Knjige za decu

odgovora

Objavljeno

Ovako...čitajući bajke od H.K.Andersena(po drugi put, sad već dosta zrelija :lol: ), doživljavam ih kao jako tmurne, tragične i crne...npr. "Djevojčica sa šibicama"..."Mala sirena"..."Carevo novo ruho"...

Da li se to samo meni pričinjava ili ima još neko da ih ovako doživljava? :huh: Juče samo što nisam zaplakala kada sam pročitala "Djevojčicu sa šibicama"...a nisam u PMS-u <_<

Ja ih odavno nisam pročitala, baš ove koje si navela su tolko tužne da za mene nisu bajke...

Prosto - sve bajke imaju bezbrižne i uljuškane priče i krajeve, a ove su tužne, i na neki način i tragične...

Ako se tebi pričinjava - nisi jedina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako...čitajući bajke od H.K.Andersena(po drugi put, sad već dosta zrelija :lol: ), doživljavam ih kao jako tmurne, tragične i crne...npr. "Djevojčica sa šibicama"..."Mala sirena"..."Carevo novo ruho"...

Da li se to samo meni pričinjava ili ima još neko da ih ovako doživljava? :huh: Juče samo što nisam zaplakala kada sam pročitala "Djevojčicu sa šibicama"...a nisam u PMS-u <_<

Još nismo došli do tih bajki, mada iskreno da kažem i zaboravila sam za njih... moram pročitati pre nego što ti odgovorim.

Mi Munju Mekvina 1 i 2 čitamo svaki dan i Diznijevu kolekciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još nismo došli do tih bajki, mada iskreno da kažem i zaboravila sam za njih... moram pročitati pre nego što ti odgovorim.

Mi Munju Mekvina 1 i 2 čitamo svaki dan i Diznijevu kolekciju...

Filip je dobio za rođendan i ne odvaja se od nje...Npr. kaže mi, mama, sada mi čitaj "Ružno pače"...

Čitala sam mu i mačak u čizmama...grozno, ne znam kakva pouka se može iz tog izvući?! Prevara u prvom planu! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja smatram da su te priče traumatične. Ja ih ne čitam detetu. Mi za sada čitamo više pesmice J.J.Zmaja i slično.

Meni se svakako Zmaj vise svidja, inace baka nam je kupila knjigu pesmice J.J.Z. i Elena obozava kad joj recitujem, a cici od srece kad pocne "Sedi zaba sama, na listu lokvanja.." :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako...čitajući bajke od H.K.Andersena(po drugi put, sad već dosta zrelija :lol: ), doživljavam ih kao jako tmurne, tragične i crne...npr. "Djevojčica sa šibicama"..."Mala sirena"..."Carevo novo ruho"...

Da li se to samo meni pričinjava ili ima još neko da ih ovako doživljava? :huh: Juče samo što nisam zaplakala kada sam pročitala "Djevojčicu sa šibicama"...a nisam u PMS-u <_<

Filipa,sjecam se jos dok sam bila dijete da sam uvijek plakala kada sam citala "Djevojcicu sa sibicama",jako traumaticno...naravno,tada nisam vidjela nista lose u tome,cak sam je dozivjela kao stvarnu...a sada milion puta moram razmisliti sta bi citala svom djetetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojčica sa šibicama je ostala meni u glavi dosta traumatična (uvek sam plakala posle nje) i sigurno ne nameravam i Emiliji da je čitam. Mi još uvek ne čitamo priče jer je ni najmanje ne interesuje (sedi sve ukupno 1-2min). Još uvek je u fazi gledanja životinjica i da sama priča neku priču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja "Devojcicu sa sibicama" i privatno i poslovno izbegavam, tako da Filipa nisi jedina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čitam ja njemu juče Boba Graditelja...i tako počnem ja....

...Jednog dana Bob....i nastavi Filip...i družina su krenuli u avanturu....

I tako svaku rečenicu, počnem ja...on završava...jeste da smo ju čitali bar dvadesetak minuta, ali su me iznenadili ti mali pametni mozgovi.

Jaooo to je divno. To je radio i Milos kad smo citali "porodicu Simic", to je kolekcija od 6-7 slikovnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo su sada nase omiljene knjige. Sve do jedne:

http://www.kcknjizara.rs/edicija?e=15

Sam smislja price za svaku stranicu. i dalje nece da mu ista citam, ali je jako kreativan u smisljanju pricica. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poslednja koju smo kupili su Instrumenti iz Kreativnog centra i odusevljen je!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo su sada nase omiljene knjige. Sve do jedne:

http://www.kcknjizara.rs/edicija?e=15

Sam smislja price za svaku stranicu. i dalje nece da mu ista citam, ali je jako kreativan u smisljanju pricica. ;)

E Yelo i nama juce stigl te knjizice, super su :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojčica sa šibicama je ostala meni u glavi dosta traumatična (uvek sam plakala posle nje) i sigurno ne nameravam i Emiliji da je čitam. Mi još uvek ne čitamo priče jer je ni najmanje ne interesuje (sedi sve ukupno 1-2min). Još uvek je u fazi gledanja životinjica i da sama priča neku priču.

Da, kako detetu objasniti takav kraj price..U sustini izbegavam u pricama koje pricam ili citam pominjanje smrti i umiranja, prvo kako objasniti, a drugo bolno je.Mada deca imaju drugaciji stav o tome. Tacnije, nemaju ga, to je desavanje kao i svako drugo..Sto kaze Filipa sad su mi neke price mnogo teze nego kad sam bila mala, tada je bilo to- to, bez razmisljanja..Odoh OT..

Knjige: Maja, Milica, J.J.Zmaj - Riznica, Priroda, i neke ilustrovane enciklopedije - sve ovo je njoj dugo interesantno. Sazreva i menja se nacin ophodjenja prema knjizi, prvo je bilo gledanje slika, zatim trazenja da se preprica svaka strana, a sad vec citanje ili njeno "citanje" i recitovanje. Prosto, jedne te iste knjige ne "stare" vec dobijaju drugaciju vrednost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ej moram da vam nesto ispricam, ne znam da li bas za ovu temu al ajde....

Jana ima neku knjigu basni koju bas obozava i citamo joj je sto puta dnevno pa ona sama prepricava....Uglavnom njoj je sad dovoljno da pocnes recenicu ona nastavlja NAPAMET da govori celu basnu do kraja :blink: .Nije bas ni kratka, ima je poprilicno. Meni je to bilo bezveze pa smo poceli malo vise da forsiramo riznicu. Kad vec ima volje da uci napamet neka to bar budu pesmice, nema smisla da zna napamet basne ili price.

Sivke, Legendo, jelda da mi je pametna? :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ej moram da vam nesto ispricam, ne znam da li bas za ovu temu al ajde....

Jana ima neku knjigu basni koju bas obozava i citamo joj je sto puta dnevno pa ona sama prepricava....Uglavnom njoj je sad dovoljno da pocnes recenicu ona nastavlja NAPAMET da govori celu basnu do kraja :blink: .Nije bas ni kratka, ima je poprilicno. Meni je to bilo bezveze pa smo poceli malo vise da forsiramo riznicu. Kad vec ima volje da uci napamet neka to bar budu pesmice, nema smisla da zna napamet basne ili price.

Sivke, Legendo, jelda da mi je pametna? :lol::lol::lol:

Naravno...usmeri je na pesmice...da ne bi muke imala sa pojmom prepricavanje u prvom razredu kad ti posle dva citanja ona od reci do reci isprica celu pricu a ustvari treba da je preprica :lol:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ej moram da vam nesto ispricam, ne znam da li bas za ovu temu al ajde....

Jana ima neku knjigu basni koju bas obozava i citamo joj je sto puta dnevno pa ona sama prepricava....Uglavnom njoj je sad dovoljno da pocnes recenicu ona nastavlja NAPAMET da govori celu basnu do kraja :blink: .Nije bas ni kratka, ima je poprilicno. Meni je to bilo bezveze pa smo poceli malo vise da forsiramo riznicu. Kad vec ima volje da uci napamet neka to bar budu pesmice, nema smisla da zna napamet basne ili price.

Sivke, Legendo, jelda da mi je pametna? :lol::lol::lol:

Pametno, pametno..i moja ti cura zna Jovine pesme i jako smesno izgleda kad okrene stranu na kojoj je pesma koju deklamuje pa izgleda kao da cita.

U sustini, neka uci napamet sta hoce, dobro je za njih..A i interesantno je da zna basnu a ne pesmu, originalno je (pa, zar ne?!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno...usmeri je na pesmice...da ne bi muke imala sa pojmom prepricavanje u prvom razredu kad ti posle dva citanja ona od reci do reci isprica celu pricu a ustvari treba da je preprica :lol:;)

Aha, o ovome nisam razmisljala... Mudro. Thnx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro zborite drage moje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo su sada nase omiljene knjige. Sve do jedne:

http://www.kcknjizara.rs/edicija?e=15

Sam smislja price za svaku stranicu. i dalje nece da mu ista citam, ali je jako kreativan u smisljanju pricica. ;)

YC ili ja ne mogu da nadjem ili oni nemaju knjige za uzrast do 3 god.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj devojcici sam pocela citati knjige kad je pocela ici na nocu, sto je bilo pre njene 2. god. Prvo smo citale divne knjige koje je ona nasledila od njene seke od tetke i koje su iskreno da kazem veoma povoljne! A zatim ovu kolekciju i dan danas prosirujemo. Prva knjiga je bila naravno Misko Pisko, Misko i pundravci, Misko plasljivko i jos ne znam koji sve Miskovi :) Neke su laganije a neke jos uvek "teze" ali su veoma lepo napisane, rimuju se, tako da dok joj ja citam ona zavrsava recenicu. Zatim imamo Milica ide u park, Milica nece da se kupa, Milica i njeni prijatelji, Milica je imala kosmar..... A zatim je tu i Perica je igubio svog zeku, Perica hoce da gleda televiziju, Perica se prejeo bombona.... Ma vise ne znam ni ja koje. Knjigice sa tvrdim koricama sa zivotinjama, saobracajem joj ma to je nekako prerasla ali svremena na vreme i njih listamo. Pomekad procitamo i neku pricu ali i to je teze. E da imamo crvenkapu i vuk i 3 prasica koji su zajedno sa medom koji ih prica pa voli kad ja citam i menjam glas kao vuk i slicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je u nekom prolazu pored kisoka, pre jedno mesec dana, ugledalo strip Tom&Jerry. Uuuuuuuuuu, odusevljenja! Sada sam smislja prica po slikama jer strip ipak ima radnju u slikama. Pre neki dan je trazio Mikija i Paju, isto strip.

Steta je sto nema tih decijih stripova vise. Cak su Tom&Jerry hrvatska izdanja sa hrvatskim prevodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je u nekom prolazu pored kisoka, pre jedno mesec dana, ugledalo strip Tom&Jerry. Uuuuuuuuuu, odusevljenja! Sada sam smislja prica po slikama jer strip ipak ima radnju u slikama. Pre neki dan je trazio Mikija i Paju, isto strip.

Steta je sto nema tih decijih stripova vise. Cak su Tom&Jerry hrvatska izdanja sa hrvatskim prevodom.

Baš šteta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baš šteta...

Ja ne znam što vam je to problem? Mi kupujemo Doru časopis,isto hrvatsko izdanje i samo kad joj čitam priču malo preformulišem,npr. Vjetar je puhao u Vetar je duvao.Preporuka i za crtani i za časopis - jes da je za malo stariju decu,ali ima zadataka i za mladje.

Marti je na tu zimu pred drugi rodjendan apsolutni hit bio Мој први сликовни речник српског језика Kreativnog centra koji je dobila za tu Novu godinu od babe & nane (ja izabrala :P )

Knjige o Elmeru šarenom slonu,izdavač Zavod za udžbenike,preslatke slikovnice,prilično pristupačne-oko 15o din,jedina je caka da njihove knjige mogu da se lupe samo u njihovim knjizarama a njih nema baš puno.

I da ne zaboravim Veoma lenja bubamara,Lagunina,prva omiljena hiljadu puta pročitana i prelistana knjiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojčica sa šibicama je ostala meni u glavi dosta traumatična (uvek sam plakala posle nje) i sigurno ne nameravam i Emiliji da je čitam. Mi još uvek ne čitamo priče jer je ni najmanje ne interesuje (sedi sve ukupno 1-2min). Još uvek je u fazi gledanja životinjica i da sama priča neku priču.

I ja,baš traumatično iskustvo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.