Faze u razvoju jednogodisnjaka

odgovora

Objavljeno

Borjana u sličnoj smo situaciji. A ti se makar suzdržiš i budeš ozbiljna a ja počnem da se cepam od smeha pa sam sad počela da se grizem za usnu kad krenem da se smejem na te njene "fore" :)

Uozbiljim se jer stvarno nisam sigurna sta bi bilo najbolje. Ne mogu da ga ne uzmem kada mi potrci, ali ne mogu ni da mu se smjeskam jer mora da zna da je pogrijesio. To je ono sto me zbunjuje. Da li je u redu da radim tako, ili da ga pustim, da se i ja pravim da sam ljuta kao i mm? A kako ce onda on da se osjeca? Place pored oba roditelja a da mu ni jedno ne pruzi ruke... To je kod nas neizvodivo. Aaaa koliko nedoumica. :unsure:

Mislim da roditelji moraju da podrzavaju medjusobno stavove. Po meni, greska je da jedan grdi a drugi tesi isto kao sto je greska da jedan dozvoljava nesto, a drugi ne. Naravno, mi pravimo ove greske ponekad ali se trudimo da toga ima sve manje.

Slazemo se mi u svim stavovima (bar do sada). Ono sto ne moze kod mene, ne moze ni kod mm-a, ali nam se ovakve situacije cesto desavaju.

Kada sam sama sa njim, i kada ga izgrdim, on nekada jednostavno predje preko toga, posalje mi najsladji osmijeh, i idemo dalje, a nekada pocne da place, i ipak mi potrci da ga utjesim. I tada se trudim da budem ozbiljna. Kazem:"Ja tebe volim, ali pogrijesio si, i bila sam ljuta. Znam da ces se popraviti, ti si super djecak..." I tako, ja pricam, i pricam... A da li ce to sta uroditi plodom, ili trebam da mijenjam taktiku, pitam ja vas, mame sa vecom djecom, koje ste to prolazile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, ja u tim momentima zagrlim Emu i odemo zajedno kod mm da joj on objasni zašto to ne može odnosno zašto je grđena i zajedno joj objasnimo. Tj bar probamo da joj objasnimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma prolazimo i sad to isto. Ja ne znam bolji nacin nego taj koji si navela. Jedino, sad kad me mnogo naljuti, a desava se, ja odbijam da ga tesim, pa nek place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, ja u tim momentima zagrlim Emu i odemo zajedno kod mm da joj on objasni zašto to ne može odnosno zašto je grđena i zajedno joj objasnimo. Tj bar probamo da joj objasnimo.

Da.. I mm pridje odmah poslije, tako da to dodje na isto.

Ma prolazimo i sad to isto. Ja ne znam bolji nacin nego taj koji si navela. Jedino, sad kad me mnogo naljuti, a desava se, ja odbijam da ga tesim, pa nek place.

Hvala, dobro je znati da ne grijesim... I to pustanje, lakse je sa vecom djecom, kada ona bas shvataju zasto su ih roditelji grdili. Vjerovatno ce i kod nas biti tako. Za vece greske, i bezvezno histerisanje ne bi trebao dobiti utjehu tako lako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je ok zagrliti ih ali u isto vreme i nastaviti "grdnju" odnosno objašnjenje gde je pogrešio.

A moje objašnjenje zašto je to ok jer u tim momentima on traži podršku, nekog ko će da ga "brani", i mislim da je to idealna situacija da dete zadrži poverenje kod roditelja.

Ovu situaciju poistovećujem sa slučajem kada vam dete "otme" igračkicu od drugog deteta a vi brže bolje vratite drugom detetu. GREŠKAAA... trebalo bi da je vratite svom detetu uz obrazloženje da igračku vrati drugu. Ja sam jednom tu grešku napravila i dan danas samu sebe grdim zbog toga... Da ste samo mogli videti taj pogled razočarenja koji je Ema imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovu situaciju poistovećujem sa slučajem kada vam dete "otme" igračkicu od drugog deteta a vi brže bolje vratite drugom detetu. GREŠKAAA... trebalo bi da je vratite svom detetu uz obrazloženje da igračku vrati drugu. Ja sam jednom tu grešku napravila i dan danas samu sebe grdim zbog toga... Da ste samo mogli videti taj pogled razočarenja koji je Ema imala.

Dolazili smo u takve situacije. Ali, i njemu su otimali igracke, pa se nije bunio. Samo se okrene, potrazi neku novu i to je to. Zato cesto ni ja ne reagujem. Jedino, kada uzme od nekog manjeg djeteta- bebe. Tada ga samo opomenem da vrati igracku, i on je (gle cuda :D ), vraca! Jos, ako je bas dobro raspolozen, poljubi bebu od koje je malocas uzeo igracku.

Ma, cesto to zavisi i od situacije. Ukoliko mu je nesto bas privuklo paznju, a neko mu to pokusava uzeti, on cvrsto drzi i nateze se oko te stvari i po 10 minuta, nece da popusti, pa to ti je. Ali, u vecini slucajeva, samo prepusti i nadje neku drugu zanimaciju.

Primijetila sam i da, kada ga neko od djece gnjavi, vuce... Prvo malo gleda, odmjeri situaciju, pa kada se napad ponovi, cupa za kosu, udara, stipa... :unsure: Kao da zeli da se uvjeri da taj napad nije bio slucajan. Zato ja vecoj djeci, kojoj mogu objasniti, govorim da ga ne gnjave, jer ce i on njih isto tako, a njemu, naravno, objasnjavam da to sto radi nije u redu... Srecom, nisu bas ceste te situacije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo trenutno u fazi NE,NE MOGU,NECU,NEMOJ!

I dalje je to isto dete,ali sada sve sto ne zeli izrazava to jasno i glasno.

Bas me to nervira,po sto puta je u stanju da kaze ne mogu i jos i ton povisi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emilija je tek od pre 5-6 meseci krenula sa raznoraznim fazama (dakle sa 17-18 meseci). Do tada je bila zbilja dete za poželeti. Mirna, dobrica, lepo ručala ma savršena.

Prvo je krenula faza biranja jela, gde sam morala da imam uvek rezevnu varijantu. Ova faza je bila kratkog daha (svega nedelju-dve)

Faza istraživanja okoline u kojoj je bilo otvaranje frižidera, sudovi, veš mašina, penjanje po radnim stolovima, otvaranje-zatvaranje ormara i gardarobera, a od skoro i oblačenje mojih papuča, cipela i sl.

Faza odbijanja spavanja (i još uvek je aktuelna) uletela je u ovu fazu kada smo joj izbacili cucu.

Faza agresivnosti se pojavila pre dva meseca i moram da kažem da nije česta (bar ne trenutno) već se javlja kada je pospana ili jednostavno nervozna.

Faza samo mama je nasutpila od pre 2-3 nedelje gde samo ja mogu da je utešim u nečemu.

Mi smo već mesec dana u fazi biranja jela. <_<

Pored toga, došli smo do faze izbegavanja beba i manje dece, ne voli ih i ignoriše ih, ali zato gnjavi veću decu. Dohvati lepo za rukav, vodi ih da im pokaže nešto, vuče. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmm.... imamo i mi faza i fazica .... Neke traju a neke prodju za dan dva... Trenutno smo u dve faze , jelo , ne bira nego jede jako malo , jednu cetvrtinu od kolicine koju je do sad jeo ... Faza mama, mama, mama, mama ... Ne smeta mi ali ne bih volela zbog njega da to tako ostane .... A hvala Bogu prosle su nas faze KABLOVI ... Cupao je kablove po kuci i jurisao na njih ko blesav ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo upali u fazu samo mama. Ne smeta mi, osim kad moram u WC onda idemo zajedno, ona na nosu, ja na solju, kad paravim dorucak zakaci mi se za nogu i onda tako hoda za mnom, tj ja je vucem sto me znatno usporava i tako mi je kad bilo sta radim. <_< Ovako se samo mazimo, k'o dvije macke, cim imam slobodnog vremena ona je u krilu i "mjauce". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako se samo mazimo, k'o dvije macke, cim imam slobodnog vremena ona je u krilu i "mjauce". :)

:wub: :wub: :wub:

Dusa mala...

Mihailo je prije bio veca maza, sada bas i ne. Poljubi on nas kada mu to trazimo, ali onako brzinski, pa brze-bolje pozuri "svojim poslom". :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub: :wub: :wub:

Dusa mala...

Mihailo je prije bio veca maza, sada bas i ne. Poljubi on nas kada mu to trazimo, ali onako brzinski, pa brze-bolje pozuri "svojim poslom". :D

Medic mali!Pozeljeli smo vas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Medic mali!Pozeljeli smo vas!

:wub: :wub: :wub:

Kada bude ljepse vrijeme, obavezno idemo u park! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je sad u fazi da vuce zavesu i dira venecijanere i zalepi se za vrata od terase. I istrazivanje- otvara sve sto moze da dohvati,ogledala obozava,stane ispred i vice: "dete,ge mama,dete".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PAVE MUTI ... stalno trazi vodu i tasicu (kasikicu) i onda muti, dok jede ubacuje hleb u casu i opet muti. To mu je sad br.1 zanimacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhtla....to Filip stalno radi i tek tada znam da sam na miru bar 15 minuta, i nema šta ne stavlja, sve što nađe(otvara frižider i stavlja)...ali najveća mu je zanimacija grah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ena obozava da ubacuje novcice u kasicu. Izrucim joj situ i moze po pola sata da se zanima time,dok ne ubaci poslednji ne pomera se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PAVE MUTI ... stalno trazi vodu i tasicu (kasikicu) i onda muti, dok jede ubacuje hleb u casu i opet muti. To mu je sad br.1 zanimacija.

:wub:

Mihailo se odusevi kada zveckam sitnim parama- kaze "pae", i pruza rukicu. :D Onda te pare (feninge, jel'te :lol: ) nosi u ruci i po pola sata, a ja samo setam za njim i pazim da ne strpa u usta. Nece da mi ih vrati dok mu ne kazem da cu mu ih samo cuvati, i da cu mu vratiti. :) Bice mi dijete pravi stedisa. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:wub:

Mihailo se odusevi kada zveckam sitnim parama- kaze "pae", i pruza rukicu. :D Onda te pare (feninge, jel'te :lol: ) nosi u ruci i po pola sata, a ja samo setam za njim i pazim da ne strpa u usta. Nece da mi ih vrati dok mu ne kazem da cu mu ih samo cuvati, i da cu mu vratiti. :) Bice mi dijete pravi stedisa. :D

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo tek zakoračili u prvu godinu, ali mi liči da će moje dete postati isto ovakvo, pošto i on ma slične fore, ....slatko sam se nasmejala:

Papagaj faza :) - ponavlja sve zivo, cak i grimase iste pravi! I pravi je folirant... saplete se i padne, nije mu nista, al dodje do mene uhvati se za glavu (a pao na koleno), krene da kao place, i izviruje da vidi moju reakciju. Kad ga grdim i cim podviknem Pavle on isto vikne MAMA, pa krece sve tise i umilnije da govori 'mama mama' sa osmehom na ustima, da retko kad uspem da se suzdrzim da se ne zasmejem. I da. vrlo dobro zna sta sme a sta ne sme! Samo zapocnem recenicu da ce da ako ne bude dobar da ide u kaznu... on me preduhitri i kaze 'nece TAZE' (kazna) :D

Mi imamo razne faze: 1. nespavanje-od zubića, do sad imamo 8,...

2. pinceta faza-pretraživanje mogućih i nemogućih mrvica,

3. brbljanje i mrmljanje...

4. prohodavalje

5. jurcanje za njim dok pokušava da mazne sve ono što ne sme-daljinski, diskove, mob.tel., fiksni tel.

6. istraživalje utičnica, to mi je baš teško pored nespavanja...nabavili smo one plastične stvarčice koje smo nabili u utičnice, alli ne može još da zapamti da ne sme to da dira. Uvek smo ozbiljni sad kad mu govorimo-NE TO DA DIRAŠ! jer je jednom to shvatio kao igru, kad sam mu rekla ne!, a on se nasmejao i odjurio do utičnice-kao da mi tera inat!:) Tako da nam je najaktuelnija ta NE FAZA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

5. jurcanje za njim dok pokušava da mazne sve ono što ne sme-daljinski, diskove, mob.tel., fiksni tel.

Ovo je i dobro, kod nas je sad faza razbij daljinski da izvadimo baterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je i dobro, kod nas je sad faza razbij daljinski da izvadimo baterije.

Aaaa daaaa, i otvaraj sve igracke u koje idu baterije. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, baterije smo zaboravili! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, baterije smo zaboravili! :lol:

Posle će da dođe faza ubacivanja baterija u slomljen daljinski ili igračku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: E to je dobro! Samo dok ne završe u ustima! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.