Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

primila sma epidural i svaki sledeci put cu, a svakom preporucujem jer sam od onih koji se bola boje vise nego iceg drugog i smatra da ono sto ne mora da boli onda ne mora!!!! Cemu maltret kad medicina nudi laksi nacin.

Epidural me nista nije boleo jer daju prvo lokalni anestetik, pa tek onda bodu epidural. Jos kad sevenje ne bi bolelo bilo bi sjajno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Stashice,

Epidural ne boli više od vađenja krvi.

Tetovaža nema nikakve veze sa tim da li možeš da primiš epidural ili ne. Kontraindikacije za primenu ovog vida anestezije su deformiteti kičme, poremećaj zgrušavanja krvi, i neke interne bolisti( teža oboljenja jetre, bubrega...) što bi svakako uticalo i na to da li se trudnica upšte i porađa prirodnim putem.

Prvo te postave u bočni položaj, saviju te kao kiflu, da bi se raširili prostori između pršljanova. Onda urade dobru dezinfekciju ubodnog mesta, pa dobiješ lokalnu anesteziju. Samo taj upod osetiš, bukvalno kao da vadiš krv iz vene. Dok lekar pripremi kateter, lokalni anestetik počne da deluje i ti više ne osećaš ništa. Samo blaženstvo jer bolovi polako popuštaju i za nekih 10-15 min. ih više nema.

Sa obzirom da sam se dva puta porađala sa epiduralom i zdravstveni sam radnik po struci, podaci su tačni.

Ne može bez lokalne anestezije, jer bi bilo suviše bolno postavljanje katetera u epiduralni prostor kičme.

Ako imaš još pitanja povikavaj, pozdrav

Duck mozes li mi vise reci za ove slucajeve kad se ne moze primiti epidural Interesuje me ovo sto si navela: poremećaj zgrušavanja krvi. Ja imam snizene trombocite. Radim na tome da se povecaju. Sad su pri donjoj granici. Koliko je to uopste rizicno? kako se radi poredjaj u slucaju kad trudnica ima niske trombocite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Mmmoj,

Napisala sam ti odgovor na forumu u delu TRUDNOĆA- tema trombociti.

Pošto mislim da o tome ima dosta da se kaže, a ovde mu možda nije mesto.

Ajde zvirni tamo, pa da se kucamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Mmmoj,

Napisala sam ti odgovor na forumu u delu TRUDNOĆA- tema trombociti.

Pošto mislim da o tome ima dosta da se kaže, a ovde mu možda nije mesto.

Ajde zvirni tamo, pa da se kucamo.

ok :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre neki dan kada sam isla na razgovor o porodjaju u porodiliste i popunjavanje nekih prijava bla bla, rekose mi kako bi bilo pozeljno da dobijem epidural, i kako je takva praksa kod njih, pogotovo kad su blizanci u pitanju.

Ja se odusevila !!! :lol:

Pita me zena da li sam na prvom porodjaju primila epidural, pa kad sam joj ispricala pricu kako su me zavrnuli i kako sam morala bez nje da se poradjam, ona se slogirala.

Tek sad imam osecaj da smo tu kao u Zimbabveu sto se tice nekih stvari :angry:

hahahaha pa sta su ti rekli prvi put?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno mislim da je epidural za "mamine maze" da ne upotrebim grublji izraz... osim u slucajewima kada je neophodan ako je beba welika ili i wisestrukim trudnocama..... widjala sam zene koje su je dobijale i waljala se od smexa......dwaput sam se prirodno porodila i opet ci ako bog da a mm ne omasi opet metu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno mislim da je epidural za "mamine maze" da ne upotrebim grublji izraz... osim u slucajewima kada je neophodan ako je beba welika ili i wisestrukim trudnocama..... widjala sam zene koje su je dobijale i waljala se od smexa......dwaput sam se prirodno porodila i opet ci ako bog da a mm ne omasi opet metu

svaka tebi cast maso! ja idem na epidural... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

svaka tebi cast maso! ja idem na epidural... :P

ja ne hwala :P posle budes ko drogirana a jos ako se naprezes u lice dobijes i "trsjnu sminku" zamisli se tako "nasminkana" ko da te je neko tuko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno mislim da je epidural za "mamine maze" da ne upotrebim grublji izraz... osim u slucajewima kada je neophodan ako je beba welika ili i wisestrukim trudnocama..... widjala sam zene koje su je dobijale i waljala se od smexa......dwaput sam se prirodno porodila i opet ci ako bog da a mm ne omasi opet metu

Ja sam rodila troje bez epidurala i kajem se. Zasto za mamine maze? Sta smo ja i ti sad bolje od drugih sto smo se mucile? Imam cerku i veruj da cu joj savetovati da se nemuci vec da olaksa sebi kad vec moze. E da imam jedno pitanje za tebe. Kad vadis zub, jel ga vadis bez anestezije?

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kao da sam bila na prirodnom epiduralu :lol: , jer ja kontrakcije uopste nisam osecala, bile su potpuno bezbolne, a napon sam dobila samo jedan i njime sam se porodila... Moj porodjaj je od pojave bolova trajao jedva 2 sata, za to vreme sam se od 3 otvorila do 10 prstiju, na sto sam legla u 22:20 u 22:21 smo proplakali, tako da ja nisam imala ni kad da primim epidural :lol:

Inace, salu na stranu, nisam smela da primim epidural zbog visokorizicne trudnoce, on se daje tzv. zdravim, urednim trudnocama koje nisu odrzavane. I sto kod nas u NF ne moze da se dobije u slucaju prevremenog porodjaja. Odobrava se sa 38 nedelja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam rodila troje bez epidurala i kajem se. Zasto za mamine maze? Sta smo ja i ti sad bolje od drugih sto smo se mucile? Imam cerku i veruj da cu joj savetovati da se nemuci vec da olaksa sebi kad vec moze. E da imam jedno pitanje za tebe. Kad vadis zub, jel ga vadis bez anestezije?

Potpisujem!!! To su gluposti, zasto ne olaksati sebi, ako vec imas sansu... A pitanje ti je odlicno! One koje smatraju da je taj bol prirodan, neka vade i zube bez anestezije i to je prirodno... Treba olaksati sebi, ja nisam smela, da jesam primila bih ga, mada sam ja zaista imala srece, mene nista gotovo nije bolelo.

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Licno mislim da je epidural za "mamine maze" da ne upotrebim grublji izraz... osim u slucajewima kada je neophodan ako je beba welika ili i wisestrukim trudnocama..... widjala sam zene koje su je dobijale i waljala se od smexa......dwaput sam se prirodno porodila i opet ci ako bog da a mm ne omasi opet metu

Ja sam se dva puta poradjala bez epidurala, prvi put jer nisam znala sta me ceka a drugi put jer je beba poranila. Bolelo je, bas, bas i ako kazu da sa epiduralom ne boli onda ja glasam za njega! Sto da boli kad ne mora, zasto se muciti i izigravati heroja! Ja u ovom slucaju pristajem da budem "mamina maza", kako ti kazes! :rolleyes:

A za tu metu, mozda nije kriv tvoj muz?! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam rodila troje bez epidurala i kajem se. Zasto za mamine maze? Sta smo ja i ti sad bolje od drugih sto smo se mucile? Imam cerku i veruj da cu joj savetovati da se nemuci vec da olaksa sebi kad vec moze. E da imam jedno pitanje za tebe. Kad vadis zub, jel ga vadis bez anestezije?

Potpisujem!!! To su gluposti, zasto ne olaksati sebi, ako vec imas sansu... A pitanje ti je odlicno! One koje smatraju da je taj bol prirodan, neka vade i zube bez anestezije i to je prirodno... Treba olaksati sebi, ja nisam smela, da jesam primila bih ga, mada sam ja zaista imala srece, mene nista gotovo nije bolelo.

Slazem se sto ne olaksati sebi ako vec mozemo, ja nisam imala potrebe za epiduralom porodila sam se dok kazes beba, i ako vec ne mora da boli sto da boli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Popo sada sam pročitala tvoje iskustvo...Hvala Bogu sve je OK prošlo, a moglo je i puno gore...uživajte, volite se, mazite i pazite. Svako dobro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu a da ne kažem i ja koju na temu epidurala za "mamine maze",jer evo i ja sam jedna od njih ( i to dva puta, priznajem)

U našoj zemlji očito i dalje vlada mišljenje da žena mora da oseti bolove,kontakcije, napone, sve prisutnu patnju....zaista ko da smo u srednjem veku. Aj što to misle muškarci ( jer i oni se muče u vojsci) i stara majke...ali što i žene- mi super žene 21.veka.

Super smo ukomponovale posao, kuću, prijatelje, po neki hobi...pa što onda još uvek ta zatucana ideja o bolu na porođaju ako ne mora.

Drugo su komlikacije, pa ne može, brz porođaj, pa ne stigne(zavidim ti Bebo_dimic :)

Verovatno su prisutna dva problema:

-Padaš na priče kako ti bodu kičmu pa ćeš ostati nepokretan...bla,bla i sve što ide uz

-i kako nećeš ništa osećati, pa nećeš samim tim ni moći da izguraš bebu.

Hajde malo da se uhvatimo knjiga, i interneta pa pročitamo koji red.

A da ne pričam da svako porodilište organizuje pripremnu nastavu za trudnice gde možete da saznate sve o epiduralu i upoznate anesteziologa.

U svetu se u porodilištima daje epi, zaista kao da vedite zup, to je rutinska stvar. Nema bola-lakše sarađuješ sa lekarom i babiom-brže se porodiš.

Pa svi zadovoljni, a ti lepa i rumena u licu držiš svog bebca.

Ali izgleda da će ovo ipak ostati problem kod nas još nekovreme, jer više ima onih protiv nego za. To je i razlog što po porodilištima fali anesteziologa.

Pozdrav svim damama

Stashice, za koje si se porodilište odlučila, kako idu pripreme :) pozz

Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se i ja bih uzela epidural, nadam se da cu moci. Duck cekam tvoj odgovor na trombocitima Poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema mi je mnogo pomogla da razbijem predrasude o epiduralu. Hvala na svakom od vaših postova. Interesuje me samo jedna stvar, nekoliko žena mi je reklo da su godinama imale posledice od samog uboda. (?!?!) Kao u tom delu kičme osećaju oštre bolove na promene vremena i sl. Da li i vi imate takva iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo stvarno prvi put čujem?!?!

Potpuno je nemoguće, i na nivou je priče da osećaš sve ubode u ruku od vađenja krvi.

Takav opis bola koji pri tom traje godinama je moguć samo ako postoji neki deformitet kičme ili neko oboljenje ( diskus, slabost mišića...)

Epidural se daje preko katetera širine igle, pošto njegovom postavljanju predhodi primena lokalnog anestetika ne osećaš ništa više od uboda kao da vadiš krv i to je to...za 10-15 min prestaju bolovi.

Na ubodnom mestu katetera ostaje mala krastica( barem je kod mene teko bilo dva puta) koja svrbi par dana, pa na kraju kao i svaka krasta koja zarasta.

Moguće je i da okolo uboda koža bude malo modra, kao masnica koja posle požuti.

Ako je neko zaista ima drugih problema posle epidurala neka piše, jer ja do sada za to nisam čula.

Eto Biksna nadam se da sam pomogla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako sam i mislila. Ovde, u mom okruženju, ima zaista puno "pametnih" koji smatraju da porođaj mora da boli i tačka. Čak me plaše i pričama o paralizama, ali to mi je zaista apsurdno! Toliko puno rizika za tehniku koja se ovde desetinama godina primenjuje bez problema.... B):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ova tema mi je mnogo pomogla da razbijem predrasude o epiduralu. Hvala na svakom od vaših postova. Interesuje me samo jedna stvar, nekoliko žena mi je reklo da su godinama imale posledice od samog uboda. (?!?!) Kao u tom delu kičme osećaju oštre bolove na promene vremena i sl. Da li i vi imate takva iskustva?

Nikakve bolove nemam, a prošlo je godinu i po dana, ni ne znam gde je tačno mesto uboda. Kičma me boli zbog drugih stvari, podizanje deteta, nošenje na rukama, stajanje...ali to zaista nema veze sa epiduralom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stashice, za koje si se porodilište odlučila, kako idu pripreme :) pozz

ipak cu u visegradskoj, znam neke ljude tamo pa mi je psihicki lakse, a i mm ce biti samnom + epidural... mislim da ce sve biti u redu. ja sam spremna, samo gospodjica da se odluci i idemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To za bol u ledjuma su gluposti. Eto mene boli kicma, a nisam primila epidural. Prosto kicma moze da boli nakon porodjaj, jer smo se PORADJALE, kosti su se ipak "napatile" tom prilikom, a za to nije kriv epidural... Ljudi pricaju gluposti... Nisam smela da ga primim, realno nije mi ni trebao, ali sam velika pristalica epija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo je takvo da svima toplo preporucujem epidural.. Imala sam dug porodjaj sporo sam se otvarala i posle nekih par sati trpljenja ogromnog bola zatrazila sam epidural i na svu srecu dobila (poradjala sam se u Visegradskoj) odmah su mi uradili analizu krvi zakljucili da mogu da ga primim i posle 15ak minuta mi je svanulo, posle nekih 3 i po sata sam se porodila i nimalo se nisam pokajala jer ko zna da li bi imala snage toliko jos da trpim bol. Nemam nikakvih posledica tipa bol u ledjima i ostalo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam razmisljala o epiduralu ali sad pocinjem da razmisljam.Prvi porodjj mi je bio tezak i veoma bolan,bilo bi super da ovaj put bude bolje! Recute mi kad se "prijavljuje" za epidural i da li se svuda placa? Ja cu se poradjati u Zrenjaninu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vladana, ako si imala tezak porodjaj, ne bi trebalo da imas epi. jer moze da se desi da se beba zaglavi. Inace, kod epidurala je veci procenat vakuma nego inace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.