Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

Ja se po milion puta dnevno pitam gde ja grešim i onda krenem da je forsiram pa se zaustavim i shvatim da je jednostavno tako kako jeste i da treba da "slušamo" šta oni žele i kojim "tempom" žele da uče nešto. Bitno je da su oni nama zdravi i pravi i da imaju osmeh na licu ;)

Ne grešite nigde. Svako dete se razvija svojim tempom.

Sigurno ste u pravu, ali ja sam i dalje pomalo deprimirana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bar si me sad utešila! :lol:

Ali Vasilije stvarno nema pojma. :unsure:

Između njega i Jane je razlika samo dvadesetak dana. Pazi samo šta sve ona zna, dok s druge strane ja na prste mogu da izbrojim reči iz Vasilijevog rečnika. Prosto ne mogu a da se ne zapitam jesam li ja negde pogrešila? Možda mu ne pričam dovoljno, možda ga ne forsiram dovoljno...? :huh:

Ma neee,istina je da ja samo brbljam a po ceo dan sam sama sa njom.Dok je bila beba plasila sam se da ce tesko progovoriti,jer smo same po ceo dan.I zato pricam bukvalno sve sta radim.Npr nikad je nisam samo povela u kupatilo i oprala ruke,vec sve to ispricam sta cemo raditi,kako bla,bla,bla.

Ali mislim da je sve stvar do deteta,i moon polako,za njih ima jos mnogo vremena.

A sta mislis da pokusas da ga pitas npr na nekoj slici sta je sta.

Jana zna da pokaze i recima kaze u knjizi ko je ko,npr ptica,jabuka,lane,zeka,jaje,voda,leptir,balon,patka,lovac,maca,koka.Bukvalno svaki lik ili predmet u knjizi.

Imala je 8 meseci kad je znala da pokaze na slikovnici ko je ko,mozda tako da probas uz pomoc knjizica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako voće joj je ili apupa (jabuka) ili nanđa (narandža).

Sa životinjama "malo" bolje stojimo: ali ih većinu "oslovljava" po onomatopejama (osim baba-žaba, aga-jaga, koka-sve pernato, naca-maca, buba-svaka bubica)

Predmeti to nam je čini mi se slaba tačka. Naime baš slabo neki predmet oslovljava sa imenom.

Prehrambene namernice tek od skoro PONEKAD kaže ode-voda

Sastavljanje "rečenica" krenula je ono osnovno dakle imenica+glagol (ide Gaga- da ide kod komšinice Gage)

Suma sumarum: mnogo nam je mali fond reči :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako voće joj je ili apupa (jabuka) ili nanđa (narandža).

Sa životinjama "malo" bolje stojimo: ali ih većinu "oslovljava" po onomatopejama (osim baba-žaba, aga-jaga, koka-sve pernato, naca-maca, buba-svaka bubica)

Predmeti to nam je čini mi se slaba tačka. Naime baš slabo neki predmet oslovljava sa imenom.

Prehrambene namernice tek od skoro PONEKAD kaže ode-voda

Sastavljanje "rečenica" krenula je ono osnovno dakle imenica+glagol (ide Gaga- da ide kod komšinice Gage)

Suma sumarum: mnogo nam je mali fond reči :(

Mislim da preteruješ. Po meni, ok za njen uzrast. Inače, razvoj govora ne govori o inteligenciji deteta. Postoje razne vrste inteligencija, verbalno-jezička je samo jedna od njih. Odnosno, Emica može da bude mnogo inteligentnija od nekog deteta njenog uzrasta koje već sada ima veliki fond reči, sklapa rečenice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uzme telefon i ta se uveliko rasprica,al to sto ona prica ne mozes povezati ni sa cim.... :lol:

:lol: jel to ono "bljeeee, ooooo, abljueeee.... anandja..." :lol: što mi poznatoooo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da preteruješ. Po meni, ok za njen uzrast.

Ovo je dobro znati i zato sam i napisala naš fond reči (bar okvirni)... Pa gledam devojčica koja je mesec dana mlađa od nas peva pesmicu tj recituje pa meni prođe kroz glavu "đe je ba zapelo" kod nas :rolleyes: I još jedna devojčica koja je 2-3 dana starija od nas... Ali dobro što ti kažeš

Postoje razne vrste inteligencija, verbalno-jezička je samo jedna od njih. Odnosno, Emica može da bude mnogo inteligentnija od nekog deteta njenog uzrasta koje već sada ima veliki fond reči, sklapa rečenice...

Neka samo bude nasmejana i svoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je dobro znati i zato sam i napisala naš fond reči (bar okvirni)... Pa gledam devojčica koja je mesec dana mlađa od nas peva pesmicu tj recituje pa meni prođe kroz glavu "đe je ba zapelo" kod nas :rolleyes: I još jedna devojčica koja je 2-3 dana starija od nas... Ali dobro što ti kažeš

Neka samo bude nasmejana i svoja.

Ana, to je ok u smislu da ona koristi reči, razume govr, samo je malo nezrelija za svoj uzrast, možda. Recitovanje pesama nije nikakv pokazatelj dobrog razvoja govora, to je samo ponavljanje naučenih reči koje dete ne mora ni da razume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, to je ok u smislu da ona koristi reči, razume govr, samo je malo nezrelija za svoj uzrast, možda. Recitovanje pesama nije nikakv pokazatelj dobrog razvoja govora, to je samo ponavljanje naučenih reči koje dete ne mora ni da razume.

Da,Ana mislis da moja Jana zna sta znaci buka ili kasica ovsana.Nema pojma naravno i mnogo reci nema pojma znacenje,ali ih ipak izgovara-sto mi nije vazno.

Vaznije mi je kad prestanem da usisavam a ona sama kaze gotovo, ili nosi nesto da ostavi i kaze ocavi meco.

Vaznije je koliko zaista razume to sto govori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, to je ok u smislu da ona koristi reči, razume govr, samo je malo nezrelija za svoj uzrast, možda. Recitovanje pesama nije nikakv pokazatelj dobrog razvoja govora, to je samo ponavljanje naučenih reči koje dete ne mora ni da razume.

Da,Ana mislis da moja Jana zna sta znaci buka ili kasica ovsana.Nema pojma naravno i mnogo reci nema pojma znacenje,ali ih ipak izgovara-sto mi nije vazno.

Vaznije mi je kad prestanem da usisavam a ona sama kaze gotovo, ili nosi nesto da ostavi i kaze ocavi meco.

Vaznije je koliko zaista razume to sto govori.

Kristal, upravo si upotrebila pravu reč "nezrela" za svoj uzrast.

E sad ona razume i sa smislom koristi te reči ali ima i bisera. Evo danas npr govorim joj i pokazujem rukom " stavi kockice na stolicu" i pokazujem na kockice i pokazujem na stolicu. Ona me bledo gleda i dođe do stolice i popne se na nju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma neee,istina je da ja samo brbljam a po ceo dan sam sama sa njom.Dok je bila beba plasila sam se da ce tesko progovoriti,jer smo same po ceo dan.I zato pricam bukvalno sve sta radim.Npr nikad je nisam samo povela u kupatilo i oprala ruke,vec sve to ispricam sta cemo raditi,kako bla,bla,bla.

Ali mislim da je sve stvar do deteta,i moon polako,za njih ima jos mnogo vremena.

A sta mislis da pokusas da ga pitas npr na nekoj slici sta je sta.

Jana zna da pokaze i recima kaze u knjizi ko je ko,npr ptica,jabuka,lane,zeka,jaje,voda,leptir,balon,patka,lovac,maca,koka.Bukvalno svaki lik ili predmet u knjizi.

Imala je 8 meseci kad je znala da pokaze na slikovnici ko je ko,mozda tako da probas uz pomoc knjizica.

Ne vredi. Ako pitam gde je cvet, gde je maca i slično, on pokaže pravu sliku, ali ako pitam šta je ovo, mogu da dobijem samo osmeh. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš loše priča - čini mi se. Baš ću sad u adekvatnoj temi ispisati naš okvirni fond reči

Zna da koristi viljušku nekako smotano i da pije vodu ali desi se da prospe a sa kašikom se trudi ali ni najmanje nije precizna kao Filip tako da ona još uvek mora da nosi portiklu (na koju vrišti kada je stavim).

Ali dobro, što ti kažeš svako dete ima svoj tempo razvoja a mi moramo nekako da budemo svesni toga.

Ana...moja Nikolina do 2,5 god NIŠTA nije pričala...srećom pa nisam imala net i bila sam zauzeta sa sitnom decom te nisam imala vrem,ena da 'mislim' o tome...apsolutno nikakav problem nije imala...evo je zdrava,prava,prepametna,uredna,odgovorna,osećajan...sa svim 'peticama'...mogla bi još o Nikolini....net za ovakve stvari nije dobar...samo da te glava zaboli <_<;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana...moja Nikolina do 2,5 god NIŠTA nije pričala...srećom pa nisam imala net i bila sam zauzeta sa sitnom decom te nisam imala vrem,ena da 'mislim' o tome...apsolutno nikakav problem nije imala...evo je zdrava,prava,prepametna,uredna,odgovorna,osećajan...sa svim 'peticama'...mogla bi još o Nikolini....net za ovakve stvari nije dobar...samo da te glava zaboli <_<;)

Ovaj moj post bi trebao da 'leti' na temu govor...ajde admini reagujte :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne vredi. Ako pitam gde je cvet, gde je maca i slično, on pokaže pravu sliku, ali ako pitam šta je ovo, mogu da dobijem samo osmeh. :huh:

:lol: :lol: :lol: Pusti ga,bas te briga,ima vremena ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Pavle sve prica, ponavlja kao papagaj, spaja po 3 reci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je rekla ZEC!

A onda je mama odleprsala u knjizaru i kupila neku slikovnicu sa zecevima...pa je do kraja veceri bilo zec...zec..zec..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je rekla ZEC!

A onda je mama odleprsala u knjizaru i kupila neku slikovnicu sa zecevima...pa je do kraja veceri bilo zec...zec..zec..

Bravo bravo :D. Moj Ogica je trenutno u fazonu: "evoooo" - i samo ide po kuci, skuplja igracke i uvaljuje nekome i vice "evoooo" a onda ostane i gleda te jer ocekuje hvala :lol: . Veceras sam se izkidala od smeha, stavljam ja njega onako kenkavog na spavanje, a on me gleda i mase i kaze "davoooo" :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za Magdalenu.

Jana recituje ,kisa pada,trava raste, i pocela je da broji da,ti,pet,ses :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za Magdalenu.

Jana recituje ,kisa pada,trava raste, i pocela je da broji da,ti,pet,ses :lol:

E ,a da vidis kako moja Magi broji..sve a,a,a,...pa pokazuje na prste,a svaki broj joj je A,ali intonacija raste kako se brojevi povecavaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ,a da vidis kako moja Magi broji..sve a,a,a,...pa pokazuje na prste,a svaki broj joj je A,ali intonacija raste kako se brojevi povecavaju!

A da da ,samo se cuju zadnja slova,al bitno je da broje. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao kako sam se slatko ismijala. Moja tuta muta je prije neki dan rekla mama, tek a 14 mjeseci, cuko je vav-vav, a krava kaze muuuu i kad god vidi reklamu za Milku muce po kuci dok joj ne skrenem paznju. Sve ostalo je isto. Kao mi bi nesto da naucimo, ali nema sanse. Nekad niti me slusa niti me registruje, pricam u prazno. :lol: Da i jednom se igrala sa jabukom kao sa loptom i rekla "opta", ja je pitam sta je to, a ona opet ponovi i to su bila ta dva puta, od tada se vise opta ne spominje lopta, samo se igra sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo da brbljamo znatno vise. Maca je caca, uramljen papirus iz Egipta sa nekim faraonom je Tutan (mama je naucila :)), cipele su cipike, carape su capaje, patike pakike, riba je jiba, koka je koka, svaki pas je Beja, tata je 'Tata dodji', njegovo ime je Danijel i Sara ga izgovara Davaje, tetka je teka, a njeno ime je Mirjana sto Sara kaze Mijana, daljinski je daniki, a kad je neko podigne vice: OPA! Moju mamu moja deca zovu babara a ona babija. Jabuka je abaka, banana je nana, bombona je boma i obavezno kada mi nesto daje kaze: Zoji! sto znaci 'izvoli'. Zna da peva 'Magarence Njako' a to zvuci 'Ija ija tako, ija ija tako' Kad si sretan tacno zna sta kada treba da uradi a pesmu zove 'Duva' sto bi bilo 'Ura' i Ayo technology kad zeli da cuje stane kod racunara i tacno pogodi melodiju dok pevusi EEEjoooo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo da brbljamo znatno vise. Maca je caca, uramljen papirus iz Egipta sa nekim faraonom je Tutan (mama je naucila :)), cipele su cipike, carape su capaje, patike pakike, riba je jiba, koka je koka, svaki pas je Beja, tata je 'Tata dodji', njegovo ime je Danijel i Sara ga izgovara Davaje, tetka je teka, a njeno ime je Mirjana sto Sara kaze Mijana, daljinski je daniki, a kad je neko podigne vice: OPA! Moju mamu moja deca zovu babara a ona babija. Jabuka je abaka, banana je nana, bombona je boma i obavezno kada mi nesto daje kaze: Zoji! sto znaci 'izvoli'. Zna da peva 'Magarence Njako' a to zvuci 'Ija ija tako, ija ija tako' Kad si sretan tacno zna sta kada treba da uradi a pesmu zove 'Duva' sto bi bilo 'Ura' i Ayo technology kad zeli da cuje stane kod racunara i tacno pogodi melodiju dok pevusi EEEjoooo. :)

BAAVO!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete samo vice opa kad padne kad nesto ispusti i to mnogo smesno zvuci :lol: :lol: zna jos da kaze tako, nema, mama, tata, baba, a deda nikako :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivanakk, tvoja djevojcica je u istom uzrastu kao i moj Mihailo, ali ona zna puno vise rijeci. Nije valjda istinita ona prica "djecaci su lijeni"... :unsure: Svaka cast za tvoju pametnu princezicu. :wub:

Miha me razumije, i ponavlja dosta, ali samoinicijativno ne zeli puno toga reci. Sada govori "baci" kada baca loptu, "daj" lijepo izgovara, "nece", ako mu nesto ne ide... I vec odavno se kao "krsti" :blink: i na kraju kaze "aaamm" (kao amin). Sada govori "amiii", kada god vidi neku ikonu ili crkvu. Bas smo se iznenadili, to mu je na prvu uslo u glavu (mora da ce ici na bogosloviju :D ).

Brblja i dalje dosta toga sto ne razumijem, i mlatara rucicama, kao objasnjava sve u 16! :lol:

E da- neki dan je momak uzeo svoju igrackicu- mob. tel. i stavio ga na uvo, a drugu ruku stavio u dzep, i spartao iz sobe u sobu "pricajuci" glasno sa nekim sav ozbiljan (tako inace njegov otac razgovara telefonom). :)

c3s-100-81.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Presladak je dusa mala kako on sve zna :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.