Sedenje kod beba

odgovora

Objavljeno

Mi sedimo bez podupiranja, u stanju je dosta vremena da provede sedeci. Koristimo dubak, ona ga voli, a i meni deluje bezbedno, ja sam koristila dubak, mm takodje, a isva sestrina deca, pa nikom nista ne fali, a i ona je jako srecna da istrazuje u njemu. Pitala sam i pedijatra on se slozio... Ne puzi jos kako treba, tj, ne oslanja se lepo na sve cetiri... Mada ima i na koga, ja sam prvo naucila da hodam, pizala sam sto bi moja mama rekla fore radi, gledajui druge bebe u jaslicama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jedan deo clanka o neometanom razvoju kretanja u prvoj godini zivota.....kopirala sam samo onaj deo u vezi sedenja.

"U prvim mesecima života (do trećeg meseca), odojče ima refleksne pokrete tela – holokinetička faza, i na sve draži reaguje refleksnim pokretima ekstremiteta (Morov refleks), te odaje utisak da je «plašljivo». Morov refleks će u drugom mesecu preći u fazu telesnih reakcija – distona faza.

Sa tri meseca odojče leži na leđima simetrično, dovodi obe šake ispred lica, «igra: šaka-šaka». Noge su savijene, dodiruju podlogu petama ili su odignute.

Sa četiri meseca dete može dobro da drži ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i kolenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji deo tela su opruženi. Leži pravo tj. linija: nos-pupak-simfiza je prava.

Dete staro pet meseci zauzima perfektan «sedeći stav» u ležećem. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, posmatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest meseci odojče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premešta se težina tela. Težina tela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kičmenog stuba.

Sa sedam meseci dete može vrlo dobro da se okrene sa leđa na stomak preko obe strane.

Sa osam meseci rado se igra na boku, da bi sa devet ili deset meseci otkrilo tzv. «sedenje ukoso» tj. da bi potpuno samo selo.

Sa jedanaest meseci 90% dece može da samostalno zauzme pravilan sedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sedenja ukoso i opet se vraća u sedeći."

Sergisa voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una je pocela samostalno da sedi malo pre nego sto je napunila sedam meseci... A ima 15-tak dana kako ustaje sama da sedi.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mojata kerka pocna sama da sedi od 7 mesec i 1 nedela :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja stasa ima 5.5 meseci i sama dize glavu da je podignem da sedi. Zbog toga smo kupili jastuk za sedenje koji izgleda ovako:

20111110_001.jpg

i ona uziva igrajuci se tako. Ne sedi samostalno vec sa podrskom jastuka i mislim da je to ok...

Sergisa voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stefan ce uskoro sedam meseci ali jos ne sedi samostalno vec uz oslonac. jos mi deluje nekako 'mlitavo'. sedi kao i samo ako krene za necim padne da li napred, na stranu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stefan ce uskoro sedam meseci ali jos ne sedi samostalno vec uz oslonac. jos mi deluje nekako 'mlitavo'. sedi kao i samo ako krene za necim padne da li napred, na stranu..

Moj sin nije do punih osam sedeo bez oslonca, uvek sam morala da mu stavim nesto iza ledja, jer se obavezno prevrtao...cim bi poceo da se pomera da nesto dohvati i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sara sedi lepo, bez oslonca kada se igra ili joj nešto drugo odvlači pažnju ( najčešće marketing na TV-u :D ) i kada dohvata nešto ispred sebe vrati se u prvobitni položaj, ali kad hoće nešto sa strane da dohvati-obično se prevrne na tu stranu, još uvek ne zna tako da održi ravnotežu, ali polako, ima vremena, ja sam zadovoljna :)

Sergisa voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tara sedi samostalno tj bez oslonca od 6.5 mes, od punih 7 se poseda sama..

Moj sin se tek sad sam poseda, sa 10 meseci!!! :lol: ...sta cu kad je bucko! :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin se tek sad sam poseda, sa 10 meseci!!! :lol: ...sta cu kad je bucko! :wub:

A šta znači ovaj izraz? :) Videla sam da je i Milica napisala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tara sedi samostalno tj bez oslonca od 6.5 mes, od punih 7 se poseda sama..

Vrlo lepo...to treba da napises veeeelikim slovima da buduca prija zna kako joj je snajka sposobna. ;)

Nista nije zabrinjavajuce sto se samostalnog sedenja tice. Fizijatri smatraju da beba samostalno sedi tek kada se sama poseda u sedeci.

Petar je poceo da sedi sa 8 meseci i to uz vezbe, 2 x nedeljno, sa 9 je sam zauzimao pozu, sa 12 prohodao. Iako niko to nije ocekivao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A šta znači ovaj izraz? :) Videla sam da je i Milica napisala...

Sam se postavlja u sedeci polozaj. Ne stavljaju ga roditelji u sedeci, vec sam se digne iz lezeceg, preko boka u sedeci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahah, al sam "proradila" temu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sam se postavlja u sedeci polozaj. Ne stavljaju ga roditelji u sedeci, vec sam se digne iz lezeceg, preko boka u sedeci. ;)

Aaa, pa onda mi to još ne radimo :) Rekoh već-da kad padne-ne zna da se vrati sama, već nastavlja njenu omiljenu akrobaciju-prevrtanje sa stomaka na leđa i obrnuto, i tako do iznemoglosti :) Zato mislim ko zna kad će da počne da puzi, jer nema mira, nikako da se zadrži na stomaku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahah, al sam "proradila" temu :rolleyes:

Tako treba,a ne sve da mi piskarate 'tamo' :lol:

Aaa, pa onda mi to još ne radimo :) Rekoh već-da kad padne-ne zna da se vrati sama, već nastavlja njenu omiljenu akrobaciju-prevrtanje sa stomaka na leđa i obrnuto, i tako do iznemoglosti :) Zato mislim ko zna kad će da počne da puzi, jer nema mira, nikako da se zadrži na stomaku...

To sto sad radi je normalno jer tako jaca i rameni deo koji ce joj biti potreban za dizanje u sedeci.

Mozes da joj pokazes kada se tako 'muci' sa prevrtanjem:

Zaustavi je kad je na boku, savij joj donju nogu u kolenu, zavuci svoju ruku ispod njenih grudi i pridigni joj lakat donje ruke da se oslanja na podlakticu. Drzi je tako oko 1/2 minuta -da bude grudima oslonjena na tvoju saku, pa je polako pridigni na sakicu, da se oslanja na nju i eto nje u sedecem polozaju!

Mozes i da je stavis da sedi tako sto ces ti sedeti iza nje rasirenih nogu,a nju staviti tik uz tebe. Tako se igrajte, a onda ti prebaci neku igracku sa spoljne tvoje noge. Kad krene prema igracki ,prebaci joj ruku preko tvoje noge, da se telom osloni na tvoju nogu,a rucicu joj ispravi i usmeri da se osloni na pod sa spoljne strane tvoje noge. Moguce je da ce u nekom momentu posegnuti i sa drugom rukom za igrackom i da ce leci grudima na tvoju nogu. To je odlican start za puzanje kasnije.

Uopste ne znam da li ce ti ovo biti jasno imalo... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sto sad radi je normalno jer tako jaca i rameni deo koji ce joj biti potreban za dizanje u sedeci.

Mozes da joj pokazes kada se tako 'muci' sa prevrtanjem:

Zaustavi je kad je na boku, savij joj donju nogu u kolenu, zavuci svoju ruku ispod njenih grudi i pridigni joj lakat donje ruke da se oslanja na podlakticu. Drzi je tako oko 1/2 minuta -da bude grudima oslonjena na tvoju saku, pa je polako pridigni na sakicu, da se oslanja na nju i eto nje u sedecem polozaju!

Mozes i da je stavis da sedi tako sto ces ti sedeti iza nje rasirenih nogu,a nju staviti tik uz tebe. Tako se igrajte, a onda ti prebaci neku igracku sa spoljne tvoje noge. Kad krene prema igracki ,prebaci joj ruku preko tvoje noge, da se telom osloni na tvoju nogu,a rucicu joj ispravi i usmeri da se osloni na pod sa spoljne strane tvoje noge. Moguce je da ce u nekom momentu posegnuti i sa drugom rukom za igrackom i da ce leci grudima na tvoju nogu. To je odlican start za puzanje kasnije.

Uopste ne znam da li ce ti ovo biti jasno imalo... :lol:

Ma ja tebe Yelo bih razumela i u pola noći da me probudiš i ispričaš sve ovo do reči bih skapirala :) Obožavam da te slušam tj.čitam, tako je sve jasno, kao da gledam. To sam ti već rekla :rolleyes:

Pokušaćemo već sutra ovo, hvala ti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ja tebe Yelo bih razumela i u pola noći da me probudiš i ispričaš sve ovo do reči bih skapirala :) Obožavam da te slušam tj.čitam, tako je sve jasno, kao da gledam. To sam ti već rekla :rolleyes:

Pokušaćemo već sutra ovo, hvala ti!

Joj, draga moja! Tesko je pisati 'slikovito' kad su takve stvari u pitanju.

Ovo sa sedenjem sa njom na podu je svojevrsna igra u kojoj beba najvise uziva jer ima sigurnost roditelja i fizicki i mentalno. Sto vise svojoj bebi budes pokazivala na svom primeru, to ce lakse prihvatati.

Mi smo bas onako mrsuljavi zato ona puzi kao zmaj :lol: danas je dosla zamnom u wc uredno skrenula pored kreveta i prosla kroz vrata :lol: bas je brzo sve te tehnike savladala, ja sad ne znam ali ja kao papagaj pricam i pricam mi smo od 1,5 mes samo NA PODU i stalno smo dole to ju je tako ojacalo ja vam opisati ne mogu, sama je naucila jako rano da kontrolise svoje misice i upravlja njima, moj savet za sve majke je samo pod i tvrda podloga, na mene su svi vikali da je muci i da joj neudobno i sl, ali sam ustrajala i presrecna sam sad :wub:

Mislim svi oni to nauce pre ili kasnije, ali mislim da je ovako najlakse i najzdravije i bolje...

Tako je!!! I mene su stalno smarali kako je hladno na podu! Nema gore stvari nego bebu postavljati na meku podlogu,tj. na krevet.

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da i vazno je da imaju pravu perspektivu. iako to nama deluje da je bez veze, lezati na podu, bebam to mora da bude prirodna stvar sve dok ne prohodaju.

Mi smo stavljali stirodur ploce na pod,pa cebence, laHko zategli i da vidis, zabavi nikad kraja. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, draga moja! Tesko je pisati 'slikovito' kad su takve stvari u pitanju.

Ovo sa sedenjem sa njom na podu je svojevrsna igra u kojoj beba najvise uziva jer ima sigurnost roditelja i fizicki i mentalno. Sto vise svojoj bebi budes pokazivala na svom primeru, to ce lakse prihvatati.

Tako je!!! I mene su stalno smarali kako je hladno na podu! Nema gore stvari nego bebu postavljati na meku podlogu,tj. na krevet.

Ma isto sve, mucis, je hladno je i sl. ali nasa pedijatrica je bila bas ono u fazonu na pod ili nikako drugacije..mekano je najgore, kao i stalno nosanje bez potrebe, mi se stalno igramo na podu najlakse imaju sav prostor na volju i super ...

Ja kad gledam Elenu kad smo kuci uvek je dole, sve lepo sedi, bas se brzo ucvrstila nikakve jastuke ne moram da joj stavljam, a kad odemo kod mojih kad sedi na onom mekanom kaucu svakih 5 minuta se prevrne, jadna nije navikla valjda, nama je i krevet tvrd ko daska, takav smo narucili :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Lara sedi lepo bez podupiranja i to me ne brine,desi se da se prevrne pozadi ponekad ali me brine to što se ne prevrće sa stomaka na leđa i obrnuto... Stavljam je još od kad je bila malena na stomak i volela je tako da se igra...A sad bi samo da sedi kad se desi da se prevrne na stomak,ona samo počne da kenjka da je vratim da sedi,neće lenja da se mrdne,samo mlatara nogicama gore-dole... :unsure:

To da puzi mi izgleda tako daleko... mada možda i neće puzati jer joj ni mama ni tata nisu puzali već su odmah na noge... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam bebu od 7 meseci, kad je stavim u polusedeci polozaj lako dodje do sedeceg ali se ubrzo savije napred, tj. preklopi se preko nogu, nekad uspe da se vrati u sedeci polozaj ali u glavnom je zainteresovana da dodiruje svoja stopala i da ih stavlja u usta pa nece da se vrati u sedeci polozaj. Zanima me da li je neko od vas imao takav problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam bebu od 7 meseci, kad je stavim u polusedeci polozaj lako dodje do sedeceg ali se ubrzo savije napred, tj. preklopi se preko nogu, nekad uspe da se vrati u sedeci polozaj ali u glavnom je zainteresovana da dodiruje svoja stopala i da ih stavlja u usta pa nece da se vrati u sedeci polozaj. Zanima me da li je neko od vas imao takav problem?

Nemoj na to da gledas kao na problem... Jos uvek nije ona stabilna dovoljno, sredice se to ne brini. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam bebu od 7 meseci, kad je stavim u polusedeci polozaj lako dodje do sedeceg ali se ubrzo savije napred, tj. preklopi se preko nogu, nekad uspe da se vrati u sedeci polozaj ali u glavnom je zainteresovana da dodiruje svoja stopala i da ih stavlja u usta pa nece da se vrati u sedeci polozaj. Zanima me da li je neko od vas imao takav problem?

nama je tako bilo u pocetku. cak nas je pedijatar slala kod fizijatra. nista, fizijatar mi je rekao-rekla da je on super, da ga malo vise forsiram na stomaku da jaca ledjne misice i stvarno to jeste tacno on je nama slabo provodio vreme na stomaku. vremenom je poceo vise da se odize na rucje, ne na laktove ec bas na ruke i sad vec lepo sedi. jos to nije to, jos se prevrne ali je veliki napredak u odnosu na odlazak pedijatru kad se bukvalno spustio na nos..

sve je individualno, fizijatar mi je rekla da pedijatri forsiraju sedenje vec sa 6 meseci ali oni kazu da se tolerise 7-8 meseci..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala puno na odgovorima, divne ste. :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.