Epiduralna anestezija

odgovora

Objavljeno

kakav sad vodenjak.....?!!!pa meni su izazivali porodjaj, znaci probusili mi vodenjak jos na pocetku a epidural sam primila tek kad sam bila otvorena 6 prstiju...jer ipak za epidural moras biti otvoren ne znam koliko prstiju....mislim oko 5-6.a;i nisam sigurna....bas cu da pitam dr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da meni su dali epidural tek kada sam otvorila 6 prsta nisu hteli ranjije....a daju i kada je vodenjak puko,meni su oni probusili vodenjak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čini mi se da sve zavisi od bolnice do bolnice... I od dr. do dr.

U Višegradskoj su čekali da se otvorim 6 prstiju pa da mi daju epidural a do tada..indukovani bolovi ...JAAAOOOJ... Kad sam tražila ranije, rečeno mi je da ako ga primim ranije može da se desi da se produži porođaj u nedogled... Što nije istina, posle sam se podrobno raspitala. Ali kad si na onom stolu mogu da ti prodaju priču koju god požele... ionako nemaš izbora!!!! a opet ponavljam da se u VIšegradskoj nešto čudno dešava sa epiduralima, meni nije delovao kako treba, posle ni mojoj prijateljici..a ona je platila 20.000. Pitala sam i za to posle, kažu da je problem do moje kičme...što takođe nije tačno jer sam kasnije išla na preglede da vidim šta nije u redu. Jedino šta nije bilo u redu je anesteziolog.

Sad ću da idem u Mišović, oni daju čim si otvorena 3 prsta, što je po meni i logično. Ideš na razgovor sa anesteziologom, lepo ti čovek/žena sve objasni, a ne da kao tele budem tamo ne znajući dal me mažu ili ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad ću da idem u Mišović, oni daju čim si otvorena 3 prsta, što je po meni i logično. Ideš na razgovor sa anesteziologom, lepo ti čovek/žena sve objasni, a ne da kao tele budem tamo ne znajući dal me mažu ili ne...

Била ја летос у Мишовић, види горе искуство са епијем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam četvrti put htela da se porodim uz ep.anest. ali su mi rekli da sudeći kako se brzo porađam i da sam četvrtorotka da za tim nema ni potrebe i bili su u pravu,beba je naprosto izletela!

A prvi put,pre skoro 11 god. mi je moja dr. ponudila epi uz cenu od 2000 maraka,naravno da sam pomislila aj lude žene,i nije mi nešto bio potreban,ali sam za epidural svakako,što da ne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mna mama, cetvoro dece? Pa ti si fenomenalna :) ! Divim ti se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mna mama, cetvoro dece? Pa ti si fenomenalna :) ! Divim ti se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epiduralna anestezija je procedura kojom se anestetik ubacuje u epiduralni prostor kičmenog stuba, čime se postiže obezboljavanje donjih partija tela, bez uticaja na kontrakcije materice.

Da li ste imali epiduralnu anesteziju tokom porođaja, zašto ste se opredelili za ovu proceduru, da li je procedura bezbolna. Podelite vaše iskutvo sa ostalim budućim mamama.

Ukoliko želite da pročitate detaljnije o ovoj temi kliknite ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodila sam se avgusta 2007. uz epiduralnu anesteziju u krusevackom porodilistu. Istu sam platila 17.000 RSD sa zadovoljstvom!!! Svakoj trudnici bih je iskreno preporucila. Samo hrabro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila na razgovoru sa anesteziologom u Zemunskoj bolnici i ona kaze da ce mi epidural dati kad budem otvorena 4 prsta i da se pred kraj (kaze bukvalno pred kraj porodjaja) on smanjuje ili iskljucuje (sta god) da bih osetila napone i izgurala bebu.

Nadam se da su to neki podnosljivi bolovi.

Inace,ne vidim svrhu epidurala. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Мени су дали бенседин, за опуштање мишића, уместо епидурала, иако сам била 48 сати у боловима од контракција. Свашта. Ни ја не капирам чему онда епидурал.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila na razgovoru sa anesteziologom u Zemunskoj bolnici i ona kaze da ce mi epidural dati kad budem otvorena 4 prsta i da se pred kraj (kaze bukvalno pred kraj porodjaja) on smanjuje ili iskljucuje (sta god) da bih osetila napone i izgurala bebu.

Nadam se da su to neki podnosljivi bolovi.

Inace,ne vidim svrhu epidurala. :huh:

napone neces osetiti kao bol, vec kao pritisak na cmar, nista ne boli, videces! a nadam se da si se videla sa dr. Saskom Zivanovic? ako ti ona bude na porodjaju, opusti se i ponesi novine da ti ne bude dosadno! ma u stvari, caskacete sve vreme, pa ti ni nece biti dosadno, al bolno ti nece biti sigurno. Saska je stvarno za svaku preporuku! cula sam da hvale i nekog dr Slobodana Azlina, pa i ako ti on bude davao epidural, sigurno ce ti biti isto o.k. javi kako je bilo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se preksinoć dobro isplakala posle razgovora sa lekarom koji mi vodi trudnoću. Kod njega idem privatno, a radi i u bolnici. Pitala sam ga za epidural, on se tako naljutio, kao to ne prihvata na porođaju, ranije je praktikovao dok je bilo novo, ali su u poslednje vreme odustali, to ništa ne valja, nemoj ni da razmišljaš o tome.... Celu trudnoću i preživljavam zahvaljujući nadi da mi porođaj neće biti bolan, a on samo što mi nije lupio šamar što sam razmažena! Još mi je rekao da anesteziolog ne mora da dođe, da moram da se dogovorim ranije sa njim, da ga zovem da dođe od kuće kad meni počne porođaj, jer nisu svi obučeni za tu anesteziju, a oni koji su obučeni rade samo pre podne?! Jedva mi je, pošto smo već počeli da se svađamo, dao spisak tih famoznih "obučenih" anesteziologa, da se javim nekom od njih, "pa ti vidi sama da li ćeš toliko rizikovati". Jedini razlog što je toliko protiv toga je taj što nekim trudnicama trnu noge ili boli glava posle toga, pa on "ne zna kako rodbini da objasni šta se dešava, već ispada da je on kriv". Ne škodi plodu, ni trudnici, već se siroma' brine kako će sa rodbinom! Sve nešto mislim da je briga vezana za debljinu koverte, jer će morati da je podeli sa drugim doktorom....

Taj lekar je, inače, jako raspoložen za carski rez. Radi carski i na zahtev, što znači da bi meni rado uradio kada bi tražila. Ne voli ni da čeka mnogo na porođaj kada žena prebaci termin, posle nekoliko dana već preporučuje carski, ne zato što mora, već "da se ne čeka više, a i dežuran sam tog dana, pa da završimo". Uvek napomene da će beba rasti sve više i da će porođaj biti sve teži. Žene, naravno prestravljene, pristaju, kad već nemaju drugog izbora. Moja komšinica je tako operisana, odnosno uradio joj je carski rez, bez ikakvog medicinskog razloga, jednostavno je prebacila termin i on joj savetovao. Operisana je pre deset dana, već su je dva puta ušivali, ne ustaje iz kreveta, jer rana krvari i ne zarasta. A to je manji problem za njega od trnjenja nogu i glavobolje?

Baš sam dosta napisala, ali stvarno mi nije jasno otkud ginekolozi toliko protiv epidurala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se preksinoć dobro isplakala posle razgovora sa lekarom koji mi vodi trudnoću. Kod njega idem privatno, a radi i u bolnici. Pitala sam ga za epidural, on se tako naljutio, kao to ne prihvata na porođaju, ranije je praktikovao dok je bilo novo, ali su u poslednje vreme odustali, to ništa ne valja, nemoj ni da razmišljaš o tome.... Celu trudnoću i preživljavam zahvaljujući nadi da mi porođaj neće biti bolan, a on samo što mi nije lupio šamar što sam razmažena! Još mi je rekao da anesteziolog ne mora da dođe, da moram da se dogovorim ranije sa njim, da ga zovem da dođe od kuće kad meni počne porođaj, jer nisu svi obučeni za tu anesteziju, a oni koji su obučeni rade samo pre podne?! Jedva mi je, pošto smo već počeli da se svađamo, dao spisak tih famoznih "obučenih" anesteziologa, da se javim nekom od njih, "pa ti vidi sama da li ćeš toliko rizikovati". Jedini razlog što je toliko protiv toga je taj što nekim trudnicama trnu noge ili boli glava posle toga, pa on "ne zna kako rodbini da objasni šta se dešava, već ispada da je on kriv". Ne škodi plodu, ni trudnici, već se siroma' brine kako će sa rodbinom! Sve nešto mislim da je briga vezana za debljinu koverte, jer će morati da je podeli sa drugim doktorom....

Taj lekar je, inače, jako raspoložen za carski rez. Radi carski i na zahtev, što znači da bi meni rado uradio kada bi tražila. Ne voli ni da čeka mnogo na porođaj kada žena prebaci termin, posle nekoliko dana već preporučuje carski, ne zato što mora, već "da se ne čeka više, a i dežuran sam tog dana, pa da završimo". Uvek napomene da će beba rasti sve više i da će porođaj biti sve teži. Žene, naravno prestravljene, pristaju, kad već nemaju drugog izbora. Moja komšinica je tako operisana, odnosno uradio joj je carski rez, bez ikakvog medicinskog razloga, jednostavno je prebacila termin i on joj savetovao. Operisana je pre deset dana, već su je dva puta ušivali, ne ustaje iz kreveta, jer rana krvari i ne zarasta. A to je manji problem za njega od trnjenja nogu i glavobolje?

Baš sam dosta napisala, ali stvarno mi nije jasno otkud ginekolozi toliko protiv epidurala?

Draganice menjaj lekara!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Draganice, i ja se pridruzujem misljenju : Menjaj lekara!!!! Kakav je to nacin da ti tako kaze :blink: ? Ja sam mog promenila, na pragu 9. meseca kad nije ispostovao dogovor koji smo imali na pocetku. Promenila i njega i bolnicu i prosla 5x bolje nego sto sam mislila!

E pa svasta ti ljudi sebi dopustaju, bas se iznervirah :angry: !!!

Andrijana, ne brini, to su na kraju vrlo podnosljivi bolovi, sto rece Munjina mama, vise je to veliki pritisak na cmar a ne bol. Dobro je, i mora tako, nista ti ne brini, da bi mogla da saradjujes do kraja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se preksinoć dobro isplakala posle razgovora sa lekarom koji mi vodi trudnoću. Kod njega idem privatno, a radi i u bolnici. Pitala sam ga za epidural, on se tako naljutio, kao to ne prihvata na porođaju, ranije je praktikovao dok je bilo novo, ali su u poslednje vreme odustali, to ništa ne valja, nemoj ni da razmišljaš o tome.... Celu trudnoću i preživljavam zahvaljujući nadi da mi porođaj neće biti bolan, a on samo što mi nije lupio šamar što sam razmažena! Još mi je rekao da anesteziolog ne mora da dođe, da moram da se dogovorim ranije sa njim, da ga zovem da dođe od kuće kad meni počne porođaj, jer nisu svi obučeni za tu anesteziju, a oni koji su obučeni rade samo pre podne?! Jedva mi je, pošto smo već počeli da se svađamo, dao spisak tih famoznih "obučenih" anesteziologa, da se javim nekom od njih, "pa ti vidi sama da li ćeš toliko rizikovati". Jedini razlog što je toliko protiv toga je taj što nekim trudnicama trnu noge ili boli glava posle toga, pa on "ne zna kako rodbini da objasni šta se dešava, već ispada da je on kriv". Ne škodi plodu, ni trudnici, već se siroma' brine kako će sa rodbinom! Sve nešto mislim da je briga vezana za debljinu koverte, jer će morati da je podeli sa drugim doktorom....

Taj lekar je, inače, jako raspoložen za carski rez. Radi carski i na zahtev, što znači da bi meni rado uradio kada bi tražila. Ne voli ni da čeka mnogo na porođaj kada žena prebaci termin, posle nekoliko dana već preporučuje carski, ne zato što mora, već "da se ne čeka više, a i dežuran sam tog dana, pa da završimo". Uvek napomene da će beba rasti sve više i da će porođaj biti sve teži. Žene, naravno prestravljene, pristaju, kad već nemaju drugog izbora. Moja komšinica je tako operisana, odnosno uradio joj je carski rez, bez ikakvog medicinskog razloga, jednostavno je prebacila termin i on joj savetovao. Operisana je pre deset dana, već su je dva puta ušivali, ne ustaje iz kreveta, jer rana krvari i ne zarasta. A to je manji problem za njega od trnjenja nogu i glavobolje?

Baš sam dosta napisala, ali stvarno mi nije jasno otkud ginekolozi toliko protiv epidurala?

Zenska menjaj lekara,pa nece njega gospodina da boli nego tebe!!!Drugo on nema nista sa tim ima anesteziolog,ako on dobro obavi svoj posao,ovaj mora drugi deo i to pevajuci,jos ako ides privatno,placas i jos te sekira,uaaa!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvu trudnoću vodila privatno, dr je super...sve odlično...čak i kad sam imala preteći spontani u 6.mesecu on nas je izvukao...Pričali smo o porođaju, ja htela na carski zbog straha...on kaže da je to u mojoj situaciji nepotrebno, osim toga dobiću epidural i to je to... Ja naravno pristanem jer ko bolje zna od njega... Porađala sam se u Višegradskoj, tada se epidural nije plaćao. Ja sam znala da moj dr privatno sarađuje sa fantastičnim anesteziologom i ušla sam u celu tu priču opušteno...dok nisam videla anesteziologa....

Bila je to neka žena, ali ja kažem ma šta ima veze...bitno je samo da mi da epidural. Zbog moje "veze" prvo je došla kod mene. Uspela ja da uđe u periduralni prostor iz četvrtog puta, a i tada mi je samo utrnula jedna strana... Nema veze, porodila sam se...nisam imla izbora..nisam mogla da odem kući.... Rana je bila velika, moj dr me je lepo ušio...

Sad nosim drugo dete, vodila sam trudnoću do skora kod istog dr privatno i odmah sam mu rekla da ću na carski... Nije bio za to, ali kao dogovorićemo se-ima vremena. Ja ulazim u osmi, on i dalje dogovorićemo se... Ja malo sednem, razmislim... ma ko ga šiša... Neću da idem na carski zbog toga što imaju nesposobne anesteziologe... Promenim lekara i bolnicu... Osim toga neću iz principa da im dam 20.000 za epidural pa plus 25.000 za dobrog anesteziologa... Vodiš trudnoću 9 meseci, uzmeš silne pare i na kraju nisi sposoban da se dogovoriš sa kolegom da dođe da me bocne??? A zna da mu ne bih ostala dužna... Baš sam bila besna.

Evo me na pragu devetog i mogu vam reći da sam poprilično opuštena, znajući samu sebe :D ... Valjda će panika doći kasnije... Ma, samo da se sve završi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alexa, ti kao da si od reci do reci ispricala moju pricu :blink: , zapanjena sam! Ja sam prvi put bila u Frontu, drugi put sam trebala u gradsku na Zvezdari (pa sam iz slicnih razloga promenila i dr i bolnicu), i na kraju se porodila u Misovicu. Kad bi tamo mogla da odes bar 2x na UZ, tretirali bi te kao svog pacijenta i porodila bi se kao na privatnoj klinici, veruj mi. Epidural, za dz, anesteziolozi fenomenalni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i na kraju se porodila u Misovicu.

Ej :D :D :D pa idem u Mišović :D :D :D

Kakva koincidencija :D :D :D

Prezadovoljna sam prijemom, odnosom... Nadam se da ću tako biti prezadovoljna i nakon porođaja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alexa, veruj mi iskreno da ces biti prezadovoljna! :D

Imas moj post na 5. strani, nema potrebe da se ponavljam. Ako te jos po nesto interesuje, slobodno me pitaj na pp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Alexa, veruj mi iskreno da ces biti prezadovoljna! :D

Imas moj post na 5. strani, nema potrebe da se ponavljam. Ako te jos po nesto interesuje, slobodno me pitaj na pp.

HVALA!!!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andrijana, ne brini, to su na kraju vrlo podnosljivi bolovi, sto rece Munjina mama, vise je to veliki pritisak na cmar a ne bol. Dobro je, i mora tako, nista ti ne brini, da bi mogla da saradjujes do kraja :)

Hvala,Mimice! Pa pretpostavljala sam da je nesto tako,inace nema smisla.

Imam ja jos 1.5 mesec do tad,ali bas me hvata frka!

Sa eiduralom,a mozes misliti sta bih tek bez njega!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam bila na savetovanju o epiduralu sa anestesiologom u Dragisi Misovic. Zena je sve lepo objasnila, i za moguce komplikacije, i za prednosti epiduralnog porodjaja. Po mojoj logici, da ta vrsta anestezije ne valja, ne bi se korisitila i usavrsavala 40 godina. Pominje se i u knjizi Vase dete i Vi cije je prvo izdanje kod nas izdato sezdesetih.

Savetovanje je bilo kratko i jasno. A evo sta je bitno:

  • Epidural moze da primi svaka trudnica koja ima dovoljan broj trombocita prema krvnoj slici iz najkasnije 38. nedelje.
  • Epiduralni kateter se, uz lokalnu anesteziju, stavlja u epiduralni prostor koji se nalazi ispred kostanog dela kicme.
  • Najdelotvornije je postaviti ga kada smo otvorene 4 prsta, moze i ranije i kasnije, nema smisla postavljati ga pri diletaciji od 8 prstiju. Porodjaj je tada pri kraju.
  • Anestezija se ubrizgava na 15 -tak minuta, uz strogu kontrolu anesteziologa. Noge moraju da se osecaju, kao i grcenje misica pri kontrakcijama ali bez bolova.
  • Cilj je da se dozira tako da u poslednjih pola sata, pri potpunoj diletaciji, osetimo napone i po naredjenju babice, napinjemo se i guramo bebu. To treba da podseca na onaj osecaj kada nam se jako kaki a imamo tvrdu stolicu. Ko uzima gvozdje, tacno moze da zamisli o cemu je zena pricala.
  • Prednost se ogleda u tome sto imamo vise snage za poslednji deo porodjaja.
  • Kada se zavrsi porodjaj ubrizgava se jaca doza da bi se izvrsilo zasivanje epizotomije i u nekim slucajevima izvukla posteljica.
Svakako moramo da odlezimo posle porodjaja jos dva sata, tako da dejstvo anestezije prestaje i posle toga mozemo da hodamo.

  • Neko je pominjao jake glavabolje, one nisu posledica anestezije, nego nestrucnosti anesteziologa koji je izgleda promasio epiduralni prostor. Navedena je i ta mogucnost. Ako se pri postavljanju katetera promasi ta tacka, moze da dodje do isticanja likvora (mozdane tecnosti) ali su bolne i neprijatne glavobolje pri ustajanju jedina neprijatnost.I one mogu da traju dugo, sve dok se ne nadoknadi tecnost u mozgu.
Moja odluka je da se predam rukama anesteziologa. Nase generacije su ocigledno razmazene po pitanju bola, i ako vec mogu da biram, zelim da mi dolazak deteta na svet bude u najlepsem secanju.
Ljubičica :) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

[quote name='Alex' date='17.04.201 i ako vec mogu da biram, zelim da mi dolazak deteta na svet bude u najlepsem secanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se slazem sa ovim i isto sam se odlucila za epi,mada meni anest. nije pominjao to za trombocite.

A jel' znas koliki bi trombociti trebali da budu?

Meni su u poslednjim rezultatima 139,najvise sto sam u trudnoci imala je 145,mada je to sve ispod granice.Mislim da je granica(donja) 150.

Donja granica jeste 150, a trombociti moraju da budu u normali. Možda je taj tvoj rezultat prihvatljiv, vidi sa anesteziologom... Meni su 322, normalno je od 150-400.

Mada, opet ti kažem to su granične vrednosti za sve ljude a u trudnoći to može da bude promenjivo...pitaj dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.