Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

Pohvalile je vaspitačice-pevali oni pada kisa kapljicama,a Neda vice kap,kap.Srce mi puno.

Sledeci put bice na Gazi gusan baricama ona ce sljap,sljap! :wub: :wub:

Pametnica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Tea sve razumije ali nije neka pričalica (na tatu) :D Od riječi izgovara: mama, baba, kaka (to je tata) :D, deda. Zna reći kako se zove, kaže Kea, a nekad i čisto Tea ali neće to svakome da kaže. :P Kad je pitam kako se zove tata kaže Bobo, a baba je Gaga, a druga baka je Nena. Još izgovara: nane(lane), buga (golub), pupa (pumpa), Kiki (dječak iz parka), Ilja (djevojčica Biljana), tita(sisa) :lol:

Već odavno zna sve dijelove tijela. Razlikuje životinje u slikovnici. Oponaša sve redom, kaže vav vav kad vidi kucu. Zna reči kad je gladna tad kaže pap papa pap i tako još ponešto brblja na svom bebećem jeziku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo male pricalice. Ova moja samo melje. Sad ucimo da brojimo,stigle smo do tri,broj 4 je tezak za izgovor,ali 5 bez problema. Skoro je ponavljala sve sto sam ja rekla i ja lupim "rajsferslus",morala je i to da proba da kaze,iskidala sam se od smeha,bilo je nesto kao :rafesu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Tara tu i tamo nesto ponovi, ali smo jako skromni po broju reci..ovako cek, cekaj, na-na to bi bilo daj daj, keks-kesk, pelena par puta rekla, pasces-paces, pusti-puti i mozda jos po nesto mama tata baba ali to slabo ona zove vise se trudi ovako da ponavlja, i tasi tasi nekad kaze kad tapse rukicama....i da telefon kad uzme na uho kaze, koje koje..

Lutkica moja mala :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kerka mi ima 15 meseci i kazuva po nekoi zborcinja , mamo, tata , dede , baba, kujce ( saka da kaze vujce :D ) , koj e

Isto taka ucime 2 jazika , makedonski i grcki , na grcki kazuva dedo , tato , imitira patka , sega za sega ova e. A recenici uste ne sklopuva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U zadnja 3-4 dana naglo počela da priča.Igra ringe raja,celo veme peva aja aja i ćuć.tući-kući,meme-nema,daj,mama,tata,toto-korito,koki-kockice,tao-ćao.papa,beba,baba,mjam-kad je gladna,drugaricu Dunju-njunja.idji-sidji,popi-da se popne,i svasta ponavlja kao papagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš fond riječi: mama – (mami kad me doziva), baba, tata, deda, Tea, oko, nos, uho, bada (brada), buga (golub), koljko (krokodil), pumpa, krpa, pape (cipele, sandale), go (lopta i sve što je okruglo), brm-brm (auto, bicikl, motor, i sve što ima točkove), manja (maca), kok (sok), voda, tus, kada, pupo, kupa, uka (ruka), nona (noga), poneko ime zna da izgovori npr. Mia, Bija, Gaga, Jena (Jelena), Bobo, Nena (Milena), Ema....itd. kao i kraće nadimke, ajmo, ajde, aljo (halo), ima, nema, da, ne, mu (krava), av-av (kuca), pa-pa-pa (pače), teta, beba, goa-goa(gola), goba (soba), toba (torba), dado (zdravo),dan-dan (dobar dan), pa-pa (kada maše), tiša (kiša), gimi (grmi) Bogo i još štošta, sad je uglavnom u fazi kada ponavlja sve što se izgovori.

A u zadnjih 7 dana, čim vidi da neko uzime nešto njeno ponavlja to je moje, nemoj moje, moje moje. Stipsa mala :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da vas ne gnjavim pojedinacnim rijecima koje zna...

Meni je sada interesantno sto ona pravi recenice, doduse, proste tipa 'mudje kavu"(a ja joj zapravo kazem baba muze kravu), 'ne da baba' a prije neki dan me tako iznenadila - kako smo bili u fazi odvikavanja od pelena ja sam znala da joj kazem(kad je sklonim sa nose) da nije kakila i tako on iz cista mira tog dana rece 'nisi kakila'...ja u trans od smijeha... :lol:

A tu su i pozdravi - dobaj dan, aku noc, cao cao....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tata, daj daj je bilo ranije a sad je to data mislim da je to daj to. I naravno tu je prst :) Moje dete još nije dozrelo jer vidim da oponaša intonaciju ali ne zna da ponovi slova.

Snowhite- bravo za vas!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sklapa smislene recence sa po 3-4 reci! Samo melje!

Npr. "Mama,mamice,umi toju Ninicu!", "Nina sede tu" ,"Daj mi vode,meko","Nece to,ocu kadu"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tisa u poslednjih par dana samo izbacuje reči, da se tako izrazim :) Davno je naučila mama, tata, baba i deda i onda jedan duži period nije ništa novo izgovarala. A sad rafali :)

Juče prolazimo pored banke, a ona počne da viče aa baa gaaa. Prvo sam mislila da je slučajno, ali kad smo naišli na sledeću filijalu iste banke, u koju inače idem i govorim joj da je to banka, ona ponovi isto :)

Zna da imitira skoro sve životinje (maca, kuca, majmun, magarac, krava, koza, lav...).

Od imperativa :) koristi: daj, ajde, ajmo.

Ovo, kkng (Kikinda), Bumba (crtać), de e (gde je), da, ne, pa pa, ddan (dobar dan), bam (kad nešto baci), din din (zvono), opa (kad padne), pa pa šu (papuča), pupa, nooo (nos)...neke su od novosmišljenih reči gospođice Tise :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo stvarno dosta reci koje koristimo, svaki dan kaze nesto novo, nekad lepo sklopi po dve reci. E sad posto u zadnje vreme vise prica primetila sam da u svakoj reci umesto slova K ona kaze slovo T. I tu ja luda googlovala sve i svasta da moze da postoji ostecenje sluha blabla i sad mi djavo ne da mira, jel rano voditi dete kod logopeda zbog takve stvari? Do skoro ili ja nisam primecivala ali npr ona pokaze na konja i kaze konj samo to prvo k kaze mekano nekako, ali sad nece nikako, znaci koka je tota, kokice su totice, a secam se da kad je tek pocela sa prvim recima da je govorila k, jer nisam znala kad mi kaze "oka" jel misli foka ili koka posto su joj to bile omiljene igracke dok mi ne pokaze. I sto sad nece da kaze slovo K uopste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam primijetila da ova moja sve upija. Zato pazite sta govorite pred djecom :D

Danas mi iz cista mira opsova mater, kaze 'ebe ti mate' :lol: :lol:

Sad je u fazi brbljanja,svasta prica...od juce pjeva: ,nina,nina,nuske beje andja kuske' :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljubim te ostavi se googla kad te kao Boga molim sta meni pocini od zivota :) Rano je prerano je jos, meni je ona logoped u Bg objasnjavala da oni okrecu kako im je lakse, za sad je nemoj ispravljati u smislu nije dobro i sl, samo ponovis ti jos jednom pravilno da ona cuje, tako za svaku rec, sad je faza kod vas intenzivnog razvoja govora šusti da priroda odradi sama sve, da ne bi problem napravila da se ne postidi i ne povuce cudni su ovi nasi mali ljudi i preosetljivi :)

Ma znam draga nego znas i sama procitala neku glupost pa se istripovala :) Elem ni ne kazem joj ja nista samo ponovim za njom pravilno, npr danas vice totice totice i nosi onu kesu za mikrotalasnu, ja je pitam jel hoces kokice, a ona odgovori "oce totice" i klima glavom, ja reko dobro evo pecemo kokice. Nego mi je cudno bilo gde bas ta dva slova da zameni jer mi se cine laka za izgovor, a zna da kaze npr slova dj ( podje kad hoce da prodje negde ) ili lj za ljulju. A sad nam je ova scena najcesca: "bam bam bum, muva, bam, ubij muvu, ode, gde siiii, tuuuuu si, muva muva " branko i ja pocrkamo od smeha kad ona uzme da ubija muve i tako se rasprica i mlati sa onom peckalicom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam primijetila da ova moja sve upija. Zato pazite sta govorite pred djecom :D

Danas mi iz cista mira opsova mater, kaze 'ebe ti mate' :lol: :lol:

Sad je u fazi brbljanja,svasta prica...od juce pjeva: ,nina,nina,nuske beje andja kuske' :D

Dusica, mi pevamo samo onaj deo nuna nuna nunaaaaa i tako u krug :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dusica, mi pevamo samo onaj deo nuna nuna nunaaaaa i tako u krug :)

Brzo ce ona dodati jos koju rijec. ;)

A je li ti ovo termin za porodjaj u tikeru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima. procitala sam skoro svaki "problem" jer i mene brine ista muka: GOVOR!

Moj Ilija ima 20meseci, i jos uvek nista ne prica, da ne pricam o mama, tata, baba i deda...Najvise govori mama i tata, i u nekim situacija nas i doziva. Uglavnom kad trazi nesto uhvati nas za ruku i vodi nas do toga mesta sta zeli i pokazuje prstom. Uglavnom sve razume sta mu kazemo, i voli da nas imitira tj neke nase radnje. Brblja ali neki svoj jezik, uglavnom kad se zaigra. Moj suprug i ja se ubijamo od reci koje mu izgovaramo. prelistavamo slikovnice, knjige... ali nista. Ponavaljamo mu dosta puta da kaze jednu rec a on se samo smeje. Ponekad sebe uhvatim , da li mu ja pravilno govorim :unsure: ....

Pricala sam sa pedijatrom i rekla mi je da sacekamo do 2 godine. Rekla mi je da se sve to tolerise do 2 ipo godine pa onda se dete salje kod logopeda. Meni bas panika hvata jer sem govora, ono sve drugo lepo radi.... druzeljubljivo je dete.

Jel neko ima jos neku zanimljivu ideju, kako pokustai da "nateram" dete da progovori neku rec...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nekad poslusa kad mu kazem uzmi ovo, kad mu dam da baci nesto u smece, odaziva se na ime, kad mu pokazem ovo je maca a ovo kuca i tako to, ne zeli da pokazuje vec samo lista knjigu i nesto brblja. napolje kad izadjemo vidi decu , trci za njima i smeje se kad vide sta oni rade, i ponekad pokusava da ih imitira. kad vidi kucu napolju ponekad pojuri za njom a nekad je i ne primecuje vec samo prodje. ima kad mu donese neku igracku npr kockice pa da ih slazemo itd... da ne nabrajam.

kad ga ignorisem kad hoce da me vodi da mu dam nesto i pitam ga sta zali a on samo histerise sto necu da idem za njim.

ja sam trenutno u italiji, muz mi ovde radi pa smo kod njega i idemo za srbiju krajem decembra. pa sam mislila da tada odem kod nekog logopeda, u koliko se stvari ne promene. Inace sam iz Kragujevca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu ti reci da sam se malo sad prepala. veruj mi da ne prodje dan a da ne zapadnem u neku dilemu oko mog deteta tj tog govora... mnogi mi kazu, polako sve ce to doci na mesto, decaci su to, oni su malo lenji a neki kazu da odem kod logopeda. zaista me u nekim situacijama mopj sin prijatno iznenadi kad nesto sam uradi. onda mi ponekad sve sumlje nestanu ali opet se vratim na to da on treba nesto da kaze. sto se tice pokazivanja prsto, pokazuje neke stvari ali ne cesto. To sto kazes, kad gledam decu koja su mladja od njega, sta sve znaju da pokazuju i da pricaju, mene samo muka uhvati. Voli zaista da gleda crtane, uziva da gleda i gledajuci te crtane nekad nesto pokusava da imitira. Voli da mu se pevaju pesmice i on tako nekad igra uz njih. voli da igra ringe raja, ja prekstim noge pa mi on dodje da ga ja djiham, pa trkamo se, kao niski start i ja brojim do 3 i onda trcimo... Nekad me sve to umiri a onda on i dalje ne progovara. kad pijem kafu, on dodje i kaze " kava", nekad kaze pepa...ne znma zaista sta da mislim i kako da se ponasam, zaista se trudimo, i suprug i ja, imam osecaja kao da smo u mestu i da stagniramo.

hvala ti na ovim savetima, imacu ovo sve u vidu...

I tebi zelim sve najlepse i naravano tari, koja ima prelepo ime, da sto pre pocne da prica i da bude dosadna mami i tati sa pitanjima i podpitanjima :D

P.S. e da, poekad zove samog sebe, kao ija, (ilija), nekad hoce da kaze kad ga pitamo kako se zove a nekad ne. kad mu kazemo ajde masi, on mase i salje poljubac... :P eto nesto ovako slatko i on da uradi

JOS JEDNOM HVALA DO NEBA I SVE NAJLEPSE SVIMA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da bas tako i radim. On tapse, kad nesto uradi, sam sebi kaze bravo tj ne kaze bravo nego tapse... posle svake pesmice koju otpevamo isto tapse. Imam strpljenja, ali sve to isto radi vec dugo. i nikako da uradi nesto drugo ili kaze nesto. kad mu dajem vodu, cokoladicu, bilo sta uvek mu ponovim sta je to. a on me gleda i smeje se. nekad otvara zamnom usta ali nema tona. i to je vec tako dugo...

to me plasi...kao da stagniramo.

posavetovacu se sa logopedima, zbog naseg mira, kao sto kazes i nastaviti dalje.

Jos jednom zaista, hvala na savetima i na saslusanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo stvarno dosta reci koje koristimo, svaki dan kaze nesto novo, nekad lepo sklopi po dve reci. E sad posto u zadnje vreme vise prica primetila sam da u svakoj reci umesto slova K ona kaze slovo T. I tu ja luda googlovala sve i svasta da moze da postoji ostecenje sluha blabla i sad mi djavo ne da mira, jel rano voditi dete kod logopeda zbog takve stvari? Do skoro ili ja nisam primecivala ali npr ona pokaze na konja i kaze konj samo to prvo k kaze mekano nekako, ali sad nece nikako, znaci koka je tota, kokice su totice, a secam se da kad je tek pocela sa prvim recima da je govorila k, jer nisam znala kad mi kaze "oka" jel misli foka ili koka posto su joj to bile omiljene igracke dok mi ne pokaze. I sto sad nece da kaze slovo K uopste?

Vidiš a kod nas je obrnuta situacija, umjesto T kaže K, npr, umjesto Tea kaže Kea, sada je počela da govori tata ali oduvijek ranije je bio kaka :) Nisam puno obraćala pažnju na to. Ima jako veliki fond riječi, naravno ne izgovara sve čisto. Sve razumije, kad joj zatražim i kad je pitam. Počela je da spaja po dvije-tri riječi. I da sada je u fazi kad upija kao sunđer i ponavlja sve pa moram da pazim da šta ne izletim pred njom nešto što ne bih trebala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo moja malo dete laže. Već sam više puta pričala koliko je brbljiv.

Počeo je da sklapa rečenice i pravi neku svoju logiku...

"Deda pojeo bebi Jakovu kokice"...i napravi onakvu facu kao kad priča nešto važno... Ma da ga smažeš, ...a deda ga nije ni video tog dana :D ... npr. A da, i sebe zove "beba Jakov!" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo moja malo dete laže. Već sam više puta pričala koliko je brbljiv.

Počeo je da sklapa rečenice i pravi neku svoju logiku...

"Deda pojeo bebi Jakovu kokice"...i napravi onakvu facu kao kad priča nešto važno... Ma da ga smažeš, ...a deda ga nije ni video tog dana :D ... npr. A da, i sebe zove "beba Jakov!" :)

Nasi mali blizanci! :)

Moja,izmedju ostalog,kad je vodim u vrtic na ulasku pocinje da mi se umiljava:"Ti si moja mama,ja sam tvoja princeza,necemo u vrtic!" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasi mali blizanci! :)

Moja,izmedju ostalog,kad je vodim u vrtic na ulasku pocinje da mi se umiljava:"Ti si moja mama,ja sam tvoja princeza,necemo u vrtic!" :lol:

:D :D :D

Joj, mali miš!

J. mi se umiljava kad vičem na njega! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( Ne opterecujem se Markovim govor dok ne procitam ovu temu .

Moje dete je identicno kao sto Bokili opisuje , sve razume , na sve reaguje , pokazuje prstom , peva na svom jeziku ali ne prica nista sem onog mama, tata i slicno . A dve reci da sastavi , ja to ne mogu ni da zamislim :( Ja ga stimulisem ispitujem kad nesto hoce , da sam kaze , ne on me samo vuce za ruku i cak mojom rukom pokazuje sta hoce :/

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.