Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

A ovaj mali samo nesto trtlja, uzme igracku pa joj prica, gleda slikovnicu pa joj prica, jede i prica, cuti izgleda samo kada spava :D, a mi jedino sto ga razumemo to je: mama, tata, baba, deda, dada (seka), ajde, am-am (njam-njam), pau-pau (kada uzme igracku pistolj), brm-brm..... Uh tek sada shvatam da ima dosta toga :lol: a ukoliko se setim jos necega dodajem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poceli smo da izgovaramo:"Nema ga,evo je,nema je,meda ljulja,beba uca,mama ljusti" itd spaja po dve reci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je poceo da vezuje po dve reci

Oce zoni (hoce da zvoni na zvonce)

Nece mese (nece da jede meso)

Tata poso (tata na poslu)

Mama s'eca (mama sreca) :wub:

Najsmesniji je kad kaze 'oce, nece' ... pitam ga dal hoce da jede a on odmahuje glavom i kaze 'oce, nece' :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reci koje je do sada "izgovarao" poceo je da ih izgovara cisto.Slova sva cisto izgovara sem R i L (menja ih V).Pricam s njim kao s odraslim :) Postavljam mu prosta pitanja tipa "Sta ces da jedes" i sl. i on mi odgovara "Oce jede.....".MM i ja nismo vise tata i mama vec Oca i Sanja :) Ne znam od koga je cuo ali stalno pevusi "Svaki dan nova godina".Uveliko crta i na papiru i po zidovima i objasni sta je nacrtao:mala kola,velika kola,reka,drvo,cvece,sunce,krov,kuca(to za njega predstavljaju zvljotine koje crta ali sutradan zna sta je gde nacrtao).Imamo kocke sa slovima i uglavnom ih zna sva,neka vezuje za neki pojam ili ime:O je Ogi,B je baba,V je Vida,H je ha,S je Sanja,Z je Zoki i broj tri,M je Marko,J je Joca,Lj je ljulja,Nj je njam njam,G je ga,U je uf,P je pa,D je deda,Dj je djak,Č je čaša,Š je škola,N je nos,T je tata.A,E,I i F samostalno izgovara.Ja mu kazem da je mamina pametnica,mamino zlato a on me pita "A srce moje?"Broji do sedam ali obavezno preskoci broj tri.Zna kako izgleda broj tri ali ga preskoci.Evo ga pored mene i kaze mi:"Sanja oce Zumu igra Ogi" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola relativno malo prica...za svoj uzrast...rezonuje stvari i predmete oko sebe,ali ne verbalizuje,kada nesto hoce da mi pokaze pokazuje rukicom i govori o o o ili u u u sa konstantnim ponavljanjem...mama,tata,go(lopta),de(deda),Ana,djija-djija(konj),gic(svinja),ko-ko(kokoska),mu(krava),mama(macka),av-av(pas),mama(beba),brm(auto) su rijeci sa kojima vlada...i smatram da je malo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa priča... Šta zanm, kako deca toroču u njegovom uzrastu ja mislim malo, a kako većina u kraju ne zbori mnogo - lajavac je mali...

Počeo je da vezuje po dve reči tima "mama dala", "mama nosi", "ajde kafa" (to moju kevu imitira) i te lagane rečenice. On ima 19,5 meseci i sad mi je teško da se svrstavam u temama - 1. god. i/ili 2 god. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je malopre pricala sa tatom na telefon i to je zvucalo ovako:"Taco,ljubavi,sreco,dodji,bebo,Jano" i to ponavlja sve ono sto mm govori.Bas voli da prica na telefon ,crkava od smeha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je malopre pricala sa tatom na telefon i to je zvucalo ovako:"Taco,ljubavi,sreco,dodji,bebo,Jano" i to ponavlja sve ono sto mm govori.Bas voli da prica na telefon ,crkava od smeha.

Devojčice, pričljivica mala... Ja to obožavam kod male dece... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ogi obozava dragstor.Objasnjava gde je sta.Dodje do police sa vodom i pocinje:"Kisela voda,mala voda velika voda".Prelazi na frizidere:"Malo pivo,veliko pivo,kola,sok".Zatim dodje do suhomesnatih proizvoda:"Meso,virslica,sama(salama),tetica(pastetica),kepac(kecap)..."

I onda njemu omiljeni deo:"Jafa,gisini,ibice,velika kada(cokolada),tanka(napolitanka),keks,kem''.I mnogo voli,kako on kaze:"Oce obara cene".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto Cicko prosto sam ljubomorna na tebe! :P Blago tebi kad je Januska pricalica.

Tasa inace vecinu stvari ignorise kad joj covjek prica, slusace te samo kad je raspolozena, a kad je nesto zainteresuje, ne mozes je dozvati ni topovima. Ima takvu moc koncentracije, da mi ponekad ide na zivce.

Sve ta razumije, bas smo joj se sinoc ismijali, a ona sva srecna sto je u centru paznje, kad je pitaju gje je zubic ili pametna glava, ona pokaze, ili ko je mamin, tatin andjeo, tako se isprsi podje pokazivati prsticem na sebe, sva ponosna. Ako hoce napolje uzme te za ruku i odvede do vrata, ali da kaze, jok. Kad je gladna, ide po kuci i govori nesto tipa "pa-pa". Govori tata, baba, deda, teta, daj, dadi (dragi) i kako kaze guska. Zna sta znaci "ne", ali to u 90% slucajeva ignorise. Cak i kada podviknem, nista, samo se nasmije i nastavi po svom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trmalja kakav je to zvrcak mali,imam utisak da je bas sou sa njenim ponasanjem. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stefan je rekao mama, tata, baba, deda, Ana, koka, mu (krava), ptttta (ptičica), a ta to (a šta je to), daj mama daj - kada god nosim hranu i idem prema stolici za hranjenje :lol: ... žderonja je pravi i obožava da jede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trmalja kakav je to zvrcak mali,imam utisak da je bas sou sa njenim ponasanjem. :lol:

Ma sou je sa njom i nista ne slusa. Juce krenula da dira pepeljaru i ja govorim ne ne i sklanjam ruku, a ona se mrsti, poslije petog ne ne ja je kao udarim po rukici, a ona ne prvi put mrko pogleda, drugi put uze moju ruku i svoju lilevu rukicu i desnom me udari po nadlanici. Sva ljuta. E tad sam se odvalila smijati, i moja ljutnja se rasprsla k'o balonci od sapunice. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao.. Nina ima nepunih 15 meseci i zna da kaze : mama, tata, baba, deda, duda, daj, ok (sok), koko(oko), koka (ptice), meme (mleko), nina i nana (oba su odgovor na pitanje kako se zoves?), nenenenenen (ne), ace (hocu), ala ili alo (kad prica na telefon), beba, teta i jos par sitnica. maca kaze AJ, kuca kaze AV-Av, a patka KA-KA. na pitanje koliko imas godina, ispruzi jedan prst i smeje se :) zvrk mali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andjela ne zatvara :D voli da peva i nedozvoljava nikome da joj pomaze, samo kaze "cuti ja cu"... Zeva "leptiricu sarenicu" celu; "negoda"-nezgoda; "avanture maloga juju"...od Corbe "avionu slomicu ti k'ila"...ali omiljena je "zivo, zivo"(tako je zvala u pocetku, a sad divan dan) i to: "divan dan nasoj MENI rodjendan" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tramvaj - tane

Autobus - sobo

Zeton - tone

Ponavlja kao papagaj... a milion puta dbevno ponovi MAMA DODJI, PUTI NODI, BIM BIM :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tramvaj - tane

Autobus - sobo

Zeton - tone

Ponavlja kao papagaj... a milion puta dbevno ponovi MAMA DODJI, PUTI NODI, BIM BIM :lol:

Dusa mala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tramvaj - tane

Autobus - sobo

Zeton - tone

Ponavlja kao papagaj... a milion puta dbevno ponovi MAMA DODJI, PUTI NODI, BIM BIM :lol:

Joj i kod nas je Nodi od jutra do sutra. Petru i Vanji se vise smucilo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:(

ova moja i dalje uglavnom a213.gif ili priča na nekom svom "blju-ovoooo-daj" jeziku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E aj sad ce ispasti da se hvalim ,ali moram da kazem da moje dete sve prica.Ima reci koje nemaju veze ali za nju je to to,npr mandarina-butana,strumf-cuf itd.

Ono sto mi je drago to je da dosta reci izgovara pravilno maze,cicane,pise,dodji,zeka itd.

Cini mi se da ne postoji rec koju nece izgovoriti iz svakodnevnog govora ono sto njoj trteba.Po dve ili tri reci sastavlja,a pesmice ne ume ali kada ja recitujem i zastanem pustim nju ,uvek zna da kaze koja je sledeca rec.Ili peva tanana...banana...ovsana...(svaku trecu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E aj sad ce ispasti da se hvalim ,ali moram da kazem da moje dete sve prica.Ima reci koje nemaju veze ali za nju je to to,npr mandarina-butana,strumf-cuf itd.

Ono sto mi je drago to je da dosta reci izgovara pravilno maze,cicane,pise,dodji,zeka itd.

Cini mi se da ne postoji rec koju nece izgovoriti iz svakodnevnog govora ono sto njoj trteba.Po dve ili tri reci sastavlja,a pesmice ne ume ali kada ja recitujem i zastanem pustim nju ,uvek zna da kaze koja je sledeca rec.Ili peva tanana...banana...ovsana...(svaku trecu)

Baš se deprimiram kad pročitam tvoje postove o govoru. Mi nemamo pojma. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš se deprimiram kad pročitam tvoje postove o govoru. Mi nemamo pojma. :(

:lol: Isto i ja kad čitam šta sve Filipa piše o Filipu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Isto i ja kad čitam šta sve Filipa piše o Filipu :lol:

Bar si me sad utešila! :lol:

Ali Vasilije stvarno nema pojma. :unsure:

Između njega i Jane je razlika samo dvadesetak dana. Pazi samo šta sve ona zna, dok s druge strane ja na prste mogu da izbrojim reči iz Vasilijevog rečnika. Prosto ne mogu a da se ne zapitam jesam li ja negde pogrešila? Možda mu ne pričam dovoljno, možda ga ne forsiram dovoljno...? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bar si me sad utešila! :lol:

Ali Vasilije stvarno nema pojma. :unsure:

Između njega i Jane je razlika samo dvadesetak dana. Pazi samo šta sve ona zna, dok s druge strane ja na prste mogu da izbrojim reči iz Vasilijevog rečnika. Prosto ne mogu a da se ne zapitam jesam li ja negde pogrešila? Možda mu ne pričam dovoljno, možda ga ne forsiram dovoljno...? :huh:

Ja se po milion puta dnevno pitam gde ja grešim i onda krenem da je forsiram pa se zaustavim i shvatim da je jednostavno tako kako jeste i da treba da "slušamo" šta oni žele i kojim "tempom" žele da uče nešto. Bitno je da su oni nama zdravi i pravi i da imaju osmeh na licu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne grešite nigde. Svako dete se razvija svojim tempom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.