Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

Sanjice, samo da pojasnim kako "radi" epidural. Nijedan dr. anesteziolog neće ti dati epidural dok nisi bar 4 prsta otvorena i naravno prvo se daje probna- jako mala doza(koja je kod mene tako LEPO delovala, da su bolovi odmah prestali). Čim dr. vidi da nemaš nikakvu reakciju, sledi redovna doza(Ubod je samo jednom, kod prve -probne doze, kada provuku neko crevce, od ledja do vrata i onda tu daju druge doze, nema više mučenja). U zavisnosti od anesteziologa, i razgovora u toku samog porodjaja, dodaje ti se još anestezije u zavisnosti koliko te boli. Meni je dr. dala anesteziju dva puta, pokrilo je i ušivanje i još sat posle toga, tako da sam tek ujutru počela da osećam bolove(koje bi i inače osećala, od samog porodjaja, zaista nema veze sa anestezijom).

Moram da se umesam malo ovde :)

Ja sam bila otvorena 2 prsta, tako sam bila nekih 10-ak casova, u 12h mi je dat epidural - nije delovalo, pa mi je doza povecavana na svakih 15 min i tako sve do 15h, sto znaci 3 sata na po 15 minuta svaki put veca doza, i na kraju samo mi se zavrtelo u glavi i onesvestila sam se od bolova. Tada su me naravno odveli na carski.

Ujutru kad sam se probudila glava mi je pucala (kao kad vas mnogo jako boli glava, smeta vam svaki sum, cak i pomeranje pogleda iz jednog pravca u drugi je bolelo), kicma kao da mi se pretvorila u staklo, ni jedan polozaj mi ne odgovara, nisam mogla da podignem ruke u visini grudi da bi se izmuzavala, a kamo li da dojim. I to je trajalo nekih desetak dana, kod nekog traje jedan dan a kod nekog i mesec dana (naravno ako uopste ima neke posledice).

I sad nek mi neko kaze "nije to od epidurala"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam svima na informacijama...ne plasim se ja porodjaja ni anastezija,ni igala....jednostavno hocu da budem svesna,da ne razmisljam o bolovima nego samo o tome da sve prodje kako treba i da dobijem moju bebu u narucje!!!! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poradjala sam se 2 puta u godinu i po dana, oba puta sa epiduralom. I stvarno je fenomenalan. Drugi put je bilo lakse na neki nacin, jer sam znala sta i kako.

Iskreno ga preporucujem.... pozzz :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam se porodila sa epiduralom i ako sam bila veliki protivnik bilo kakvog porodjaja sem prirodnog... Sad sam zahvalna i anesteziologu i lekaru sto su me ubedili da primim isti jer ko zna sta bi me sve snaslo s'obzirom da je moje cedo izaslo sa rukicom na obrazu...

Hvala bogu pa ovako nesto postoji!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se u novembru porodila u kbc " Dragisa Misovic" sa epiduralnom anestezijom i mogla bih sutra ponovo. To je zaista savrsena stvar i zaista jako pomaze, nisam imala nikakve bolove. Preporucujem da svako ko ne zeli da oseca taj bol se odluci za epidural.

Meni je objasnjeno od strane anesteziologa da ako nakon epidurala se pojavi glavobolja (sto ne bi trebalo) znaci da je anesteziolog ubrizgao dublje nego sto bi trebalo...naravno to nije opasno, ali ne bi trebalo da se desava, takodje u 99% deluje. Vazna stvar je da se ne daje direktno u kicmu, kao sto se misli.

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, htedoh da se i ja prikljucim ovoj diskusiji.

Ovo mi je prva trudnoca i dugo sam iscitavala sve sto sam mogla naci o epiduralu ne bih li formirala svoj stav o tome. Zelja za bezbolnim porodjajem je svakako postojala od starta ali sa njom i strah od nepoznatog, a najvise od toga sto mi neko "prcka" oko kicme. Medjutim, nacitala sam se toliko clanaka, prosla tolike forume, razgovarala sa svim zenama u mom okruzenju koje su se porodile sa epiduralom, na kraju i sa svojom doktorkom i definitivno sam resila da se porodim na taj nacin. U svetu se zene tako poradjaju jako dugo, a u Francuskoj cak moraju potpisati ako nece epidural, dok je kod nas jos uvek bauk.

Koliko znam Front i Visegradska naplacuju epidural a u D. Misovica ne, za ostala porodilista se iskreno nisam ni raspitivala. Ono sto me najvise pogadja je cinjenica da je epidural na tzv. beloj listi i da ga drzava priznaje i odvaja novac iz budzeta za nabavku istog pa bi iz tog razloga epidural trebao biti besplatan svuda tj. zdravstveno osiguranje bi trebalo da ga pokriva. U Frontu je 12000 din, a u Visegradskoj je 20000 din, a cak sam cula da je nedavno, tacnije u poslednjih 10ak dana poskupeo na 24000 din. Ogorcena sam zbog toga veoma a posebno kad se pored toga ocekuje da se caste oni koji su vodili porodjaj i pomagali pri istom. Za sta castiti? Za to sto su radili svoj posao, za koji su svakako placeni?

Ali da ne krenem u tom pravcu. Svakako cemo sve mi koje zelimo naci novac da platimo tu inekciju, ja svakako znam da cu morati da skupim novac, a kad se na sve to doda i kupovina svega za bebu nije nimalo naivno.

Pozdrav svim buducim mamama uz nadu da ce nasa drzava ZAISTA poceti da podstice natalitet pravim potezima, a ne samo praznim pricama.

Srecno svima

Povedi računa ko će ti taj epidural u Višegradskoj dati, jer može daa se desi da ga platiš pa dođe neko ko ne ume da ga lepo da pa izvisiš i za pare i za bezbolni porođaj..(to je moje iskustvo) Ao i znaš ko je dobar pa njega pozoveš van smene to će te koštati još nekih 20.000.

U Narodnog Fronta je mnogo bolje, a ja sam sad rešila da idem u DRagiše Mišovića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Gaku se placa epidural 20.000 din , i priznanicu moras da imas kod sebe kada udjes u porodjajnu salu. Ukoliko se odlucis za izabranog anesteziologa (sto bi ti ja iz licnog iskustva preporucila) placas jos dodatnih 25.000 din.

Bravo. Ja sam se tamo porodila kad se nije plaćao i imala sam vezu tj. svog dr u sali ali neDragiša Mišović. Tamo znam anesteziologa što je po meni najbitnije za porođaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo. Ja sam se tamo porodila kad se nije plaćao i imala sam vezu tj. svog dr u sali ali nesposobnog snesteziologa. Jedna strana utrnula, druga nije..užas. Poučena tim iskustvom sada ne želim da im dam 45.000 din idem u KBC Dragiša Mišović. Tamo znam anesteziologa što je po meni najbitnije za porođaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zelela da osetim "zadovoljstvo" porodjaja,nakon muka,koje koje i nisu trajala Bog zna koliko,ali meni se cinilo da su beskonacni,odlucila sam da mi daju Epidural i to brzo,naravno bilo je vec kasno,posle 3 minuta sam se i porodila prirodnim putem sa malim rezom,u svakom slucaju,ako budem da se poradjam opet,necu cekati tako dugo da zatrazim epidural,toliko od mog "zadovoljstva" prirodnog porodjaja :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam odusevljena epiduralnom anestezijom. Poradjala sam se u zemunskoj bolnici pre dve godine, tamo je trend kod ginekologa da forsiraju prirodni porodjaj (budalastina). Ja sam insistirala na epiduralu jos od momenta kad sam ostala u drugom stanju.

Anesteziolog koji radi u zemunskoj je zena zmaj! Sve vreme je bila uz mene, topla, mila, draga osoba, koja je pratila porodjaj i dodavala anesteziju po potrebi.

Ma ne bih se poradjala bez anestezije, nikad.

Ne razumem primitivizam nasih zena, a boga mi ni ginekologa, koji ni ne treba da se mesaju u oblast koja pri tom i nije njihova. O epiduralu se treba konsultovati iskljucivo sa anesteziologom.

anicadobra voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim sadasnjim i buducim mamama, ja sam 33 nedelja trudnoce i planiram da se porodim Epiduralom ,ako bude bilo mogucnosti za to? Zanima me da li je neka od vas isla na psihofizicku pripremu trudnica i koliko joj je to zaista pomoglo na samom porodjaju?

ja toplo preporucujem epidural! Ne znam u kojoj bolnici planiras da se porodis, ali ako se odlucis za zemunsku, moje iskustvo sa dr. Saskom Zivanovic je ODLICNO!

a bez epidurala, sestro slatka, ni ne ulazi u porodjajnu salu. imaces sasvim dovoljno muka i posle poredjaja, nema potreba da te jos i porodjaj boli, ako ne mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila sa epiduralom i super je.Isla sam i na pripreme i mnogo su mi pomogle .I mom muzu sam pricala sta tamo radimo tako da su i njemu pomogle jer je prisustvovao porodjaju.Moj ti je savet da obavezno ides pogotovo ako planiras epi. jer ako ti daju malo jacu dozu mozda neces osecati napone pa je jako bitno da znas kako pravilno da se napinjes kad ti babica kaze.

Ja sam jedva cekala sledeci cas :) .Upoznala sam tamo nove drugarice i uvek je bilo zabavno .

U svakom smislu pomazu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti Iva sto si svoje iskustvo podelila sa nama...ja znam da se epidural daje neposredno pre porodjaja.Dakle kad krenu bolovi...ili su me pogresno informisali? :blink: ...znam da ti se oduzme sve od struka pa nadole.A obicno epidural "drzi" i kad te usivaju pa ne boli ni taj deo.Misljenja su podeljena...ja sam za!Zelela bi da budem svesna u tom trenutku i sa osmehom na licu!!! :)

Sta znaci "neposredno pre porodjaja"? Pa porodjaj traje nekoliko sati, 12h i vise!

Ne moze da se da (ili, kako su mene obavestili, nema efekta) ako je otvorenost veca od 7cm... a sa 10cm je kompletna dilatacija i krece ostiskivanje bebe...

Nije tacno da ti se oduzme sve od struka na dole... Ja sam primila epidural, osecala sam i napone, a, bogami, i kontrakcije, kako je epidural slabio...

Meni su na svaki sat dodavali odredjenu kolicinu anestezije, a, kada su procenili da ce ubrzo nastupiti faza istiskivanja bebe, dali su mi slabiju dozu, da bih osecala napone...

Opet, meni su posle te faze dodali anestezije, tako da zato nisam osetila usivanje...

Uglavnom kod nas i daju taj tzv. "walking epidural", ne oduzima ti se donji deo tela, nego se dozira anestezija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E citam sve ovo i skroz sam se zbunila... :blink: ...i ja sam cula te price da moze da se ostane nepokretan posle epidurala,ali bas nesto ne verujem u to.Ako anasteziolog nije dobar onda uvek moze sve krenuti naopako...pu pu pu...daleko bilo!Ne znam da li je rano da sada pricam sa ginekologom o tome imajuci u vidu da sam tek usla u 4-ti mesec.... :unsure: ...moja drugarica se oba puta porodila epiduralom i nikakve posledice nije imala.

Ja sam o epiduralu pricala sa mojim dr cim sam zatrudnela! Posle sam posla u skolicu za trudnice, pa sam glumila hraborst (do dolaska u porodiliste) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da i jos jedno pitanjce cisto informativno da li neka od vas zna koja je cena Epidurala ili je to induvidualno od bolnice do bolnice posto sam cula razne cifre da spominju te 12.000 din. te 20.000 - 30.000 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Јел зна неко да ми каже зашто ми нису дали епидурал, који сам тражила, а два дана сам имала болне контракције и онда када сам се отворила 6 прстију, и када ми је пукао водењак, рекли су ми да сад за епидурал нема времена и породила сам се без анестезије?

пс све се дешавало у Драгиши

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se u novembru porodila u kbc " Dragisa Misovic" sa epiduralnom anestezijom i mogla bih sutra ponovo. To je zaista savrsena stvar i zaista jako pomaze, nisam imala nikakve bolove. Preporucujem da svako ko ne zeli da oseca taj bol se odluci za epidural.

Meni je objasnjeno od strane anesteziologa da ako nakon epidurala se pojavi glavobolja (sto ne bi trebalo) znaci da je anesteziolog ubrizgao dublje nego sto bi trebalo...naravno to nije opasno, ali ne bi trebalo da se desava, takodje u 99% deluje. Vazna stvar je da se ne daje direktno u kicmu, kao sto se misli.

Kakvi su ti utisci iz Dragiše Mišovića? Ja idem tamo u maju na porođaj pa me interesuje... Hvala!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je prirodni porodjaj bez ikakve anestezije najbolja stvar, jer da je taj bol nesto nenormalno jak, verovatno bi se poradjale na neki drugi nacin "prirodno".

Jako je bitno ne ici u bolnicu cim krenu bolovi, jer cete bezveze provesti nekolliko sati tamo i slusati druge porodilje kako vriste i urlaju, a to je jos veci atak na psihu.

Ja sam sve bolove prezivela kuci, u bolnicu sam otisla u ponoc, a porodila se u 01:25h.

Najgori bol je onaj koji dolazi pred sam bebin izlazak, ali traje 5 min, a sam izlazak bebe nista ne boli.

Naravno, da treba dati epidural, ako stvarno postoji neka indikacija za to.

Ali, moje misljenje je da vise boli zub, da je odvratniji i jaci taj bol, nego ovaj porodjajni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta znaci "neposredno pre porodjaja"? Pa porodjaj traje nekoliko sati, 12h i vise!

Pa htedoh reci kad vec krenu bolovi...a i ne znam koliko traje porodjaj.Prvi put sam trudna... :( ...a ne volim da slusam puno prica sa strane o tome koliko traje jer mislim da je sve individualno.Zato sam to pitala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bi trebalo da se porodim za koji dan u Nfrontu! od početka trudnoce nisam imala dilemu da li cu uzeti epidural ili ne ,jer se moja sestra pre4 god.porodila sa epiduralom i odusevljena je ! da li neko ima nekog anesteziologa kao preporuku ( iy NF) da je bila zadovoljna sa njim? pozz svim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za Munjinu mamu.

Koliko si platila epidural u Zemunskoj bolnici?Ja sam se danas raspitivala pa mi je jedna sestra rekla kako mora da se plati 47.000 din, 17.000 za epidural a 30.000 za dolazak anesteziologa.Jel to istina? Koji anesteziolog ti je dao epidural?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Јел зна неко да ми каже зашто ми нису дали епидурал, који сам тражила, а два дана сам имала болне контракције и онда када сам се отворила 6 прстију, и када ми је пукао водењак, рекли су ми да сад за епидурал нема времена и породила сам се без анестезије?

пс све се дешавало у Драгиши

Ne mogu da ti daju epidural ako si otvorena vise od 5 prstiju i plus jos ako ti je pukao vodenjak. Ma samo da ti je pukao vodenjak ne bi ti dali, nema svrhe, ne deluje!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa mojoj sestri je pkuao vodenjak u nedelju a kontrakcije i otvaranje pocelo tek u ponedeljak ujutru, niko nije pravio problem za epidural ,kada se otvorila 3 prsta normalno ga je dobila i nije je nista bolelo. Tako da ne znam odakle ta inf. da nedeluje kada pukne vodenjak? ne kazem da mozda nije tacna ali u ovom slučaju nije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:huh: Ja sam se porodila epiduralno,nikakvu psihicku pripremu nisam imala,jednostavno kada sam dossao tenutak porodjaja dosao je enisteziolog sela sam u odgovarajuci polozaj sam ubod nista ne boli jer prskaju sprejom da otrne a i kasnije nema bola,cemu je jos dobra nema ni posle porodjajnih bolova kada je porodjaj epiduralni,igla mi je ostala u kicni itvikli mi kateter zalepili na rame ako se ne porodim u roku od sat ipo ubrizgavaju ponovo,meni je tebalo,ali mi je zato porodjaj bio fenomenalan nista lepse bez trunke bola,a u suprotnom mnogo lose bi prosla jer je mali bio cetri kilograma a ja imam pedeset,koca mama a kolika beba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

-_- daju epidural i kada vodenjak pukne,meni su oni probusili vodenjak pa tek kasnije dobila epidural,epiduralno bi mogla jos deset da rodim,strah me je porodjaja i bolova,zato zilela epiduralna,to mi je jedan od najlepsik trenutaka u zivotu doneti bebu na svet bez trunke bolova i sa velikim osmehom na licu naravno i moj muz je bio üpored mene svo vreme i presekao pupcanu vrpcu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.