Ispadi u ponašanju dece

odgovora

Objavljeno

Moja Ana (7 godina) je kao mala imala izjave kako crnci jedu ljude (?????) i kako se ona njih boji i ne voli ih, jednom je u živo vidjela i sva se sledila ....

Nama je to bilo smijesno i simpatično, kao malo djete, jedu ljude ... jos je ja zezala kako ce mama da se uda za crnca i ona se ljutila

Prije neki dan pitam ja nju da li ima želju da uči kineski sa mamom posto u lokalnoj školi stranih jezika nude besplatno kineski pa kontam što ne bi zajedno učile, zeze radi na šta je ona izjavila (citiram doslovno); ne pada mi na pamet kinezi su žuti??????????????????

Ja bez teksta, ostala otvorenih usta, pokušavam da se snađem, objasnjavam da ljudi mogu biti samo dobri i loši a nikako crni, bijeli ili žuti. Ne sluša me ni riječ, dodaje .... i oni jedu mace ...

Pitam je kada bi se u razred upisala mala kineskinja da li bi se družila sa njom (stavljam sebe u njenu kožu i da sam imala prijateljicu kineskinju kada sam bila mala za mene bi to bio pravi izazov) ... kratko i jasno sam dobila odgovor NE

Interesuje me da li je neko imao sa ovim problem, kako ste se izborili te da li je ovo uobičajena faza ne prihvatanja svega što nije isto kao ona (malo mi je "stara" za te faze) ili je to crta u njenom karakteru POŠTO STVARNO TO NIJE MOGLA IZ KUCE DA POKUPI, ZAISTA NIKO NIJE RASISTA.

Treba mi savjet, kako da se postavim prema ovom, zaista ne bi volila da mi djete bude u fazonu "white power"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mozda joj je od drugara iz skole,a sada je mozda u fazi kad je vaznije i "pametnije" sta drugari pricaju,nego mama.

Mi nemamo taj problem,moja deca ni Rome ne razlikuju..e sada videcemo kakao ce biti kada "donesu" takve stvari koje su culi na ulici,skoli,vrticu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad, moje dete je malo tako da s te strane nemam iskustva... Ali imam sestricinu koja sad ima 5 godina, a pre jedno godinu dana je imala foru da govori kako su crnci ruzni, i cim vidi nekog crnca na tv-u pravi face kao da se gadi, a to zaista nije imala od koga da nauci, niti smo u kuci rasisti, niti smo ikad isticali razlike izmedju "rasa", eto tako je sama smislila valjda. Svi smo iskulirali i brzo ju je prosla ta faza, sada od nje nema ni traga. Mislim da deca nekad tako izjave nesto da bi videli reakciju, pa ako ih forsiras da menjaju misljenje, mogu i da se zainate... Verujem da je najvazniji licni primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro si me napomenula, bas cu veceras da je pitam za Rome, da vidim kakav odgovor cu dobiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lunasunce od malih nogu ima takve izjave samo što sam i ja kontala da su to prolazne faze pa nisam obracala paznju...

Da kod nas ima više različitih rasa pa de je "puknem" par dana među različite ljude da se druži i igra riješila bi problem ovako sam u slijepoj ulici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani...razumem te...ja sam se šokirala 2 puta kada su (ne sećam se koja devojčica moja9 između sebe se nazivale CIGANKO...ostala sam bez teksta,jer se u našoj kući potpuno normalno 'razgovara' na tu temu...govorim im da zašto male Romčićeteraju da prose....i kod anastasije i kod Nikoline idu devojčice Romkinje sa kojima se moja deca lepo druže u školi na šta sam ja kao mama jako ponosna,uredno su pozvane od strane moje dece na našerođendane na koje one dolaze (samo ih mi zovemo :( )...i znajući sve to moje devojčice se tako 'isprozivaše' sa tim negativnim tonom...eto odakle im...iz škole...a kako se boriti..pa samo pričom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf ovoj e bas teska tema, to jest ja bas poludim na bilo koji vid rasizma, to me jako nervira. e sad kako postupiti prema detetu, osim pricom,zar ne?

jer ona je sigurno negde mogla cuti da su kinezi ZUTI, afrikanci CRNI i slicno. Ili je mozda videla na TV-u i sama skontala boju koze, ne znam.

Meni je zato drago sto mi dete raste u relativno multietnickom drustvu i iako i ovde ima rasizma, trudim se da mu drugari budu razlicite nacionalnosti tj da se ne druzimo sa srbima i grcima samo. Ja volim razlicitost u svakom smislu i trudicu se da to negujem i kod Luke, ali videcemo kako ce to ici. Na drugu stranu sam patriota (koliko god ta izjava zna da vredja ljude koji su u Srbiji i smatraju da ljudi iz dijaspore ne mogu biti patriote :blink::blink::blink: ) , ali smatram da patriotizam nema veza sa rasizmom.

U svakom slucaju bih pricala sam njom o jednakosti i razlicitosti i navodila primere ljudi oko vas koji se po necemu razlikuju ali opet ne upires prst u njih zato sto npr imaju plavu ili crnu kosu.

ne znam, osetljiva tema, ovde bi mozda neki psiholog dao najbolji odgovor. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u školi nema roma ali baš bi volila da ispitam situaciju sa Romima, ako i njih krene da odbija, definitivno imam problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani...razumem te...ja sam se šokirala 2 puta kada su (ne sećam se koja devojčica moja9 između sebe se nazivale CIGANKO...ostala sam bez teksta,jer se u našoj kući potpuno normalno 'razgovara' na tu temu...govorim im da zašto male Romčićeteraju da prose....i kod anastasije i kod Nikoline idu devojčice Romkinje sa kojima se moja deca lepo druže u školi na šta sam ja kao mama jako ponosna,uredno su pozvane od strane moje dece na našerođendane na koje one dolaze (samo ih mi zovemo :( )...i znajući sve to moje devojčice se tako 'isprozivaše' sa tim negativnim tonom...eto odakle im...iz škole...a kako se boriti..pa samo pričom....

Bravo mna mama. Ja isto ne volim to "ciganko" ili bilo koje prideve tipa "debela" , ovakva ili onakva. Primitivizam, zar ne?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Idem da je uspavam uz priču, moram da smislim neku dobru, ona se uživi u te pričice pa možda tako doprem do nje ...kinezi imaju dobre narodne pričice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer, svaka cast na misljenju, zaista dijete ne treba tako odgajati ali ja stvarno nemam pojma odakle Ani ovako nesto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer, svaka cast na misljenju, zaista dijete ne treba tako odgajati ali ja stvarno nemam pojma odakle Ani ovako nesto

Verujem ja tebi, ko zna kakve ce sve price imati moj Luka kad poraste.

Ali ko je rekao da je odgajanje dece lak posao zar ne?! :rolleyes:

Srecno i verujem da ti to mozes, pametna si, pa ce cerka hvala Bogu imati od koga i da nauci prave stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prica je pala o robovlasnickom drustvu i jednoj maloj djevojcici koja je tesko radila sve dok nisu ukunuli robovlasnistvo i vratili je njenoj mami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem ja tebi, ko zna kakve ce sve price imati moj Luka kad poraste.

Ali ko je rekao da je odgajanje dece lak posao zar ne?! :rolleyes:

Srecno i verujem da ti to mozes, pametna si, pa ce cerka hvala Bogu imati od koga i da nauci prave stvari.

Potpisujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Devojke...koliko puta sam htela ovde da vas 'savetujem' da se ne nervirate puno kada su deca mala....kada počnu da 'rastu' onako baš-baš...e onda tek počinje šou....verujte mi na reč <_< ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O da mna, mi smo jedan sou imali bas veceras, ali to je druga prica.

Deca mnoge stvari cuju i nauce u skoli. U tom nekom osetljivom periodu ce vise verovati drugu ili drugarici nego mami. Budi strpljiva i kao sto rekose i druge devojke samo puno razgovaraj sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O da mna, mi smo jedan sou imali bas veceras, ali to je druga prica.

Deca mnoge stvari cuju i nauce u skoli. U tom nekom osetljivom periodu ce vise verovati drugu ili drugarici nego mami. Budi strpljiva i kao sto rekose i druge devojke samo puno razgovaraj sa njom.

Da...pa ti imaš i jednog u JEKU PUBETETA brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca u odrastanju sama spoznaju razlike, ako nista drugo, onda kulturoloske jer su kod nas Romi i dalje prilicno marginalizovani, i niti su oni potpuno prihvatili neke, da se tako izrazim nase kulturne tekovine i ponasanja koja smatramo pozeljnim i prihvatljivim, niti smo mi (kada kazem mi , mislim na kompletnu zajednicu), prihvatili njih takve kakvi su i razumeli njihovu kulturu. U sustini, glavni problem je nizak obrazovni nivo roditelja romske dece, u velikoj vecini slucajeva, i da iskreni budemo, prilicno losa higijena (cast izuzecima, licno znam par romskih porodica kod kojih je kao u apoteci i kojima mogu da pozavidim na higijeni). E, takve stvari deca lako uocavaju, idu logikom: vidi njena mama je dosla u papucama i vunenim carapama po nju, prljavo joj je ovo ili ono i sl, sto pokrece medjusobne razgovore dece i onda koliko god da ste u svojoj kuci detet zastitili od rasisitickih stavova, ono ce cuti od nekog drugara ono sto je on opet pokupio u svojoj kuci, a to moze da bude da su ta deca cigani, da su prljavi, da kradu decu i sl, i onda ce vam servirati stavove drugih roditelja. Na takve stvari ja verujem da je najpametnije reagovati samo u smislu: Jesu, oni su Cigani, tj Romi, ali to je isto kao da su Englezi, Spanci, Srbi ili bilo sta drugo i prosto stajati iza takvog stava ne pridajuci mnogo vaznosti pricama koje je dete donelo 'iz tudjih usta'. Vremenom dete prihvati nase stavove, a ako se za nesto zakacimo, kopka ga zasto smo toliko zapeli za to i sta je tu tako posebno, pa se onda i ono uhvati za sitnicu i ne popusta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca su sundjeri koji upijaju sve oko sebe i primecuju razlike koje mi roditelji treba da im pojasnimo i kako se nauce tako ce biti , bez obzira sta cuju u skolici , u kvartu od drugara , sve se to da promeniti nekom razumnom pricom sa detetom ...

Meni moji nikad nisu branili da se druzim sa odredjenom decom i cak sta vise ucili su me da stitim ugrozene pa sam se tako sa jedne ekskurzije u 3 razredu osnovne skole vratila sa vaskama jer je uciteljica u posebnu sobu izdvojila dve devojcice koje su imale vaske i ja se solidaresem sa njima , ne razmisljajuci , dete sta ja znam , i trazim od uciteljice da spavam sa njima iako nismo bile uopste bliske ... :)

A moram da vam ispricam simpaticnu pricu o crncima ...

Moje bivse koleginice devojcica ( Dora, 2 godine )stalno je kao mala gledala animal planet i kad vidi neku novu zivotinju ona pita mamu : Mama , oce ujede ? :) ( jel hoce da ujede ta zivotinja ) I tako jednom na tv-u grupica od 3 dece , sviraju gitare ... belac, crnac, kinez ... i mama je zove : Vidi Doro sto su slatki .... A ona dete zabezeknuta crnecem pita : Mama, oce ujede ? :D

Deca su cudo i nepresusni izvor pitanja ... Samo ih treba ispravno usmeriti ...

_________________________

I have added cool emoticons to this message.

To see them go to http://x.exps.me?965cafdd2a5677a3e2731332034f51a2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani sta bi sinoc? Jel' nesto komentarisala? :)

Ja sad bas nesto razmisljam da je onako kako te uce u kuci. Moj tata je uvek bio rasista sto se crnaca tice, ali eto ja bas nisam. I mnoge druge stvari. Tako da mozda i prica nije uvek merilo, vec karakter deteta. Ko ce ga znati?! Licno znam neo naciste ciji roditelji nisi uopste rasisti. Pa kako onda ? Mada neonacizam vise ima veze sa nekim mozda drugim propustima iz detinjstva ili je to cista strast. hiljadu zasto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo smo ponovili americku istoriju :lol: pričom o otkricu amerike, domorodcima, robovlasnickom drustvu, malom djevojcicom, crnkinjom koju su odvojili od mame da bi radila teske poslove i na kraju o dobrom ciki Abrahamu koji je tu djevojcicu vratio njenoj mami i koji je rekao da su svi ljudi slobodni :lol: :lol: ... upalilo je malo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo smo ponovili americku istoriju :lol: pričom o otkricu amerike, domorodcima, robovlasnickom drustvu, malom djevojcicom, crnkinjom koju su odvojili od mame da bi radila teske poslove i na kraju o dobrom ciki Abrahamu koji je tu djevojcicu vratio njenoj mami i koji je rekao da su svi ljudi slobodni :lol::lol: ... upalilo je malo

Dobra si, nema sta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:mellow::huh::unsure: malo je pobrkala pojmove ... zbunila sam je, misli da su kinezi bili robovi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:mellow::huh::unsure: malo je pobrkala pojmove ... zbunila sam je, misli da su kinezi bili robovi :lol:

Hehe, reci joj da su Kinezi danas robovi ;) Jadnicci :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E imam jedno pitanje

Da li potajno konktorlišete svoju djecu, provjeravate im džepove, školske torbe, čitate dnevnik, pratite history na netu (za one sa starijom djecom)?

Ovo je posebno pitanje za mame čija djeca su u pubertetu?

Za čekalice i one sa malo manjom djecom da razmisle o ovoj temi i kažu da li bi to radile kada klinci odrastu?

Pubertet je najkritičnije doba, kada se desi problem većina roditelja kuka i govori da sam čačakala po džepovima i torbama primjetila bi i ranije...

Šta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E imam jedno pitanje

Da li potajno konktorlišete svoju djecu, provjeravate im džepove, školske torbe, čitate dnevnik, pratite history na netu (za one sa starijom djecom)?

Ovo je posebno pitanje za mame čija djeca su u pubertetu?

Za čekalice i one sa malo manjom djecom da razmisle o ovoj temi i kažu da li bi to radile kada klinci odrastu?

Pubertet je najkritičnije doba, kada se desi problem većina roditelja kuka i govori da sam čačakala po džepovima i torbama primjetila bi i ranije...

Šta mislite?

Da kontrolišem, proveram i ponosim se kakvo dete imam... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.