Univerzalni začini (Vegeta, Bag i ostali otrovi)

odgovora

Objavljeno

Vegetu sam izbacila iz upotrebe pre više godina, a toplo preporučujem da to uradite i vi..

Jedna od stvari kojih se svakako treba osloboditi jeste upotreba univerzalnih začina (nekoliko je najpoznatijih), koje gotovo 100% porodica drži u kući kao neizostavni dodatak jelima, spravljenih tako da zagarantovano obezbeđuju sjajan i poznat ukus /na šta se kod najveće većine ljudi svodi definicija dobre hrane/. Čitanjem sadržaja, videćemo da onoga što se sa tim proizvodima u vezi reklamira kao dobro, korisno..., a to je sušeno povrće, ima od 8-15%, dok ostatak čine – skupo plaćena so i magični natrijum glutaminat /obično u istom procentu kao i sušeno povrće/, za koji se niko i ne pita šta je /baš kao i u slučaju „praška za pecivo“, famoznog belog praha koji će domaćice, poput nekih nerazumnih kulinarskih narkomanki, koristiti pored svih ostalih sličnih misterioznih špecija sve i da im pokažete doktorat o njegovom hemijskom sastavu i uticaju na fiziološke funkcije/. Pa dobro – šta je natrijum glutaminat? Natrijum glutaminat je hemikalija koja vam nadražuje jezik, i zove se još i – pojačivač ukusa, što će reći - laže vas, odnosno – u dodiru sa nervnim završecima u jeziku izaziva neprirodno jak organoleptički utisak, tj. ukus. Ja to zovem Bogohulna rabota!)

...

Vegeta: so, sušeno povrće 15,5% (šargarepa, paštrnak, luk, celer, peršunov list), začini, šećer, boja (riboflavin), kukuruzni skrob, pojačivači ukusa – mononatrium glutaminat i binatrium inozitat

Bag: sušeno povrće 15%, so do 55%, natrium glutaminat (E621) do 15%

Kulinat: so do 60%, sušeno povrće 14%, pojačivač ukusa E612 do 14%, E635, dekstroza, začini i prirodna boja E101(i) 0,03%

Začin C: so, šećer, pojačivač ukusa natrium L glutaminat, sušeno povrće minimum 8% (peršunov list, celerov list), biber, prirodne boje – riboflavin i kurkumin

Dakle, iz priloženoga se da videti da je „fora“ u čarobnoj hemiji, a ne u sušenom povrću. Uzmite samo sušeno povrće i dodajte ga u vašu supu, uz so i začine, upravo onoliko koliko ga realno biva u dozi nekog od čudotvornih proizvoda sa spiska koji inače sipate, i videćete da je supa „bljutava“ u odnosu na onu koju „oplemenjujete“ kritikovanom smešom. Ako, pak, u istu takvu supu dodate, u prikladnoj proporciji, samo natrijum glutaminat, ili slično sranje sa liste E612-621 i ostalih „E“ listâ, onda će supa biti „izvrsna“! Prema tome, sušeno povrće je tu samo kao pokriće za hemijsku supstancu koja će vas prevariti i zatrovati. Tako vi skupo plaćate so, mrvicu sušenog korenja i mrvičicu začina, a uz to kupujete otrov i prevaru! Ja to zovem – kriminalni akt, ne znam za vas...

Gogule voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ipak fora u sušenom povrću. Moja baka već desetak godina pravi začin nalik ovome. Ne znam tačan recept, nikad nisam pravila jer uzimam od nje. Sama suši povrće, i sama pravi kombinaciju samlevenog suvog povrća, soli i bibera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ipak fora u sušenom povrću. Moja baka već desetak godina pravi začin nalik ovome. Ne znam tačan recept, nikad nisam pravila jer uzimam od nje. Sama suši povrće, i sama pravi kombinaciju samlevenog suvog povrća, soli i bibera.

Jeste fora u tome ako si naviknut na hranu bez začina C.

Svi koji prestanu odjednom da koriste Vegetu, imaju problem što im sva hrana postaje bljutava (jer u stvari, tek tada osete njen pravi ukus)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjećam se da je nekada davno bila afera u Austriji i još nekim zemljama, navodno su neke od tih sastojaka povezivali sa migrenama..

Znam da mi je tetak pričao da u nekim restoranima u EU, u meni-ju piše hrana nije spravljena sa univerzalnim začinima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjećam se da je nekada davno bila afera u Austriji i još nekim zemljama, navodno su neke od tih sastojaka povezivali sa migrenama..

Znam da mi je tetak pričao da u nekim restoranima u EU, u meni-ju piše hrana nije spravljena sa univerzalnim začinima...

Tako je. U nekim zapadnim zemljama (morala bih proveriti kojim), upotreba je zabranjena.

Inače, pojačivača ukusa najviše ima u kineskoj hrani!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ставио сам ја филм, упозорење ХРАНА и тамо је баш лепо објашњен утицај натријум глутамината на људе. На децу утиче да изазива хиперактивност а старије -одрасле, умртвљује, смирује...

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čitanjem deklaracija se umanjuje štetnost koju industrijska hrana može imati po zdravlje! Kad se čovek navikne na čitanje, to postaje rutina i ne opterečuje dodatno.

Slažem se da svi mi volimo nešto ukusno da pojedemo, ali ne mora da znači da zdravo obavezno mora biti neukusno i bljutavo.

Kad se ukine upotreba vegete u svakodnevnoj ishrani, u prvo vreme će delovati da su sva pripremljena jela neukusna i bljutava, međutim, vremenom se polako oseća pravi ukus koji ni najmanje nije loš, šta više super je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne koristim vegetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj svekar pravi domaću vegeru, ali ne od sušenog nego od svežeg povrća.

Stavi sve u secka malo posoli i isecka na sitno. Šargarepa, peršun, paškanat, mirođija, ...

Onda pravimo lpotice, zamrznemo na poslužavniku, pa smrznute u jednu kesu i to stavljamo u jelo.

Vegetu uvek imamo u kući, ja jedem neslano, i sve pravim neslano (mnogi dosoljavaju) pa se slabo troši (kad nestane domaće).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja koristim vegetu. Ne svakodnevno ali opet dosta cesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joooj i ja znam da nije zdravo ali koristim vegetu. Sad kada procitam ovo jos vise me grize savest. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja je koristim.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mama je pravi tako da je definitivno ne koristim ... kao ni zacin C ni bilo koji drugi začin koji nije ubran i osusen ....

Sama kombinujem so, persun, bosiljak i biber i odam maminu domacu vegetu.

A u cemu je caka sa praskom za pecivo? Za to nisam znala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mama je pravi tako da je definitivno ne koristim ... kao ni zacin C ni bilo koji drugi začin koji nije ubran i osusen ....

Sama kombinujem so, persun, bosiljak i biber i odam maminu domacu vegetu.

A u cemu je caka sa praskom za pecivo? Za to nisam znala

Ja sam samo čula da dobro riba tepihe (sipa se u vodu), a šta je caka ne znam....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Caka je u tome da se do nedavno nije znalo koji je sastav praška za pecivo!! Pisalo je uvek samo "prašak za pecivo" i svi su ga koristlili bez ikakvog pitanja.

Znalo se da je u njemu soda bikarbona, ali ne i šta još. Sad mislim da na pojedinim "praškovima" piše, ali ne mogu da se setim ostalih hemikalija. Ja ga ne koristim uopšte. Kad mi treba nešto za testo tu je kvasac ili čita soda bikarbona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I koliko stavis sode bikarbone za neki prosecan kolac?

Ja koristim prasak za pecivo jer svezi kvasac ne umem da koristim tj. ne umem da mesim. Suvi kvasac mi je sumnjiv (a mozda ne treba da bude :unsure: ).

Univerzalne zacine ne korsitim nikako jer se jezim od bilo cega sto je univerzalno bez obizra na sastav.

Da, pogledala sam video koji je postavio ZP i ko nije pogledao, toplo preporucujem. Srecom, to nije na nacin ishrane o cemu oni najvise govore, ali se jos uvek ucimo da citamo deklaracije na proizvodima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima li išta zdravo danas na svetu za pojesti???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani i Ivančice, da li biste mogle da nam date recept za te domaće vegete, ja bih baš volela da probam, ali ne znam u kojoj razmeri šta da stavim. Phoenix mi je jednom rekla da postoji neki biljni začin koji ima ukus vegete, ali ga kod nas na pijaci nema. Čak ni u NS-u, na Limanskoj pijaci taj dan kad sam bila nije bilo onog čika što prodaje razne sveže začine, baš nisam imala sreće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes li nam ponuditi alternativu? lovorov list, bosiljak... nemam pojma... Ja iskreno koristim vegetu ...

Ja koristim morsku so, suvi persun, suvi vlasac, svez celer, paskanat, sargarpu i crni luk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes li nam ponuditi alternativu? lovorov list, bosiljak... nemam pojma... Ja iskreno koristim vegetu ...

Alternativa: celerova so, selen, peršun.

Celerova so ima da se kupi u prodavnicama zdrave hrane. To je mešavina suvog celera i morske soli.

Ali selen je ključna biljka. Ima prelep ukus i miris.

Ptičice, taj čika bude samo subotom i nedeljom tu. Sad je baš vreme kada selen dospeva. Mada mi je rekao da je ove godine opet pola propalo od ovog poslednjeg naleta vrućina.

Prošle godine sam kupila 20.tak vezica selena, oprala i zamrzla tako sveže kuglice. Svaki put kad skuvam supicu samo izvadim jednu kuglicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani i Ivančice, da li biste mogle da nam date recept za te domaće vegete, ja bih baš volela da probam, ali ne znam u kojoj razmeri šta da stavim. Phoenix mi je jednom rekla da postoji neki biljni začin koji ima ukus vegete, ali ga kod nas na pijaci nema. Čak ni u NS-u, na Limanskoj pijaci taj dan kad sam bila nije bilo onog čika što prodaje razne sveže začine, baš nisam imala sreće.

Pitaću svekra pa ti pišem.

Mislim da samo stavljaju istu količinu peršuna, paškanata, šargarepe, celera.

Mirođiju dodaju posebno i manje, jer neće svi da jedu kad ima mirođije.

Pitaću, pa pišem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

opet ja sa pitanjima :-)

sta mislis o kalijumovoj soli? selen dodas kada pred kraj kuvanja ili na pocetku? znam da persun ide na kraj? ili ne znam :-) nisam u toku koji cikica i gde ga naci na limanskoj?

Sasvim sigurno je bolja od natrijumove soli. Poenta kod soli je da nam ona u tom obliku gotovo i ne treba, ako unosimo dovoljne količine povrća i mesa svaki dan. Samo što je kod nas široko rašireno presoljavanje koje smo usvojili kao normalno. Ali ne samo kod nas već svugde. Činjenica je da je hrana "ukusnija" kad posolimo, ali zapravo, ta so nam ne treba.

Selen stavljaš na samom kraju, kao i peršun i lišće celera.

Čikica je krupan, visok i ćelav. Kad uđeš na glavni ulaz i skreneš desno ka voću i povrću, kad prođeš garderobu, on je u drugom ili trećem redu (ne znam sad tačno) druga tezga (računato sa desna) ako se ne varam. Dosta je visok, pa ga ne možeš promašiti. On ima samo zeleniš (celer, peršun, selen, maslačak, vlašac, mladu blitvu i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, nisam znala da je samo vikendom tu. Ja sam bila u utorak, pošto smo tad pošli kući, pa mi bilo najbolje, svratim, kupim, ponesem. Ovako ću morati da molim devera da to uradi umesto mene. Neće mu biti teško jer je odličan kuvar.

Ivančice, hvala ti baš mi se ta ideja sa kuglicama dopada, pa bih da probam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenox, imam pitanje za tebe :P

I koliko stavis sode bikarbone za neki prosecan kolac?...

Koliko sode bikarbone umesto 1 praska za pecivo?

Moze tako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenox, imam pitanje za tebe :P

Koliko sode bikarbone umesto 1 praska za pecivo?

Moze tako?

E izvini, zaboravih na ovo pitanje.

Pravo da ti kažem - ne znam. Prašak za pecivo sam koristila još davno. A sodu stavljam od "na vrh noža" do pola ravne kafene kašičice. Uvek otprilike. Kad bi negde pisalo da treba jedan prašak za pecivo, ja bih stavila onda pola ravne kašičice sode. Eto, tako nekako otprilike.

No, testo verovatno nikad ne naraste onako kako bi naraslo sa praškom, ali, po meni, to i nije toliko bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.