Zimnica

odgovora

Objavljeno

Marmelada od jagoda

2 kg svežih jagoda

400 g smeđeg šećera

400 g belog šećera

4 paketića vanilin šećera

4 čepa ruma

1 limun (sok i korica)

1 narandža (sok i korica)

1 aroma jagode

2 paketića (20g) želatina u prahu + 1 dcl vode

ili... 1 paketić Želina ili Džemfixa (ovisi što imate pri ruci)

Priprema:

1. Jagode oprati, očistiti i samleti u pire (u blenderu ili multipraktiku).

2. Sipati pire u širu posudu za kuvanje, dodati sve tri vrste šećera, sokove i koricu agruma.

3. Kuvati na srednje jakoj vatri uz neprestano mešanje, potom smanjiti vatru i kuvati 40 minuta uz povremeno mešanje.

4. 10 minuta pre kraja umešati aromu jagode i rum.

5. Želatin pomešati sa hladnom vodom i ostaviti da nabubri. Kad je marmelada pri kraju, želatin otopiti i žustro umešati.

6. Sipati u oprane i sterilizovane tegle, hermetički zatvoriti i ostaviti na hladno. Sutradan možete jesti i uživati :-)

Napomena: Nisam stavljala rum, rendala sam korice limuna i pomorandže ali ne mnogo, i stavila sam 2 kesice Džemfixa Dr. Oetker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Došlo nam je i vrijeme pravljenja zimnice... Da li je pravite, šta pravite, i na koji način? Da li se koristite starim bakinim receptima ili nekim novijim? Ja još nisam kuvala ništa, a i nemam potrebe, jer mi mama i svekrva kuvaju tako da se ja ogrebem kod njih :D za pindžur i đžem od šljiva, ali bih ja voljela napraviti nešto, recimo neko slatko, marmeladu a ne želim baš puno da eksperimentišem, pa bih voljela da znam da li imate neki dobar, već isprobani recept...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne pravim skoro nista sama,a i nisu nam jos veliki 'apetiti'.

Volim domaci ajvar(kad se paprika ispece,ljusti,melje,ukuvava),ali ga pravim sa mamom.

Mama stavlja fenomenalne krastavcice i za njih i za nas.

Slatka mi posalje tetka.

Moje vreme dolazi za 20 godina! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Učestvujem u pravljenju - dam novce, a posle fizikalija (ljuštenje paprike, pranje krastavaca, branje voća) :)

Pravimo sve i svašta od zimnice, pisaću kad krenemo redom.

Pravili smo kompot od breskve (čuvamo u teglama), sad bi pravila kašasti sok da imamo bar do zime od breskvi.

Napravili džem od kajsije, sad ćemo od šljiva (bez ljuski), i tako...

Puno pomažem, al varjaču drže sveki i mama :)

Ja sam još mlada za to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne pravim nista jer i mama i sveki sve prave u velikim kolicinama pa nama samo distribuiraju, sto kaze mm povoljnije nego po nabavnoj ceni!!!

sveki sa drugaricama ode na plac ili vikendicu i onda prave u velikim kolicinama sve, za svaku, zezaju se, igraju yamb u pauzama i tako. kad sam u mogucnosti idemsa njima- kad nisam puno trudna ili sveze porodjena, sto je redak slucaj u ove 4 god :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne pravim ništa. Mama i svekrva to obave. Mama samo kuva paradajz, a svekrva pravi i pekmeze, do skoro i ajvar. Pošto oko njega ima dosta posla, mislim da ove godine neće praviti.

Nešto se razmišljam da probam ja da napravim ajvar ove godine. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi evo treću godinu za redom OBAVEZBO pravimo ajvar. Moj muž se tome raduje kao malo dete :lol: Nemam pojma zašto ali to ga čini srećnim i opušta ga a tek kada vidi naš "mini špajiz"... pa on ripka od sreće kao malo dete :D

Dakle ove godine obavezno ajvar i malo pinđura (sok je napravila moja mama a pekmez i ne jedemo puno ali i to je moja mama spremala)

Eventualno ako budem raspoložena možda dodam i još nešto tipa parene paprike ili tako nešto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji prave zimnicu i onda uzimam od njih kolko mi treba, em ne znam da pravim em nemam gde da drzim, tako da mi je ovo najbolja varjanta ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja verovatno neću uspeti ništa da napravim, kao ni prošle godine, jer mi ne ostaje dovoljno vremena, pa će moja mama napraviti malo više. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala dobru nameru da ove godine pravim zimnicu..ali ne stizem.Baka to uradi umesto mene,tako da je me je oskrbila za citavu zimu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O da, naravno, prave i s/s a i moja mama, nase je samo da je jedemo B) Dobro, jedino sto pomognemo oko ajvara, sve ostalo nije nasa briga :D A zimnica se sastoji od igle do lokomotive :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam gledala recepte za ajvar. Treba dosta vremena, a ja mislila da ću to danas predveče da odradim. Pa to mora da se planira! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam gledala recepte za ajvar. Treba dosta vremena, a ja mislila da ću to danas predveče da odradim. Pa to mora da se planira! :D

Ceo dan :)

Peci, ljušti, melji paprike, pa prženje, pa pranje tegli, spanje u tegle i dobro zatvaranje... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...Ceo dan :)...

Izvini ali kod nas traje TRI DANA :lol:

Od toga napravimo čitavu zezanciju... Naime, prvi dan odlazimo kod zaove (jer kod nje ima fenomenalnih uslova za to) i pvri dan se ceo dan peckaju paprike (govorimo od količinama od 100kg pa naviše). To se ostavlja u kese i odstoje celu noć. Sutra ujutru se kreće polako sa čišćenjem i ostavlja u džakove od paprika da se okapaju (celu noć) i onda sutra dan - treći dan kreće mlevenje i prženjeeeee :D

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini ali kod nas traje TRI DANA :lol:

Od toga napravimo čitavu zezanciju... Naime, prvi dan odlazimo kod zaove (jer kod nje ima fenomenalnih uslova za to) i pvri dan se ceo dan peckaju paprike (govorimo od količinama od 100kg pa naviše). To se ostavlja u kese i odstoje celu noć. Sutra ujutru se kreće polako sa čišćenjem i ostavlja u džakove od paprika da se okapaju (celu noć) i onda sutra dan - treći dan kreće mlevenje i prženjeeeee :D

Nema potrebe da se izvinjavaš :D

Kod nas je ceo komšiluk na ispomoći, žurka od naroda - mi svi radimo preko nedelje, pa nemamo tri dana, al nas je taj dan - dva puna AVLIJA :)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žena otvorila temu ŠTA, KAKO, a niko to ne piše :D, samo se odgovara pravim/ne pravim.

;) ;) ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

GRAH SALATA

ovo sam jela, nisam pravila(ali je tetka po ovom recptu pravila) i fenomenalno je. Može služiti i kao prilog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

GRAH SALATA

ovo sam jela, nisam pravila(ali je tetka po ovom recptu pravila) i fenomenalno je. Može služiti i kao prilog.

Ne čini mi se loše, a da li znaš koliko tegli bude od ove mjere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam tačno, ali sigurno oko 10tak malih teglica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja i sveki smo napravile kompot od breskvi,dzem od sljiva i od mesanog voca.Narucile smo papriku pa cemo za neki dan i ajvar da spremimo,a i moju ljutenicu.Krastavcice uvek kupimo.Za tursiju ne znam,ja i mm je ne jedemo.Dzem od kajsija cu uzeti od moje bake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odustala sam od ajvara. :)

Paprike koje sam ispekla juče su završile u zamrzivaču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa mamom napravila pekmez od kajsija i šljiva, stavile smo papriku barenu i pečenu, skuvale paradajz, sad čekam turšiju da pravim i naribaćemo kupus...mislim da je dovoljno. Što se ajvara tiče našla sam kupovni a veoma ukusan tako da mi ne pada na pamet da se zezam oko toga već samo kupim :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sveki pravi za odličan ajvar za prodaju - 500 dinara tegla. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sveki pravi za odličan ajvar za prodaju - 500 dinara tegla. :)

Malo si mi daleko :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo si mi daleko :lol: :lol: :lol:

Poslaću ti kutiju auFtobusom ;)

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.