Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

CAO SVIMA...PORADJALA SAM SE SA EPIDURALNOM ANESTEYIJOM...SVE POHVALE...NISAM OSECALA NISTA..GINEKOLOG KOJI ME JE PORADJAO NIJE DAO ANESTEZIOLOGU DO KRAJA DA MI ISKLJUCE ANES...CAK SAM ZADNJE NAPONE DAVALNA SUVO TJ.BEZ BOLOVA...DOK DEVOJKA KRAJ MENE U BOKSU KOJA JE LEZALA...NIJE BAS NAJ PROSLA..LEVA STRANA TELA JOJ JE BILA SAMO ODUZETA...ANESTEZIJA SE NIJE PRAVILNO RAZLILA..UMIRALA JE OD BOLOVA...BEBA SE ZAGLAVILA..NA KRAJU SU JOJ JEDVA RADILI CARSKI REZ...IMALA SAM SRECE..ANESTEZIOLOG KOJI MI JE DAO EPIDURAL..JE DOKTOR KOJI JE DONEO EPI..U BEOGRAD..U PENZIJI JE,NA N.F.RADI HONORARNO SADA..TJ.PO POZIVU..KAZE DA JE GRESKA ANESTEZIOLOGA AKO DODJE DO KOMPLIKACIJE...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko moze da mi kaze sta sve treba od dokumentacije da se pripremi za Narodni Front da bi dobio epidural?

1. kompletne laboratorijske analize (ne starije od 7 dana)

2. koagulacioni status (vreme krvavljenja,vreme koagulacije i INR)

- ovo zavrsavas u DZ

------------------------------------------------------------------------------

3. misljenje anesteziologa

4. ultrazvucni pregled akusera (ne stariji od 7 dana)

5. CTG zapis ( ne stariji od 2 dana)

6. karlicne mere

- ovo zavrsavas u NF,uz upute iz DZ

Odobrenje se daje u 38.nedelji gestacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je epidural zabranjen zbog inekcija koje primam celu trudnocu (fraxiparin) jer ako se odlucim za epidural sa njima moram da prekinem 24h pre..

A ja neznam kad ce da krene porodjaj tako da epika otpada..

Ili prirodno ili cr...

Ja ne odlucujem o tome..to ce se znati kad dodje vreme i o tome odluciju moj hematolog i ginekolog...

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage ženice, buduće mamike i mamike :)

Ja sam jedna od onih koja neće da trpi nikakav bol ako ne mora, pa tako ni porođajni. U bolnici gde sam se porađala sam dobila epidural for free.

Ovde pre nego što uopšte pristaneš da primiše epidural ideš na savetovanje sa anesteziologom (dakle mame koje interesuje, nema određen termin) koji sve lepo objasni, kako izgleda igla, kako se daje i koje su moguće komplikacije. Te komplikacije se događaju 1 u 100 000 (ako se dobro sećam), e ako si ta 100000 onda jbg.

Shvatite da anesteziolozi rade ''na slepo'', nije to intravenska anestezija pa da vidi venu, oni gađaju jedan živac koji se nalazi između dva sloja debljine oko 1mm. Pri tom, vi ste u kontrakcijama i trebate da sarađujete sa anesteziologom.

Došla sam u bolnicu oko 7 ujutru na redovan pregled, ostavili su me za porođaj. U 12 došli da mi daju nešto za topljenje grlića, oko 2 su krenule kontrakcije. Bolelo jeste, ja sam mislila da više boli, ok jesam povratila, ali sam sve vreme bila na nogama pokušavajući da ubrrzam otvaranje i kao bilo mi lakše. Oko 5, 5 i nešto su me stavili na ctg, pukao vodenjak i prebacili me na sto. Mislim da je bilo nekih 6 (sve vreme sam bila otvorena 2 prsta). Oko 6-7 ja mislim da je došao anesteziolog da mi da epidural. O miline, ništa nisam osećala :D uključili su mi i indukciju jer se nisam otvarala i u 8.45 se rodila moja Ana. glavata, icepala me. Ali milina od epidurala, ništa nisam osećala. Noge od kolena pa na dole su mi imale trnce, ali to je bilo od toga što su mi noge bile dignute.

Dakle, ne mora baš uvek epidural da oduži porođaj i drago mi je što su mi tek nakon epija dali indukciju.

Al ga odužih....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epiduralna se koristila i ranije,nije to anestezija koja se koristi samo prilikom porodjaja.

Tako da nasi anesteziolozi imaju dugogodisnje iskustvo. Zbog toga ne treba strahovati oko navodnih posledica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe, ja nisam osetila leđne kontrakcije, a za njh kažu da su najstrašnije i najbolnije.

Sada, kada se setim napona, ne izgledaju mi više kao bol, nego kao nešto i više i manje od bola. Celo telo učestvuje u njima, gube se misli...

Ne moraš da imaš leđne tj. krsne kontrakcije, to je samo jedan od tipova koji postoje. Najčešći oblik kontrakcije je menstrualni, koji upravo podseća na menstrualne bolove, a inače postoji 10 tipova, od kojih je samo jedan tvoj.

Inače, vidim da je ovde velika većina za epidural bez ikakvog razmišljanja o posledicama, koje mogu a ne moraju da se jave. Imam rodbinu u Kanadi i po nekolicini evropskih država i mogu da kažem da tamo u velikom broju slučajeva žene odustaju od epidurala, i vraćaju se prirodnom porođaju, doduše u vodi, koji u značajnoj meri olakšava porođaj, a ovde kod nas na žalost nije moguć. Mi za svime kasnimo po nekoliko decenija, tako da će neke druge žene moći da rađaju u porođajnim bazenima (ne kadama), što bih ja iskreno volela, tako da mi još samo preostaje da se odlučim za ili protiv epidurala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam se raspitivala ali mislim da kod nas nemas mogucnost izbora epiduralne (mozda grjesim, nisam sigurna). Inace se plasim inekcija, jos pogotovo u kicmu. Nisam sigurna da li bi mogla da nadvladam taj strah (prije reci fobiju) i pristanem na to. Nemam nista protiv, cak sta vise smatram da je to fenomenalno rjesenje za sve zene na ovom svijetu - ZASTO SE PATITI AKO NE MORAS ... ali strah je tako jak :o:blink::wacko::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bilo je na tv-u da se porodjaj u bazencicu radi u gradskoj bolnici na zvezdari, samo mora da se zakaze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

porodila sam se skoro u kbc zvezdari,epidural.ok je skroz ,ali mi je bio problem pri kraju da izguram bebicu jer nisam imala osecaj kako da guram,a prvi mi je porodjaj i bila sam previse iscrpljena.inace kontrakcije su bile jezivo bolne,mislila sam da cu d apoludim,sporo sam se otvarala,ada nisam primila epidural ne smem ni da zamislim kako li bi tek bolelo.i cini mi se da ko ide na tu varijantu,bez bolova prebrodi prvu noc nakon porodjaja sto se bola tice,nema ga.nisam ni znala da me doktor sije jer nije nista bolelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

inace davanje upidurala strasno zvuci zbog te igle u kicmu,ali ne boli. a ja inace bol ne podnosim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne moraš da imaš leđne tj. krsne kontrakcije, to je samo jedan od tipova koji postoje. Najčešći oblik kontrakcije je menstrualni, koji upravo podseća na menstrualne bolove, a inače postoji 10 tipova, od kojih je samo jedan tvoj.

Hvala na informacijama koje su mi svakako vrlo poznate :blink::lol: . Očigledno nisi shvatila šta sam želela da kažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i budućim mamama.

Zna li neko da li se u Sremskoj Mitrovici daje epidural i koja je cena?

Ja sam u 36. nedelji i planiram se tamo poroditi, pa me interesuje ima li ko iskustva sa tom bolnicom? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

. Osim toga u Americi se tako poradjaju decenijama unazad ali kod nas je to ipak relativno novo.

Nije mi bila namera da ikog ubedjujem protiv epidurala, samo sam htela da ukazem i na mogucu losu stranu posto vidim da su svi koji su pisali ovde o tome, imali lepa iskustva.

ma daje se i kod nas vec 20 godina! Jedna moja poznanica se pre 20 god tak

o porodila u DM...tad je to jos bila probna faza i nije sve islo glatko, ali davalo se i tada! <Znam, i ja sam bila u soku kad je rekla, najcudnije je sto i sad, posle 20 godina nisu usavrsili to kod nas, hoce da ti da, nece, sad ovako sad onako... :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

porodila sam se skoro u kbc zvezdari,epidural.ok je skroz ,ali mi je bio problem pri kraju da izguram bebicu jer nisam imala osecaj kako da guram,a prvi mi je porodjaj i bila sam previse iscrpljena.inace kontrakcije su bile jezivo bolne,mislila sam da cu d apoludim,sporo sam se otvarala,ada nisam primila epidural ne smem ni da zamislim kako li bi tek bolelo.i cini mi se da ko ide na tu varijantu,bez bolova prebrodi prvu noc nakon porodjaja sto se bola tice,nema ga.nisam ni znala da me doktor sije jer nije nista bolelo.

Sivenje ne boli i kada se porodite bez epidurala, naravno ukoliko vas ne puste da lezite 2 sata ohladite se pa vas onda siju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao!

Ja sam se u Narodnom frontu porodila uz pomoc epidurala i svima bi to preporucila. Nije bolno ali zato smanjuje bol prilikom porodjaja. Inace meni je termin bio 25 jun, a porodila sam se 30 juna i uz pomoc epidurala otvorila sam se mnogo brze. A zasto sam se opredelila za epidural, jednostavno nisam zelela da trpim bolove, jedino je problem sto se u Narodnom frontu (ali jedino tamo) naplacuje epidural. U Visegradskoj i Dragisa misovica ne naplacuje se epidural.

Naravno, sve preporuke za epidural.. samo mala ispravka u vezi placanja.. U Visegradskoj se takodje placa i to 20 ooo, u Frontu sam ga ja platila 12 000 (porodila sam se proslog utorka), a u Dragisi Misovicu je epidural jos uvek besplatan. Ne znam koja je cena u Gradskoj i Zemunskoj bolnici..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga vidim da si u istom gradu gde i ja zato da ti pomognem...ja sam se porodila u aleksandri koje je jedno od najboljih porodilista u grckoj a drzavno je...jer tu mi je i dr koji je inace nacelnik te bolnice i jako je cenjen u atini i sire.

inace ta bolnica je sredjena potpuno isto kao i privatne i ako ne daj boze u privatnim (tacnije jaso) nesto krene lose salju se u aleksandru...cisto da znas.....

u drzavnoj placas smestaj oko 400 evra sobu plus anesteziologu za epidural 100 ili 150 evra.....tipa , castis ga.....plus doktoru fakelaki sto kazu grci tj isto cascenje za porodjaj :angry:

tako cisto da znas....jer moje sve drugarice su se porodile u drzavnim, ne zbog para, vec strucnosti doktora....pozz

Posto vidim da zivite u Grckoj zanima me kakva je mogucnost nasih drzavljana, da se porodjaj obavi tamo.Naime imam rodbinu u Solunu, pa me zanima da li mi je potrebno posebno osiguranje ili idem na svoju odgovornost i koliko se onda placa porodjaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se sa epiduralom u Dragise Misovica pre tacno pet meseci. Kontarkcije sam imala 24 sata pre nego sto sam dobila epidural. Sporo sam se otvarala, bebac je sve vreme bio nemiran pa se zamotao u pupcanik i pokusao da izadje sa glavicom i ramenom u isto vreme. Samo sam napone imala skoro tri sata, pre nego sto su uspeli da izguraju i izvuku malog vakumom. Pocepao mi se gric i epizotomija je bila znacajno veca. Stvarno ne znam kako bih izdrzala da nisam primila epidural koji je inace prestao da deluje neposredno pre pocetka napona. Nikakve posledice nisam osecala od epidurala.

Bio je tezak porodjaj, to znam posto se skupilo jedno desetak doktora i sestara. Ali smo se super oporavili i bebac i ja.

Toplo preporucujem epidural.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto sam imala jako dug i tezak porodjaj (kontrakcije su krenule jedno vece, postajale sve jace i cesce, da ih se tek cetvrti dan konacno porodila), na kraju sam odlucila uzeti epiduralnu i zurno iscekivala da mi pocne djelovati dok sam se vec taj 4. dan komadala od bolova svake dvije minute. Na zalost, za mene ova inekcija nije imala nikakvog efekta, cak i nakon sto su mi doktori povosili dozu tri puta. Poslije dva-tri sata sam tek osjetila da mi je dio tijela oko jajnika malo utrnuo, ali ne posve, dok su me kontrakcije iz donjih ledja i kukova prema udovima prosto razvaljivale. Izgleda da sam ja jedna od onih nestretnica koje su teska srca odlucile uzeti ovu anesteziju, a koja im na kraju nista nije pomogla. :( Nadam se da su ostale imale vise srece i ugodan porodjaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da svaka trudnica treba da bude obavestena o pozitivnim kao i on negativnim stranama epiduralne anestezije. Posledica moze biti ali i ne mora. To je individualno...

Ja sam se informisala jos u trudnoci, kako u bolnici tako i na internetu i knjigama. Svugde, ali bas svugde se predlaze da se "proba" prirodnim putem i da epidural bude tu ako zatreba.

Ja sam se plasila porodjaja ali ga nisam odmah trazila. Napone sam imala satima na dva minuta a nisam se otvarala (dva prsta samo)....Babica mi je posle dugocasovnog mucenja postavila pitanje koje me je obradovalo "hocete li da primite pda da se ne bi ovako mucili jer ne znamo koliko ce ovo jos da traje"....Iako sam znala kakve negativne posledice mogu biti rekla sam DA!!! tako reaguje vecina trudnica jer u tom momentu zelis da bolovi prestanu.... Dobila sam papire koje sam morala da iscitam i potpisem....Uz to sam dobila i dozu za pojacavanje kontrakcija...Pda mi je smanjila samo bolove trudova. Osetila sam zatezanje stomaka kad sam trebala da guram, lepo sam saradjivala sa dr. i iz tri puta moj sin je izasao. Morala sam dva sata da lezim posle toga, i osim blagog peckanja u kicmi nista nisaam osetila i nikakve porbleme nisam imala.

bitno je i kakav je ansteziolog, koliku dozu daje...Nije dobro da porodilja bas nista ne oseti jer ne moze da saradjuje i time rizikuje svoj i bebin zivot...Ja sam bolove osetila ali ne u toj meri u kojoj bi ih osetila bez pda.

Sledeci put cu videti kako ce se situacija odvijati...pda se ne daje pre 4 otvorena prsta tako da nekih bolova ipak mora biti...Nije prirodno poroditi se bas lako....tako da, trudnice, saznajte sto vise o epiduralu pa same odlucite da li cete ga primiti ili ne....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u Zemunskoj bolnici sa epiduralom koji sam platila 17.000 din i 30.000 izabranog lekara, dali su mi uslov da bi primila epidural da moram da platim izabranog lekra. Inace u zemunskoj bolnici epidural nije legalan, to sam saznala posle, nije prijavljen. Inace verujem da mi je pomogao posto neznam kakav je osecaj bez epidurala. Nisam osecala kontrakcije ali sam porodjaj i nagone sam osecala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se prirodnim putem,znaci bez epiduralne anestezije.Sa obzirom da sam citala da se epidural daje tek kad je zena otvorena skoro za porodjaj ne vidim potrebu za njim jer najvece bolovi su bas ti do porodjaja i do tada mogu da traju satima,sam porodjaj traje par minuta,par puta se napnes i bebac izadje,cim beba izadje prosto je neverovatno ali nikakav bol se ne oseti,kao da vas nikada nista nije zabolilo.Ja licno nisam za epidural niti bi se nekad porodila sa njim,sa obizrom da imam prirodan porodjaj iza sebe,ali svako ima pravo izbora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se prirodnim putem,znaci bez epiduralne anestezije.Sa obzirom da sam citala da se epidural daje tek kad je zena otvorena skoro za porodjaj ne vidim potrebu za njim jer najvece bolovi su bas ti do porodjaja i do tada mogu da traju satima,sam porodjaj traje par minuta,par puta se napnes i bebac izadje,cim beba izadje prosto je neverovatno ali nikakav bol se ne oseti,kao da vas nikada nista nije zabolilo.Ja licno nisam za epidural niti bi se nekad porodila sa njim,sa obizrom da imam prirodan porodjaj iza sebe,ali svako ima pravo izbora.

Ja sam dobila epidural kada sam bila otvorena dva prsta. Nije tačno da se on dobija pred završnu fazu porođaja.

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boga mi, meni bi puno znacilo da sam mogla primiti epidural! Ja nisam imala jake bolove dok se nisam otvorila 5 prstiju. Epidural bi mi dobro dosao, jer su bolovi nakon toga bili nepodnosljivi! Ali, kod nas ta opcija ne postoji... Mozda u buducnosti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PHOENIX...naš magični štapić!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.