Univerzalni začini (Vegeta, Bag i ostali otrovi)

odgovora

Objavljeno

Phoenix mene zanima da li si ti kao mala jela mamine kiflice,krofne i sva ta divna peciva koja tako lepo disu i mirisu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni testo ne naraste ni sa praškom za pecivo :o Najbolje ispadne kad dodam kisele vode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix mene zanima da li si ti kao mala jela mamine kiflice,krofne i sva ta divna peciva koja tako lepo disu i mirisu?

Jesam. Tada se nije znalo za bolje. Treba osvestiti da ako je nešto ukusno, ne znači da je i dobro. U tome je cela stvar. Kad to shvatiš i prihvatiš, onda nemaš problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani i Ivančice, da li biste mogle da nam date recept za te domaće vegete, ja bih baš volela da probam, ali ne znam u kojoj razmeri šta da stavim. Phoenix mi je jednom rekla da postoji neki biljni začin koji ima ukus vegete, ali ga kod nas na pijaci nema. Čak ni u NS-u, na Limanskoj pijaci taj dan kad sam bila nije bilo onog čika što prodaje razne sveže začine, baš nisam imala sreće.

Moram da pitam mamu. Znam da ona ne suši povrće nego pravi od friškog povrća i onda tu vegetu čuvam u frižideru da se ne pokvari.

Nema ukus kao prava vegeta a tačan recept ću ti napisati sutra, mislim da je mama sada legla pa da je ne cimam zbog toga a nisam ranije vidjela tvoj post.

Inače moja mama je 92 godine, kada su doktori digli ruke od nje i pozdravili se sa njom (rak, materica, jajnici) stupila u kontakt sa jednim travarom, tu iz BG koji ju je uspješno izlječio makrobiotikom i čajevima.

To isto je uradila i prije par mjeseci kada su je prebacili na inzulin i htjeli opet operisati (niti su je operisali niti je na inzulinu) tako da ona uzgaja biološko povrće, sama priprema sve začine, kuha uglavnom na vodi ili hladno cjeđenim djevičanskim maslinovim uljem i što Phoenix kaže hrana je fenomenalna I TAKO SE HRANIMO OD TE 92. GOD ... MM je trebalo dosta vremena da se navikne ali uspjeo je. NE kažem da nejedemo meso (pogotovo ne djeca) ali ono nam je totalno sporedno u ishrani

Do skoro se nisam mnogo interesovala (jer sam bila sa svojima i uglavnom je kuhala moja mama pa se nisam brinula) ali ono što znam, ako to spada pod univerzalne začine ali jodirana SO i bijeli šećer, uključujući i bijelo brašino su ubice broj jedan ....

Ja koristim nerafinisanu morsku so, smeđi šećer ne jer je to uglavnom danas ofarbani bijeli šećer ali neprerađeni šećer iz trske kao i kupujem provjereno crno brasino ili kada kupim hljeb crni je i djeluje gnjecav (crni hljeb koji "i diše i miriše" je u suštini bijeli samo su dodali boju - JOŠ GORE)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samljeti na masinu za meso

kilogram mrkve

kilogram cvijeta karfiola sve sem lista

kilogram kelerabe

kilogram celera

pola kg persuna i list i korjen i

pola kg pastrnjaka - samo korjen

1 kg nerafinisane morske soli

dobro izmjesati i puniti manje teglice, cuvati u frizderu

u teglice dobro nabiti da ne ostane zraka.

ova vegeta je poprilično slana i nema identičan ukus kao vegeta ali nije loše

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samljeti na masinu za meso

kilogram mrkve

kilogram cvijeta karfiola sve sem lista

kilogram kelerabe

kilogram celera

pola kg persuna i list i korjen i

pola kg pastrnjaka - samo korjen

1 kg nerafinisane morske soli

dobro izmjesati i puniti manje teglice, cuvati u frizderu

u teglice dobro nabiti da ne ostane zraka.

ova vegeta je poprilično slana i nema identičan ukus kao vegeta ali nije loše

Nani, hvala ti puno, na ovom receptu. Zvuči sjajno, a što se soli tiče, staviću ipak malo manje, jer mi svi jedemo gotovo neslano. Super, taman ću za vikend to da pravim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e stavi manje soli ali koliko sam ja upoznata so ga upravo održava da se ne pokvari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Domaca vegeta

1 kg rasgarepe, 1 kg korena paskanata, 0.5kg persunovog lista, soli po ukusu.

Stavi da malo odstoji da pusti sargarepa, da mozes da pravis kuglice.

Sve to stavis u secka, izdrobis, napravis kuglice, i stavis na posluzavnik, pa u zamrzivac, kad se zalede, poskidas kuglice, stavis u kese i posle koristis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Domaca vegeta

1 kg rasgarepe, 1 kg korena paskanata, 0.5kg persunovog lista, soli po ukusu.

Stavi da malo odstoji da pusti sargarepa, da mozes da pravis kuglice.

Sve to stavis u secka, izdrobis, napravis kuglice, i stavis na posluzavnik, pa u zamrzivac, kad se zalede, poskidas kuglice, stavis u kese i posle koristis.

Hvala Ivančice, ovi recepti su baš korisni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam sta je persun, ali sta je paskanat i pastrnjak? prvi put cujem :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam sta je persun, ali sta je paskanat i pastrnjak? prvi put cujem :unsure:

Bela šargarepa...koren od peršuna...jel sada jasnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bela šargarepa...koren od peršuna...jel sada jasnije?

Jeste, hvala puno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja inace ne solim, nisam navikla, posle sam samo zedna, inace imam nizak pritisak, ali mm mi je u pocetku naseg zajed zivota stalno prebacivao kako nije slano i kako treba da posolim!

I onda sam pocela da solim, pa sam kupila i vegetu i sve moguce zacine itd.

Otada imam problema sa stomakom, sa stolicom, manjak energije..

da li je to povezano sa tim belim otrovom, ko zna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Našla na netu (da vidim jel ima ko ja što pravim :D) ne deluje loše... Samo bez kilo soli... ;)

1kg šargarepe

1kg korena peršuna

1kg korena paškanata

1/2kg crnog luka

1 kom korena celera(ili 2 manja)

4-5 crvenih paprika(velikih)

2-3 veze lista peršuna

2-3 veze lista celera

1kg morske soli

Sve sastojke dobro oprati i očistiti. Iseći ih na manje komade jer če se lakše mleti. Pomešati i samleti na mašini za meso (list peršuna mleti sa drškama). Povremeno soliti dok se ne utroše svi sastojci i so. Na kraju još jednom sve dobro izmešati. Sipati u tegle, čvrsto sabiti i po površini još malo posoliti. Tegle zatvoriti i držati na mračnom i suvom mestu. Ne mora da stoji u frižideru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA koristim novu Vegetu Nature,ne sadrži na-glutaminat.Jeste probale?

ad514fb9494f5aec4a51e7e7b81c67b5_content

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JA koristim novu Vegetu Nature,ne sadrži na-glutaminat.Jeste probale?

ad514fb9494f5aec4a51e7e7b81c67b5_content

Ja nisam,al me zanima gdje si je kupovala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada mi recite nesto o tome jer ne znam nista. :D

Zasto je stetno, gde ga sve ima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Spojiću ovu temu sa Vegetom, jer je ona glavi izvor pojačivača ukusa, pa možemo tamo proširiti temu gde ga se svavljaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se pojacivaca ukusa tice, jel se on nalazi i u onim instant supama, sosu za spagete, cipsu sa "ukusom sarme" :D itd...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam ubedjena da u svemu tome ima tih istih pojacivaca. Mislim i da smo pisali bas o instatn supama na prethodnoj strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se pojacivaca ukusa tice, jel se on nalazi i u onim instant supama, sosu za spagete, cipsu sa "ukusom sarme" :D itd...?

Da ima. Najčešće ga ima u konzervisanoj, instant i sličnoj hrani.

Provlači se kao E broj od 620 do 625.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epa od tih E-ova, koje uzgred nemam pojma sta znace mi se dize kosa na glavi. Moram da zavrsim tehnoloski fakultet da ne bih kupovala otrove! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste, na zalost je tako. Povrh toga, moras da budes manje naivan jer su reklame za te otrove poprilicno uverljive.

Meni se desilo u familiji da sam jednu svoju jetrvu pitala da li je bebi davala neki zacin kad joj je beba imala 9 meseci (naravno, misleci na bosiljak, ruzmarin, cimet, majcinu dusicu itd.), ona mi je mrtva hladna rekla da daje detetu Vegetu jer je ona odrasla na njoj i misli da je vegeta zdravija od zacina C ili slicnih. :blink: Kaze, ima vise celera i mrkve u njoj :huh: Ostale zacinske biljke, naravno nije ni pokusavala da mu daje ni danas. sta ce mu kad je Vegeta cool :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Epa od tih E-ova, koje uzgred nemam pojma sta znace mi se dize kosa na glavi. Moram da zavrsim tehnoloski fakultet da ne bih kupovala otrove! :angry:

Ima puno E brojeva, ali nisu svi štetni i loši. Nekad se iza E brojeva kriju i neke sasvim obične stvari, kao npr. C vitamin! On se krije iza E300!

Vremenom naučiš šta valja, a šta ne valja. Za proizvode koje često kupuješ prosto proveriš kod kuće, pa onda više ne moraš da proveravaš kad jednom utvrdiš da ne sadrže ništa što tebi ne odgovara. Ono što utvrdiš da je loše, prosto izbaciš. Ako ne odma, a ono postepeno i vremenom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma vegetu napravite domaću i bog da vas vidi :) Ako nemate domaće povrće, opet je bolje i kupiti na pijaci i napraviti svoju... Ja mojoj sveki mogu da se zahvalim na istoj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.