Faze u razvoju jednogodisnjaka

odgovora

Objavljeno

Mi smo tek zakoračili u prvu godinu, ali mi liči da će moje dete postati isto ovakvo, pošto i on ma slične fore, ....slatko sam se nasmejala:

Mi imamo razne faze: 1. nespavanje-od zubića, do sad imamo 8,...

2. pinceta faza-pretraživanje mogućih i nemogućih mrvica,

3. brbljanje i mrmljanje...

4. prohodavalje

5. jurcanje za njim dok pokušava da mazne sve ono što ne sme-daljinski, diskove, mob.tel., fiksni tel.

6. istraživalje utičnica, to mi je baš teško pored nespavanja...nabavili smo one plastične stvarčice koje smo nabili u utičnice, alli ne može još da zapamti da ne sme to da dira. Uvek smo ozbiljni sad kad mu govorimo-NE TO DA DIRAŠ! jer je jednom to shvatio kao igru, kad sam mu rekla ne!, a on se nasmejao i odjurio do utičnice-kao da mi tera inat!:) Tako da nam je najaktuelnija ta NE FAZA!

Tako ce teze nauciti. Moras da imenujes stvar koju ne sme da dira. "To" je neprikladno jer se odnosi na mnogo toga(jel' te?!) i poprilicno je zbunjujuce. Zanimljivije je kada se "to" nesto imenuje. Na primer: Ne sme da se dira struja! Struja je opasna!

Ma kako tebu delovalo da ti nema logike jer on ne zna sta je struja, nema ni logike da zna sta je "to". Kapiras? naucice pre rec struja nego gomilu drugih stvari. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ama kopčam ja to, ali to- ne je čarobna reč! I povod za igru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosto kao da jedva čeka da kažem Ne! i onda juriš! :lol:

Mislim da je i ignorisanje delotvorno, kaže mi jedna drugarica da je njoj upalilo! ;)

A navela sam link sa "Bebca", naročito mi se dopada onaj opis mame..divno je biti mama...ali :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponovo se mazimo... jaaakooo puno! :lol:

Zagrli jako, gleda u oci, mazi po licu i kaze:"Daga mama". :wub:

Kako uzivam u ovome i nadam se da nece brzo proci, taj osjecaj se ne moze uporediti ni sa cim! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad je u fazi teranja kontre,pokusava da izvadi zastitu iz uticnica i da gurne prstice. Sto puta joj kazem da ne dira struju,ali kao da sam rekla navali. Lupim je po ruci kad bas se zainati,ali gospodjica onda pokusava drugom rukom. <_<

Obozava da skuplja mrvice po sobi.

Tatu je pocela da zove :"Tati,tatite" a on se istopi kad mu to kaze.

Ponavlja sve sto mi kazemo.

S&s imaju rupicu u lamperiji i ka je kod njih stavlja gumenu zabu u tu rupu i onda tera dedu da je spase.

Ujutru kad otvori oci,zove me :"Mami,mami.Nena dodi." Zagrli me i poljubi. :rolleyes:

Stalno pokuzaju koliko nas voli,za svakog drugacije siri ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponovo se mazimo... jaaakooo puno! :lol:

Zagrli jako, gleda u oci, mazi po licu i kaze:"Daga mama". :wub:

Kako uzivam u ovome i nadam se da nece brzo proci, taj osjecaj se ne moze uporediti ni sa cim! :wub:

Sad je u fazi teranja kontre,pokusava da izvadi zastitu iz uticnica i da gurne prstice. Sto puta joj kazem da ne dira struju,ali kao da sam rekla navali. Lupim je po ruci kad bas se zainati,ali gospodjica onda pokusava drugom rukom. <_<

Obozava da skuplja mrvice po sobi.

Tatu je pocela da zove :"Tati,tatite" a on se istopi kad mu to kaze.

Ponavlja sve sto mi kazemo.

S&s imaju rupicu u lamperiji i ka je kod njih stavlja gumenu zabu u tu rupu i onda tera dedu da je spase.

Ujutru kad otvori oci,zove me :"Mami,mami.Nena dodi." Zagrli me i poljubi. :rolleyes:

Stalno pokuzaju koliko nas voli,za svakog drugacije siri ruke.

Joj, blago vama! Ja tako volim da se mazim. I čeznem za tim. A sa ovom mojom čigrom po ceo dan neka jurnjava! ... Doduše zna da me poljubi, ali samo kad mu kažem!

A to za teranje inata mi je dobro poznato. Vreba nešto, dođe do toga (mobilni, daljinski, utičnicu...), stane, pogleda me, pa ako kažem:Ne! To je , što kaže Ena, signal-Navali! I onda kad ga pitam:-Šta radiš to?, Onda nastane prasak, kikot, cičanje od zadovoljstva! A ako uspe da zgrabi nešto, ili da otrči u hodnik, gde su pločice i gde mu ne damo da ide, nastane trk!... I tako ...

Zna ono kao-gde zeka pije vodu? Mada ga ja to nisam naučila, jer po meni to nema smisla. Jedino ako se smatra segmentom razvoja sitne motorike, kao da ume da usmeri kažiprst... (Ali ...Koji zeka?, I zašto on baš tu pije vodu? I šta je to zeka? :blink: ) :rolleyes:

Ima taj, kako ga zovu, "pincetin zahvat", kažiprstom i palcem sakuplja, moguće i nemoguće mrvice! Ne moram da usisavam! On sve mrvice pojede! :lol:

Imamo čitav rečnik manje poznatih reči, koje uglavnom samo ja razumem, jer sam najviče sa njim! :rolleyes:

Ima još trista čuda! Ala sam se raspisala!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponovo se mazimo... jaaakooo puno! :lol:

Zagrli jako, gleda u oci, mazi po licu i kaze:"Daga mama". :wub:

Kako uzivam u ovome i nadam se da nece brzo proci, taj osjecaj se ne moze uporediti ni sa cim! :wub:

Ovako je i kod nas... pogotovo pred spavanje i ujutru... mazi me po licu i kaze 'Lepa mama'... a ja se istopim :wub: A kad se naljutim na njega trepce i kaze mi 'Ljubim te, volim te' :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako je i kod nas... pogotovo pred spavanje i ujutru... mazi me po licu i kaze 'Lepa mama'... a ja se istopim :wub:A kad se naljutim na njega trepce i kaze mi 'Ljubim te, volim te' :lol:

Isto! Nabaci najsladji osmijeh i zatrepce tako slatko da ne mogu da se ne nasmijem. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još jednom, blago vama! Male maze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još jednom, blago vama! Male maze!

:wub: Ma, i to je samo faza... Samo se nadam da ce potrajati, mami bas prija. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako ce teze nauciti. Moras da imenujes stvar koju ne sme da dira. "To" je neprikladno jer se odnosi na mnogo toga(jel' te?!) i poprilicno je zbunjujuce. Zanimljivije je kada se "to" nesto imenuje. Na primer: Ne sme da se dira struja! Struja je opasna!

Ma kako tebu delovalo da ti nema logike jer on ne zna sta je struja, nema ni logike da zna sta je "to". Kapiras? naucice pre rec struja nego gomilu drugih stvari. ;)

Dobar konkretan predlog! Svidja mi se..

Prosto kao da jedva čeka da kažem Ne! i onda juriš! :lol:

Mislim da je i ignorisanje delotvorno, kaže mi jedna drugarica da je njoj upalilo! ;)

Poznatoooo ;)

Ponovo se mazimo... jaaakooo puno! :lol:

Blago vama! ;)

Stalno pokuzaju koliko nas voli,za svakog drugacije siri ruke.

Sta ti je curica, da se istopis!

Mi smo u fazi kad se danima vec budi oko 4,5 i tako sat vremena..aaaaaaaaa.. Lezi dole! Spavaj! A on odmahuje glavom, ne neeeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo neku kocku koja se rasklapa, a na svakoj stranici je šupljina za ubacivanje specifičnog oblika!

I frajer je danas seo, skinuo jednu stranicu i ubacio sve figurice u kocku!

Šta sad on ima tamo da gura kroz neke rupe!!! :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo neku kocku koja se rasklapa, a na svakoj stranici je šupljina za ubacivanje specifičnog oblika!

I frajer je danas seo, skinuo jednu stranicu i ubacio sve figurice u kocku!

Šta sad on ima tamo da gura kroz neke rupe!!! :lol::lol::lol:

:lol: I mi smo bili u toj fazi i to me je odusevilo,kao u fazonu sta mi zatvars ovako je lakse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo neku kocku koja se rasklapa, a na svakoj stranici je šupljina za ubacivanje specifičnog oblika!

I frajer je danas seo, skinuo jednu stranicu i ubacio sve figurice u kocku!

Šta sad on ima tamo da gura kroz neke rupe!!! :lol::lol::lol:

:lol: I mi smo bili u toj fazi i to me je odusevilo,kao u fazonu sta mi zatvars ovako je lakse!

Sve isto! Toliko je gubio zivce oko te kocke i onako iznerviran otvori, poubacuje i ode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve isto! Toliko je gubio zivce oko te kocke i onako iznerviran otvori, poubacuje i ode.

:lol:

Daaaa, to mi je super, parola 'snadji se'! :D

Trenutno je najzastupljenija faza otvaranja kutija i ubacivanja svega u njih. Maloprije je sa ves masine uzeo kutiju dnevnih ulozaka. K'o velim, ionako je svaki za sebe zapakovan, pa iako otvori kutiju, nece se snaci da ih raspakuje- i dam mu da se i igra. Poceo je da vadi uloske, slaze i "broji"- da, ti, ocam... :lol: U jednom momentu vidim da se zaigrao ispred balkonskih vrata, nesto prica i smije se. Ja pridjem i vidim- momak zalijepio ulozak na staklo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo mi je iz krila poslao nezavrsen post... Nema veze, ionako se ne mogu sjetiti sta sam jos htjela napisati. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve isto! Toliko je gubio zivce oko te kocke i onako iznerviran otvori, poubacuje i ode.

Baš zato kažu da ne treba dati detetu "igračku kojoj nije dorastao", jer može da bude frustriran, i posle da prestane da se trudi.

Jakov recimo ne zna da ubaci odg. oblik kroz odg. šupljinu, ali mu mi namestimo, i sačekamo da on sam gurne, i to je kao zabavno. Osim onog od juče, što sam već opisala :lol:

Mada mislim da ih ipak ne treba forsirati! Kad dođe vreme gurnuće i sami....! :lol:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponovo se mazimo... jaaakooo puno! :lol:

Zagrli jako, gleda u oci, mazi po licu i kaze:"Daga mama". :wub:

Kako uzivam u ovome i nadam se da nece brzo proci, taj osjecaj se ne moze uporediti ni sa cim! :wub:

:wub: Ma, i to je samo faza... Samo se nadam da ce potrajati, mami bas prija. :D

Da ti kazem: kod nas ta faza jos uvek traje, samo sto je to ponasanje jos ucestalije nego kad je bio mladji. ;)

Uzivajte, brzo ce da nas sutnu ;)

Imamo neku kocku koja se rasklapa, a na svakoj stranici je šupljina za ubacivanje specifičnog oblika!

I frajer je danas seo, skinuo jednu stranicu i ubacio sve figurice u kocku!

Šta sad on ima tamo da gura kroz neke rupe!!! :lol::lol::lol:

E, ovo sam i ja pisala na ovoj temi svojevremeno. I meni je to tad bilo simpaticno. Kasnije sam shvatila da je i to za njih dobra vezba sto se nama cini da nije jer nam deluje smisleno. Ne mora da ubacuje oblike, ali vec zna da otvori i da ubaci negde nesto. To je vrlo vazno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ti kazem: kod nas ta faza jos uvek traje, samo sto je to ponasanje jos ucestalije nego kad je bio mladji. ;)

Uzivajte, brzo ce da nas sutnu ;)

Joooj, to je divno procitati (ne to da nas sutnu, nego ono prvo :lol: )!

Kako samo sklopi rucice oko moga vrata, pa me cmokne onako njezno, ih! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vam plaše decu= Babarogama, policajcima, đubretarima, nekim babama i sl?

Mene to mnogo nervira, a ne znam kako na fin način da kažem:"Ama, batalite sa tim!!" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vam plaše decu= Babarogama, policajcima, đubretarima, nekim babama i sl?

Mene to mnogo nervira, a ne znam kako na fin način da kažem:"Ama, batalite sa tim!!" :lol:

Ja bih rekla bas tako kao sto si napisala. s13034.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vam plaše decu= Babarogama, policajcima, đubretarima, nekim babama i sl?

Mene to mnogo nervira, a ne znam kako na fin način da kažem:"Ama, batalite sa tim!!" :lol:

Nismo imali takve situacije, ali ne vjerujem ni da ce ih puno biti. Mozda malo sa policajcima, njih se trebaju plasiti i stariji. :lol:

Mihailo se jako plasi Deda Mraza... :( Ali, ma koliko se plasio, kada god ga pitamo da li zeli da ga vidi, kaze da zeli. :unsure: Imamo i slicicu sa njim... Haos! :lol: A od svih slika najvise voli tu, i sa osmijehom objasnjava da su na njoj "Miso i maz". Bas sam zbunjena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li vam plaše decu= Babarogama, policajcima, đubretarima, nekim babama i sl?

Mene to mnogo nervira, a ne znam kako na fin način da kažem:"Ama, batalite sa tim!!" :lol:

Joj, to moja baba ume tako da odvali neku glupost. Smeta joj sto Hana seta iz kuhinje u dnevnu a deli ih jedan mali stepenik koji je ona vec savladala al kaze kako se plasi da ne padne pa joj tako lupeta kako ce "doci bradati cika da je ukrade jer je to no-no", "morace kod doktora da joj da boc boc ako padne", i tako neke nebloze. Izludjuje me. Rekla sam joj zilion puta kako ako necim treba da joj se preti da sam to ja i da cu JA doci da je lupim po guzi ako bude trebalo a ne tamo neki bradati kocijasi i lutalice a pogotovo doktori jer koliko god dete bilo malo i sada ne shvata, jednog dana ce poceti da shvata i onda treba da lupam glavu "zasto se moje dete plasi lekara?" Zbog dosadne babe koja nema pametnija posla nego da me nervira <_<

Ne znam kako resiti ovaj problem, ako je neko iole nermalan, shvatice kad mu kazes par puta (podsetis) da to nije u redu jer ce se dete plasiti tih stvari a ti to ne zelis i da im nadjes neku adekvatnu zamenu za njihove pretnje. Eto ja sam rekla da joj prete u fazonu "mama/tata je rekla/rekao da to ne smemo", "mama/tata ce se ljutiti" i tralala..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih rekla bas tako kao sto si napisala. s13034.gif

Jednog dana ću i reći! ;):lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.