Porodjaj vakuumom

odgovora

Objavljeno

interesuje me sve sto znate o porodjaju dovrsenim vakumom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam baš mnogo. Moja kuma se porodila uz pomoć vakuuma...

Znam da se kod primene vakuum-ekstraktora plastična kapica stavi na bebinu glavu da bi beba uz pomoć nje mogla biti izvučena iz porođajnog kanala.

Indikacije za primenu vakuuma najčešće su dugotrajni trudovi, ugroženost majke (iscrpljenost koja onemogućava napinjanje, srčano, mišićno ili neurološko oboljenje koje sprečava napinjanje), nepravilni otkucaji srca, krvarenje zbog mogućeg cepanja posteljice...

Neki ljudi smatraju da vakuum može napraviti više štete nego koristi (ozbiljne povrede kod beba i majki), i zato ovaj vid pomoći na porođaju ima lošu reputaciju.

Mislim da bi ipak najbolje bilokada bi sve nedoumice oko vakuuma rešila jednim temeljnim razgovorom sa svojim doktorom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj mali je rodjen na vakum. Procedura je tekla ovako: Posto sam su sve pokusali i nisu uspeli da me porode prirodno, sekli su me na dva mesta i stavili vakum. To izgleda kao odpusivac koji ima crevo povezano za masinu koja stvara vakum. Taj odpusivac se uvuce u vaginu do bebine glave. To, odmah da ti kazem, po dobro boli. Onda uhvate njegovu glavu sa tom i cekaju da dobijes kontrakciju. Kad je dobijes, ti guras, a oni vuku. I to mnogo vise boli nego kad ga ti izbacujes bez toga, jer je duplo veci pritisak i na matericu i na telo. I obavezno, koja go od vas bude na ovaj nacin radjala, obavestite ih kada vas prodje kontrakcija, jer, ako budu vukli, a vi nemate kotrakciju, osteticete kao da vam cupaju matericu. Mislim da su kod mene odustali od vakuma, jer se secam da je jedna doktorka vukla, pa je uzeo doktor da vuce, pa sam osetila njihove ruke u sebi, kako pokusavaju da ga uhvate da ga izvuku. Do duse, tad je doktorka drzala vakum, a on je vuko. Posto je klizav, non stop mu je isklizavao iz ruku. Izala je glava, skinuli su vakum, izasla je i ruka, i tad su ga za vrat i ruku vukli i izvukli. I ako je, najgori moguci porodjaj bio, hocu da vam kazem da bude i prodje. Posle 2-3 sata sam vec bila na nogama. Ako mora na vakum, mora. Samo hrabro, stisnite zube, opustite stomak i gurajte iz sve snage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A posle toga, radi se ultra zvuk glave, da se vidi ima li neki hematom, neko unutrasnje krvarenje i sl. Primace neki lek protiv bolova, al posle 2-3 dana sve bi trebalo da bude ok. Na glavi ce mu se poznavati krug do 7 dana, al ce proci. Samo izbegavajte da mu pipate glavu na tom delu i sve ce biti ok. Tesite ga sto vise mozete, i nece mnogo plakati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moju cerkicu su izvlacili vakumom i mnogo je bolelo.Kad su je izvukli nije disala ali srecom ubrzo je zaplakala.Bebu su odmah odneli,ne znam da li su joj snimali glavicu ali kad sam sutradan pitala dr da li je sve ok i da li moze da ima neke posledice rekla je da je sve proslo ok i da je hvala bogu beba dobro.Nije pila nikakve lekove,normalno je sve bilo kao i kod beba koje su se rodile bez vakuma.

Nadam se da sad na drugom porodjaju nece biti potrebe za tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka je rodjen na vakuum, ali nije bio tih vecih bolova o kojima pisete, vec normalno kao i kad sam rodila stariju decu. Luka je bio 4 dana u inkubatoru od toga nisu ga vadili iz inkubatora dva dana a ostala dva dolazio je na podoj. UZ glave smo radili jednom mesecno sve dok nije napunio 6 meseci, i bilo je sve Ok na kraju. Ne bih ponovo prolazila kroz to (zbog brige za detetom). Da me neko odmah sutradan pitao da se opet poradjam ceo dan ali da prodje normalno porodjaj, pristala bih bez obzira na sve muke koje sam prosla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja mica je rodjena uz pomoca vakuuma. doktor je iz drugog pokusaja izvukao, ali sam i ja gurala i babica pritiskala stomak. meni je to bilo takvo olaksanje jer sam pre toga sama gurala i uzasno me je bolelo pa sam prestajala da guram i mislila da nikad necu uspeti. uzasan osecaj. kad je dosao dr, osetila sam snagu i gurala, i onda se rodila moja mici sa 10 apgar test. tako da hvala i doktoru i vakuumu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su isto porodili sa vakumom, medjutim ja to nista nisam osetila. U tom trenutku doktorka je samo rekla da moraju vakum, neki ljudi su se skupili tu okolo, ja sam videla nesto umotano presavijeno plavo sto su doneli, nemam pojma ni sta je to bilo... Rekla je samo da beba ne moze vise da ceka u kanalu i da moraju vakumom, onda sam gurala tri puta i bebica je izasla.

Posledice su ostale, cetvrti stepen rascepana, ne znam da li je zbog toga ili cega vec, ali mozda ima veze i sa vakumom.

Vuciguraj voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.