogu ja da dobijem dozvolu za njega od anesteziologa, i da ga primim samo ako posle zatrazim, ili moram obavezno ako sam se vec tako odlucila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ti niko neće dati ništa na silu. Samo pazi da se ne predomisliš kad se već previše otvoriš, pa ti ga oni ne budu mogli dati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

barbarice moj ti je savet da ne odustajes od epija. sada gledajuci na sve shvatam da ni malo nisam pogresila sto sam ga primila. pored mene se poradjala zena prirodnim putem i njene muke su po meni bile skroz bez potrebe. ne kazem, mozes se i prirodno poroditi kao sto je i x zena do sada ali sto se muciti ako ne moras. samo jedna stvar; oporavak posle porodjaja ti je isti i sa epijem i bez.. ja bih ga svima preporucila jer sam stvarbo imala super porodjaj uz njega..

Ja sam se toliko lako oporavljala posle epidurala, mnogo lakše od onih koje ga nisu primile. Posledice nikakve nisam imala. Kičma me ni u jednom trenutku nije bolela, a za 4 sata posle porođaja, otišla sam da se vidim sa mužem koji je došao u posetu, dakle, posle 4 sata sam normalno hodala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ni kod mene nije bilo komplikacija. 2 sata posle porodjaja sam hodala, sledeci dan nista osetila nisam. jedino me je peckalo malo mesto uboda (ali to osecas i posle normalne inekcije). Kicma me nije bolela i ne boli me. Nisam imala glavobolje i sa pritiskom je sve bio u redu. Ne kazem da kod nekih zena posledica ne moze biti ali neke to povezuju sa epiduralom a da nije stvarno do toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ni ja nisam imala nikakve posledice od epidurala, poradjala sam se u narodnofg fronta, dezurni anesteziolog,e sad kod mene nije dolazilo u obzir bez epid. pa kad su dosli da mi postave bromilu pao mi je kamen sa srca. medjutim otvaranje je islo sporo, pa sam morala da cekam dok se ne otvorim dovoljno da mi daju dozu. posto sam bila na indukciji, trpela sam grozna bolove 2h. moze da se izdrzi, ali sa vezbi znam da to nije nista, pravi bolovi krecu kako se zena sve vise otvara, e to ne znam kako bih izdrzala, jer posle 2h sam molila anesteziologa da mi da bar mlo jer sam bila potpuno iscrpjlena. 3h nakon toga sam se dovoljno otvorila da primim jacu dozu, i tek tad se otvaranje ubrzalo, a porodjaj je bio potpuno bezbolan, kao i usivanje. ne daj boze da nisam primila epidural!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne daj boze da nisam primila epidural!

I ja isto kažem :D !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se pre cetri meseca u NF, sa epiduralom ! Svima bi preporucila. :D Ekipa u porodjajnom boksu je bila skroz ok,sve babice su bile super, iako nisam imala vezu. Proceduru koju sam ja obavila za dobijanje epidurala je nekoliko testova ( npr. stepen koagulacije....u savetovalistu mozete dobiti papiric sa potrebnim nalazima koje treba da se odrade) i sa tim nalazima sam isla kod anesteziologa i dobila neki papiric koji sam nosila na porodjaj. Medjutim dok sam bila u boksu jedna zenica se poradjala i taj momenat se odlucila za epidural i dobila ga je, iako nije imala sve nalaze i papira kao i ja. Tako da se moze dobiti u svakom slucaju, placa se tek posle porodjaja. Meni je epidural ulepsao porodja, sama pomisao i na sledeci porodjaj me ne plasi jer sam imala predivno iskustvo sa prvim. Sto se tice procedure samog davanje epidurala nije tako neugodna kao sto sam mislila, oseti se blagi ubod igle kao i kad vadite krv pa osetite ubod igle, i to je sve. Traje nekih 15 min citav postupak. A epidural pocinje delovati za nekih pola sata i tada vam samo jos treba kafica i casopis i da uzivate . Iz tri napona i vasa najveca sreca vam je pred ocima. Usivanje nisam osetila tako da sam i toga postedjena. Sve u svemu imam super misljenje o tome i svima bi ga preporucila. Eto ...... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a kliko se placa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.