Zimnica

odgovora

Objavljeno

evo, evo

6kg paprike iseckati na kockice i prokuvati vrlo kratko u kipucoj vodi, izvaditi u cetku.

150gr secera, 150gr soli, 200gr meda, 7dl sirceta, 2l vode, 1 vinobran, prokuvati.

Paprike redjati u tegle i preliti hladnim prelivom. Mnogo je dobro, ubije onu kiselinu. Po receptu ide jos jedan vinobran i konzervans ali ja sam stavila samo jedan vinobran i verujem da ce biti OK.

Uh, zvuči odlično... :) Muž će da se zaprepasti kad kažem da mi kupi i donese još 6 kila paprike... (Pravila 2 velike ture ajvara, ko da nas ima 6 u kući...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice pravi od pola mere. Ja sam pravila od tri kile paprike, toliko sam nabrala u basti :P i mislim da mi je ispalo oko cetiri vece tegle i dve manje. Ma dovoljno je. Bas sam je danas nacela uz rucak, odlicna je, med taman dovoljno ubije onu kiselinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice pravi od pola mere. Ja sam pravila od tri kile paprike, toliko sam nabrala u basti :P i mislim da mi je ispalo oko cetiri vece tegle i dve manje. Ma dovoljno je. Bas sam je danas nacela uz rucak, odlicna je, med taman dovoljno ubije onu kiselinu.

Skoro smo uzeli domaći med, al na žalost nema više paprike da se kupi... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skoro smo uzeli domaći med, al na žalost nema više paprike da se kupi... :(

Sacuvaj med do sledece godine pa da udjes u red :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sacuvaj med do sledece godine pa da udjes u red :lol::lol::lol:

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela sam ove godine da pravim dzem od sljiva. Nisam do sad pravila te ne znam koliko kg sljiva da kupim za 7-10 tegli dzema i koliko je vremena potrebno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove godine imam:

dzem od sipurka,dzem od sljiva,ajvar,ljutic,paradajz papriku u tegli,tursiju,grozdje,cveklu,mleveni paradajz,slatko od sljiva,jagoda,kupina itd.

I sve to mi ostavila mama,ja cu samo tursiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod mene danas turšija na programu! :) A kad bude kupusa,onda stavljam i njega!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene mama i sveki prave zimnici ja samo dodjem i pokupim sta mi treba, mi slabo jedemo samo kupus i krastavce :D

Kamilica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još ništa nisam ostavila ali planiram:

-crvenu papriku kiselu

-crvenu papriku kiselu sa belim lukom

-salatu kupus, zelenu papriku i zeleni paradajz

-šarenu salatu

-krastavčiće

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je mm po "nekom" svom receptu spremio kečap. Oduševilo me je što ide bez konzervansa i ikakvih "aditiva" ali sam skeptična po pitanju "opstanka" te zemnice odnosno da se ne ubuđa...

recept:

SOS-KEČAP

paradajiz se opere i iseče na kocke

u šerpu prodinstati luk i dodati isečen paradajiz

stavi se na tihu vatru da se krčka (nekih 3-4h) dok se ne dobije željena gustina

dodaju se začini (so, origano, bosiljak)

tegle oprati i staviti u rernu da se "sterilišu" izvaditi i u njih polako sipati kečap kada naspete, na površinu naliti ulja koji će plivati po površini i na taj načini štiti zimnicu da ne "propišti" (objašnjenje mm). Zatvoriti poklopcem i ostaviti u krpama da se postepeno ohladi.

Eto... Videćemo i javićemo koliko dugo je izdržala.

Evo ja da repriziram ovaj recept i da ga pohvalim da je prezimeo bez ikakvih problema. Nije se ni "mrdnuo" a sve zahvaljujući sloju ulja na površini i što smo ih spakovali po principu pasterizacije (koliko se to može izvesti u domaćim uslovima)

Za ovu zimu svakako ga i obavezno ponovo pravim. A pored ovoga i ajvar, polupriprema za bećarac i đuveč, kiseli karfiol. Receptiće okačim prvom prilikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela sam ove godine da pravim dzem od sljiva. Nisam do sad pravila te ne znam koliko kg sljiva da kupim za 7-10 tegli dzema i koliko je vremena potrebno?

Pa oko 10kg sljiva i ako su sljive slatke na 1kg sljiva ide 300gr secera.

Operes ig, ocistis i u serpu redjas red sljiva, red secera dok ne napunis serpu. Ostavis da prenoci i ujutru ubacis u rernu na 150 stepeni da se skuva. Sterilises tegle i ubacis, nema lakseg posla od dzema od sljiva.

Ja cu ajvar, paradajz u flasama, dzem od sljiva, a spremila sam slatko od visnje. Mozda stavim i paprike kao za tursiju, ali samo paprike, videcu. To mm voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da i krastavcice i sve to u loncu za pasterizaciju bez ikakvih konzervanasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naša turšija gotova. Sutra pečemo paprike,pa onda krećemo sa krastavčićima!

C*i*c*a*n*a*, probaću tako da pasterizujem krastavčiće kao što kažeš! Nalijem tegle kao i obično samo bez konzeravnsa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, od ovog momenta pa do kada vam traju zalihe napravljene zinmice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, od ovog momenta pa do kada vam traju zalihe napravljene zinmice?

Nama je proslogodisnji ajvar trajao do januara :wacko: tako da cu ove godine praviti duplo. A slatko smazu... Ih, ne izdrzi par meseci, secam se da je moja baba krila zimnicu i nije davala da se jede "dok ne padne sneg"pocecu i ja da krijem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove godine imam:

dzem od sipurka,dzem od sljiva,ajvar,ljutic,paradajz papriku u tegli,tursiju,grozdje,cveklu,mleveni paradajz,slatko od sljiva,jagoda,kupina itd.

I sve to mi ostavila mama,ja cu samo tursiju.

Sta mislis pod grozdje? Ostavljas kao zimnicu ili nesto drugo?

I ja kao i B.mama uzimam od mame i svekrve po potrebi.

Svekrva jos pravi velike kolicine svega i svega ostane, iako tri porodice koriste njenu zimnicu.

Mama zivi u stanu i nema bas neke uslove, tako da pravi neke male kolicine i to samo par vrsta: dzem od sljiva, ajvar, kompot od bresaka, kiseli kupus i sok d visanja.

Svekrva pravi dzem od sljiva, kompot od sljiva, sok od visanja, kompot od visanja, slatko od visanja, sarenu salatu, paprike na sve nacine ostavlja... I moram da pohvalim svekrvu da sve sto pravi pravi da bude zdravo, bez secera, konzervanasa i ostalog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naša turšija gotova. Sutra pečemo paprike,pa onda krećemo sa krastavčićima!

C*i*c*a*n*a*, probaću tako da pasterizujem krastavčiće kao što kažeš! Nalijem tegle kao i obično samo bez konzeravnsa?

Pasterizujemo sve ne samo krastavcice.Postoji odredjena smesa za pasterizaciju.Mozes sama da kuvas tegle u serpi,a jos bolje ako imas prohromski lonac na struju za pasterizaciju.

Ne znam sta tacno ide,ali znam da se ne stavlja vinobran i kozervans.Sta te zanima idem sutra kod mame pa cu je pitati.

Grozdje ostavlja crno i belo u tegle,bude fenomenalno kao da ga jedes sveze,a ona corbica se pije kao kompot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Brate mili sta je ovo ?! Sve same domacice <_< Ja nikad u zivotu nisam pravila nikakvu zimnicu .Nekako je yto uvek mama radila pa napravi i meni i sestri . E danas mi je drugarica donela 40kg paprike :o I to ociscene od kostica , tako da sutra moram nesto sa njom da uradim da mi ne propadne ... a sta cu ljudi moji nem pojma :( Mama mi nije tu , tako da sam prepustena sama sebi :ph34r: Dajte neke recepte ... ajvar , pecena paprika , tegla ... Sta cu sa tolikom paprikom lebeeeeee ???

Miva voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja najvise volim ajvar, ali je zezancija dok ispeces, oljustis, sameljes...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva , ohrabrujuc post skroz na skroz ! :D Kuku meni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma samo ti to ispeci ,oljusti i rokni u zamrzivac.Cele zime imas za przenje,da pravis sa belim lukom,za sataras,za pohovanje za sta hoces.

Miva i ptičica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahahha al ste me sad slatko nasmejale :D Cicana sa njenim rokni u zamrzivac a milica* pokrkaj u tegle :D

Sad sam nasla neki cudan ali lagan recept na netu , pa cu napraviti po njemu bar desetak tegli ajvara a ostalo cu da roknem i pokrkam :D :D :D

ptičica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Pa tako rade iskusne domacice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja ja se nebi bakcala sa ajvarom :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.