Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

Iva, ako se bolje raspitas, svaki ginekolog i anesteziolog ce ti reci da od epidurala mozes da imas posledice koje mogu da traju i po mesec dana, ni ja to nisam znala dok nisam prosla kroz to, jer sam od sve muke bila na svim mogucim pregledima i svaki doktor, cim cuje da sam primila epidural, odmah je konstatovao da je to od toga, inace ako je anesteziolog los, zena moze ostati nepokretna.

Kao sto rekoh nije mi namera da nekog uplasim, jednostavno sam napisala svoje iskustvo, cemu inace sluzi ova tema...

Kakve su posledice i kroz šta si prošla ?

Jako čudna priča, jer su bilo kakve nus pojave VEOMA retka pojava, a o posledicama i nepokretnosti da ne govorimo.

U porodilištima rade vrhunski anesteziolozi kojima se takve greške ne dogadjaju.

Ja sam se porodila uz epidural koji mi je doktor (prijatelj) preporučio. Nije spominjao eventualne posledice.

anicadobra i Ogi i mama volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svoju doktorku sam obavestila da zelim epidural i ona se slozila,zatim sam 7 dana pre termina u bolnici uplatila epidural.U porodjajnoj sali sam odmah dobila anesteziju cim su me smestili na sto i kontrakcije su prestale posle 10 minuta.Tad sam bila otvorena 5 cm.Posle dva sata sam se porodila :)

""minjoncice",hvala jos jednom,divna si!!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vec sam pisala o ovome u drugoj temi. Ja sam se porodila u novembru 2008 i tada se epidural nije placao u Visegradskoj ali ga zato nisu ni davali, samo ako ste imali jaku vezu ili neki dogovor sa dr. par meseci pre porodjaja. Naravno uzasno je bolelo, NEOPISIVO. Zalim samo da napomenem buducim porodiljama, ne da ih uplasim, epiduralna anestezija ne moze da se planira, ako pukne vodenjak ili ako ste otvoreni vise od 4-5 cm ne mozete ga dobiti zato sto u tim slucajevima ne deluje!!!!!!! Tako da ne ocajavajte ako ne primite epidural, prezivecete i takav porodjaj i brzo cete ga zaboraviti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene brine to sto to sto hoces epidural ne znaci i da ces ga dobiti.Znam da ima ta fora sa otvaranjem od 4 prsta...

Inace se ne plasim nekih posledica.Verujem u ono pad pritiska,bol u ledjima,glavobolja...

A ono kao mozes ostati nepokretan po meni je cista glupost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad su mi dali epidural anesteziolog je posle nekoliko ubrizgavanja prokomentarisao da se epidural ne daje kad vodenjak pukne, mozda ima veze i sa tim, imala sam visoko pucanje vodenjaka - nije mi odmah sva vodica iscurila, nego kad proveravaju koliko sam otvorena tad iscuri odredjena kolicina, verovatno zbog pritiska. Verovatno zbog toga anestezija nije ni imala dejstva, jednostavno nije mi ublazavala bolove

Doktor koji mi je vodio trudnocu me je naterao da pokusam prirodno da se porodim iako sam htela carskim rezom i bio je skroz protiv epidurala, ali kad je video da se i posle 10 sati u bolovima i pod indukcijom ni malo nisam otvorila, poslao mi je anesteziologa.

Napominjem da sam se porodila u Nisu i da se kod nas epidural radi nelegalno ali ga daju najbolji anesteziolozi. Naravno da posle porodjaja sve boli ali bol u glavi je posledica epidurala.

U porodilistu su mi davali svasta protiv bolova jer nisam mogla ni da sednem ni da legnem. I svaka osoba i u porodilistu i van koja ima veze sa zdravstvom mi je rekla da mi je to bila najveca greska sto sam dozvolila da mi daju epidural, ali u svim onim mukama kad mi je anesteziolog utrcao u sobu i pitao da li hocu epidural - pristala sam bez razmisljanja.

U trudnoci sam i ja bila za epidural i mozda nista od toga ne bi bilo da mi je na vreme dat, nisam za ono: prirodno je najbolje. Osim toga u Americi se tako poradjaju decenijama unazad ali kod nas je to ipak relativno novo.

Nije mi bila namera da ikog ubedjujem protiv epidurala, samo sam htela da ukazem i na mogucu losu stranu posto vidim da su svi koji su pisali ovde o tome, imali lepa iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao!

Ja sam se u Narodnom frontu porodila uz pomoc epidurala i svima bi to preporucila. Nije bolno ali zato smanjuje bol prilikom porodjaja. Inace meni je termin bio 25 jun, a porodila sam se 30 juna i uz pomoc epidurala otvorila sam se mnogo brze. A zasto sam se opredelila za epidural, jednostavno nisam zelela da trpim bolove, jedino je problem sto se u Narodnom frontu (ali jedino tamo) naplacuje epidural. U Visegradskoj i Dragisa misovica ne naplacuje se epidural.

Draga Sanja, ja sam se u decembru prosle godine poradjala u Visegradskoj i tamo se takodje placa. Prvo 3.000 din pregled anesteziologa, koji se bukvalno sastojao od tri pitanja, a potom unapred mora da se uplati 20.000 din. U mom slucaju, sama procedura je skoro bezbolna, mozda malo neprijatna, ali na zalost, anesteziolog je predugo cekala, i kasno mi je dala, tako da epidural nije ni delovao. Sve su mi to pocupali, uveli me u totalnu i porodjaj zavrsili hitnim carskim zbog licne prezentacije kojom je beba krenula. Pare nisu vratili ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E citam sve ovo i skroz sam se zbunila... :blink: ...i ja sam cula te price da moze da se ostane nepokretan posle epidurala,ali bas nesto ne verujem u to.Ako anasteziolog nije dobar onda uvek moze sve krenuti naopako...pu pu pu...daleko bilo!Ne znam da li je rano da sada pricam sa ginekologom o tome imajuci u vidu da sam tek usla u 4-ti mesec.... :unsure: ...moja drugarica se oba puta porodila epiduralom i nikakve posledice nije imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O epiduralu se dogovara tek dve nedelje pred porodjaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Antonina draga.... :) ...ja bi sad pitala...mozda bi mi se smejali!Hi hi hiiii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, htedoh da se i ja prikljucim ovoj diskusiji.

Ovo mi je prva trudnoca i dugo sam iscitavala sve sto sam mogla naci o epiduralu ne bih li formirala svoj stav o tome. Zelja za bezbolnim porodjajem je svakako postojala od starta ali sa njom i strah od nepoznatog, a najvise od toga sto mi neko "prcka" oko kicme. Medjutim, nacitala sam se toliko clanaka, prosla tolike forume, razgovarala sa svim zenama u mom okruzenju koje su se porodile sa epiduralom, na kraju i sa svojom doktorkom i definitivno sam resila da se porodim na taj nacin. U svetu se zene tako poradjaju jako dugo, a u Francuskoj cak moraju potpisati ako nece epidural, dok je kod nas jos uvek bauk.

Koliko znam Front i Visegradska naplacuju epidural a u D. Misovica ne, za ostala porodilista se iskreno nisam ni raspitivala. Ono sto me najvise pogadja je cinjenica da je epidural na tzv. beloj listi i da ga drzava priznaje i odvaja novac iz budzeta za nabavku istog pa bi iz tog razloga epidural trebao biti besplatan svuda tj. zdravstveno osiguranje bi trebalo da ga pokriva. U Frontu je 12000 din, a u Visegradskoj je 20000 din, a cak sam cula da je nedavno, tacnije u poslednjih 10ak dana poskupeo na 24000 din. Ogorcena sam zbog toga veoma a posebno kad se pored toga ocekuje da se caste oni koji su vodili porodjaj i pomagali pri istom. Za sta castiti? Za to sto su radili svoj posao, za koji su svakako placeni?

Ali da ne krenem u tom pravcu. Svakako cemo sve mi koje zelimo naci novac da platimo tu inekciju, ja svakako znam da cu morati da skupim novac, a kad se na sve to doda i kupovina svega za bebu nije nimalo naivno.

Pozdrav svim buducim mamama uz nadu da ce nasa drzava ZAISTA poceti da podstice natalitet pravim potezima, a ne samo praznim pricama.

Srecno svima

ASMINA voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno je da se u Narodnom frontu placa, ali ga sigurno dobijes kada zatrazis, dok to u drugim porodilistima nije slucaj. Daju ti epidural, ali samo ako oni procene da ti je potreban :unsure:

svima ga preporucujem, porodjaj je zaista potpuno bezbolan :)

Ne slazem se sa tim da u drugim bolnicama oni procenjuju da li ti daju anesteziju. Ja sam se porodila pre tri meseca u Dragisi Misovic i nijednog trenutka nije postavljeno pitanje da li da mi daju ili ne. Imala sam potpisanu saglasnost i uradjene sve potrebne analize krvi za tu proceduru. To je bio iskljucivo moj izbor.

Inace od srca preporucujem!!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Iva sto si svoje iskustvo podelila sa nama...ja znam da se epidural daje neposredno pre porodjaja.Dakle kad krenu bolovi...ili su me pogresno informisali? :blink: ...znam da ti se oduzme sve od struka pa nadole.A obicno epidural "drzi" i kad te usivaju pa ne boli ni taj deo.Misljenja su podeljena...ja sam za!Zelela bi da budem svesna u tom trenutku i sa osmehom na licu!!! :)

Da epidural ti daju kad si otvorena nekih 5 prstiju...i kao sto je vec ovde receno davanje anestezije nista ne boli. Ali nije tacno da potpuno oduzmes od struka na dole...to ne sme da se dogodi. Daju ti anesteziju taman toliko da osecas noge ali da ne osecas kontrakcije (doza zavisi od kilaze porodilje). Mene kontrakcije nisu bolele, ali usivanje ipak jeste (doduse verovatno mnogo vise boli bez anestezije :unsure: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao!

Ja sam se u Narodnom frontu porodila uz pomoc epidurala i svima bi to preporucila. Nije bolno ali zato smanjuje bol prilikom porodjaja. Inace meni je termin bio 25 jun, a porodila sam se 30 juna i uz pomoc epidurala otvorila sam se mnogo brze. A zasto sam se opredelila za epidural, jednostavno nisam zelela da trpim bolove, jedino je problem sto se u Narodnom frontu (ali jedino tamo) naplacuje epidural. U Visegradskoj i Dragisa misovica ne naplacuje se epidural.

Moram da te demantujem ja sam se porodila u novembru prosle godine u Visegradskoj i platila sam prvo 3.ooo za konsultacije i epidural 20.000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u Nišu i u nasem Porodilištu epidural je misaona imenica. Ne dobijaju je cak ni one sa najjačom vezom, ne možeš da je dobiješ ni ako želiš da je platiš, jer navodno kako kažu naši doktori U NAŠEM PORODILIŠTU JOŠ NE RADIMO PORODjAJE SA EPIDURALOM, a meni su ga ipak uradili. :)

Ne znam da l sam bila prvi slučaj, ali stvarno nisam čula da se neka u Nišu porodila uz epidural. Meni je pre sedam godina uradjena timektomija, tako da pre dve godine kad sam trebala da se porodim, doktori u Porodilištu su mi rekli da moram da primim epidural, jer ne daj Bože ako nešto krene kako ne treba ne smeju da mi daju totalnu za carski, nego će samo da mi pojačaju dozu epidurala i onda me porode na carski.

Ne znam koliko boli porodjaj bez epiduralne, ali sudeći po onome što sam čula i videla, mislim da jači bol ne postoji. Kad su mi davali epidural, ležala sam na stranu i rekli su mi da ne mrdam, ubod uopste ne boli, oseti se malo, ali kao i klasicna injekcija. Osećala sam kontrakcije koje su bile baš bolne, povećavali su mi dozu, ali me je i dalje isto bolelo, ali ipak mislim manje nego što bi bolelo bez. Imala sam još nekih komplikacija, ali to već nije vezano za epidural, nego za sam porodjaj, tako da o tome neću ovde da pišem.

Sve u svemu, što reče neka ovde VREDI SVAKU PARU, ali stvarno. A i bolje da platiš 20 000 da bude lakše i tebi bebcu, nego da daš 10 000 da suprug bude uz tebe, jer od njegovog prisustva neće manje da te boli, a od epidurala hoce. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga Milichice niko ti ne 'prcka' oko kicme, kako ti to kazes :)

prvo, to nije neko, već doktor - anesteziolog :)

drugo, sigurna sam da ljudi znaju svoj posao :) pogotovo, anesteziolozi u porodilištima.

to je njima rutinski posao i već mnogo puta smo čitali o tome... ja još uvek nisam čula za neki ne daj Bože fatalan ishod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam se porodila u ch uz epidural(koji inace placa osiguranje kao i sve ostalo) i svakom bih ga preporucila jer sam cin rodjenja bebe treba da nam ostane u najlepsem secanju a ne kao nesto strasno i bolno,naravno sve je to ovde mnogo drugacije i lepse jer svi oko mene su obletali kao da sam jedina porodilja...niko nije bio neljubazan,epidural nisam ja trazila sam dr. mi je predlozio posto sam imala bolove nekoliko sati a nisam se otvarala uopste....drage mame ako ste u mogucnosti da dobijete epidural vredi svakog dinara...veliki pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E jel zna neko da li sme da se dobije epidural ako ste alergicni na penicilin? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Iva sto si svoje iskustvo podelila sa nama...ja znam da se epidural daje neposredno pre porodjaja.Dakle kad krenu bolovi...ili su me pogresno informisali? :blink: ...znam da ti se oduzme sve od struka pa nadole.A obicno epidural "drzi" i kad te usivaju pa ne boli ni taj deo.Misljenja su podeljena...ja sam za!Zelela bi da budem svesna u tom trenutku i sa osmehom na licu!!! :)

Sanjice, samo da pojasnim kako "radi" epidural. Nijedan dr. anesteziolog neće ti dati epidural dok nisi bar 4 prsta otvorena i naravno prvo se daje probna- jako mala doza(koja je kod mene tako LEPO delovala, da su bolovi odmah prestali). Čim dr. vidi da nemaš nikakvu reakciju, sledi redovna doza(Ubod je samo jednom, kod prve -probne doze, kada provuku neko crevce, od ledja do vrata i onda tu daju druge doze, nema više mučenja). U zavisnosti od anesteziologa, i razgovora u toku samog porodjaja, dodaje ti se još anestezije u zavisnosti koliko te boli. Meni je dr. dala anesteziju dva puta, pokrilo je i ušivanje i još sat posle toga, tako da sam tek ujutru počela da osećam bolove(koje bi i inače osećala, od samog porodjaja, zaista nema veze sa anestezijom).

Što se tiče "oduzimanja" nogu, nije to baš toliko da ne osećaš ništa, a naravno dr. ti stalno pipka prste na nogama da proveri temperaturu, tj. da li se nisu previše utoplili i važno je naravno da možeš da mrdaš prstima, a ne da ti trnu- meni bar nisu!

U trenutku porodjaja, razmišljaćeš samo o tome da se sve lepo završi, i da beksi dodje na svet, sve ostalo te neće brinuti!

pozdravčić i tri put ura za anesteziju od mene! :rolleyes:

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je samo anestezaija :)

Ako si nekada primala anesteziju, nema razloga da je ne primiš i sada. Mene nisu pitali o mogućim alergijama na lekove, a alergična sam na acetisale.

U svakom slučaju, napomeni to anesteziologu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se 28.01. u Narodnom Frontu uz epidural. I svakom bi preporucila. Stvarno olaksava porodjaj, kada ga primis ne osecas kontrakcije. Sporo sam se otvarala i lezala sam na stolu 12 sati, tako da ne znam kako bi izdrzala bez epidurala. Procedura za dobijanje epidurala je sledeca: u 37 nedelji treba pribaviti sve analize, sa rezultatima ides kod anesteziologa da da svoje misljenje da li mozes da primis epidural ili ne. Epidural se placa posle porodjaja, a pre izlaska iz bolnice. Ja nisam birala anesteziologa, i prezadovoljna sam uslugom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga Milichice niko ti ne 'prcka' oko kicme, kako ti to kazes :)

prvo, to nije neko, već doktor - anesteziolog :)

drugo, sigurna sam da ljudi znaju svoj posao :) pogotovo, anesteziolozi u porodilištima.

to je njima rutinski posao i već mnogo puta smo čitali o tome... ja još uvek nisam čula za neki ne daj Bože fatalan ishod.

Hehehehe naravno Antonina, ovo sam cisto pomenula kako mi je sve, onako laicki delovalo isprva i naravno da su svi doktori strucni i da je sada sve to krajnje rutinski posao za njih. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Gaku se placa epidural 20.000 din , i priznanicu moras da imas kod sebe kada udjes u porodjajnu salu. Ukoliko se odlucis za izabranog anesteziologa (sto bi ti ja iz licnog iskustva preporucila) placas jos dodatnih 25.000 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta mislite o epiduralu i kakva su Vasa iskustva???Da li je bolji prirodni porodjaj bez anestezije ili epidu :unsure: ral????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam predivno iskustvo sa epiduralom .Osecala sam napone i kontrakcije ali bas blago tako da sam znala kad treba da se napinjem i sve je proslo veoma brzo i bez ikakvih problema :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodih se sa epiduralnom anestezijom. Osećala sam napone, ali ne i kontrakcije. Kada sam dobila anesteziju svanulo mi je sunce posle svih bolnih kontrakcija. Posle porođaja nisam osećala bolove, a mogla sam da stanem na noge, čini mi se, odmah (samo mi to, naravno, nisu dozvolili). Posle svega ne razumem kako neko uopšte želi da se porodi bez epidurala.

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.