Zimnica

odgovora

Objavljeno

Pitanje za Anu*

Da li si samlela paradajz i zavrsio je kao kakva zimnica?

Da li ti se stvaralo puno vodice u vodenici pa si morala da vracas unatrag rucicu i da li je kapljalo ispod rucice? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za Anu*

Da li si samlela paradajz i zavrsio je kao kakva zimnica?

Aha :D 32 litre mlevenog paradajza :D

Pitanje za Anu*

Da li ti se stvaralo puno vodice u vodenici pa si morala da vracas unatrag rucicu

E ova je neka mamina mašinica "stra bože" tako da ta melje i .... ma čini mi se i kamenje da bi slamela :) tako da nema potrebe da se vraća. Tačnije tajna je u dobro naoštremin noževima a inače je ovo najobičnija ona livena-mašinica za mlevenje (što se koristi i za meso i za paprike)

Pitanje za Anu*

da li je kapljalo ispod rucice? :lol:

Jaooo strašno koliko se sliva. To me toliko iritira da uglavnom zato to naplju obavljamo ali smo na kraju čak i kantu morali da stavimo ispod stola :)

Eto devojke, kod nas paradajiz spreman za zimu :)

Još samo da se nakanimo sa paprikama tj ajvarom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sto toliko Ana,paradajza volite da pijete(salata) ili ga mnogo upotrebljavas u kuhinji?

Kako papriku tj ajvar jel ona metoda peci,ljusti,melji,uprzi ili " tu,iza duge" kod vas radite drugacije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sto toliko Ana,paradajza volite da pijete(salata) ili ga mnogo upotrebljavas u kuhinji?

Kako papriku tj ajvar jel ona metoda peci,ljusti,melji,uprzi ili " tu,iza duge" kod vas radite drugacije?

A pa nije to sve samo za mene... Nešto ide snajki i brati, nešto mami i tati a nešto meni. Tako da cenim da će mojih biti jedno 10ak litara što mi je ok. Inače obožavam da ga pijem, tu stvarno nemam mere a i u skoro svako jelo ga ubacujemo.

Ajvar ide upravo po toj medoti pečenje, ljuštenje mlevenje i prženje :) i tu računam da će biti bar 70kg i to samo za nas Nikoliće (Ema, mm i ja) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja treba da se angazujem jednog vikenda sa mamom za ajvar bar 20kg za nas Nikolice(Janko,Luka,Magi,mm i ja) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko pravi domaći kečap? Ako pravi - može li da ostavi recept?

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja treba da se angazujem jednog vikenda sa mamom za ajvar bar 20kg za nas Nikolice(Janko,Luka,Magi,mm i ja) :lol:

Izgleda da Nikolići vole da jedu ajvar :D

Da li neko pravi domaći kečap? Ako pravi - može li da ostavi recept?

Dobijaš koliko već večeras (samo da Ema zaspi) i to provereno dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobijaš koliko već večeras (samo da Ema zaspi) i to provereno dobar.

Hvala :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KEČAP

15 kg paradajiza

800 gr šećera

200gr soli

200gr sirćeta

1-2 kašičice senfa (po ukusu)

3-4 kesice origana

200gr gustina

1.5 kesice konzervansa

Paradajiz se samelje na mašinicu koja odvaja ljuspu. Sipati u šerpu i kuvati ga na tihoj vatri do željene gustine (mi obično kuvamo dok ne postane gust kao npr tomatino). Kada je kuvan izdvojiti pola smese u drugu šerpu i dodati 800 gr šećera, 200gr soli, 200gr sirćeta, senfa, origana a gustin prvo razmutiti u posebnoj posudi pa i njega ubaciti. Sve to dobro izmešati i onda sve vratiti u onu polovinu (odakle je uzeto). Ostaviti da se malo krčka i skinuti sa vatre. U sve to na kraju dodati 1.5 kesicu konzervansa. Sipati u tegle.

Ovo je recept sa kojim se dobija zbilja ukusan kečap od kog se mogu praviti najlepše paradajiz-čorbe na svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne pravim zimnicu...sve kupujem u supermarketu po potrebi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li neko pravi domaći kečap? Ako pravi - može li da ostavi recept?

Danas sam napravila ajvar, sataras za zamrzivac i kecap. Mrtva sam umorna.

KECAP:

Samleti paradajis na vodenicicu koja odvaja semenke i ljusku, mlevenog treba da ima 5 kg. Staviti da se kuva. Kad uvri da ostane malo vise od pola od pocetne kolicine dodati, 400gr secera, 50 gr soli, 70 ml sirceta i 2 konzervansa. odasuti 4 kutlace i prohladiti pa u hladno dodati 70gr gustina. Sve samesati i kuvati jos 5 min. Moze da se doda i malo origana.

Ja ovaj kecap pravim godinama i prelep je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na receptima :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja ću da naručim zimnicu preko sindikata, bude povoljno, na rate, a i odličnog kvaliteta. Jedino me kečap zanima jer nije u sindikalnoj ponudi, a ovaj iz supermarketa je nikakav što se tiče sadržaja i nutritivne vrednosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja ću da naručim zimnicu preko sindikata, bude povoljno, na rate, a i odličnog kvaliteta. Jedino me kečap zanima jer nije u sindikalnoj ponudi, a ovaj iz supermarketa je nikakav što se tiče sadržaja i nutritivne vrednosti.

Takođe... ;) Živio sindikat, bar u nečemu da pomognu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam napravila ajvar, sataras za zamrzivac i kecap. Mrtva sam umorna.

KECAP:

Samleti paradajis na vodenicicu koja odvaja semenke i ljusku, mlevenog treba da ima 5 kg. Staviti da se kuva. Kad uvri da ostane malo vise od pola od pocetne kolicine dodati, 400gr secera, 50 gr soli, 70 ml sirceta i 2 konzervansa. odasuti 4 kutlace i prohladiti pa u hladno dodati 70gr gustina. Sve samesati i kuvati jos 5 min. Moze da se doda i malo origana.

Ja ovaj kecap pravim godinama i prelep je.

U dopada mi seeee....

A kad dodas gustin jel ga razredis sa ove kultace ohladjenog da se ne zgrudva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U dopada mi seeee....

A kad dodas gustin jel ga razredis sa ove kultace ohladjenog da se ne zgrudva?

Bas tako. I mnooogo je dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Dy...kako sataraš za zanrzivač? Daj mi se objasni oko toga molim te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je mm po "nekom" svom receptu spremio kečap. Oduševilo me je što ide bez konzervansa i ikakvih "aditiva" ali sam skeptična po pitanju "opstanka" te zemnice odnosno da se ne ubuđa...

recept:

SOS-KEČAP

paradajiz se opere i iseče na kocke

u šerpu prodinstati luk i dodati isečen paradajiz

stavi se na tihu vatru da se krčka (nekih 3-4h) dok se ne dobije željena gustina

dodaju se začini (so, origano, bosiljak)

tegle oprati i staviti u rernu da se "sterilišu" izvaditi i u njih polako sipati kečap kada naspete, na površinu naliti ulja koji će plivati po površini i na taj načini štiti zimnicu da ne "propišti" (objašnjenje mm). Zatvoriti poklopcem i ostaviti u krpama da se postepeno ohladi.

Eto... Videćemo i javićemo koliko dugo je izdržala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Dy...kako sataraš za zanrzivač? Daj mi se objasni oko toga molim te.

Mama dy, volela bih da znam kako i šta, pa da probamo i mi tvoje domaćinske čarolije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel ima neko ovde da ostavlja paprike u siru za zimnicu?

Prošle godine mama pravila sir, sad nemamo, pa ne znam da li treba da kupim isključivo mladi sir?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Paprike u siru.. obozavam. Sir mora da bude bas mlad, ako je slan paprike se posole vrlo malo, a ako je neslan onda se paprike drze u presolcu (1kg soli, 10l vode). Poredjas u kofu i pritegnes sa necim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sataras... pa proprzis sve na pola (luk, papriku i paradais), posolis spakujes u posude pa u zamrzivac. Kad izvadis iz zamrzivaca isprzis jos koliko treba i dodas jaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Paprike u siru.. obozavam. Sir mora da bude bas mlad, ako je slan paprike se posole vrlo malo, a ako je neslan onda se paprike drze u presolcu (1kg soli, 10l vode). Poredjas u kofu i pritegnes sa necim.

Srce si... :) Ja bez njih ne zimujem zimu... :) Znam da je mama iz "cedila" stavljala pravac u kofu, sad kupujemo u susednom selu, al nekad ne mogu da napravim razliku kod te žene mlad i star sir... :unsure::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče je mm po "nekom" svom receptu spremio kečap. Oduševilo me je što ide bez konzervansa i ikakvih "aditiva" ali sam skeptična po pitanju "opstanka" te zemnice odnosno da se ne ubuđa...

recept:

SOS-KEČAP

Eto... Videćemo i javićemo koliko dugo je izdržala.

Ne bi trebalo da se ne očuva. Kada naliješ u tople tegle, možeš ih tako otvorene staviti u rernu da dodatno pasterizuješ, onda tek naliješ ulje i zatvoriš. Mada, ako tako pasterizuješ, ulje ti nije ni potrebno, ali za svaki slučaj sipaj.

Jedino kad otvoriš teglu, pretpostavljam da treba iskoristiti u roku od 3-4 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu danas opet ajvar....ali imam lak recept.

Paprike operem, prepolovim i kuvam 10 minuta zajedno sa crnim lukom.

To se samelje i kuva sa secerom, solju, sirce, ulje, konzervans, biber, beli luk i kuvanim paradajzom.

Danas cu isprobati sa zivim paradajzom i dodati sargarepu, igram se malo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.