Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

Lazar je sa 6 mes. rekao baba,deda i tata,sa 9mes. olja/moje ime/ pa tek sa godinu dana mama i sve ostalo.Sa 18 meseci je poceo da sklapa proste recenice ,a sa 2 godine je bio prava alapaca.Luka je sa 8 mes.rekao tata i deda,sa 10 mes. baba i tu stao sve do 18 meseca kada je konacno rekao mama pa i sve ostalo.Tek sa nepune dve godine je poceo da sklapa proste recenice.Sa obojicom sam isto radila i pricala/jer sam i ja brbljivica/ali eto stariji je bio malo napredniji.Danas kada imaju 9 i 5 situacija se okrenula,onaj sto je ranije progovorio,sada jedva da ti nesto kaze/skupe su njegove reci/,dok ovaj mali ne zatvara usta,cak i kad spava nesto mrmlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanjce za mame cija deca uce vise jezika ... Da li je istina da deca koja istovremeno uce 2ili vise jezika tj ako se oko njih prica vise jezika ,kasnije progovore i kad progovore znaju te jezike dobro ... Moj Aki jos ne ume lepo da prica a ima 3godine u oktobru , pa se malo brinem.. A Strahinja ima ima 16meseci i ne prica nego kaze u prolazu mama tata i pokazje da jede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanjce za mame cija deca uce vise jezika ... Da li je istina da deca koja istovremeno uce 2ili vise jezika tj ako se oko njih prica vise jezika ,kasnije progovore i kad progovore znaju te jezike dobro ... Moj Aki jos ne ume lepo da prica a ima 3godine u oktobru , pa se malo brinem.. A Strahinja ima ima 16meseci i ne prica nego kaze u prolazu mama tata i pokazje da jede...

ok strahinja je mali, a sto se akija tice, neki decaci kasnije progovore...e sad ako nist abas ne kaze, onda ne znam zaista, nisam strucnjak. moj luka prica uglavnom srpski, a kad je sa grcima pola-pola,,,,,,zapravo prica sta on hoce,,,,i melje 200 na sat. ali znam masu dece koja su bila zbunjena zbog dvojezicnosti pa nisu ni progovarala. ali opet sve je individualna.zavisi od deteta do deteta.

jer ako bas nista ne izgovara?

nasa ovde drugarica do trece godine nije progovarala i kako je napunila 3, propricala citave recenice :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirjana zaista nema pravila... Ja znam puno dvojezicno pa i par trojezicno odgajane dece... Nekima je govor bio problem, neki su normalno paralelno oba/sva tri pricala... Sve je do deteta...

Za utehu oko godista: ni Ajnstajn nije do 3god uopste govorio ;)

Ako Aki bas, bas slabo govori onda je sad mozda pravo vreme za logopeda- cisto da se informisete. Ali samo ne znam kako cete tamo u Svedskoj jer verujem da je Akiju srpski prvi jezik...

Kod nas je u kuci druga prica- maloj je "maternji" (tj onaj koji ja govorim) srpski ali joj je prvi jezik engleski. Mislila sam da ce ostati sa tim "pidgeon" iliti sakatim srpskim, medjutim u poslednjih mesec dana ona samnom samo na srpskom prica- cele recenice, sve savrseno ispravno! Na tome mogu da se zahvalim mojima jer je celih meseca dana sa njima provela i postala im prevodioc kad izadju i treba oko necega da se snadju :lol: Mnogo joj je znacilo da mora i da govori a ne samo slusa srpski. Pre samo samnom se provlacila jer je ja razumem na kom god da prica. Oduvek je sve sve savrseno razumela al eto tek sa mojima je morala da se malo oznoji i proprica. Sad se i sa komsinicom Poljakinjom sporazumeva pola na engleskom, pola na srpskom :blink: jer je u srpskom i poljskom nesto slicno, a ta mala bas slabo govori engleski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima..

Aki prica ,ali ja cujem i vidim decu koja vec cisto pricaju i sklapaju neke recenice ,a kod nas bas to i nije tako ...

Pa se zato brinem .. Inace uskoro planiramo da ga stavimo u obdaniste..

INace evo ga njegov recnik ,sad pisem kako on izgovara :

Dobro zna da kaze lepo mama tata baba deda ,bata itd.

Kad hoce da jede kaze"mene njam njama,kad hoce da pije vodu"mene voda",kad hoce da idemo napolje "mene cao " ,kad mu se spava " mene ahhh",uglavnom sve pocinje sa mene ,npr,kad hoce da kaze da dam bati da jede ili da je bata gladan ,on kaze "mene bata njam njama ", zna da kaze hvala "vava" "dodji",idi","vidi","mene kaki" ,tatom"(traktor),tititi"(auto),"gde", ume da pita "mama a gde je tata" ili bata i sl.. Za zivotinje ne kaze imena nego ih imitira ,"mu".mjau" itd..

zna da kaze "oko"... Inace sve razume kad mu kazes ,ali ne ume da ti lepo isprica sta je radio kod babe ili gde se igrao..tad prica na svom "jeziku" ..

Zna da kaze na engleskom bye bye .. a na francuskom "oui I non ""

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne bi bilo mesanja sa ostalim uzrastima, otvaramo ovu temu zasebno kako bi imali boljeg uvida u razvoj govora.

Izvolite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da kažem da Emilija priča ali sve nešto na svom jeziku "mrndža". Zna da kaže "hoce", "nece", "mama", "tata", "Vava"- Vanja, "kaka", "koka"-svaka pernata životinja i sl... Savršeno sve razume ali eto još uvek neće da priča.

Iskreno još uvek se i ne opterećujem sa tim što nije pričalica ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je pričalica. Dok se igra priča nešto svojim jezikom. Zna da kaže: mama, tata, baba, deda, Vada (Vlada), Saša (Saška)... voda, jaje, aba (hleba), srce, seća (sreća), oči, nos. uši, pate (patike), sane (sandale), 'oće, neće, nosi, oše (još), ne ne ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je pričalica. Dok se igra priča nešto svojim jezikom. Zna da kaže: mama, tata, baba, deda, Vada (Vlada), Saša (Saška)... voda, jaje, aba (hleba), srce, seća (sreća), oči, nos. uši, pate (patike), sane (sandale), 'oće, neće, nosi, oše (još), ne ne ... :)

Uh bre, pa Pavle je voditelj za mog Aleksu... Aleksa slabo, nesto u poslednje tri nedelje od kako ide u vrtic se popravio do tada sem mama, tata, uko (ujko), baba, deda, beba... nista. Ne brinem ali nije mi ni svejedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh bre, pa Pavle je voditelj za mog Aleksu... Aleksa slabo, nesto u poslednje tri nedelje od kako ide u vrtic se popravio do tada sem mama, tata, uko (ujko), baba, deda, beba... nista. Ne brinem ali nije mi ni svejedno.

Kažu da su dečaci lenji da pričaju i kasnije propričaju. Drugaricin mali je do druge godine pokazivao prstom kad nešto hoće da pije ili jede i govorio samo mama i tata, i evo sad posle dva meseca samo vergla. :)

E da, kad mu kažem kako kaže kuca, on kaže av av, a kad vidimo napolju kucu on viče maca! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da se upisemo u odgovarajucoj temi.

Jana vec odavno zna kako kaze cuko,maca,koka,pile,jaga,krava,guda itd.

Od reci sem onih baba,deda,mama,tata izgovara jos i to svakodnevno upotrebljava:jaje,pusti,kinga,dodji,jaga,koka,mara,patka,pije,ene,ovo,papuce,obuj,jabuka,napolje,konj,bezi,sreco,baci,puca,lopta,cvece,meda, i jos po neku ne mogu bas da se setim svake reci.

Naravno ne izgovara cisto,ali ih upotrebljava svakodnevno i bas s'namerom.

Svaki dan izgovara jos po neku novu rec,i ponavlja za nama,a pre neki dan je izgovorila:"tata baci lazu"

Mm i ja je savrseno dobro razumemo sta izgovara i ne forsiramo je ,vec se samo trudimo da bez obzira na njen izgovor mi izgovaramo pravilno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad procitam cicanin svaki post o govoru njene devojcice dodje mi da placem...(jer sam ljubomorna naravno).

Ja sam takvu situaciju imala samo sa Jankom,on je rano progovorio i bas imao fond reci,a i sada se izrazava lepo i recenice su mu bogate.

Luka je od pocetka sa govorom slab i sada se muci...

Magdalena sa svojih 15.5 meseci zna da kaze samo mama i tata i ponekad ubode alo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad procitam cicanin svaki post o govoru njene devojcice dodje mi da placem...(jer sam ljubomorna naravno).

Ja sam takvu situaciju imala samo sa Jankom,on je rano progovorio i bas imao fond reci,a i sada se izrazava lepo i recenice su mu bogate.

Luka je od pocetka sa govorom slab i sada se muci...

Magdalena sa svojih 15.5 meseci zna da kaze samo mama i tata i ponekad ubode alo :(

:lol: Ti si luda.Po meni govor ne mora da bude odraz iteligencije.Ima dece koja ne govore,ali ipak sve razumeju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad procitam cicanin svaki post o govoru njene devojcice dodje mi da placem...(jer sam ljubomorna naravno).

Ja sam takvu situaciju imala samo sa Jankom,on je rano progovorio i bas imao fond reci,a i sada se izrazava lepo i recenice su mu bogate.

Luka je od pocetka sa govorom slab i sada se muci...

Magdalena sa svojih 15.5 meseci zna da kaze samo mama i tata i ponekad ubode alo :(

Joko nemoj se brinuti , mm sin iz prvog braka do druge godine nije izustio ni A , samo je upirao prstom , ali zato kad je progovorio ne mozes mu usta zacepiti , kao navijen :)

Markoni jos nema ni godinu ali blebece non stop , kad place onda je tu MAM ( mama) inace non stop je TATAAAA , TATAAAA i to tako cisto i tecno , mm sav ponosan svaki put kaze : Molimmm sine tatin ? :D Mene zeza :D Inace brblja i ba-ba i da-da , to mu je verovatno deda :) a kad mu kazem: - "Gde je Lola ? ( pas ) on juri u setalici na prozor kroz koji se vidi box :D Isto tako kad ga pitam : Gde je brat ? On pogleda u njega ali jos nismo savladali da kazemo bata i to batu jako nervira i ne moze da doceka da i njega zove pa non stop ide za njim i ponavlja mu : "Bata , bata , bata, bata..." a Marko na to : -"BVVVV,BVVVVV.." :D Mozak mi probise :D

_________________________

I have added cool emoticons to this message.

To see them go to http://x.exps.me?965cafdd2a5677a3e2731332034f51a2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najnovije sto je moja Sara naucila je da vice: "Zvezda!" i mase rucicama :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Markoni jos nema ni godinu ali blebece non stop , kad place onda je tu MAM ( mama) inace non stop je TATAAAA , TATAAAA i to tako cisto i tecno , mm sav ponosan svaki put kaze : Molimmm sine tatin ? :D Mene zeza

Moja mala idalje svog oca zove MAMA -i mnogo ga nervira. U pocetku nam je izgledalo jako smesno a sad vec ne znamo koju mamu zove?!?!? Uvek je ispravimo i kazemo TATA a ona mahne glavom neodobravajuci i ponovi MAMA... Valjda ce da je prodje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka prica sve, normalno sastavlja recenice, broji do 10 i zna sve pesmice koje svaki dan pevamo a ima ih 10-ak. Jedino umesto slova l kaze j tako da se on zove Juka, lepo je jepo... I za sebe prica u trecem licu. Pridje i kaze: Daj mu meko. Ili: Uzmi njega.

Uvece kad se krene na spavanje trazi pricu koju on hoce a ne koju ja hocu da citam. Pre neko vece pocnem da mu citam tri praseta a on kaze: Necu prasice hocu vuka koji se pretvara (crvenkapu)

Mazi me Luka pre neko vece i kaze - Moja mama. A ja kazem mm-u -Joj upiskicu se, a tek se Luka podize i kaze- Pa trazi nosu! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Pavlu od rodjenja pricala sta radimo ( mama oblaci Pavlu plavu majicu, idemo u kupatilo da se Pavle okupa, mama radi ovo, ono...) neki su me cudno gledali i mislili da preterujem, ali on sada zna dosta reci ali i zna gde se sta radi, povezuje (kad mu kazem vrtic on kaze deca, wc - piski...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Pavlu od rodjenja pricala sta radimo ( mama oblaci Pavlu plavu majicu, idemo u kupatilo da se Pavle okupa, mama radi ovo, ono...) neki su me cudno gledali i mislili da preterujem, ali on sada zna dosta reci ali i zna gde se sta radi, povezuje (kad mu kazem vrtic on kaze deca, wc - piski...)

Buhla ovo je jako vazno i ja to radim.Skoro da nikad ne uradim neku radnju vezano za Janu a da sve ne ispricam naglas sta cemo raditi.Npr idemo da peremo rukice ili ajde da presvucemo pelenicu,ili sad ce Jana da sedne u hranilicu da ruca itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najnovije sto je moja Sara naucila je da vice: "Zvezda!" i mase rucicama :)))))

A i Aleksa odvano vice ezda, kao navija za Zvezdu, to je uz tatu naucio. :). Stalno mu pusta zvezdine pesme, pa morao je bar jednu rec da nauci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I stvarno, Cicana bi mogla malo manje da se hvali kako njena cera svasta prica :D

Ju sto si pokvarena :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se juce iznenadila... Prica ona dosta,ja je uglavnom sve razumem sta hoce da mi kaze a juce... Dosla je kod dede i daje mu ptike da ih obuje (iako je vec obuven) i on joj kaze da ne moze sad da obuje patike jer ga jako boli noga,ona ga onako sazaljivo pogleda i kaze "boji" a on joj odgovara "da,boli me,idi reci babi da dedu boli noga i da mi donese mast" na sta se ona samo okrenula i otisla kod babe.Kad je dosla do babe odmah je pocela da joj objasnjava sta joj treba ali kad je videla da baba ne rayume taj jeyik onda je raekla "boji deda",yena je odmah skontala p cemu je rec,pitala je "jel dedu boli noga?" ona je rekla "da" i uhvatila babu za ruku i odvela je kod dede.Ja sam se jako iznenadila kad sam videla kako su se razumele,kako je ona sve obkasnila babi u cemu je problem. Svakim danom sve vise rastu i sve vise znaju i shvataju ali valjda mi to ne primecujemo dok se ne dogode ovako neka situacija kad nam konacno otvore oci i vidimo koliko su porasli. :wub::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da se upisemo u odgovarajucoj temi.

Jana vec odavno zna kako kaze cuko,maca,koka,pile,jaga,krava,guda itd.

Od reci sem onih baba,deda,mama,tata izgovara jos i to svakodnevno upotrebljava:jaje,pusti,kinga,dodji,jaga,koka,mara,patka,pije,ene,ovo,papuce,obuj,jabuka,napolje,konj,bezi,sreco,baci,puca,lopta,cvece,meda, i jos po neku ne mogu bas da se setim svake reci.

Naravno ne izgovara cisto,ali ih upotrebljava svakodnevno i bas s'namerom.

Svaki dan izgovara jos po neku novu rec,i ponavlja za nama,a pre neki dan je izgovorila:"tata baci lazu"

Mm i ja je savrseno dobro razumemo sta izgovara i ne forsiramo je ,vec se samo trudimo da bez obzira na njen izgovor mi izgovaramo pravilno.

Vala Cicana ovo mi bas izgleda napredno za godinu i dva meseca! Svaka cast!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vala Cicana ovo mi bas izgleda napredno za godinu i dva meseca! Svaka cast!

A zaboravila sam jos da dodam,mrav,torta,smoki,voda,ljulja,ima,nema oce,nece,nosi,laza i ima tu jos po nesto.

Naravno ona ne izgovara reci cisto i mi to i ne ocekujemo od nje,ali ih svakodnevno upotrebljava normalno,trazi,pokazuje itd.Mi je savrseno razumemo.

Pocela je jos i da slusa,npr-dodaj mami daljinski,ona donese i jos mnogo toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo baš slabi sa govornim sposobnostima. Znanje nam se svodi na samo nekoliko reči, i dalje brbljamo na bebećem jeziku i nikako da prelomimo jezik. Kako god, još uvek ne brinem zbog toga, jer prilično dobro razume. Zna kad ga pitam da pokaže gde je nešto na slici ili da mi doda neku sitnicu koju potražim, tako da se nadam skorom napretku po ovom pitanju! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.