Zimnica

odgovora

Objavljeno

Ninuska ja pravim ajvar sa sargarepom, mnogo je dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je mm po "nekom" svom receptu spremio kečap. Oduševilo me je što ide bez konzervansa i ikakvih "aditiva" ali sam skeptična po pitanju "opstanka" te zemnice odnosno da se ne ubuđa...

recept:

SOS-KEČAP

Eto... Videćemo i javićemo koliko dugo je izdržala.

Mislim da će da se održi...samo zavisi gde se čuva, mora da bude hladno mesto, najbolje podrum...mi godinama pravimo domaći kečap, u stvari to mu dođe slično kao paradajz pire. Paradajz sameljemo na onoj mašini što odvaja semenke i ljuspu, pa kuvamo dok se ne zgusne koliko hoćemo, dodamo samo so...Onda deo stavimo u plastične flaše od pola litra, pa u zamrzivač, a deo tako u staklene flaše i tegle (tu dodamo ulje odozgo). Napravili smo, tj. svekrva uglavnom, jer ja ove godine nisam imala vremena, 22 litra i sve ode, potroši se. Stavljamo u jela, soseve, sendviče, skoro uopšte da ne kupujemo bilo kakav kečap. Ona isto stavi paradajz sa šargarepom i peršunom u flaše, ali onako sa semenkama, pa i to može da se doda u jelo. Sa ajvarom smo isto završili, evo ona upravo kuva poslednju turu...i to smo puno napravili oko 85 tegli...jeste puno, ali ona ima svoju baštu, a paprika i paradajz su ove godine baš rodili pa je bilo greota da to propadne, radila žena, sadila, okopavala, nalivala i sad da se ostavi da propadne, bolje ovako poješće se ;) Turšija je stavljena još da se stave barene paprike u teglice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sataras... pa proprzis sve na pola (luk, papriku i paradais), posolis spakujes u posude pa u zamrzivac. Kad izvadis iz zamrzivaca isprzis jos koliko treba i dodas jaja.

I mi volimo svi sataraš...leti ga često spremamo, a za zimu naseckamo paprike, pa u kese i u zamrzivač...samo izvadim kesu, stavim u šerpu, proprži se i dodam ovaj naš kečap, koji je ustvari samo paradajz i so, tako da mu dođe skoro na isto...svekrva nije nikad ostavljala tako, nije joj padalo na pamet, ali ja sam počela od prošle godine i svima se sviđa kad usred zime imaš sataraš :P

Isto pečemo paprike, pa u kese i onda izvadiš oljuštiš dodaš ulje, sirće, beli luk, peršun i eto ti lučene paprike...svekrva ove godine hoće da proba da ih ispeče, oljušti, pa stavi u tegle i pasterizuje(naredja tegle u šerpu sa vodom i samo par minuta tako prokuva) njena sestra je tako pravila i lepo je, ne kvare se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska ja pravim ajvar sa sargarepom, mnogo je dobar.

I gotova za danas! Mmmm, jako je fino ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka to je pasterizacija kada se tegle ili flase zatvore,zatim kuvaju u vodi.Tako se zimnica moze godinama sacuvati bez ikakvih konzervanasa.Inace moja mama sve pasterizuje na taj nacin.Postoji i uredjaj za pasterizaciju,kao veliki lonac na struju,u koji moze stati mnogo tegli.

Ana tegle se ne stavljaju u rernu da se ugreju zbog sterilizacije,vec da ne bi pukle,posto se svaka zimnica sipa vruca u tegle,onda se i tegle ugreju kako ne bi pukle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da zimnicu od ove godine vise ne pravim,mm i a kupimo ono sto nam treba i to domace.kod Stefanija,mama dy mozda zna. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana tegle se ne stavljaju u rernu da se ugreju zbog sterilizacije,vec da ne bi pukle,posto se svaka zimnica sipa vruca u tegle,onda se i tegle ugreju kako ne bi pukle.

A meni neko reče i da se stavljaju jer tako dobro zadihtuje poklopac, da ne može da ulazi vazduh i kvari hranu... (vakumiranje u rerni...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana tegle se ne stavljaju u rernu da se ugreju zbog sterilizacije,vec da ne bi pukle,posto se svaka zimnica sipa vruca u tegle,onda se i tegle ugreju kako ne bi pukle.

Ali nam je jedna pukla tačnije naprsla, tako da zagrejana tegla nije garancije da do toga doći. Ni mm ni meni nije jasno zašto je pukla. Ali ne bitno ;)

A meni neko reče i da se stavljaju jer tako dobro zadihtuje poklopac, da ne može da ulazi vazduh i kvari hranu... (vakumiranje u rerni...)

I ja sam mislila da je ovo kao deo tzv pasterizacije stim da mi nismo ponovo vratili u rernu nego smo dolili još ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meni neko reče i da se stavljaju jer tako dobro zadihtuje poklopac, da ne može da ulazi vazduh i kvari hranu... (vakumiranje u rerni...)

Zbog ovoga i ja grejem tegle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka to je pasterizacija kada se tegle ili flase zatvore,zatim kuvaju u vodi.Tako se zimnica moze godinama sacuvati bez ikakvih konzervanasa.Inace moja mama sve pasterizuje na taj nacin.Postoji i uredjaj za pasterizaciju,kao veliki lonac na struju,u koji moze stati mnogo tegli.

Ana tegle se ne stavljaju u rernu da se ugreju zbog sterilizacije,vec da ne bi pukle,posto se svaka zimnica sipa vruca u tegle,onda se i tegle ugreju kako ne bi pukle.

Znam da je pasterizacija, tako sam i napisala...tako isto pravimo kompot, a i suvo meso isto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel neko zna kako se pravi kašasta salata od zelenog paradjza i rena?

Sve je samleveno i ima možda još sastojaka ali ne znam šta, a ni koliko...

Pakuje se u tegle i ručki preko zime... :)

Jeste probale, a pravile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel neko zna kako se pravi kašasta salata od zelenog paradjza i rena?

Sve je samleveno i ima možda još sastojaka ali ne znam šta, a ni koliko...

Pakuje se u tegle i ručki preko zime... :)

Jeste probale, a pravile?

Ima moja mama pravi ide i senf...

Sad cu da ti kazem ...cekaj...taman da je pozovem da vidim kako mi je cerka posto je danas kod nje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima moja mama pravi ide i senf...

Sad cu da ti kazem ...cekaj...taman da je pozovem da vidim kako mi je cerka posto je danas kod nje!

Srce si... :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za Ivancicu

Ajvar od zelenog paradajza ili zovite kako hocete

5kg zelenog paradajza samleti i staviti da se cedi 24h ili brzinski cediti tj upotrebiti ruke :lol:

400g senfa

400g rena

600g zejtina

100g secera

5 kasicica soli

1 konzervans

Sjediniti i staviti u tegle.

Moze a ne mora po povrsini pre zatvaranja tegli premazati malo eksencijom da ne bi hvatalo budj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za Ivancicu

Ajvar od zelenog paradajza ili zovite kako hocete

5kg zelenog paradajza samleti i staviti da se cedi 24h ili brzinski cediti tj upotrebiti ruke :lol:

400g senfa

400g rena

600g zejtina

100g secera

5 kasicica soli

1 konzervans

Sjediniti i staviti u tegle.

Moze a ne mora po povrsini pre zatvaranja tegli premazati malo eksencijom da ne bi hvatalo budj!

Zlatna si, Joko, zlatna :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Ja probala prošle godine u gostima, al nemam koga da pitam za recept... A hoću i to da pravim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zlatna si, Joko, zlatna :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Ja probala prošle godine u gostima, al nemam koga da pitam za recept... A hoću i to da pravim :)

Super je uz mesance neko,jer je ljutkasto od rena.Dobro je tek kad se ukrti,posle nekoliko dana nedelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas kupovina povrća za turšiju, i spremanje šarene (mešane) salate... Ima da se narendam... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, jeste spremile zimnicu?

Meni ostao samo kupus u burence... 'Vako svašta nešto ostavih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami nisam ništa...Kako su svi spremali tako su mi i slali...i ja skontah, nema potrebe da pravim....tako da sam se i ovu godinu povukla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogami nisam ništa...Kako su svi spremali tako su mi i slali...i ja skontah, nema potrebe da pravim....tako da sam se i ovu godinu povukla.

To je super :)

Meni je ovo prvi put da ja pravim... Valjda će da ostane "čitavo" sve da se jede preko zime ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavila sam tursiju, pravila ljutenicu, kisele krastavcice, papriku sa medom, dzem od kajsija, pekmez od jagoda, sok od jagoda, zove, kajsija

Trmalja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavila sam tursiju, pravila ljutenicu, kisele krastavcice, papriku sa medom, dzem od kajsija, pekmez od jagoda, sok od jagoda, zove, kajsija

Kako se pravi paprika sa medom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako se pravi paprika sa medom?

Uh, to obožavam i svake godine imam kao zimnicu ali ne znam kako se pravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo, evo

6kg paprike iseckati na kockice i prokuvati vrlo kratko u kipucoj vodi, izvaditi u cetku.

150gr secera, 150gr soli, 200gr meda, 7dl sirceta, 2l vode, 1 vinobran, prokuvati.

Paprike redjati u tegle i preliti hladnim prelivom. Mnogo je dobro, ubije onu kiselinu. Po receptu ide jos jedan vinobran i konzervans ali ja sam stavila samo jedan vinobran i verujem da ce biti OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kuvala ajvar, napravila mesano kiselo (karfiol, luk, sagarepa, paprika, feferone, i mali zeleni koktel-paradajz).

Ove nedelje cu kiseliti i kupus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.