Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

Jao boki kako je sladak. Dusa mala. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miha me razumije, i ponavlja dosta, ali samoinicijativno ne zeli puno toga reci. Sada govori "baci" kada baca loptu, "daj" lijepo izgovara, "nece", ako mu nesto ne ide... I vec odavno se kao "krsti" :blink: i na kraju kaze "aaamm" (kao amin). Sada govori "amiii", kada god vidi neku ikonu ili crkvu. Bas smo se iznenadili, to mu je na prvu uslo u glavu (mora da ce ici na bogosloviju :D ).

Neka,Borjana tu su pare. :lol: Mnogo ti je sladak dečak! :wub:

Nikolica za 7 dana puni godinu dana,i za sada po ceo dan samo viče "eeej",i to mu je najinteresantnije da vidi koliko može da bude glasan.

A ono "mama,tata,baba" govori bez nekog značenja tako kad mu dođe...mada,mm kaže da je primetio da mene zove uvek kada mu nešto nije potaman...ako je ljut,tužan onda je "mamaaa" na sav glas i ja sam ponosna zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Borjana, mozda tvoj malisa zamo 'nema zamjerki' :) Salim se malo, ja mislim da je to sve od deteta do deteta, neko brze prohoda, neko brze proprica, neko brze skine pelene, ali do trece-cetvrte godine se svi stignu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu slobodno da kazem da Jana prica "sve" naravno na njen nacin ,jos uvek neke reci pravilno ne izgovara.Sastavlja po tri reci npr Jana buce pone(Jana obuce pantalone).

Delove garderobe zna,carapice,pantalone,kapa,salce,rukavibodic.Namirnice jaje,meso,sir,kolac,voce,povrce,slatkise(zna grisini,smoki,cokolada,plazma itd) itd.Pa onda dosta reci tipa ne moze,sakrila itd.Pa zivotinje domace i divlje,insekte(buba mara,musica,leptir,pcelica).Predmete u kuci,delove tela,sve sto zna da kaze ona i pokaze.

Kratke recenice tipa Gde je,nema ga,evo je itd.Od brojeva 2,3,5,6,8,9,10.

Drago mi je sto zaista povezuje i zna znacenje reci,sem onih u pesmicama koje vise peva napamet.

I jos mnogo toga naravno nisam pisala svaku rec samo uokvirno.

U knjigama zna da pokaze bukvalno svaki,lik predmet,prirodu i da izgovori sta je sta.

I znam da zaista to razume jer npr kad je pitam sta drzi majmun,ona odgovori jabuku.

I tako da mi necemo vise pisati ovde jer smo definitivno ovu fazu pregurali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Presladak je dusa mala kako on sve zna :D

Jao boki kako je sladak. Dusa mala. :)

Hvala vam, cure! :wub:

Neka,Borjana tu su pare. :lol: Mnogo ti je sladak dečak! :wub:

Nikolica za 7 dana puni godinu dana,i za sada po ceo dan samo viče "eeej",i to mu je najinteresantnije da vidi koliko može da bude glasan.

A ono "mama,tata,baba" govori bez nekog značenja tako kad mu dođe...mada,mm kaže da je primetio da mene zove uvek kada mu nešto nije potaman...ako je ljut,tužan onda je "mamaaa" na sav glas i ja sam ponosna zbog toga.

E da, i Mihailo je tako dugo zvao svoju mamu kada mu nije sve po volji, a ja cvjetala od miline. :D

Hvala Borjana, mozda tvoj malisa zamo 'nema zamjerki' :) Salim se malo, ja mislim da je to sve od deteta do deteta, neko brze prohoda, neko brze proprica, neko brze skine pelene, ali do trece-cetvrte godine se svi stignu :)

Pa da, tako i ja mislim... Bice to nase pametnice. :wub:

Jana je super, svaka joj cast! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dete malo danas reklo: Mama zoji daniki...i donela mi daljinski :D :D :D

I to je prvi put da je rekla recenicu!!! Osecam se ponosno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dete malo danas reklo: Mama zoji daniki...i donela mi daljinski :D :D :D

I to je prvi put da je rekla recenicu!!! Osecam se ponosno :D

Suuupeeer.... Bravo za malecku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu slobodno da kazem da Jana prica "sve" naravno na njen nacin ,jos uvek neke reci pravilno ne izgovara.Sastavlja po tri reci npr Jana buce pone(Jana obuce pantalone).

Delove garderobe zna,carapice,pantalone,kapa,salce,rukavibodic.Namirnice jaje,meso,sir,kolac,voce,povrce,slatkise(zna grisini,smoki,cokolada,plazma itd) itd.Pa onda dosta reci tipa ne moze,sakrila itd.Pa zivotinje domace i divlje,insekte(buba mara,musica,leptir,pcelica).Predmete u kuci,delove tela,sve sto zna da kaze ona i pokaze.

Kratke recenice tipa Gde je,nema ga,evo je itd.Od brojeva 2,3,5,6,8,9,10.

Drago mi je sto zaista povezuje i zna znacenje reci,sem onih u pesmicama koje vise peva napamet.

I jos mnogo toga naravno nisam pisala svaku rec samo uokvirno.

U knjigama zna da pokaze bukvalno svaki,lik predmet,prirodu i da izgovori sta je sta.

I znam da zaista to razume jer npr kad je pitam sta drzi majmun,ona odgovori jabuku.

I tako da mi necemo vise pisati ovde jer smo definitivno ovu fazu pregurali.

Meni je dete malo danas reklo: Mama zoji daniki...i donela mi daljinski :D :D :D

I to je prvi put da je rekla recenicu!!! Osecam se ponosno :D

Svaka čast,stvarno! m1234.gif

Čini mi se da su devojčice vrednije od dečaka. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast,stvarno! m1234.gif

Čini mi se da su devojčice vrednije od dečaka. :rolleyes:

Moguce,Jani se skoro bas zacudio jedan nas drug,kako ona zna da trazi crtani koji hoce da gleda,a njegov sin 8 meseci stariji ne zna.Mada to je sve individualno.

Ona trazi lepo crtani koji hoce ili koju hoce pesmicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast,stvarno! m1234.gif

Čini mi se da su devojčice vrednije od dečaka. :rolleyes:

Ma nisu...Cicanina Jana je pravo malo cudo od deteta ovde sto se govora tice :rolleyes: ..evo moja Magi je starija pa nismo mrdnuli dalje od "zeca",cak ne zna ni ime svoje da kaze a to je intenzivno ucimo sada...a o imenovanju zivotinja da ne pricam..Kad bi covek njih dve stavio jednu pored druge mislio bi godinu dana razlika.

Tako da dok Jana bira crtace...mi se tek mozemo pohvaliti za "oko" i "uvo" :rolleyes:

No zivot je pred nama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nisu...Cicanina Jana je pravo malo cudo od deteta ovde sto se govora tice :rolleyes: ..evo moja Magi je starija pa nismo mrdnuli dalje od "zeca",cak ne zna ni ime svoje da kaze a to je intenzivno ucimo sada...a o imenovanju zivotinja da ne pricam..Kad bi covek njih dve stavio jednu pored druge mislio bi godinu dana razlika.

Tako da dok Jana bira crtace...mi se tek mozemo pohvaliti za "oko" i "uvo" :rolleyes:

No zivot je pred nama!

Da,posle kad propričaju,ne možeš ih zaustaviti. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nisu...Cicanina Jana je pravo malo cudo od deteta ovde sto se govora tice :rolleyes: ..evo moja Magi je starija pa nismo mrdnuli dalje od "zeca",cak ne zna ni ime svoje da kaze a to je intenzivno ucimo sada...a o imenovanju zivotinja da ne pricam..Kad bi covek njih dve stavio jednu pored druge mislio bi godinu dana razlika.

Tako da dok Jana bira crtace...mi se tek mozemo pohvaliti za "oko" i "uvo" :rolleyes:

No zivot je pred nama!

Sigurno bih se ja divila tvom detetu za nesto sto moja Jana ne ume. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu slobodno da kazem da Jana prica "sve" naravno na njen nacin ,jos uvek neke reci pravilno ne izgovara.Sastavlja po tri reci npr Jana buce pone(Jana obuce pantalone).

Delove garderobe zna,carapice,pantalone,kapa,salce,rukavibodic.Namirnice jaje,meso,sir,kolac,voce,povrce,slatkise(zna grisini,smoki,cokolada,plazma itd) itd.Pa onda dosta reci tipa ne moze,sakrila itd.Pa zivotinje domace i divlje,insekte(buba mara,musica,leptir,pcelica).Predmete u kuci,delove tela,sve sto zna da kaze ona i pokaze.

Kratke recenice tipa Gde je,nema ga,evo je itd.Od brojeva 2,3,5,6,8,9,10.

Drago mi je sto zaista povezuje i zna znacenje reci,sem onih u pesmicama koje vise peva napamet.

I jos mnogo toga naravno nisam pisala svaku rec samo uokvirno.

U knjigama zna da pokaze bukvalno svaki,lik predmet,prirodu i da izgovori sta je sta.

I znam da zaista to razume jer npr kad je pitam sta drzi majmun,ona odgovori jabuku.

I tako da mi necemo vise pisati ovde jer smo definitivno ovu fazu pregurali.

Pametnica mamina. Mia ima isti fond kao i tvoja Jana. Ja vise i ne citam ovu temu cesto, jer sam prezadovoljna njenim dvojeznim govorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dete malo danas reklo: Mama zoji daniki...i donela mi daljinski :D :D :D

I to je prvi put da je rekla recenicu!!! Osecam se ponosno :D

Bravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja je pocela da pokazuje zainteresovanje da bi ponavljala rijeci za mamom...prije nema sanse...a sad sve vise i vise i bolje i bolje...

nove rijeci su joj deda,ecu(NECU),oce(HOCE),kaka fuj(pelena),ko je(kad prica na telefon) i njam njam... :rolleyes:

ostalo je sve nesto ne povezano...na njenom jeziku... :lol:

Ma samo kad bude krenula, videćeš nećeš moći da je zaustaviš... Ko ni mi tebe :P;)

Ljubi mi je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je telefon postao pepot, a bio je teton, polako uci prisvojne prideve, kada je pored mene recimo dok stavljam ves u masinu, za svaku stvar govori: mamino, tatino, Adekino...Svoje ime izgovara Daja, zna da je smoki moki, cokolada kada, bombone bone, banana je bananana, a cokoladna banana je nanica. Jabuka je jabuka, meso je meso, a od pre par dana izgovara kosa i casa. Zna i za sok i kafu koju zove afa. I cvece je pocela da govori, a naucila je i da je moja sestra Dagana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IvanaKK, prava mala pametnica! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja je pocela da pokazuje zainteresovanje da bi ponavljala rijeci za mamom...prije nema sanse...a sad sve vise i vise i bolje i bolje...

nove rijeci su joj deda,ecu(NECU),oce(HOCE),kaka fuj(pelena),ko je(kad prica na telefon) i njam njam... :rolleyes:

ostalo je sve nesto ne povezano...na njenom jeziku... :lol:

Nama je telefon postao pepot, a bio je teton, polako uci prisvojne prideve, kada je pored mene recimo dok stavljam ves u masinu, za svaku stvar govori: mamino, tatino, Adekino...Svoje ime izgovara Daja, zna da je smoki moki, cokolada kada, bombone bone, banana je bananana, a cokoladna banana je nanica. Jabuka je jabuka, meso je meso, a od pre par dana izgovara kosa i casa. Zna i za sok i kafu koju zove afa. I cvece je pocela da govori, a naucila je i da je moja sestra Dagana :)

Medici mali,iz dana u dan su sve interesantniji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, upravo je videla na happy tv-u crtani Andjelina Balerina i rekla odusevljeno : Davalinaaa!!! :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora nas iz dana u dan odusevi nekom novom reci-i ne mislim da joj tesko ide prica, ali svakako se razmisljam da je odvedem logopedu da bi joj se pomoglo i olaksalo na neki nacin.

Znam ja da ce ona sama da ispravi "ODA" i pocne da izgovara "VODA" ali sam mislila da ce uz nekog strucnijeg to lakse da pregura. Mozda mi i da neki savet kako da joj kod kuce pomazem sa izgovaranjem tezih reci. Samo se plasim da me ne vrati i da budem ismejana na neki nacin jer je dete jos uvek malo. Kakvo je vase misljenje povodom toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora nas iz dana u dan odusevi nekom novom reci-i ne mislim da joj tesko ide prica, ali svakako se razmisljam da je odvedem logopedu da bi joj se pomoglo i olaksalo na neki nacin.

Znam ja da ce ona sama da ispravi "ODA" i pocne da izgovara "VODA" ali sam mislila da ce uz nekog strucnijeg to lakse da pregura. Mozda mi i da neki savet kako da joj kod kuce pomazem sa izgovaranjem tezih reci. Samo se plasim da me ne vrati i da budem ismejana na neki nacin jer je dete jos uvek malo. Kakvo je vase misljenje povodom toga?

Ne verujem da ces biti ismejana, ali cisto sumnjam da ce iko hteti da radi sa detetom koje nema problem u govoru, samo je jos u razvoju. Inace, logoped pocinje tretman kada se govor ne razvija u skladu sa uzrastom u kojem se dete nalazi, odnosno kada dete kasni za svojim vrsnjacima, a tvoje dete definitivno ne kasni. Najbolji nacin da joj olaksas je ono sto verovatno i radis, a to je da ti sto pravilnije i razgovetnije izgovaras reci, izrazajno, da Teodora moze da vidi i pokrete usana koje pravis i dobro cuje svaki glas. Dakle, najbitnije je da nema tepanja kad se prica, jer roditelj izgovara kako treba, a dete kako moze. I mislim da ce sve i nadalje biti ok kao i do sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora nas iz dana u dan odusevi nekom novom reci-i ne mislim da joj tesko ide prica, ali svakako se razmisljam da je odvedem logopedu da bi joj se pomoglo i olaksalo na neki nacin.

Znam ja da ce ona sama da ispravi "ODA" i pocne da izgovara "VODA" ali sam mislila da ce uz nekog strucnijeg to lakse da pregura. Mozda mi i da neki savet kako da joj kod kuce pomazem sa izgovaranjem tezih reci. Samo se plasim da me ne vrati i da budem ismejana na neki nacin jer je dete jos uvek malo. Kakvo je vase misljenje povodom toga?

Moj klinac je malo stariji od tvoje Teodore, i takodje ne izgovara reci pravilno... sto je normalno za dete tog uzrasta... a tacno se oseti iz dana u dan da napraduje sa svakom reci i da zna da izgovori neku novu... tako da nemoj da maltretiras sebe i dete... uzivaj u ovakvim recima, jer ce uskoro sve normalno da izgovara, ovo je sada sladak i smesan period :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni mi ne izgovaramo jos jasno rijeci,ali bitno je da se trude, jos je rano za bilo kakvu brigu. Mada i ja s vremena na vrijeme padnem u razmisljanje da li mogu jos na neki nacin podsticati razvoj njegovog govora, ali najbitnije je dosta razgovarati u igri i jasno bez tepanja. Sasvim je normalna pojava da dijete do trece godine uopste i ne prica. Kod nas se bas primjete fazice razvoja i stagnacije, par dana prica, prica izgovara nove rijeci, a onda par dana kao da je zaboravio i neke koje je znao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigla je jos jedna nova recenica, dete mi je danas bas bas vredno! Mm je posekao prst, stavio flaster, a Sara je videla flaster i sad stalno ponavlja: Boji tatu, boji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.